Parowar to urządzenie kuchenne, które do obróbki żywności wykorzystuje parę powstałą w dolnym naczyniu za sprawą gotującej się wody. Na ogół złożony jest z trzech naczyń ułożonych na sobie. Dzięki temu jednocześnie przygotowywać można kilka rodzajów żywności. Przy pomocy parowaru ugotować można ryby, mięso, warzywa itd. Taki sposób gotowania uchodzi za bardzo zdrowy. Zapobiega bowiem utracie witamin i minerałów. Na zakup parowaru decydują się często osoby, którym zależy na zdrowym ożywianiu.
AGD na Ceneo.pl

Ranking parowarów

  1. Parowar Philips Avance Collection HD9170/91

    Wysokiej jakości parowar pozwalający na przygotowywanie różnego rodzaju potraw. Wyposażony jest w automatyczny minutnik i cyfrowy zegar. Posiada opcję podgrzewania w wersji turbo. To model o pojemności 9 litrów i mocy 1350W. Wykonany jest z połączenia metalu z tworzywem sztucznym. Dzięki zastosowaniu pojemnika na przyprawy, gotowanie jest łatwe i przyjemne. Gorąca para uwalnia aromat ziół.
  2. Elektryczny parowar Tefal VS 4003

    Nowoczesny parowar o pojemności ponad 10l. Pozwala na jednoczesne przygotowanie trzydaniowego posiłku. Dzięki funkcji Vitamin+ zachowuje wszystkie witaminy i minerały w potrawach. Samo urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Pojemniki bowiem można włożyć jeden w drugi.  W skład zestawu wchodzą również dwie tacki do gotowania potraw w sosach i marynatach oraz tzw. kubeczki smaku do przygotowywania musów, deserów i ryżu (4 sztuki). Całości dopełnia wyświetlacz LCD z elektronicznym timerem.
  3. Parowar Amica LUNARIS PT3012

    Funkcjonalny parowar z nowoczesnym ekranem LCD i wzbogacającym smak aromatyzerem. Urządzenie wyposażone jest w funkcję automatycznego podtrzymywania temperatury. Składa się z trzech pojemników. Całość uzupełnia funkcjonalna miska na zupę czy ryż. Do wyboru jest w tym przypadku aż sześć różnych programów gotowania. Czujnik poziomu wody dokładnie określa ile płynu należy wlać do urządzenia, aby móc przygotować wszystkie produkty. Parowar posiada także specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem.
  4. Elektryczny Parowar Russell Hobbs 19270-56

    Wysokiej klasy parowar z trzema osobnymi pojemnikami. Jego całkowita pojemność to 9 litrów. Dodatkowym atutem jest pojemnik do przygotowania ryżu o pojemności 1 litra. Baza wykonana jest z wytrzymałej szczotkowanej stali nierdzewnej. Za sprawą 60-minutowego programatora urządzenie jest proste w obsłudze. Posiada także funkcję automatycznego wyłączania się. W skład zestawu wchodzi również tacka ociekowa. Moc modelu to 800W. Udzielana jest na niego dwuletnia gwarancja producenta.
  5. Parowar Zelmer ZSC1002V (SC1002) Fioletowy

    Efektowny pod względem wizualnym parowar o mocy 900W. Pozwala na szybkie przygotowanie smacznego i zdrowego obiadu dla całej rodziny. Wyposażony jest w funkcję podtrzymywania temperatury oraz innowacyjny aromatyzer na zioła Aroma Center. Za sprawą automatycznego programowania model ten sam wybiera czas gotowania i wyłącza się o danej godzinie. Jest to urządzenie łatwe do utrzymania w czystości, który nie sprawia problemów przy przechowywaniu.

Jaki parowar kupić?

Parowar to urządzenie idealne dla osób, którym zależy na zdrowym odżywianiu się i na szybkim przygotowywaniu codziennych posiłków. Jaki jednak model wybrać dla siebie? Co ma w tym przypadku najważniejsze znaczenie?

  • Ilość pojemników i ich pojemność – największą popularnością cieszą się parowary składające się z dwóch lub trzech pojemników. Te drugie zajmują oczywiście nieco więcej miejsca. Parowary na ogół mają pojemność od 5 do 10 litrów. W przypadku osób mieszkających samotnie nie ma sensu zakup największego modelu. Niektóre parowary dodatkowo posiadają małe pojemniki na produkty sypkie takie jak ryż czy kasza.
  • Sposób uzupełniania wody – wodę w parowarze należy regularnie uzupełniać. Jeśli nie można tego zrobić przy włączonym urządzenia, parowar trzeba każdorazowo wyłączać, rozkładać i uzupełnia wodą, co zajmuje sporo czasu i jest dość pracochłonne.
  • Materiał wykonania podstawy – w tym przypadku wykorzystuje się metal lub tworzywo sztuczne. Metal jest bardziej wytrzymały i prezentuje się lepiej. Jednak nawet i podstawy plastikowe sprawdzają się raczej dobrze.
  • Moc – w przypadku parowarów jest to od zaledwie 250 do nawet 2000W. Od tego parametru uzależniony jest czas zagotowania wody. Im szybciej, tym oczywiście lepiej.
  • Mechanizm sterowania – na podstawce parowaru na ogół znajdują się przyciski i pokrętła pozwalające na ustawienie funkcji urządzenia. Nowoczesne modele posiadają coraz częściej regulację elektroniczną. W ten sposób można ustawić bardzo dokładnie czas pracy parowaru.
  • Energochłonność – parowary nie są z założenia urządzeniami zbyt energochłonnymi. Są jednak modele, które po zagotowaniu wody zmniejszają zużycie energii elektrycznej. Pobierają jej wówczas tylko tyle, ile potrzebne jest do utrzymania procesu parowania. Sprzyja to zachowaniu wartości odżywczych w gotowanych składnikach.
  • Wyposażenie dodatkowe –  najczęściej są to tacki ociekowe, niewielkie kubki do przygotowywania deserów i musów na ciepło, podkładki na jajka czy aromatyzery do ziół.

Czy warto kupić parowar?

Parowar to urządzenie, które ma naprawdę sporo zalet. Nic więc dziwnego w tym, że cieszy się tak dużą popularnością. Przede wszystkim pozwala na szybkie przygotowanie smacznych i zdrowych posiłków. Gotowanie na parze jest cenione przez ekspertów od dietetyki i nie tylko. Przygotowywanie w ten sposób produkty spożywcze nie tracą bowiem swoich cennych witamin i minerałów. Z tego powodu na korzystanie z parowaru często decydują się osoby, którym zależy na swoim zdrowiu oraz te odchudzające się. Nie da się bowiem ukryć, że potrawy gotowane na parze są lekkostrawne i niskokaloryczne.
Parowar to także idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych i tych, które nie mają dużo czasu na gotowanie. Przygotowanie obiadu z udziałem parowaru jest banalnie proste i nie zajmuje wiele czasu. Urządzenie wystarczy wypełnić określonymi produktami spożywczymi, dolać wody i uruchomić. Niektóre parowary dodatkowo posiadają różnego rodzaju dodatki, które pozwalają na szybkie przygotowanie w domu ciepłego deseru czy musu.

Popularni producenci parowarów

Sklepy z parowarami warte uwagi