Zbiornik na deszczówkę, czyli naziemny zbiornik na wodę deszczową, to jeden z kluczowych elementów, jeśli mowa o funkcjonalności ogrodu. W ofercie znajdziemy przeróżne konstrukcje i materiały. Jedne estetyczne, drugie bardziej funkcjonalne, jeszcze inne nawiązujące do historii. Każde jednak na pewno świetnie wkomponują się w ogród czy działkę, stając się ozdobą. Producenci zbiorników na deszczówkę prześcigają się dziś, aby zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających ogrodników. Jaki więc model warto wybrać i na co należy podczas zakupu zwracać szczególną uwagę?
Ranking zbiorników na deszczówkę
-
Zbiornik na deszczówkę Prosperplast Aqua Can 360 L
Ten model to bez wątpienia obowiązkowy przedmiot w ogrodzie lub na działce. W dodatku design nie odstrasza, bo zbiornik jest bardzo estetyczny i elegancko zaprezentuje się na tle roślin. Dodatkowo ma bardzo ciekawy kształt, do którego inspiracją – co widać na pierwszy rzut oka – jest ceramika tworzona w starożytności w Grecji. Najlepszy wybór, jeśli oczekujemy nie tylko funkcjonalności, ale też ciekawego wyglądu.
-
Zbiornik Keter Indigo Water Szary (17185303)
Każdy ogrodnik chce należycie gospodarować zasobami naturalnymi. Właśnie dla takich osób stworzono ten zbiornik na deszczówkę, ma on bowiem dodatkowy, praktyczny wężyk, filtr oczyszczający i sporą pojemność – aż 220 litrów! Opróżnianie zbiornika i zlewanie wody do innych naczyń nie było nigdy tak proste. Dodatkowo zbiornik jest wyjątkowo stabilny dzięki specjalnej bazie, dzięki której nigdy się nie przewróci.
-
Prosperplast Zbiornik Na Deszczówkę Canyon (ion310)
Zbiornik na deszczówkę nie musi być brzydki i nie musi szpecić ogrodu. Może za to stanowić jego atrakcyjny element. Tak jest też w przypadku tego modelu. Specjalna struktura czyni z niego prawdziwą ozdobę, a spora pojemność 310 litrów to tylko kolejna z zalet. W tym zbiorniku znajdziemy również specjalne otwory z gwintem. To dzięki nim będziemy mogli zainstalować wąż z kranem, dzięki czemu łatwo skorzystamy z nagromadzonej wody w celu podlania ogrodu.
-
Zbiornik na deszczówkę Vidaxl Składany 250L (V41223)
Model składany o pojemności 250 litrów. Z tego zbiornika bez problemu podlejemy ogród, umyjemy auto, rower, a nawet zlejemy wodą psa. Wykonany z dobrej jakości PCV, odporny na rdzę i bardzo wytrzymały. To bez wątpienia zakup na lata. Dodatkowo zastosowano w zbiorniku filtr siatkowy, dzięki czemu woda będzie zawsze wolna od zanieczyszczeń.
-
Zbiornik Prosperplast Raincan (Idra210)
Model sprawdzony i chwalony przez wielu ogrodników i właścicieli działek. To prawdziwa oszczędność wody i – co tu kryć – ekologia! Sporym atutem jest nowoczesny design, który sprawi, że zbiornik będzie ciekawym elementem wyposażenia ogrodu. Zbiornik wyposażono w dwa specjalne przyłącza 3/4″ z korkiem.
Jaki zbiornik na deszczówkę kupić?
Na rynku jest wiele zbiorników na wodę deszczową. Jak wybrać najlepszy z nich? Co wziąć pod uwagę podczas zakupów? Co zrobić, aby taki pojemnik służył jak najlepiej i jak najdłużej? Podpowiadamy.
- Pojemność – ważny parametr, jeśli chodzi o zbiornik na wodę deszczową. To, jak dużą pojemność wybierzemy, zależy tylko od naszych indywidualnych potrzeb i od tego jak dużo wody chcemy odzyskać. Na rynku są dostępne zbiorniki o wielkości od 1500 do 10000 litrów. Przed zakupem ważnym jest, aby mniej więcej wiedzieć, ile wody z odzysku będzie nam potrzebne w naszym gospodarstwie. Np. w przypadku używania wody do celów ogrodniczych będzie potrzebny większy zbiornik.
- Rodzaj – zbiorniki na deszczówkę dzieli się na podziemne oraz naziemne. Zbiornik podziemny, jak sama nazwa wskazuje, jest montowany pod ziemią. Tego typu produkty są stworzone w taki sposób, że można łączyć je ze sobą, aby w ostateczności stworzyć tak duży zbiornik, jakiego nam potrzeba. Pojemność zbiornika podziemnego jest w zasadzie nieograniczona. Ogranicza nas jedynie wielkość działki, na której ma być on zamontowany. Zbiornik naziemny to pojemnik, który przypomina wyglądem beczkę. Zazwyczaj są to estetyczne produkty, które doskonale wkomponowują się w przestrzeń ogrodową. Zbiorniki naziemne są jednak ograniczone pojemnością i są w stanie pomieścić maksymalnie 800 litrów deszczówki.
- Wygląd – jeśli wybieramy zbiornik naziemny, warto zwrócić uwagę na jego wygląd. Ważne jest bowiem, aby swoją obecnością nie zeszpecił naszego pięknego ogrodu. Możemy wybrać taki, który będzie jak najlepiej komponował się w przestrzeni wokół domu, a także pasował do elewacji. Zbiornik z materiału imitującego korę drzewa sprawi, że będzie wręcz niedostrzegalny wśród roślinności, zaś zbiornik podobny do ścian domu może być niewidzialny dla oka. Są też modele, które zwracają na siebie uwagę, np. takie w postaci antycznej beczki. Takie rozwiązanie nada się idealnie do domów o klasycznym wyglądzie.
- Cena – warto dobrać taki zbiornik, którego cena będzie adekwatna do jakości. Kwoty za tego typu rozwiązania są bardzo różne – są zbiorniki tańsze, ale są również bardzo drogie. Ich ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie zawsze wyższa cena, to wyższa jakość, dlatego warto zwrócić na to uwagę, kupując produkt. Jest to rzecz na lata, ważne więc, aby wybrać jak najlepiej.
Czy warto kupić zbiornik na deszczówkę?
Posiadanie domu wiąże się najczęściej z wyborem przeróżnych technologii. Jakie wybrać? Najlepsze będą te, które będą sprzyjały środowisku naturalnemu oraz przynosiły oszczędności nam. Idealnym tego typu przykładem jest zbiornik na deszczówkę. Posiadając taki pojemnik przyczyniamy się do ochrony zasobów wody, które nie są nieskończone. Gromadzenie wody ze zbiornika i wykorzystywanie jej np. do podlewania ogrodu, to prawdziwy ukłon w stronę naszej planety.
Zdecydowanie warto więc zainwestować w zbiornik na deszczówkę, aby dawać wodzie pochodzącej z opadów drugie życie. Pokazuje to, że los Ziemi nie jest nam obcy i że żyjemy proekologicznie. Kolejną zaletą posiadania takiego zbiornika jest oczywiście również duża oszczędność na rachunkach za wodę. Nie musimy brać bowiem wody z kranu, ale z naszego pojemnika. Może ona być wykorzystywana do wcześniej już wspomnianego podlewania ogrodu lub np. do zasilania oczka wodnego. Warto więc zainwestować w tego typu rozwiązanie. Jaki model wybrać? Najbardziej popularne przedstawiamy w naszym rankingu zbiorników na deszczówkę.