Drapak dla kota to dla zwierzaka miejsce zabawy i odpoczynku. Przy okazji stanowi niezbędne wyposażenie każdego domu czy mieszkania, w którym mieszka kot. W ten sposób zwierzak może zaspokoić bowiem swoje potrzeby ścierania pazurków. Kot, który znajduje się w nowym miejscu poznaje teren i zamienia go na swój własny. Chce czuć się bezpiecznie i pewnie. Pozostawia więc swój zapach w różnych miejscach właśnie poprzez ocieranie się czy drapanie. Przy okazji w ten sposób ostrzy pazurki.

Ranking drapaków dla kota

 1. Trixie TX-47062 Drapak Marcela
  trixie tx 47062 drapak marcela
  Sprawdź aktualną cenę
  Obowiązkowy element w każdym domu i mieszkaniu, w którym mieszka kot. Drapak posiada dwa drewniane słupki owinięte sizalem do drapania. Stanowi jednocześnie idealne miejsce do zabawy. Dodatkowym atutem tego modelu jest sznurek, który pozwala kotu na bujanie się. Podstawa jest bardzo miękka, a legowisko zdejmowanie. Posłużyć więc może również z powodzeniem do spania. Całość utrzymana jest w stonowanym, szarym kolorze. Legowisko można prać ręcznie.
 2. MALATEC for pets Drzewko dla kota drapak szaro – białe 120 cm
  malatec for pets drzewko dla kota drapak szaro biale
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny drapak dla kota z domkami, leżaczkami, drabinami czy tarasami.Pokryty jest miękkim w dotyku welurem, który dla kotów jest wręcz idealnym materiałem. Model ten posiada stabilną podstawą oraz dość dużą przestrzeń. Jest więc odpowiedni także dla dużych kotów. Słupki są pokryte sznurem do drapania, Okrągłe siedziska i domek można swobodnie obracać. Maksymalne obciążenie szacowane jest na 18 kg. Całość utrzymana jest w biało-szarej kolorystyce.
 3. Kobitz Drapak Domek Legowisko Double 90Cm Szary
  kobitz drapak domek legowisko double 90cm
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalny drapak dla kota ze stosunkowo wysoką kolumną do drapania (55 cm) i sporym legowiskiem. Posiada stabilną i sztywną konstrukcję. Oferuje zwierzakowi aż cztery różne poziomu. Górna platforma pełni funkcję obserwacyjną. Ciekawym rozwiązaniem jest drabinka i niewielki domek. Słupki pokryte są włóknem sizalowym odpowiednim do ostrzenia pazurków. Całość utrzymana jest w szarej kolorystyce i prezentuje się bardzo efektownie.
 4. Mykotty Designerski drapak VIGO
  mykotty designerski drapak vigo bialy
  Sprawdź aktualną cenę
  Efektowny wizualnie drapak dla kota w formie mebla. Wykonany jest z naturalnej tektury falistej (materiał przyjazny dla środowiska naturalnego) i waży około 2,5 kg. To produkt ręcznie robiony. Pozwala kotu na spanie, zabawę i drapanie. Mebel jest wytrzymały, wygodny i bezpieczny. Dodatkowo ma właściwości grzewcze. Do jego produkcji wykorzystywany jest specjalny, certyfikowany klej. Nie stanowi on zagrożenia dla zwierzaka.
 5. Trixie Narożny drapak dla kota
  trixie narozny drapak dla kota
  Sprawdź aktualną cenę
  Oryginalny drapak dla kota w wersji wiszącej, narożnej. Utrzymany jest w brązowej kolorystyce i obszyty pluszem. To model, który można w stabilny sposób zamocować w rogu pomieszczenia. Dzięki temu nie zajmuje cennego miejsca, a jednocześnie chroni meble i ściany przed pazurami zwierzaka. Dodatkowo pachnie kocimiętką i zachęca wręcz kota do drapania. Przy okazji kocimiętka sprawia, że pupil szybko przyzwyczaja się do nowego miejsca.

