Napęd do bramy przesuwnej to jeden z najważniejszych jej elementów. Odpowiedzialny jest za prawidłową pracę całego systemu. Ewentualne błędy przy jego zakupie mogą powodować później częste awarie czy nawet całkowite uszkodzenie mechanizmu bramy przesuwnej. W praktyce napęd dobiera się odpowiednio do posiadanej bramy przesuwnej.  Jego montażem powinien zawsze zająć się fachowiec, który zagwarantuje, iż system będzie finalnie działał w sposób prawidłowy i niczym niezakłócony.

Ranking napędów do bram przesuwnych

 1. Beninca Zestaw Bull 8 Kbull8M.Pm Do Bram Przesuwnych Do 800 Kg
  Beninca Zestaw Bull 8 Kbull8M.Pm Do Bram Przesuwnych Do 800 Kg
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny zestaw do bram przesuwnych, który składa się z kompletu fotokomórek PUPILLA (odbiornik i nadajnik), siłownika BULL8M z centralną i odbiornikiem,  zestawu wyłączników mechanicznych, elementów montażowych oraz pilota TO.GO2WV. Napęd posiada wbudowany czujnik amperometryczny, który wykrywa wszystkie przeszkody. Zasilany jest awaryjnie z baterii.  Centralna wyposażona jest w wyświetlacz LCD i wbudowany odbiornik radiowy.
 2. Nice Rox 600 Era Flor – Zestaw Automatyki Do Bram Przesuwnych
  Nice Rox 600 Era Flor - Zestaw Automatyki Do Bram Przesuwnych
  Sprawdź aktualną cenę

  Zestaw do bram przesuwnych o wadze do 600 kg. Składa się z siłownika samohamownego z centralną sterującą i radioodbiornikiem, dwóch dwukanałowych pilotów oraz fotokomórki. Oferuje prędkość przesuwu 0.18 m/s. To elementy łatwe w montażu, estetycznie wykonane i co najważniejsze, niezawodne. Aluminiowy korpus jest  bardzo wytrzymały i cechuje się dużą żywotnością. Silnik posiada system mechaniczny umożliwiający otwieranie i zamykanie bramy w przypadku braku prądu elektrycznego.
 3. Napęd do bram Faac 740
  Napęd do bram Faac 740
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości produkt dedykowany do automatyzacji bram wjazdowych o wadze go 500 kg i długości maksymalnej 15 m. Nowoczesna centrala sterująca pozwala na możliwość programowania różnego rodzaju parametrów pracy. Dodatkowo wyposażona jest w funkcje, które zwiększają bezpieczeństwo i użyteczność – otwarcie częściowe, regulowane spowolnienie czy sygnalizację przeglądu okresowego. Produkt sprawdza się w zakresie temperaturowym od -20 do 55 stopni Celsjusza.
 4. Tousek Napęd Pull T8 do Bram Przesuwnych do 800Kg
  Tousek Napęd Pull T8 do Bram Przesuwnych do 800Kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości napęd do bram przesuwnych z enkoderem, który stale monitoruje pracę bramy. Posiada przekładnię wykonaną w całości z metalu, która stanowi gwarancję długiej i bezawaryjnej eksploatacji. Produkt nadaje się do bram o wadze do 800 kg. Nie zawiera wyłączników krańcowych. Wbudowany,dwukanałowy odbiornik radiowy realizuje funkcję furtki. Wszystkie parametry są w tym przypadku programowane z poziom displaya, a menu dostępne jest w języku polskim.
 5. Bft Deimos Ultra Bt A600 Kit Pl R925292 00002
  Bft Deimos Ultra Bt A600 Kit Pl R925292 00002
  Sprawdź aktualną cenę

  Zestaw do bram przesuwnych o wadze do 600 kg. Posiada nowoczesną centralę sterującą HAMAL, która jest programowana za pomocą przycisków i potencjometrów. Na uwagę zasługuje również zintegrowany radioodbiornik z kodem, który zapamiętuje do 63 pilotów. Napęd ma funkcję amperometrycznego wykrywania ewentualnych przeszkód. W skład zestawu wchodzą napęd z centralą, fotokomórki (odbiornik i nadajnik), akcesoria montażowe, dwukanałowy pilot oraz instrukcja w języku polskim.

Jaki napęd do bram kupić?

Wybór odpowiedniego napędu do bramy przesuwnej ma ogromne znaczenie. To bowiem od tego elementu zależy prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Na co więc w tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę?

 • Ciężar bramy – to jeden z kluczowych parametrów przy zakupie napędu do bramy przesuwnej. Producenci określają na ogół maksymalny udźwig danego napędu. Idealnie jest przy tym zachować pewien zapas mocy rzędu 20-30%. Im większe jest obciążenie systemu, tym krótsza jest jego żywotność.
 • Długość bramy – poszczególne bramy przesuwne różnią się nie tylko wagą, ale i długością skrzydła. Ten parametr warto sprawdzić przed zakupem konkretnego napędu.
 • Użytkowanie – spore znaczenie ma częstotliwość użytkowania automatu do bramy przesuwnej. Parametr ten określany jest za pomocą cykli na dobę. Na rynku spotkać można napędy odpowiednie do użytku domowego (do 50 cykli na dobę) i modele przemysłowe.
 • Funkcjonalność – obecnie do wyboru są rozwiązania oferujące szereg funkcji dodatkowych, które oczywiście znacznie zwiększają komfort korzystania z systemu. Nowoczesne napędy działają cicho i spowalniają bramę na końcowym odcinku. Oferują funkcję oszczędzania energii czy posiadają system wykrywający automatycznie różnego rodzaju przeszkody.
 • Stan techniczny bramy – dobrze jest sprawdzić, w jakim stanie jest sama brama przesuwna – czy porusza się bezproblemowo, a może w czasie jej pracy generowane są tarcia wpływające na działanie samego napędu.
 • Konstrukcja bramy –  w tym przypadku znaczenie ma materiał, z którego brama jest wykonana oraz sposób jej wykonania. Wpływa on  bowiem na obciążenie, które jest generowane w czasie pracy całego systemu. Trzeba to wziąć pod uwagę przy wyborze napędu pod kątem mocy.

Czy warto kupić napęd do bramy przesuwnej?

Napęd to w przypadku bramy przesuwnej jeden z najważniejszych elementów. To m.in. od jego jakości zależy prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Z tego powodu w przypadku zakupu napędu do bramy przesuwnej, oszczędzać nie warto. To skończyć się może bowiem licznymi, uciążliwymi awariami w przyszłości.

Napęd i całą bramę przesuwną, montować powinien oczywiście zawsze tylko fachowiec. Tylko on może zagwarantować, że system będzie funkcjonował bezawaryjnie i sprawnie. Samodzielny montaż obarczony jest niestety sporym ryzykiem. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednie zamocowanie zębatki, która powinna być stabilna. Wówczas automatyka bramy przesuwnej działa w sposób prawidłowy.  Bramę przesuwną należy odpowiednio zabezpieczyć przed wiatrem.

Napędy do bram przesuwnych nie są elementami tanimi. Dotyczy to przede wszystkim modeli przemysłowych, które przeznaczone są do dużych, ciężkich bram. Nieco więcej trzeba też zapłacić za zestawy składające się dodatkowo m.in. z fotokomórek czy pilota. Są one jednak bardzo funkcjonalne i znacznie zwiększają codzienny komfort korzystania z bramy przesuwnej. Warto pamiętać, że popularność tego rodzaju bram cały czas rośnie i nie zapowiada się w tej kwestii na zmiany.

Popularni producenci napędów do bram