Farba emulsyjna to produkt malarski powłokotwórczy, którego rozcieńczalnikiem jest woda. Spoiwem są w tym przypadku dyspersje tworzyw sztucznych np. żywice akrylowe i winylowe. Dlatego też niekiedy farby emulsyjne są nazywane farbami dyspersyjnymi. Ich poszczególne typy to farby winylowe, akrylowe, lateksowe oraz ceramiczne. Inne składniki to m.in. substancje nadające kolor – pigmenty mineralne i organiczne. Farby emulsyjne tworzą także wypełniacze, dodatki uszlachetniające czy spoiwo.
Ranking farb emulsyjnych
Przy okazji wykańczania czy remontowania wnętrz pojawić się może pytanie – jaką farbę emulsyjną kupić? Wybór na rynku w tym zakresie jest spory. Do farb emulsyjnych zaliczają się bowiem m.in. farby lateksowe, ceramiczne czy akrylowe. Postanowiliśmy więc przygotować kompleksowy ranking farb emulsyjnych. Wskazujemy nim najlepsze produkty na rynku. Informujemy także o parametrach, które powinny mieć znaczenie przy ich wyborze.
-
Farba emulsyjna Dulux Easy Care Nieskazitelna biel 9l
Wysokiej jakości plamoodporna farba wewnętrzna przeznaczona do malowania ścian i sufitów. Posiada wyjątkowe właściwości hydrofobowe. Skutecznie odpycha wodę i płynne zabrudzenia. Nie pozwala im dostawać się w głąb powierzchni. Tworzy powłoki matowe o znacznej odporności na plamy. Opakowanie zawiera 9 litrów farby w kolorze śnieżnej bieli. Czas jej schnięcia to około 2 godziny.
-
Farba Śnieżka Emulsja Eko Śnieżnobiała 10l
Bardzo wydajna farba emulsyjna w kolorze śnieżnej bieli, które doskonale sprawdzi się w wielu pomieszczeniach. Jest przeznaczona do dekoracyjnego malowania ścian i sufitów. Stosowana może być w przypadku podłoży wapiennych, cementowych, gipsowych, cementowo-wapiennych, drewnianych itd. Daje matowe powierzchnie, które pozwalają ścianom oddychać. Wykazuje właściwości antyalergiczne.
-
Beckers Designer Colour Stony Grey 5l
Nowoczesna wodorozcieńczalna farba lateksowa przeznaczona do malowania ścian i sufitów. W czasie aplikacji i schnięcia nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Daje efekt matowego wykończenia. Tworzy powłokę, którą można myć wodą z dodatkiem detergentu. Nie sprawia większych problemów w aplikacji. Cechuje się doskonałym kryciem i wysoką trwałością koloru. Jest bardzo wydajna. Schnie około 2 godziny.
-
Farba emulsyjna Jedynka Śnieżnobiała 5l
Śnieżnobiała emulsyjna farba do ścian i sufitów. Cechuje się bardzo dobrym kryciem i pozwala powłoce oddychać. Szybko schnie i nie jest trudna w aplikacji. Oparta jest na ekologicznej formule. Dodatkowo jest bardzo wydajna. Stworzona została na bazie polioctanu winylu. Tworzy powłoki matowe, dające efekt dekoracyjny. Stosowana może być na podłoża betonowe, tynki, płyty wirowe, podłoża gipsowe, płyty kartonowo-gipsowe itd.
-
Farba Dekoral Polinit zielony 1l
Idealna do stosowania wewnątrz budynków i malowania elewacji hydrofobowa farba emulsyjna wysokiej jakości. To produkt elastyczny i hydrofobowy o znacznej wydajności. Jest odporny na szorowanie i szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych. Nie blaknie pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego. Bardzo szybko schnie – drugą warstwę nakładać można już po dwóch godzinach.
Jaką farbę emulsyjną kupić?
Farby emulsyjne są często wybierane do wykańczania wnętrz. Trudno się temu dziwić, bo zalicza się do nich zarówno farby akrylowe, jak i lateksowe czy ceramiczne. Na jaki produkt warto w tym przypadku postawić? Czym kierować się przy zakupie farby emulsyjnej?
