Z roku na rok ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jak bardzo szkodliwe jest spanie na nieodpowiednim materacu. To spora zmiana, bo jeszcze jakiś czas temu przy wyborze materaca większość osób kierowała się przede wszystkim jego ceną. Dzisiaj konsumenci stawiają na wysokiej jakości materace, bo to przekłada się bezpośrednio na stan zdrowia i ogólne samopoczucie. Z rynku powoli więc znikają materace z gąbki czy pianki tapicerskiej. Zastępują je nowoczesne materace piankowe.

Czy dobry materac wpływa na nasz sen?

Tylko zdrowy i spokojny sen pozwala na regenerację fizyczną i psychiczną organizmu. Dobrze dopasowany materac poprawia jakość snu i redukuje zaburzenia związane z nocną regeneracją. Wpływa pozytywnie na długość snu głębokiego i pozwala uniknąć częstego wybudzania się w nocy. Zapewnia kręgosłupowi właściwe podparcie, zmniejszając napięcie mięśniowe i zapobiegając bólowi pleców.
Materce wysokiej jakości przez długi czas zachowują swoje właściwości i tym samym zapobiegają rozwojowi wad postawy. Jeśli w nocy człowiek odczuwa skurcze łydek lub jest mu niewygodnie, powinien zastanowić się nad zakupem nowego materaca. Te dolegliwości mogą się bowiem nasilać, pogarszając niestety ogólną jakość życia.

Wybór odpowiedniego materaca ma ogromne znaczenie zarówno dla osób zdrowych, jak i tych, które na co dzień zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa, chorobami układu krążenia czy schorzeniami neurologicznymi różnego rodzaju. Na wysokiej jakości materacu powinny spać już małe dzieci. Nowoczesne materiały i technologie produkcji zmniejszają ryzyko rozwoju wielu schorzeń. Poza tym zapewniają odpowiednią higienę snu.

Wpływ materaca na nasz kręgosłup

Kiedy człowiek śpi na zbyt twardym materacu, jego kręgosłup nie jest często dobrze podpierany. W dłuższej perspektywie czasu pojawić się więc mogą stany przeciążeniowe. Problemy dotyczą na ogół stawów, torebek i więzadeł kręgosłupa. Z czasem ten typ przeciążenia prowadzić może do poważniejszych schorzeń. Niestabilność jest np. jedną z głównych przyczyn dyskopatii. Oczywiście nie każda dyskopatia musi się kończyć operacją.

Trzeba sobie jednak uświadomić, jak duże znaczenie ma tutaj odpowiednia profilaktyka i zakup materaca, który zapewnia kręgosłupowi odpowiednie podparcie. Przykładem jest 7-strefowy materac Emma, który wyposażony jest w piankę Halo Memory i błyskawicznie dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Zapewnia plecom właściwe wsparcie, a przy okazji otula biodra i ramiona. Chcesz kupić ten materac taniej? Po wpisaniu kodu SPIJZEMMA na stronie producenta – otrzymasz 5% zniżki.

Cechy trwałego materaca

Cechy trwałego materaca

Co świadczy o wysokiej jakości materaca? Zacząć trzeba od materiałów, z których jest wykonany. Samo określenie sprężyny i pianka niewiele mówią, bo poszczególne ich rodzaje znacznie różnią się między sobą jakością. W praktyce warto stawiać na materace wykonane z pianki o dużej gęstości – oparte na solidnych konstrukcjach stalowych. Wspomnieć należy o materacach Emma, które produkowane są z materiałów niskoemisyjnych, przyjaznych dla środowiska naturalnego.

Najlepsze materace na rynku posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich wytrzymałość, bezpieczeństwo i właściwości prozdrowotne. Podstawa to Oeko-Tex Standard 100 klasa 1, który daje gwarancję, że materac nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia. Każda pojedyncza warstwa materacy Emma spełnia te wymogi.

Tani czy drogi materac? Co wybrać?

