Projektor jest urządzeniem multimedialnym, które wyświetla obraz na ekranie, bazując przy tym na dostarczanym mu sygnale video. Na ogół źródłem sygnału jest odtwarzacz DVD, komputer, kamera bądź zestaw kina domowego. Projektor składa się ze źródła światła, które jest diodą ledową, czasem wspomagają laserem  bądź lampą wyładowczą oraz odpowiedniego układu optycznego. Dodatkowo projektory wyposażyć można np. w głośniki czy zestaw złącz.

Ranking projektorów

 1. Projektor Epson Eh-Tw5650
  Projektor Epson Eh-Tw5650
  Sprawdź aktualną cenę

  Projektor Full HD przeznaczony do kina domowego z regulacją kąta ustawienia obiektywu. Skutecznie obsługuje treści 2D i 3D. Urządzenie jest proste w konfiguracji. Posiada regulację kąta ustawienia obiektywu, geometrii obrazu, a także ręczny zoom 1,6x. Za sprawą współczynnika kontrastu 60000:1 daje jasne i żywe obrazy. Wyróżnia się także znaczną żywotnością – użytkowany codziennie może posłużyć nawet 11 lat. Czas eksploatacji lampy to bowiem aż 7500 godzin.
 2. Optoma HD27e
  Optoma HD27e
  Sprawdź aktualną cenę
  Łatwy w obsłudze projektor wykorzystujący technologię Amazing Colour i spełniający normę Rec.709. Zapewnia rzeczywiste odwzorowanie kolorów. Sprawdza się podczas oglądania filmów, seriali oraz programów telewizyjnych czy relacji sportowych. Dodatkowo pozwala na podłączenie konsoli do gier, komputera, laptopa, odtwarzacza Blu-ray czy streamera multimediów. Dzięki kluczowi sprzętowemu HDMI np. Amazon Fire TV, Apple TV czy Google Chromecast można zmienić go szybki w inteligentny projektor. Za sprawą niewielkiej wagi (2,5 kg) jest urządzeniem mobilnym.
 3. Projektor BENQ PJ MS527
  Projektor BENQ PJ MS527
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny projektor z trybem SmartEco, który zapewnia moc pozwalającą na uzyskanie najlepszego współczynnika kontrastu. Tryb Eco Blank umożliwia z kolei wygaszenie projekcji. Tym samym zużycie energii spada o 70%. Urządzenie w pełni wspiera Blu-ray Full HD 3D. Obsługuje nowoczesną technologię DLP. Nie trzeba się martwić kwestią starzenia się projektora, który jest niemal w 100% odporny na rozpad obrazu.
 4. Epson EH-TW650
  Epson EH-TW650
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości projektor Full HD przeznaczony do kina domowego. Wyposażony jest w regulację kąta ustawienia obiektywu. Dzięki niewielkiej wadze można go łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Jest to urządzenie proste w obsłudze i konfiguracji, dające obraz o jasności na poziomie 3100 lumenów. Czas eksploatacji lampy wynosi aż 11 lat – 7500 godzin. Tym samym jest to rzutnik bardzo ekonomiczny w użytkowaniu. Posiada wbudowaną łączność WiFi oraz aplikację iProjection.
 5. Projektor Optoma HD144X
  Projektor Optoma HD144X
  Sprawdź aktualną cenę
  Wszechstronny projektor wykorzystujący technologię Amazing Colour, spełniający normę Rec.709. Pozwala na wygodne oglądanie transmisji sportowych, filmów czy programów telewizyjnych o każdej porze dnia i nocy. Zapewnia rzeczywiste odwzorowanie kolorów. Podłączyć go można do konsoli do gier, laptopa, komputera stacjonarnego czy odtwarzacza Blu-ray. Za doskonały dźwięk odpowiedzialny jest wbudowany w projektor głośnik. Urządzenie bardzo szybko można zamienić w inteligentny projektor, podłączając do niego Google Chromecast, Apple TV bądź Amazon Fire TV.

Jaki projektor kupić?

Projektory to urządzenia wykorzystywane powszechnie na różnego rodzaju konferencjach, wykładach czy spotkaniach o charakterze biznesowym i kulturalnym. Ich popularność cały czas rośnie. Obecnie coraz częściej projektory spotkać można także w prywatnych mieszkaniach i domach. Czym należy sugerować się podczas ich zakupu?

 • Żywotność lampy projektora – w tym przypadku wiele zależy od tego, jak często rzutnik będzie wykorzystywany. Jeśli będzie użytkowany codziennie, warto zdecydować się na model z długim czasem pracy. Podstawowe modele wytrzymują od 3 do 7 tysięcy godzin pracy, najlepsze do 30 tysięcy godzin.
 • Technologia wyświetlania obrazu – do wyboru są przede wszystkim urządzenia z technologią LCD lub DLP. Technologia DLP – Digital Light Processing doskonale odwzorowuje kolory, dobrze radzi sobie z czernią i bielą, dając łagodny obraz. Projektory LCD z kolei zapewniają nasycone barwy, ale czerń nie jest już tak idealna. Z drugiej strony technologia LCD zapewnia niższe zużycie energii.
 • Rozdzielczość wyświetlanego obrazu –  projektory obecnie oferują zakres rozdzielczości do nawet 4K. W praktyce, im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Jednak w większości przypadków sprawdzi się rozdzielczość Full HD lub 1920×1200 pikseli. Rozdzielczość 4K przeznaczona jest przede wszystkim do oglądania wysokiej jakości filmów przyrodniczych z dużą ilością detali.
 • Kontrast i jasność – kontrast jest potrzebny w przypadku projektorów przeznaczonych do kina domowego. Im jest on wyższy, tym lepiej. Modele o kontraście poniżej 1:2000 mogą nie sprawdzać się w słoneczne dni i dawać mało nasycony obraz. Zaleca się zakup rzutników o kontraście minimum 1:5000. Jasność lampy projektora mierzona jest w lumenach. Wpływa na to, jak obraz będzie docelowo widoczny w różnych rodzajach oświetlenia. W przypadku użytkowania projektora w pomieszczeniach ciemnych, sprawdzi się urządzenie oferujące od 1000 do 2000 lumenów. Przy oglądaniu obrazu w ciągu dnia musi być to co najmniej 3000 lumenów.

Czy warto kupić projektor?

Dzięki projektorom można we własnym domu poczuć się jak w kinie. Są to urządzenia, które pozwalają wyświetlić obraz w rozmiarze nawet 150 cali, a przy tym są łatwe do przenoszenia z uwagi na niewielką wagę i wymiary. Dodatkowo obraz wyświetlany jest przez rzutnik to tak naprawdę światło odbite od specjalnego ekranu bądź ściany. Tym samym mniej męczy oczy i jest mniej szkodliwe dla wzroku niż standardowy obraz z telewizora.

Projektory to urządzenia skierowane dla osób, które kochają kino, a przy tym są bardzo wymagające co do jakości obrazu. Dzięki temu będą mogły w warunkach domowych stworzyć warunki niemal takie same jak w kinie. Rzutniki sprawdzają się też idealnie podczas różnego rodzaju spotkań towarzyskich, w tym tych połączonych z oglądaniem filmów czy seriali. Jednocześnie projektory są urządzeniami lekkimi, które nie zajmują wiele miejsca. Dzięki temu łatwo można je transportować z miejsca na miejsce. Nie ma problemu z zabraniem rzutnika do znajomych czy do pracy.

Popularni producenci projektorów

Sklepy z projektorami warte uwagi