Kawiarka to zwana również kafetierką czy moką to ciśnieniowy czajniczek służący do parzenia kawy. Dużą popularnością cieszy się m.in. we Włoszech. Kawiarka produkowana jest ze stali lub aluminium. Użytkowana może być na kuchence gazowej bądź elektrycznej. Wlewa się do jej podstawy wodę, a następnie wkłada lejek ze świeżo zmieloną kawą. Po skręceniu kawiarkę stawia się na kuchence. Po krótkim czasie gorąca woda przesącza się na skutek wysokiego ciśnienia przez kawę.

Ranking kawiarek

 1. Kawiarka Bialetti Moka Timer Elektryczna 6 Tz

  Kawiarka Bialetti Moka Timer Elektryczna 6 Tz
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy kawiarka elektryczna wykonana z wytrzymałego aluminium. Jest idealnym rozwiązaniem dla każdego miłośnika aromatycznej kawy. Za sprawą wyświetlacza LCD pozwala na ustawienie czasu parzenia kawy na daną godzinę. W ten sposób naparem można cieszyć się tuż po wstaniu z łóżka. Kawiarka dodatkowo wyposażona jest w funkcję podtrzymywania temperatury zaparzonej kawy przez około 30 minut.

 2. Aerobie AeroPress

  Aerobie AeroPress
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny zaparzacz do kawy działający podobnie jak Frech Press, bo wykorzystujący metodę tłoka. Nie oddziela kawy od fusów, ale przeciska ją przez wodą pod stałym ciśnieniem. Napar jest dzięki temu bardzo aromatyczny i smaczny. Za pomocą AeroPressu przygotować można do 4 kaw. Produkt wykonany jest z tworzywa, które nie reaguje z wodą i żywnością. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie sprawia też problemów w zakresie utrzymania w czystości. Sprawdza się podczas podróży.

 3. Kawiarka Bialetti Venus 6tz 300ml

  Kawiarka Bialetti Venus 6tz 300ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna kawiarka ze stali nierdzewnej o dużej wytrzymałości mechanicznej. Doskonale prezentuje się w każdej kuchni. Pozwala na jednorazowe przygotowanie aż sześciu filiżanek aromatycznego espresso. Urządzenie wyposażone jest w wysokiej jakości uszczelkę i wentyl bezpieczeństwa. Zapobiega to ewentualnym wypadkom. Kawiarka działa na różnego rodzaju kuchenkach, także indukcyjnych. Wyróżnia się klasyczną, ponadczasową stylistyką.

 4. Ariete Kawiarka Mokina Beżowy

  Ariete Kawiarka Mokina Beżowy
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowna wizualnie kawiarka o nowoczesnym designie. Pozwala na przygotowanie do czterech filiżanek espresso jednocześnie. Posiada funkcję podtrzymywania temperatury przez 30 minut. Potem wyłącza się automatycznie. Wyposażona jest w podświetlany włącznik. Za pomocą kawiarki przygotować bez problemu można w domu lub w biurze aromatyczną, smaczną kawę. Moka utrzymana jest w klasycznej, beżowej kolorystyce.

 5. Kawiarka Bialetti Moka Express 1tz

  Kawiarka Bialetti Moka Express 1tz
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczna kawiarka ciesząca się bardzo dużą popularnością na całym świecie. Wykonana jest z wytrzymałego aluminium i posiada rączkę z tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Pozwala tym samym na łatwe przenoszenie i nalewanie kawy. Kawiarka sprawdza się doskonale w przypadku kuchenek elektrycznych i gazowych. Służy do zaparzania jednej filiżanki espresso, bo jej całkowita pojemność to 50 ml. Moka nie sprawia problemów w zakresie utrzymania w czystości. Wystarczy do tego jedynie ciepła woda. Nie zaleca się natomiast mycia w zmywarce.

Jaką kawiarkę kupić?

Kawiarka to niewątpliwie urządzenie, które musi mieć każdy miłośnik smacznej i aromatycznej kawy. Za pomocą moki przygotować można szybko i bezproblemowo espresso nawet dla kilku osób. Na jaki model postawić i co wziąć pod uwagę przy zakupie kawiarki?

 • Materiał – pierwsza kawiarka była aluminiowa. Dzisiaj kawiarki produkowane są jednak i z innych materiałów np. stali nierdzewnej czy ceramiki. Moki z aluminium są bardzo popularne, co wynika z ich niskiej ceny. Mają klasyczny, kanciasty kształt i są odpowiednie do stosowania w każdej kuchni. Niestety aluminium nie jest materiałem najbardziej wytrzymałym. Z czasem odkształca się i odbarwia. Z drugiej strony jest lekkie. Kawiarki ze stali nierdzewnej są bardziej wytrzymałe. Nie odbarwiają się i nie korodują. Mają opływowy kształt i dostępne są w kolorze stalowym. Mniej popularne są kawiarki porcelanowe. Są one dość drogie, ale za to efektowne wizualnie.
 • Pojemność – na rynku dostępne są kawiarki przeznaczone na od 1 do 18 filiżanek espresso. Przy czym jedna filiżanka to 50 ml naparu. Warto pod uwagę wziąć liczbę osób, które będą pić kawę z moki oraz preferowany sposób picia kawy. Dla miłośnika klasycznego espresso dobrym wyborem będzie model na 2 filiżanki, ale do przygotowania americano potrzebna jest już kawiarka mieszcząca minimum 4 filiżanki. Z wielkością nie należy jednak przesadzać. Pojemność kawiarek podawana jest w ml lub tz – z włoskiego tazza to filiżanka.
 • Kuchenka – kawiarka musi być oczywiście dopasowana do posiadanej kuchenki. Problemu nie ma w przypadku klasycznych kuchenek gazowych i elektrycznych. Na nich działa zdecydowana większość kawiarek aluminiowych i stalowych. Posiadacze kuchenek indukcyjnych muszą z kolei poszukać moki z dnem ferromagnetycznym, która na indukcji zadziała. Stosowna informacja powinna być zawsze podana przez producenta kawiarki. Kawiarki indukcyjne na szczęście są bardzo uniwersalne i działają również na kuchenkach gazowych, elektrycznych czy ceramicznych. Są to modele wykonane ze stali nierdzewnej.

Czy warto kupić kawiarkę?

Kawiarka to przyrząd, który musi się znaleźć na wyposażeniu każdego prawdziwego miłośnika smacznej i aromatycznej kawy rodem z Włoch. Jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze, które z powodzeniem zastąpić może nawet ekspres do kawy. Jego budowa nie jest zbyt skomplikowana. Moka składa się z zaledwie kilku elementów. Są to sitko, podstawa z pojemnikiem na wodę i zaworem bezpieczeństwa oraz górny pojemnik na zaparzoną już kawę. To właśnie do niego spływa gotowy napar za sprawą wysokiego ciśnienia. Pod zbiornikiem znajduje się też uszczelka. Niekiedy trzeba ją od czasu do czasu wymieniać.

Przygotowanie kawy w kawiarce jest banalnie proste. Do dolnego pojemnika należy nalać wody – przefiltrowanej, która nie może jednak sięgać zaworu bezpieczeństwa. Potem trzeba umieścić na pojemniku sitko z kawą i dokręcić górną część. Potem mokę ustawić można na kuchence – gazowej, elektrycznej, indukcyjnej. Ewentualnie można włączyć urządzenie do prądu, gdy jest to model elektryczny. Proces parzenia kawy trwa zaledwie kilka chwil.

Popularni producenci kawiarek

Sklepy warte uwagi