Kosiarki spalinowe to niezastąpiony sprzęt dla tych, którzy pragną utrzymać swój ogród w idealnym stanie. Która kosiarka spalinowa jest najlepsza? To pytanie często pojawia się wśród właścicieli dużych ogrodów i terenów zielonych.

W naszym rankingu skupiamy się na porównaniu różnych modeli kosiarek spalinowych dostępnych na rynku. Ocena obejmuje ich moc, wydajność cięcia, łatwość obsługi oraz trwałość. Zwracamy uwagę na różnorodność funkcji, takich jak regulacja wysokości cięcia, system zbierania trawy czy możliwość mulczowania. Analizujemy zarówno modele dla amatorów, jak i bardziej zaawansowane, przeznaczone dla profesjonalistów.

Celem naszego rankingu jest pomoc w wybraniu kosiarki spalinowej, która będzie nie tylko skuteczna i wytrzymała, ale także łatwa w obsłudze i konserwacji. Wyselekcjonowaliśmy modele, które cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników i ekspertów. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi rekomendacjami, aby znaleźć kosiarkę spalinową idealną dla Twoich potrzeb.

Najlepsze kosiarki spalinowe – ranking

 1. Kosiarka spalinowa Honda HRG 466 SKEP

  Kosiarka spalinowa Honda HRG 466 SKEP
  Sprawdź aktualną cenę
  Ekonomiczna kosiarka spalinowa zasilana jednocylindrowym 4-taktowym silnikiem Honda GCV 160 A. Posiada układ automatycznego ssania, który osiąga do 3000 obrotów na minutę. Umożliwia sześciostopniową regulację wysokości. Ma także sporych rozmiarów kosz, który zbiera skoszone odpady aż do objętości 55 l. Dodatkowym atutem urządzenia są duże, mocne koła. Dzięki systemowi MicroCut ścięte rośliny w tym przypadku rozdrabniane są kilkukrotnie, aż do uzyskania bardzo małych kawałków. Wygodny uchwyt sprawia, że praca z kosiarką marki Honda jest bardzo komfortowa.

 2. Kosiarka Makita PLM5600N2

  Kosiarka Makita PLM5600N2
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalna, bardzo dobra kosiarka spalinowa z 4-suwowym silnikiem górnozaworowym Briggs & Stratton o mocy 2,6 kW. Dzięki funkcji ready start odpalanie urządzenia odbywa się za jednym pociągnięciem linki rozrusznika. Kosiarka w praktyce sprawdza się doskonale w przypadku ogrodów o powierzchni do 22 arów. Producent zastosował tutaj trzystopniową regulację wysokości i pojemny kosz. Skutecznie radzi sobie nawet z trawą rosnącą blisko krawężników czy krawędzi różnego rodzaju. Za sprawą składanej rękojeści nie sprawia większych problemów przy przechowywaniu. Kosiarka umożliwia skracanie murawy w zakresie od 25 do 75 mm.

 3. Kosiarka spalinowa Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4

  Kosiarka spalinowa Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4
  Sprawdź aktualną cenę

  Wytrzymała, dość duża kosiarka spalinowa ze stalową obudową o szerokości cięcia 51 cm. Posiada mechanizm tnący typu 4 cutting device, który nie tylko zbiera trawę do kosza, ale może ją też rozdrabniać czy wyrzucać na bok w celu użyźnienia. Ta kosiarka oferuje komfortową pracę także na nierównym terenie. Wyróżnia się mocnym silnikiem 6,5 KM, solidną przekładnią napędu, bardzo pojemnym koszem na trawę (70 litrów), sporych rozmiarów kołami czy centralną regulacją wysokości koszenia. Wszystko to sprawia, że maszyna ta sprawdzi się nawet na dość dużych powierzchniach.

