Kosiarka spalinowa to proste urządzenie do koszenia trawy. W przeciwieństwie do modeli elektrycznych, działa niezależnie od źródła zasilania. Wystarczy przed rozpoczęciem pracy napełnić zbiornik paliwa. Kosiarka spalinowa sprawdza się doskonale w przypadku sporych, niekiedy niezbyt równych przestrzeni. Jest to urządzenie z założenia mocne i wydajne, które użytkować można przez wiele godzin bez przerwy. Obecnie kosiarki tego rodzaju cieszą się bardzo dużą popularnością.

Ranking kosiarek spalinowych

 1. Kosiarka spalinowa Honda HRG 466 SKEP
  Kosiarka spalinowa Honda HRG 466 SKEP
  Sprawdź aktualną cenę
  Ekonomiczna kosiarka spalinowa zasilana jednocylindrowym 4-taktowym silnikiem Honda GCV 160 A. Posiada układ automatycznego ssania,  który osiąga do 3000 obrotów na minutę. Wyposażona jest w sześciostopniową regulację wysokości koszenia oraz sporych rozmiarów kosz o pojemności 55 l. Dodatkowym atutem urządzenia są duże,mocne koła. Dzięki systemowi MicroCut trawa w tym przypadku cięta jest kilka razy na bardzo małe kawałki.
 2. Kosiarka Makita PLM5600N2
  Kosiarka Makita PLM5600N2
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalna kosiarka spalinowa z 4-suwowym silnikiem górnozaworowym Briggs & Stratton. Dzięki funkcji ready start odpalanie urządzenia odbywa się za jednym pociągnięciem linki rozrusznika. Kosiarka w praktyce sprawdza się doskonale w przypadku ogrodów o powierzchni do 22 arów. Wyposażona jest w trzystopniową regulację wysokość i pojemny kosz na trawę. Skutecznie radzi sobie nawet z trawą rosnącą blisko krawężników czy krawędzi różnego rodzaju. Za sprawą składanej rękojeści nie sprawia większych problemów przy przechowywaniu.
 3. Kosiarka spalinowa Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4
  Kosiarka spalinowa Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4
  Sprawdź aktualną cenę

  Wytrzymała kosiarka spalinowa ze stalową obudową o szerokości cięcia 51cm. Posiada mechanizm tnący typu 4 cutting device,który nie tylko zbiera trawę, ale i ją rozdrabnia czy wyrzuca na bok. Urządzenie doskonale sprawdza się także na nierównym terenie. Wyróżnia się mocnym silnikiem 6,5 KM, solidną przekładnią napędu, pojemnym koszem na trawę (70 litrów), sporych rozmiarów kołami czy centralną regulacją wysokości koszenia.
 4. Kosiarka Makita PLM4628N
  Kosiarka Makita PLM4628N
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości kosiarka spalinowa z czterosuwowym silnikiem górnozaworowym Briggs & Stratton. Sprawdza się w  przypadku ogrodów o powierzchni do 10 arów. Posiada wytrzymałą obudowę ze stali, trzystopniową regulację wysokości i siedmiostopniową regulację wysokości koszenia. Dzięki kołom umieszczonym na uszczelnionych łożyskach kulkowych łatwo się  prowadzi. Kosz o pojemności 60 litrów posiada wskaźnik zapełnienia i jest łatwy w montażu, ale równie dobrze można zdecydować się na tzw. boczny wyrzut trawy.
 5. Kosiarka spalinowa STIGA Combi 48 SQ (295486848/S17)
  Kosiarka spalinowa STIGA Combi 48 SQ (295486848/S17)
  Sprawdź aktualną cenę
  Spalinowa kosiarka o szerokości koszenia 46 cm z hybrydowym koszem na trawę o pojemności 60 litrów. Wyposażona jest w wydajny silnik STIGA ST 45 OHV osiągający 2900 obrotów na sekundę. Pozwala na wybranie jednej z czterech funkcji koszenia – zbieranie, wyrzut tylny, wyrzut boczny i mulczowanie. Ostatnia funkcja to  nic innego jak rozdrobnienie skoszonej trawy i rozrzucenie jej w celu użyźnienia gleby. Trawę kosić można przy tym na pięciu różnych wysokościach od 27 do 80 mm. W skład zestawu poza samą kosiarką wchodzą deflektor boczny i zestaw do mulczowania.

