Mleko modyfikowane to produkt wytwarzany na bazie mleka krowiego. Jego wzorcem jest naturalny pokarm matki. W czasie produkcji zmienia się skład mleka krowiego, aby zbliżyć go właśnie do składu mleka matki. Największe zmiany dotyczą ilości i proporcji tłuszczów oraz białek. Takie mleko zawiera więcej witamin, żelaza i cynku niż mleko krowie. Obniża się w nim zawartość sodu, chloru i potasu. Standardowe mleko modyfikowane jest odpowiednie dla dzieci, które nie mają uczulenia na białko mleka krowiego.

Ranking mleka modyfikowanego

 1. Mleko modyfikowane Bebilon PROFUTURA

  Bebilon PROFUTURA
  Sprawdź aktualną cenę

  Specjalistyczne mleko początkowe, które można podawać dzieciom od pierwszych chwil ich życia aż do chwili ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia. Do jego przygotowania potrzebna jest tylko butelka i woda. Cały proces zajmuje parę chwil i jest banalnie prosty. Mleko modyfikowane należy zużyć w ciągu dwóch godzin od momentu jego przygotowania.

 2. Mleko NESTLE NAN OPTIPRO Plus

  NESTLE NAN OPTIPRO Plus
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości mleko modyfikowane przeznaczone dla niemowląt od pierwszych chwil ich życia. Przeznaczone jest dla dzieci, które z różnych względów nie mogą być karmione piersią. Produkt zawiera białko OPTIPRO, DHA i aktywne kultury bakterii L.reuteri. W jego skład wchodzą także laktoza i oleje roślinne – kokosowy, rzepakowy i słonecznikowy. Mleko nie zawiera oleju palmowego.

 3. Mleko modyfikowane Bebilon Advance

  Bebilon Advance
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle proste w przygotowaniu mleko modyfikowane. Wystarczy go tylko wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach. Produkt ten wyróżnia się wysoką wydajnością. Do spożycia nadaje się przez około 2 godziny od momentu przygotowania. Nie należy go ze względów bezpieczeństwa podgrzewać w kuchence mikrofalowej.

 4. Mleko dla dziecka Enfamil Premium

  Enfamil Premium
  Sprawdź aktualną cenę

  Mleko modyfikowane odpowiednie dla niemowląt od pierwszych chwil ich życia. Może stanowić jedyne źródło pożywienia dzieci. To produkt, który przychodzi z pomocą przede wszystkim wtedy, gdy malucha z różnych względów nie można karmić piersią. Mleko jest proste w przygotowaniu. Wystarczy wymieszać je w odpowiednich proporcjach z wodą, zagotowaną i ostudzoną do temperatury pokojowej.

 5. Mleko Bebiko

  Bebiko
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości mleko modyfikowane, które można podawać niemowlętom od pierwszych dni ich życia. To produkt bardzo prosty w przygotowaniu. Trzeba go w odpowiednich proporcjach wymieszać z wodą ostudzoną do temperatury około 40 stopni Celsjusza. Mleko to jest produktem bogaty we wszystkie składniki odżywcze, które są maluchowi potrzebne do prawidłowego rozwoju.

 6. Mleko modyfikowane Humana

  Humana
  Sprawdź aktualną cenę

  Mleko modyfikowane pokrywające w 100% zapotrzebowanie niemowląt na podstawowe składniki odżywcze. Można je stosować jako wyłączy pokarm lub dodatek do karmienia piersią. Produkt zawiera LCP i GOS. To o tyle istotne, że maluch w ciągu pierwszych miesięcy życia nie wytwarza ich odpowiednio dużo. Mleko modyfikowane, tak samo jak mleko matki, zawiera tylko laktozę. Produkt jest niezwykle prosty w użyciu. W opakowaniu znajduje się dodatkowo wygodna łyżeczka ułatwiająca dozowanie mleka.

Jakie mleko modyfikowane kupić?

Większość kobiet chce karmić swoje dziecko piersią. Nie oznacza to jednak, że mleko modyfikowane jest wyborem złym. Czasem stosuje się je jako dodatek do karmienia naturalnego, ale sprawdza się również jako pożywienie podstawowe, gdy kobieta nie może z jakiś względów karmić piersią. Jakie mleko modyfikowane wybrać dla swojego dziecka? Co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

 • Wiek dziecka – mleko modyfikowane przeznaczone jest dla dzieci w różnym wieku. Każdy typ mieszanki różni się składem, bo organizm dzieci w różnym wieku ma inne potrzeby. Mieszanki oznaczone są cyframi np. 1, 2, 3 itd. Im  niższa jest liczba, tym młodsze dziecko może być karmione danym produktem. 1 to mleko początkowe dla niemowląt do 6. miesiąca życia. Jest delikatne, ale nie nadaje się dla wcześniaków. 2 to mleko następne dla dzieci od 6. do 12. miesiąca życia. Ma więcej żelaza, bo takie dzieci zaczynają się raczkować i potrzebują go do prawidłowego rozwoju. Numerami 3, 4 i 5 oznaczone są mieszanki dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia. Zawierają one więcej cennych składników niż mleko krowie np. żelazo, kwasy tłuszczowe czy witaminę D3.
 • Stan zdrowia dziecka – jeśli dziecko jest zdrowe może dostawać standardowe mleko modyfikowane. Jeśli pojawia się alergia, o zdanie trzeba zapytać lekarza. HA to mieszanki dla dzieci zagrożonych alergią. Podaje się im dzieciom zdrowym, gdy rodzice mają alergię. Zawarte w nich białko jest rozdrobnione i mniej uczula. AR to mleko antyrefluksowe. Zawiera dodatkowo substancję zagęszczającą mleko w żołądku  dziecka – skrobię ziemniaczaną lub mączkę z ziaren chlebka świętojańskiego. R i GR to mleka z dodatkiem kleiku ryżowego lub ryżowo-gryczanego. Są one sycące, podaje się je więc dzieciom z dużym apetytem. Na kolki i wzdęcia przeznaczone są mleka Comfort i AntiColic. Zawierają one mniej laktozy i rozdrobnione białko, a przy okazji więcej błonnika.
 • Wartość dodana – warto sprawdzić, jakie substancje odżywcze zawiera dane mleko modyfikowane. Najważniejsze z nich to probiotyki, prebiotyki, nukleotydy i kwasy tłuszczowe LCPUFA.

Czy warto kupić droższe mleko modyfikowane?

W przypadku mleka modyfikowanego kluczowe znaczenie ma jego skład. Dzisiaj raczej nie można już kupić produktu, który nie zawierałby jakiś domieszek, przynajmniej prebiotyków. Nie da się jednak ukryć, że droższe mleka modyfikowane mają na ogół najlepszy skład. Wzbogacane są różnymi kompleksami odżywczymi, które sprawiają, że dziecko lepiej się rozwija. Są to m.in. nukleotydy, błonnik, kwasy LC PUFA czy oligosachardydy (probiotyki). Niektóre mieszanki zawierają dodatkowo taurynę, a więc aminokwas poprawiający funkcjonowanie układu nerwowego.

Warto przy tym pamiętać, że każde mleko modyfikowane przed trafieniem do sprzedaży musi być odpowiednio przebadane. Zawsze skład mieszanek jest uzgadniany ze specjalistami i przez nich kontrolowany. To eksperci analizują recepturę i sprawdzają, czy spełnia ona określone normy. W końcu najważniejsze jest zdrowie i życie malucha. Wiele wysokiej klasy mlek modyfikowanych to produkty certyfikowane i poddane wielu testom klinicznym.

Popularni producenci mleka modyfikowanego

Sklepy warte uwagi