Jajowar to nic innego jak urządzenie, które służy do gotowania jajek. Pozwala na przygotowanie jaj na miękko lub twardo. Urządzenie tego rodzaju składa się z płyty grzewczej, pokrywki oraz minutnika. Jajka w jajowarze znajdują się w odpowiednich zagłębieniach. W czasie gotowania nie pękają dzięki delikatnemu przekłuciu skorupek. Wystarczy zalać je wodą i uruchomić jajowar. Urządzenia posiada sygnalizator dźwiękowy i świetlny informujący o zakończeniu procesu gotowania bądź automatyczny wyłącznik.

Ranking jajowarów

 1. Jajowar KRUPS F 233-70
  Jajowar KRUPS F 233-70
  Sprawdź aktualną cenę

  Utrzymany w stonowanej, białej kolorystyce wysokiej jakości jajowar o mocy 350W. Pozwala na ugotowanie aż siedmiu jaj w tym samym czasie. Posiada funkcjonalny przełącznik włączania i wyłączania oraz transparentną pokrywkę. Zwijany przewód ułatwia przechowywania urządzenia. Model ten doskonale sprawdzi się w każdej kuchni.
 2. Jajowar Severin EK 3156
  Jajowar Severin EK 3156
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny jajowar o mocy 400W wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Posiada specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem. Jego powierzchnia grzewcza jest odpowiednio zabezpieczona przed przywieraniem. Całość uzupełnia transparentna pokrywka oraz elektroniczna kontrola czasu gotowania. O osiągnięciu odpowiedniego stopnia twardości jaj informuje sygnał dźwiękowy.
 3. Jajowar Mpm MGJ-01M
  Jajowar Mpm MGJ-01M
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości jajowar o mocy 350W, który pozwala na jednoczesne przygotowanie aż siedmiu jaj. Wykonany jest z wytrzymałej stali nierdzewnej. Posiada misę grzewczą, do której nalewa się wody. Jaja umieszczane są na specjalnej wkładce. Atutem urządzenia jest miarka do dozowania wody ze specjalną końcówką, która służy do przebijania jajek. Dzięki temu ich skorupki nie pękają w czasie gotowania.
 4. Jajowar Clatronic EK 3497
  Jajowar Clatronic EK 3497
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny jajowar o mocy 400W w kolorze białym. Posiada  podświetlany włącznik/wyłącznik oraz specjalną powłokę, która zapobiega przywieraniu. O ugotowaniu jajek informuje sygnał dźwiękowy. Jednocześnie w jajowarze przygotować można sześć jajek. Urządzenie wykonane jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Udzielana jest na nie dwuletnia gwarancja producenta. W skład zestawu wchodzi także miarka ze szpikulcem do jaj.
 5. Jajowar Sencor SEG 710BP
  Jajowar Sencor SEG 710BP
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny pod względem wizualnym jajowar mieszczący siedem jaj. Oferuje trzy stopnie gotowania. Wbudowany zasobnik znacznie ułatwia podawanie ugotowanych jajek. Urządzenie pozwala na ugotowanie jajek na miękko, półmiękko i twardo. Nie jest trudne do utrzymania w czystości. Dodatkowym jego atutem jest wbudowany elektroniczny timer z sygnalizacją dźwiękową. Model ten posiada także specjalne zabezpieczenie przed ewentualnym przegrzaniem.
 6. Jajowar Camry CR4482
  Jajowar Camry CR4482
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości jajowar pozwalający na jednoczesne przygotowanie aż siedmiu jaj. To urządzenie proste w obsłudze, które  nie sprawia problemów podczas mycia. O ugotowaniu jaj informuje za pomocą specjalnego sygnału dźwiękowego. Miarka posiada dodatkowo nakłuwak, którego użycie sprawia, że jajka w czasie gotowania nie pękają. Model ten oferuje trzy stopnie gotowania – na miękko, półmiękko i twardo.

Jaki jajowar kupić?

Jajowar to urządzenie, które przyda się każdemu miłośnikowi jajek i to w różnej postaci – na twardo, miękko czy półtwardo. Jak jednak dokonać odpowiedniego wyboru? Czym kierować się przy zakupie jajowaru?

 • Wielkość – tutaj znaczenie ma ilość jaj, które można jednocześnie ugotować w jajowarze. Na ogół jest to od 3 do 7 jaj. Rzadko spotkać się można z urządzeniami, które przeznaczone są na 1 jajko. Wiele zależy od ilości domowników i ich przyzwyczajeń. Warto jednak postawić na urządzenie większe, bo nie trzeba go zapełniać w 100%.
 • Moc – największą mocą dysponują urządzenia na 7 jaj. Jest to zwykle około 400W. Im większa jest moc, tym krótszy jest czas gotowania.
 • Stopień ugotowania jajek – jajowary z założenia umożliwiają przygotowanie jaj o różnym stopniu ugotowania. To ich podstawowa zaleta. Regulacja gotowania odbywa się w tym przypadku poprzez wlanie do urządzenia odpowiedniej ilości wody. Do jajowaru dołączony jest pojemnik z miarką, która oznacza poszczególne stopnie ścięcia białka. Warto postawić na jajowar pozwalający na ugotowanie jajek na twardo, miękko i półtwardo.
 • Sygnalizacja – duże znaczenie ma to jak i czy urządzenie sygnalizuje koniec pracy. Przegrzanie sprzętu może się bowiem skończyć naprawdę źle. Na ogół koniec gotowania sygnalizowany jest poprzez sygnał dźwiękowy. Czasami stosuje się również sygnały świetlne. Nowoczesne jajowary posiadają przy okazji termostat, który wyłącza urządzenie w przypadku osiągnięcia zbyt wysokiej temperatury.
 • Jakość wykonania – do wyboru są urządzenia wykonane z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Te drugie uchodzą za bardziej wytrzymałe, ale przy okazjonalnym wykorzystywaniu sprawdzą się także jajowary plastikowe.

Czy warto kupić jajowar?

Jajowar to urządzenie idealne dla każdej osoby, która lubi jajka w różnej postaci. Dzięki nim można zaoszczędzić sporo czasu, który normalnie trzeba byłoby poświęcić na przygotowanie jaj na miękko, twardo czy półmiękko. Dodatkowo większość jajowarów posiada funkcję przekłuwania jajek przed gotowaniem, co w większości przypadków zapobiega ich późniejszemu pękaniu.

Gotowanie jajek wcale nie jest takie proste. Często zdarza się zapomnieć o gotujących się jajkach. W przypadku stosowania jajowaru wyposażonego w minutnik, takiego ryzyka już nie ma. Nie trzeba się też martwić tym, że jajko na miękko będzie zbyt mało ugotowane, a te na twardo po prostu przegotowane i niesmaczne. Jajowar samoistnie wyłącza się po określonym czasie, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym.Nie da się ukryć, że jest to bezpieczna forma gotowania jajek, zwłaszcza gdy w domu znajdują się małe dzieci. Za sprawą zamykanych, transparentnych pokrywek, ryzyko poparzenia się jest ograniczone do minimum.

Ponadto gotując jajka w jajowarze, minimalizuje się ryzyko stłuczenia ich skorupek. Tymczasem podczas wrzucania jaj do zwykłego garnka z wodą o taki wypadek wcale nie jest trudno. Warto też pamiętać o tym, że jajka ugotowane w jajowarze łatwiej się obiera. Tym samym okazuje się, że tego typu urządzenia mają w zasadzie same zalety.

Popularni producenci jajowarów

Sklepy z jajowarami warte uwagi