Warto zacząć od tego, że materac kupuje się na ogół na długie lata. Dlatego zaleca się w tym przypadku zakup produktu wysokiej jakości. Materiały wykorzystywane do produkcji droższych materacy są lepsze. Przy odpowiednim użytkowaniu i higienie tego typu materace można bez obaw wykorzystywać przez długie lata. Jest to więc inwestycja długoterminowa. „Naturalne” wypełnienia wytrzymują krócej i mogą nawet rozkładać się wewnątrz materaca + są czasami używane, aby uniknąć przebijania sprężyn przez piankę niskiej jakości.

Jednak już w przedziale cenowym od 1000 do 2000 złotych znaleźć można naprawdę dobrej jakości materace. Wystarczy zapoznać się z rankingiem materacy do spania. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie materaca do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Porządne materace mają długoletnią gwarancję

Podczas zakupu materaca obowiązkowo należy zwrócić uwagę na czas gwarancji. Produkty wykonane z solidnych materiałów opatrzone są długoletnią gwarancją (w przypadku materacy Emma jest to aż 10 lat). Użytkownik może mieć więc pewność, że taki materac rzeczywiście posłuży przez długie lata. W razie jakichkolwiek problemów można z kolei liczyć na wymianę produktu na nowy.

Trzeba przy tym pamiętać, że podstawą reklamacji są m.in. wgniecenia, pęknięte szwy czy uszkodzone sprężyny. Do tego przedstawić należy dowód zakupu w postaci paragonu lub faktury. Gwarancja oczywiście nie obejmuje nacięć, rozdarć czy uszkodzeń mechanicznych. Za te odpowiada już sam użytkownik.

Często popełniane błędy przy wyborze materaca

Często popełnianym błędem jest zakup jednego, dużego materaca na łóżko małżeńskie. Tymczasem nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Jeśli partnerzy znacznie różnią się od siebie wagą, lepiej kupić dwa osobne, wąskie materace. W przeciwnym razie jedna osoba zawsze będzie niewyspana. Jeden duży materac sprawdza się, ale u osób o zbliżonej wadze. W przypadku zakupu dwóch różnych materacy trzeba pamiętać, aby były to modele o tej samej wysokości. Między nimi umieścić można klin, aby wyrównać powierzchnię i zniwelować zagłębienie.

Sporo osób niestety wybiera materace o nieodpowiednim stopniu twardości. W praktyce tylko dobrze dobrany materac zapewnia spokojny sen i pozwala uniknąć problemów zdrowotnych. Spanie na zbyt twardym materacu skutkować może częstymi skurczami mięśni. Twarde podłoże uciska też naczynia krwionośne. Z kolei materac zbyt miękki sprawia, że kręgosłup jest za mocno wygięty. To oznacza w dłuższej perspektywie czasu bóle pleców i głowy.

Korzyści zakupu wysokiej jakości materaca

Tylko materac o odpowiedniej twardości i dobrze dobranym wypełnieniu pozwala na spokojny, zdrowy sen. To bardzo ważne, gdyż jedynie dobrze przespana noc gwarantuje dobre samopoczucie i dodaje energii do działania w ciągu dnia. Wysokiej jakości materac przynosi kręgosłupowi ulgę, podobnie jak stawom i mięśniom. Człowiek budzi się dzięki temu pełen sił, zregenerowany i wypoczęty.

Wysokiej jakości materace są produkowane z nowoczesnych, trwałych materiałów. Tym samym wydłuża się okres ich użyteczności. Często udzielana jest na nie 10 lub 15-letnia gwarancja. Wyposażone są coraz częściej w praktyczne pokrowce, które można prać w pralce automatycznej. Dzięki temu materac pozostaje świeży i higienicznie czysty. Przez lata nie traci nic ze swoich pierwotnych właściwości.

Inwestycja w dobry materac dla wielu osób zauważalna jest dopiero po kilku latach, ale różnicę można zazwyczaj poczuć od razu. Błyskawicznie znika poranny ból pleców. Dni stają się mniej stresujące, człowiek ma więcej sił życiowych. Dlatego nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu, kupując wątpliwej jakości, tanie materace. Warto postawić na produkt wysokiej jakości – to inwestycja długoterminowa we własne zdrowie.