Ekspres kolbowy to inaczej ręczny ekspres ciśnieniowy. Określenie kolbowy pochodzi od kolby przymocowywanej w sposób manualny do reszty urządzenia. Czasami ekspresy te nazywane są również ekspresami półautomatycznymi. Mielenie i dokręcenia kolby odbywa się bowiem ręcznie, ale samo parzenia wymaga tylko naciśnięcia jednego przycisku. Ekspresy kolbowe wciąż są bardzo popularne, gdyż dają pełną kontrolę nad całym procesem parzenia kawy.

Ranking ekspresów kolbowych

 1. De’Longhi EC 850.M – ekspres stalowy

  De'Longhi EC 850.M - ekspres stalowy
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy ekspres kolbowy z automatycznym systemem spieniania mleka. Pozwala na przygotowanie cappuccino czy latte macchiato za pomocą jednego przycisku. Produkt ten wyróżnia się nie tylko funkcjonalnością, ale i efektownym designem. Jego boki i front wykonane są ze stali szlachetnej. Innowacyjny system grzewczy Termoblok zapewnia przygotowywanie kawy w odpowiedniej temperaturze. Urządzenie jest niezwykle łatwe w obsłudze.

 2. Ekspres kolbowy Sencor SES 4040BK

  Ekspres kolbowy Sencor SES 4040BK
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne urządzenie z systemem grzejnym Thermoblock i systemem parzenia wstępnego. Pozwala na błyskawiczne przygotowanie espresso, podwójnego espresso, cappuccino czy latte. Posiada przezroczysty pojemnik na szkło, który łatwo można utrzymać w czystości. Filtr wykonany jest ze stali nierdzewnej. Na uwagę zasługuje ponadto specjalna podstawka, która wstępnie podgrzewa filiżanki. Całość sterowana jest elektronicznie. Urządzenie posiada specjalny program do usuwania wapnia.

 3. DE’LONGHI Dedica Style EC 685.BK – ekspres kolbowy

  DE'LONGHI Dedica Style EC 685.BK - ekspres kolbowy
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny wizualnie ekspres kolbowy o niewielkiej szerokości. Za sprawą funkcji double drip pozwala na wykorzystanie szklanek o wysokości nawet 12 cm. Do przygotowywania kawy wykorzystuje optymalną temperaturę wody. Dzięki temu smak i aromat jest doskonały. Na uwagę zasługuje innowacyjny system grzewczy Thermoblock i profesjonalny filtr z podwójnym dnem. W skład zestawu wchodzą dodatkowo trzy różne filtry. Są to filtry do parzenia jednej i dwóch filiżanek kawy oraz dodatkowy filtr do saszetek E.S.E.

 4. Ekspres kolbowy KRUPS XP320830 Opio

  Ekspres kolbowy KRUPS XP320830 Opio
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny ekspres kolbowy o mocy 1050W i ciśnieniu roboczym 15 bar. Posiada wyjmowany pojemnik na wodę o pojemności 1,5 l, a także dwa sitka przeznaczone do zaparzania pojedynczego, podwójnego i kawy w saszetkach. Całość uzupełnia dysza służąca do spieniania mleka lub gorącej wody. Urządzenie to do przygotowywania kawy wykorzystuje wysokie ciśnienie. Stosuje się tutaj kawę mieloną. Przy pomocy takiego ekspresu z powodzeniem przygotować można kawę czarną i mleczną.

 5. Amica Espris CD1011 – ekspres do kawy

  Amica Espris CD1011 - ekspres do kawy
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle wytrzymały ekspres kolbowy z wysokiej jakości pompką włoskiej produkcji. Dzięki funkcji cafe crema pozwala na przygotowanie aromatycznych, kremowych kaw. Produkt ten cechuje się znaczną wytrzymałością. To zasługa boilera ze stali nierdzewnej. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w dyszę do spieniania mleka i wyciąganą podstawkę. Dzięki temu łatwo można je utrzymać w czystości. Ekspres ten z powodzeniem obsługuje kubki i szklanki różnej wielkości. To efekt zastosowania ruchomej dyszy z parą.

