Frezarka uniwersalna to maszyna przeznaczona do obróbki skrawania różnych powierzchni. Wykorzystuje ruch obrotowy narzędzia w stosunku do obrabianego materiału. Urządzenia tego typu podzielić można na frezarki poziome, pionowe i uniwersalne, a więc pionowo-poziome. Frezarki znajdują szerokie zastosowanie w produkcji, przemyśle czy usługach. Za ich pomocą można obrabiać różne narzędzia i przyrządy. Pozwalają one na uzyskiwanie różnorodnych kształtów.

Ranking frezarek uniwersalnych

Frezarka uniwersalna to maszyna przeznaczona do obróbki skrawania różnych powierzchni. Wykorzystuje ruch obrotowy narzędzia w stosunku do obrabianego materiału. Urządzenia tego typu podzielić można na frezarki poziome, pionowe i uniwersalne, a więc pionowo-poziome. Frezarki znajdują szerokie zastosowanie w produkcji, przemyśle czy usługach. Za ich pomocą można obrabiać różne narzędzia i przyrządy. Pozwalają one na uzyskiwanie różnorodnych kształtów.

 1. Frezarka uniwersalna Bosch GFF 22 A Professional

  Frezarka uniwersalna Bosch GFF 22 A Professional
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości frezarka uniwersalna z workiem na pył w zestawie. To produkt przeznaczony przede wszystkim dla profesjonalistów. Jego moc znamionowa to 670W, a prędkość obrotowa bez obciążenia wynosi do 9000 obrotów na minutę. Całość waży około 3 kg. W czasie pracy emituje dość duży hałas, który można jednak skutecznie zniwelować poprzez odpowiednie słuchawki. Urządzenie nadaje się np. do szlifowania drewna litego.

 2. Frezarka Proxxon MF 70 PRN27110

  Frezarka Proxxon MF 70 PRN27110
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo dokładna frezarka przeznaczona do pracy w małymi frezami. Wyróżnia się stabilną podstawą, pionową prowadnicą oraz stołem krzyżowym wykonanym z odlewu aluminium. Produkt nadaje się do pracy we wszystkich osiach. Posiada wysięgnik z silnikiem, który pozwala na pracę na wysokich obrotach. Narzędzia mocowane są poprzez system zacisków MICROMOT. Moc maszyny to 100W.

 3. Makita Frezarka 3712, 530W, 6mm, 32.000 obr./min.

  Makita Frezarka 3712, 530W, 6mm, 32.000 obr./min.
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna frezarka uniwersalna o mocy 530W. To urządzenie zasilane sieciowo o niezbyt dużej masie. Posiada standardowe mocowanie akcesoriów. Osiąga prędkość obrotową do 32000 obrotów na minutę. Przewód zasilający zlokalizowany jest w górnej części urządzenia. Mechanizm zębatkowy pozwala na regulowanie głębokości działania. Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja tzw. miękkiego startu.

 4. Frezarka uniwersalna Einhell TC-BJ 900 RED

  Frezarka uniwersalna Einhell TC-BJ 900 RED
  Sprawdź aktualną cenę

  Rozbudowana frezarka nutowa zwana frezarką do rowków i lamelownicą. Posiada solidny silnik o mocy 860W i generuje prędkość obrotową do 11000 obrotów na minutę. Frezuje na maksymalnej głębokości 14 mm. W standardowym zestawie znajduje się również adapter do pyłu i worek na pył. Warto też zwrócić uwagę na specjalny frez do rowków. Frezarkę można swobodnie regulować np. wysokość i głębokość cięcia.

 5. Frezarka Makita DTM51Z

  Frezarka Makita DTM51Z
  Sprawdź aktualną cenę

  Frezarka uniwersalna oferująca beznarzędziową wymianę osprzętu. Po wyposażeniu w określone akcesoria pozwala na wykonywanie w drewnie rowków, cięcie w narożnikach, przycinanie ceramiki czy usuwanie zaprawy murarskiej. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka wydajność pracy. Prędkość oscylacyjna sięga 20000 obrotów na minutę. Urządzenie cechuje się dość łagodnym rozruchem. Funkcja anty-restart zabezpiecza je przed przypadkowym włączeniem.

Jaką frezarkę uniwersalną kupić?

Frezarka uniwersalna to urządzenie o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane jest z powodzeniem w wielu gałęziach przemysłu. Na jaki model warto się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie frezarki uniwersalnej?