Jaki drapak dla kota kupić?

Drapak dla kota to podstawowe akcesorium, w które powinien zaopatrzyć się każdy posiadać kota, niezależnie od jego rasy, wieku, płci itd. W ten sposób kot zaznacza swoją obecność i zaspokaja potrzebę ostrzenia pazurków. Jak jednak wybrać odpowiedni drapak dla kota? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Rodzaj (budowa) – wybór drapaków dla kotów jest naprawdę bardzo szeroki. W sklepach znaleźć można m.in. drapaki pionowe z jednym  słupkiem (najpopularniejsze drapaki o niewielkich gabarytach i atrakcyjnej cenie), drapaki pionowe ze słupkiem i legowiskiem (droższe, ale solidniejsze), drapaki piętrowe z leżankami, budkami i słupkami (modele wielofunkcyjne, idealne dla kilku kotów), drapaki poziome (niekiedy pofalowane, często tekturowe), drapaki do zawieszenia na drzwiach i ścianie oraz drapaki w formie mebli (rozwiązanie najbardziej designerskie).
 • Wielkość – znaczenie ma wysokość drapaka. W przypadku małych kotów sprawdzają się modele o wysokości około 100 cm, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Zmieszczą się nawet pod wiszącymi szafkami. Drapaki o wysokości 150 cm i wyższe są już droższe, ale posiadają sporo akcesoriów dodatkowych. Są dobrym wyborem, gdy w domu mieszka więcej niż jeden kot. Generalnie wielkość drapaka dobrze jest dopasować do samego kota.
 • Powierzchnia – im więcej miejsca do drapania, tym oczywiście lepiej.
 • Wielofunkcyjność – dla kota drapak musi być interesujący. Dużą popularnością cieszą się więc modele wielopoziomowe z budkami, legowiskami, półkami itd. W ten sposób zwierzak może spędzać czas na wiele różnych sposobów.
 • Materiał – im bardziej solidny drapak, tym dłużej posłuży. Konstrukcja nie powinna jednak zawierać ostrych, niebezpiecznych dla kota elementów.
 • Estetyka wykonania – tutaj warto wziąć pod uwagę stylistykę danego wnętrza. Do nowoczesnych aranżacji pasują drapaki minimalistyczne, wręcz designerskie.
 • Stabilność – dobry drapak to drapak, który na podłożu stoi stabilnie i nie kiwa się. Nie stanowi wówczas niebezpieczeństwa dla kota.

Czy warto kupić drapak dla kota?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że koty oznaczają teren poprzez  feromony wydzielane przez gruczoły zlokalizowane między opuszkami ich palców. Dodatkowo drapanie to czynność związana z naturalnym procesem odnowy kocich pazurków. W ten sposób koty ścierają ich zrogowaciałą część. Z tego powodu zwierzaki domowe, które nie wychodzą na zewnątrz mogą niszczyć domowe meble i inne sprzęty. Swoją nieodzowną potrzebę drapania realizują bowiem w mieszkaniu czy domu.

Z tego powodu posiadacze kotów powinni zainwestować w odpowiedni drapak. Koty drapią z wielu powodów. Jednym z nich jest także rozciąganie mięśni łap. Czasem drapaniem reagują na stres czy zajmują się im z nudów. Kiedy nie mają nic innego, ciekawego do roboty, przystępują do wspomnianego drapania. To oczywiście powodować może straty, zniszczenia mebli czy innych elementów. Dlatego też, aby zminimalizować to zjawisko, warto zainwestować w minimum jeden drapak. Dzięki temu kot będzie także bardziej spokojny i szczęśliwszy. Przy okazji zapewniona zostanie mu również właściwa dawka ruchu.

Popularni producenci drapaków dla kota

Sklepy z drapakami warte uwagi