Jaką kosiarkę spalinową kupić?

Kosiarka to urządzenie, które posiadać musi każdy posiadacz chociażby niewielkiego trawnika. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się przy tym kosiarki spalinowe, w  przypadku których nie trzeba się martwić dostępem do gniazdka z energią elektryczną. Czym jednak należy sugerować się przy wyborze konkretnego modelu?

 • Moc silnika – przekłada się ona niejako również na długość i szerokość noża. Największą popularnością cieszą się kosiarki mocy od 4 do 6 KM. Na ogół oznaczają one szerokość koszenia rzędu 50 cm.
 • Rodzaj silnika – kosiarki z silnikiem dwusuwowym wykorzystują o wiele więcej paliwa niż te z silnikiem czterosuwowym. Jednocześnie emitują więcej spalin i hałasu. Są za to wydajne i lekkie. Dobrze radzą sobie na nierównej powierzchni. Modele z silnikiem czterosuwowym są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, ale mniej komfortowe w czasie użytkowania.
 • Napęd – od obecności napędu zależy w dużej mierze komfort pracy. Urządzenia z napędem są łatwiejsze w obsłudze, gdyż nie trzeba ich pchać. W przypadku terenów nierównych dobrym wyborem są kosiarki z napędem na tylne koła.  Modele bez napędu są tańsze i lżejsze, ale polecane są w przypadku trawników niewielkich  i raczej równych.
 • Kosz – dzięki koszowi można przy okazji koszenia od razu zebrać ściętą trawę. Kosze posiadają dość zróżnicowane pojemności, które  warto dobrać odpowiednio do wielkości swojego trawnika. Ciekawym rozwiązaniem są modele ze wskaźnikiem napełnienia.
 • Funkcje dodatkowe – coraz częściej nowoczesne kosiarki spalinowe posiadają różnego rodzaju funkcje dodatkowe. Jedną z popularniejszych jest mulczowanie, a więc rozdrabnianie skoszonej trawy i jej rozrzucanie po trawniku. To w praktyce świetny sposób na użyźnienie gleby. Przy okazji nie trzeba się wówczas martwić kwestią wyrzucania trawy. Czasami kosiarki napowietrzają glebę za  pomocą aeratora czy są w stanie odkurzać spadające na jesień liście.

Czy warto kupić spalinową kosiarkę?

Kosiarki spalinowe są zdecydowanie bardziej wydajne i mocniejsze niż innego rodzaju kosiarki ogrodowe. Pozwalają na skutecznie koszenie nawet wysokiej trawy. Ponadto doskonale radzą sobie z różnego rodzaju przeszkodami – kępami starej trawy, połamanymi gałęziami czy resztkami krzewów. Są to urządzenia przy okazji bardzo mobilne, które zabrać ze sobą można w zasadzie wszędzie. Nie wymagają one podłączenia do gniazdka elektrycznego. Są więc w 100% niezależne od sieci.

Kosiarki spalinowe są urządzeniami żywotnymi i bardzo wytrzymałymi. Wbrew pozorom nie są także zbyt skomplikowane w obsłudze. Modele posiadające napęd bardzo łatwo się prowadzą nawet po nierównym terenie. Tym samym obsługiwać  je mogą z powodzeniem także osoby słabsze fizycznie. Nowoczesne modele wyposażone są coraz częściej także w  szereg funkcji dodatkowych. Jedną z ciekawszych jest mulczowanie, a więc rozdrabnianie skoszonej trawy i jej cienkie rozrzucanie po trawniku. To świetny sposób na użyźnienie gleby.

Popularni producenci kosiarek spalinowych

Sklepy z kosiarkami warte uwagi