Jaki ekspres kolbowy kupić?

Ekspresy kolbowe cieszą się dużą popularnością, przede wszystkim wśród miłośników naprawdę dobrej kawy. Spotkać je można obecnie w wielu domach i biurach. Jak jednak wybrać odpowiednie do swoich potrzeb urządzenie? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

 • Moc – im większa jest moc ekspresu, tym lepiej. Urządzenia o większej mocy są szybsze w działaniu. Lepsze ekspresy mają moc na poziomie minimum 900W.
 • Ciśnienie – okazuje się, że do prawidłowego zaparzenia espresso potrzebne jest ciśnienie 9  barów. Nie warto więc kupować urządzeń, w których woda płynie pod mniejszym ciśnieniem.  Jednak nie ma sensu również zakup ekspresów kolbowych z większym ciśnieniem.
 • Funkcje dodatkowe – również i w przypadku ekspresów kolbowych spotkać się można z wieloma funkcjami dodatkowymi. Wiele z nich posiada np. system E.S.E. pozwalający na zaparzenie kawy ze specjalnych saszetek. Ciekawym rozwiązaniem jest preinfuzja. To nowoczesna technologia polegająca na wstępnym namaczaniu zmielonej kawy przez około 30 sekund. W ten sposób wydobywa się maksymalny aromat naparu.
 • Rodzaj pompy – do wyboru są pompy wibracyjne i rotacyjne. Podstawowa różnica między nimi dotyczy głośności pracy. Cichsze są w praktyce pompy rotacyjne, ale kosztują więcej, co podnosi cenę całego ekspresu. Pompy wibracyjne są z kolei odporne na brak wody. Nie potrafią natomiast w pełni utrzymać jednolitego ciśnienia wody w przypadku wolniejszej pracy.
 • Możliwość regulacji temperatury – odpowiednia temperatura do parzenia kawy mieści się w zakresie od 88 do 92 stopni Celsjusza. Ten warunek spełnia większość ekspresów kolbowych. Sporo urządzeń posiada dodatkowo regulatory temperatury, które pozwalają na dobranie temperatury odpowiednio do danego rodzaju kawy. PID-y, a więc elektroniczne regulatory temperatury wody montowane są w ekspresach nieco droższych.
 • Technologia ogrzewania wody – do wyboru jest termoblok i bojler. Termoblok szybciej się nagrzewa. Taki ekspres szybko jest gotowy do pracy, ale to bojler jednorazowo jest w stanie nagrzać więcej wody.

Sprawdź również:

Ranking automatycznych ekspresów do kawy

Ranking przelewowych ekspresów do kawy

Czy warto kupić ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy to doskonałe urządzenie dla wszystkich kawoszy. Tego typu sprzęt wymaga więcej zaangażowania niż ekspres automatyczny, ale cieszy się naprawdę dużą popularnością i to z wielu powodów.

Podstawowym atutem ekspresów kolbowych jest to, że pozwalają one na przygotowanie w warunkach domowych takiej samej kawy, jak w ulubionej kawiarni. Parzenie kawy w takim ekspresie jest swego rodzaju rytuałem, który wymaga nieco precyzji. W ten sposób z ziaren kawy wydobywany jest najlepszy aromat i smak. Użytkownik ma pełną kontrolę nad procesem parzenia. Przygotowanie aromatycznej kawy – espresso, cappuccino czy latte daje naprawdę dużą satysfakcję.

Ekspresy kolbowe są mimo to dość proste w obsłudze. Wyróżniają się klasycznym designem. Dzięki temu doskonale prezentują się w większości kuchni. Pasują do aranżacji nowoczesnych i klasycznych jednocześnie. Są to także urządzenia stosunkowo niedrogie, zwłaszcza w porównaniu do ekspresów automatycznych.

Popularni producenci ekspresów kolbowych

Sklepy warte uwagi