- Kolorystyka – w zasadzie podczas procesu produkcji powstają farby białe. Dopiero później poprzez pigmenty są one barwione na konkretne kolory. Dlatego możliwe jest utrzymanie spójności barw między kolejnymi partiami produkcyjnymi. Oczywiście dotyczy to produktów jednego producenta.
- Rodzaj – wyróżnia się kilka rodzajów farb emulsyjnych. Farby lateksowe są produktami paroprzepuszczalnymi, które wykazują właściwości hydrofobowe. Można je stosować w różnych pomieszczeniach, w tym łazienkach i kuchniach. Często mają właściwości antypleśniowe czy przeciwgrzybiczne. Farby akrylowe za spoiwo mają żywice akrylowe. Przepuszczają parę wodną, ale nie należy ich stosować w łazienkach czy kuchniach. Farby akrylowo-lateksowe mają dobre właściwości hydrofobowe. Nakładane mogą być na różnego rodzaju powierzchnie. Farby ceramiczne to emulsje z cząsteczkami ceramicznymi w składzie. Tworzą one powłoki odporne na zmywanie i szorowanie. Na końcu warto wspomnieć o farbach winylowych. Wyróżniają się one niską paroprzepuszczalnością. Są także mało odporne na szorowanie. Cechują się natomiast doskonałym kryciem. Są bezproblemowe w aplikacji.
- Wydajność – to w przypadku farb bardzo istotny parametr. Na starcie warto jest obliczyć, ile powierzchni ścian i sufitów przeznaczonych jest do malowania. Każdy producent określa na opakowaniu wydajność swojej farby, co pozwala na dokonanie przybliżonych obliczeń.
- Wykończenie – przy wyborze farb emulsyjnych ma to duże znaczenie. Do wyboru są w zasadzie trzy wykończenia powłoki – matowe, głęboko matowe i satynowe. Największą popularnością cieszą się farby matowe. Tworzą one eleganckie powierzchnie o właściwościach antyrefleksyjnych. Dzięki temu maskują ewentualne niedoskonałości podłoża. Są dobrym wyborem dla amatorów. Farby satynowe oglądane pod światło dają efekt połysku, rozświetlenia. Sprawiają, że wnętrze jest efektowne, ale sprawiać mogą problemy w aplikacji. W tym przypadku na ścianie mogą być widoczne muśnięcia pędzlem czy wałkiem.
Czy warto kupić farbę emulsyjną?
Farby emulsyjne cieszą się na rynku dość dużą popularnością. Są chętnie wybierane do malowania ścian i sufitów. Mają sporo zalet. Przede wszystkim są bezproblemowe w aplikacji i mają neutralny zapach. W sprzedaży dostępne są w szerokiej gamie kolorów do wyboru. Wyróżniają się dobrym kryciem i doskonałą przyczepnością do podłoża. Są cenione przez amatorów i profesjonalistów. Ich rozpuszczalnikiem jest woda, a spoiwo stanowią żywice lateksowe, winylowe bądź akrylowe. Często tworzą powłoki odporne na zmywanie i szorowanie.
Farby emulsyjne w swoim składzie nie zawierają rozpuszczalników. Stąd wynika ich neutralny zapach i łatwość aplikacji. Cechują się one szybkim czasem schnięcia. Mają wysoką wydajność i dobre właściwości kryjące. Wyróżniają się dobrą przyczepnością do podłoży różnego rodzaju. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i na ogół łatwe do utrzymania w czystości. Warto przy tym pamiętać, ze grupa farb emulsyjnych jest bardzo szeroka. Zalicza się do nich między innymi farby ceramiczne, lateksowe czy akrylowe.
Popularni producenci farb emulsyjnych
Sklepy warte uwagi
Podsumowanie rankingu farb emulsyjnych
Farby emulsyjne są chętnie wybierane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. To bardzo szeroka grupa produktów, bo obejmuje np. farby lateksowe, akrylowe, winylowe czy ceramiczne. Tworzą one powłoki wytrzymałe na uszkodzenia i często odporne na zmywanie. Dostępne są w dużej gamie kolorystycznej do wyboru. W zakupie odpowiedniego produktu powinien nieco pomóc przygotowany przez nas kompleksowy ranking farb emulsyjnych. Wskazujemy w nim godne uwagi produkty cenione przez internatów. Informujemy też, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę.