Proszek do prania to produkt chemiczny przeznaczony do prania ubrań. Ma formę proszku. Jest to rozwiązanie wciąż bardzo popularne, a przy tym ekonomiczne. Wysokiej jakości proszki do prania skutecznie usuwają z tkanin zabrudzenia i mają sporo właściwości pielęgnacyjnych. Są na rynku proszki przeznaczone do konkretnych tkanin. W skład proszków do prania wchodzą substancje powierzchniowo czynne, substancje wypełniające, środki zmiękczające wodę czy wybielacze.

Ranking proszków do prania

 1. Proszek do prania Biały Jeleń Hypoalergiczny Kolor 1,5 kg

  Proszek do prania Biały Jeleń Hypoalergiczny Kolor 1,5 kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości hipoalergiczny proszek do prania ubrań kolorowych o wadze 1,5 kg. To dobry wybór w przypadku dzieci i osób ze skłonnością do alergii. Produkt ma bardzo prosty skład. Nie zawiera mocnej chemii czy składników uczulających. Sprawdza się w praniu ręcznym i w pralkach automatycznych. Jest odpowiedni do prania tkanin delikatnych oraz bielizny. Jego główną substancją piorącą jest naturalne mydło.

 2. Proszek Jelp Color Soft 4 kg

  Proszek Jelp Color Soft 4 kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wydajny proszek hipoalergiczny do prania tkanin kolorowych o wadze 4 kg. Jest bezpieczny dla małych dzieci. Posiada subtelny, delikatny zapach. Dzięki temu nie drażni wrażliwego układu oddechowego malucha. Produkt nadaje się do prania ubranek i bielizny dziecięcej. W składzie proszku znajduje się naturalna glinka bentonitowa, która jest delikatnym środkiem zmiękczającym. Nadaje tkaninom miękkości i puszystości. Proszek nadaje się do prania ręcznego i w pralkach automatycznych.

 3. Ariel Professional Color Proszek do prania 7,5 kg 100 prań

  Ariel Professional Color Proszek do prania 7,5 kg 100 prań
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości proszek do prania ubrań kolorowych. Opakowanie o wadze 7,5 kg pozwala na wykonanie nawet 100 prań. Produkt skuteczny jest już w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Doskonale radzi sobie także z plamami bardzo uporczywymi, które zdążyły głęboko wniknąć w tkaninę. Jego regularne stosowanie przekłada się na zachowanie ubrań w dobrej kondycji na dłuży czas.

 4. Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg 100 prań

  Proszek do prania Vizir Color 7,5 kg 100 prań
  Sprawdź aktualną cenę

  Cieszący się dużym uznaniem na rynku proszek do prania tkanin kolorowych o wadze 7,5 kg. Takie opakowanie pozwala na przeprowadzenie nawet 100 prań. Już 70 g proszku pozwala na skuteczne pozbycie się uporczywych zabrudzeń. Produkt nadaje się zarówno do prania ręcznego, jak i do prania w pralkach automatycznych. To świetny wybór do każdego gospodarstwa domowego.

 5. Proszek Persil Color Deep Clean 45 prań

  Proszek Persil Color Deep Clean 45 prań
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wydajny proszek do prania tkanin kolorowych. Wykorzystuje innowacyjną technologię Deep Clean zawierającą odpowiednio dobrane składniki aktywne. Dzięki temu skutecznie radzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi plamami i zabrudzeniami. Wnika głęboko we włókna i usuwa z nich najmniejsze cząstki plam. Rezultaty prania ręcznego czy w pralce automatycznej są doskonałe. Opakowanie pozwala na wykonanie aż 45 prań.

Jaki proszek do prania kupić?

Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić gospodarstwo domowe bez pralki automatycznej. Jednak samo urządzenie to za mało, aby ubrania były pachnące i czyste. Trzeba też mieć pod ręką odpowiedni detergent np. proszek do prania. Czym sugerować się przy jego zakupie?

 • Skład  – najlepsze na rynku proszki do prania wcale nie zawierają silnych środków chemicznych. Te mają zresztą negatywny wpływ na zdrowie ludzkie. Oczywiście skuteczny proszek do prania musi zawierać detergenty, ale w odpowiedniej ilości. Wyjątkiem są produkty hipoalergiczne. Ekolodzy dużą uwagę przykładają do zawartości w proszkach liniowego alkilobenzenosulfonianu, który nie rozpuszcza się w trakcie prania i trafia z wodą do środowiska naturalnego. Skład ma ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku proszków do prania ubranek dla dzieci i niemowląt.
 • Rodzaj tkaniny – warto wybierać proszek przeznaczony do prania określonego rodzaju tkanin. Są na rynku proszki uniwersalne, które przeznaczone są zarówno do prania ubrań białych, jak i kolorowych. Jednak w większości przypadków są to detergenty o określonym zastosowaniu.
 • Zapach – proszki do prania na ogół posiadają kompozycje zapachowe, które często są naprawdę intensywne. To dzięki nim tkaniny są czyste i świeże. Jednak niekiedy takie substancje zapachowe mogą drażnić skórę i wywoływać alergię. Wówczas można postawić na ekologiczne proszki do prania. Nie zawierają one sztucznych barwników czy konserwantów. Mają też neutralny zapach, ewentualnie są  wzbogacone olejkami eterycznymi. Co ciekawe, pod względem skuteczności nie ustępują standardowym proszkom do prania.
 • Wydajność – sporo w tym przypadku od wybranej marki, gdyż w praktyce niemal każdy producent określa własną skuteczną ilość środka, którą należy przeznaczyć na jedno pranie. Aby uniknąć problemów przy odmierzaniu porcji warto zainwestować w specjalną miarkę, która pozwala na nabranie konkretnej ilości proszku do prania. Czasem takie miarki wchodzą zresztą w skład zestawu. Jeśli opakowanie proszku  o wadze 7,5 kg wystarcza na 100 prań, to wynika z tego, że jedna dawka środka to 75 g.

Czy warto kupić proszek do prania?

Proszki do prania nadal cieszą się dużą popularnością, mimo że na rynku pojawiły się także żele czy kapsułki do prania. W praktyce wybór jednego z tych trzech detergentów to kwestia gustu i indywidualnych preferencji. Wszystkie radzą sobie bowiem z zabrudzeniami z podobną skutecznością.

Dobrej klasy proszek do prania musi zawierać substancje aktywne, które poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi plamami. Dzięki temu tkaniny po praniu są czyste i pachnące. Często w skład wydajnych proszków do prania wchodzi soda oczyszczona czy dodatek naturalnego mydła. Niektóre zawierają aktywny odplamiacz czy specjalny środek do ochrony kolorów. Ciekawym rozwiązaniem są proszki, których skład jest tak skomponowany, że przy okazji prania zapobiegają one osadzaniu się wewnątrz pralki kamienia.

Proszki do prania ubrań podzielić można przede wszystkim na detergenty przeznaczone do prania ubrań kolorowych lub białych. Tego podziału warto się trzymać, aby uzyskiwać najlepsze efekty prania. W przypadku zakupów warto sięgać po opakowania większe, kilkukilogramowe, bo ich zakup jest bardziej ekonomiczny.

Popularni producenci proszków do prania

Sklepy warte uwagi