 • Zastosowanie – to kwestia, która w tym przypadku powinna być kluczowe. Jeśli frezarka jest dobrana stosowanie z przeznaczeniem, można mieć pewność, że jest dobrze wykorzystywana. Co ciekawe, często urządzenia tego typu mają jedno kluczowe zastosowanie. Jeśli nie wiadomo na co postawić, najlepszym wyborem jest frezarka uniwersalna.
 • Rodzaj wrzeciona – najczęściej frezarki mają trzy pozycje wrzecion. Modele dolnowrzecionowe mają wrzeciono pod stołem i bywają trudne w obsłudze. Są wykorzystywane przez profesjonalistów. Urządzenia górnowrzecionowe posiadają wrzeciono zlokalizowane nad stołem. Czasem są mało wydajne i nie są raczej przeznaczone do prac bardziej skomplikowanych. Ich zaletą jest natomiast łatwa obróbka materiału i powtarzalność działania. Są bezpieczne w użytkowaniu. Ostatnim rozwiązaniem są frezarki równowrzecionowe.
 • Funkcje  dodatkowe – nie wszyscy wiedzą, że frezarki mają również niekiedy funkcje dodatkowe. Podzielić je można na modele krawędziowe i nutowe. Te pierwsze służą do frezowania krawędzi. Można nimi łatwo operować i są raczej wygodne w obsłudze. Z kolei modele nutowe są odpowiednie do frezowania rowków czy wpustów do łączenia.
 • Moc – wybór w tym zakresie do najmniejszych nie należy. Moc uzależniona być powinna od średnicy montowanych frezów i od rodzaju materiału, który jest obrabiany. Frezarki dla amatorów mogą mieć moc zarówno 800W, jak i 1500W. Rozpiętość jest spora.
 • Prędkość obrotowa – parametr ten zależy od stopnia gładkości frezowanej powierzchni. Im prędkość obrotowa jest wyższa, tym gładkość jest większa. Jeśli urządzenie oferuje dużą liczbę obrotów, frezować można z powodzeniem aluminium, drewno lite czy materiały kompozytowe.
 • Waga – nie jest to parametr najważniejszy, ale może mieć spore znaczenie w przypadku urządzeń ręcznych. Im waga jest większa, tym trudniejsza i bardziej czasochłonna jest praca.

Czy warto kupić frezarkę uniwersalną?

Frezarki uniwersalne stworzone zostały do obróbki skrawaniem różnych powierzchni. Poprzez ruch obrotowy narzędzia obróbczego w stosunku do obrabianego materiału pozwalają na uzyskiwanie określonych kształtów. Są to maszyny stosowane w wielu dziedzinach przemysłu i nie tylko. Sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach. Ich popularność na rynku z roku na rok jest coraz większa.

Nie da się ukryć, że frezarki uniwersalne to specjalistyczne maszyny o szerokim zastosowaniu. Nadają się idealnie do obróbki materiałów różnego rodzaju. Są to narzędzia uniwersalne. Z tego to wynika? Są wykorzystywane m.in. do naprawiania urządzeń w warsztatach czy do produkowania części w zakładach produkcyjnych. Sprawdzają się podczas produkcji jednostkowej i seryjnej. Pozwalają na tworzenie małych i dużych elementów.

Niektóre frezarki uniwersalne dostępne na rynku to urządzenia bardzo nowoczesne i proste w obsłudze. Są idealnym wyborem do miejsc, w których liczy się funkcjonalność i wysoka precyzja działania. Proste frezarki uniwersalne spotkać można również w niektórych przydomowych warsztatach. Są one nieocenione np. podczas przycinania płytek ceramicznych czy frezowania w drewnie.

Popularni producenci frezarek uniwersalnych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu frezarek uniwersalnych

Frezarki uniwersalne, jak sama nazwa wskazuje, są maszynami o dość szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane są z powodzeniem w wielu dziedzinach przemysłu, produkcji i usług. Wybór w tym zakresie na rynku jest całkiem spory. W podjęciu ostatecznej decyzji na pewno nieco pomoże nasz kompleksowy ranking frezarek uniwersalnych. Uwzględniliśmy w nim modele cieszące się dużym uznaniem wśród internautów. Wskazaliśmy także na cechy kluczowe, które trzeba mieć na uwadze przy wyborze frezarek uniwersalnych. Zapraszamy do lektury.