 4. Kosiarka spalinowa STIGA Collector 48 S (2L0482048/ST1)

  Kosiarka spalinowa STIGA Collector 48 S (2L0482048/ST1)
  Sprawdź aktualną cenę
  W zestawieniu najlepszych kosiarek znalazła się również Stiga Collector 48 S. Silnik spalinowy o mocy 1,9 kW jest bardzo oszczędny przy jednoczesnym dostarczaniu dużej mocy. Ta stosunkowo tania kosiarka spalinowa umożliwia skracanie trawnika w zakresie od 22 do 65 mm wysokości. Szerokość robocza wynosi 46 cm. Napęd ułatwia prowadzenie kosiarki nawet osobom o słabej kondycji. Maszyna posiada 60-litrowy kosz z tkaniny ze wskaźnikiem zapełnienia oraz ergonomiczną kierownicę. Waży 23 kg.

 5. Kosiarka Makita PLM4628N

  Kosiarka Makita PLM4628N
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości wydajna kosiarka spalinowa z czterosuwowym silnikiem górnozaworowym Briggs & Stratton. Posiada wytrzymałą obudowę ze stali, trzystopniową regulację wysokości i siedmiostopniową regulację wysokości koszenia w zakresie od 25 do 75 mm. Kosiarka wyposażona jest w koła umieszczone na uszczelnionych łożyskach kulkowych, które znacząco ułatwiają prowadzenie maszyny. Kosz o pojemności 60 litrów posiada wskaźnik zapełnienia i jest łatwy w montażu. Można zdecydować się na tzw. boczny wyrzut. Ta kosiarka spalinowa sprawdzi się na powierzchniach do 1000 metrów kwadratowych. Posiada cztery przydatne funkcje – cięcie z koszem, bez kosza, zbieranie liści oraz mulczowanie. 

 6. Kosiarka spalinowa STIGA Combi 48 SQ (295486848/S17)


  Kosiarka spalinowa STIGA Combi 48 SQ (295486848/S17)
  Sprawdź aktualną cenę
  Jednym z najchętniej wybieranych modeli jest stosunkowo niedroga kosiarka spalinowa o szerokości koszenia 46 cm. Posiada ona hybrydowy kosz o pojemności 60 litrów. Wydajny silnik o pojemności 140 cm sześciennych – STIGA ST 45 OHV – osiąga 2900 obrotów na sekundę. Pozwala na wybranie jednej z czterech funkcji koszenia – zbieranie, wyrzut tylny, wyrzut boczny i mulczowanie. Ostatnia funkcja to rozdrobnienie skoszonej trawy i rozrzucenie jej w celu użyźnienia gleby. Murawę skracać można przy tym na pięciu różnych wysokościach od 27 do 80 mm. Poradzi sobie zatem nawet z dość już wysoką trawą. Kosiarka posiada centralną regulację wysokości koszenia trawy. Sprawia to, że zmiana jest wyjątkowo łatwa. W skład zestawu poza samą kosiarką wchodzą deflektor boczny i zestaw do rozdrabniania. Duże tylne koła ułatwiają prowadzenie maszyny po nierównym podłożu.

Sprawdź również ranking kosiarek elektrycznych!

Jaką kosiarkę spalinową kupić?

Kosiarka to urządzenie, które znajduje się w każdym domu z choćby niewielkim ogródkiem. Niesłabnącą popularnością cieszą się przy tym kosiarki spalinowe do trawy, w  przypadku których nie trzeba się martwić wygodnym i bezpiecznym dostępem do gniazdka z energią elektryczną. Czym jednak należy sugerować się przy wyborze konkretnego modelu?

 • Moc silnika spalinowego – przekłada się ona niejako również na długość i szerokość noża. Największą popularnością cieszą się kosiarki mocy od 4 do 6 KM. Na ogół oznaczają one szerokość koszenia rzędu 50 cm.
 • Rodzaj silnika – kosiarki z silnikiem dwusuwowym wykorzystują o wiele więcej paliwa niż te z silnikiem czterosuwowym. Jednocześnie emitują więcej spalin i hałasu. Są za to bardziej wydolne i lekkie. Dobrze radzą sobie na nierównej powierzchni. Modele z silnikiem czterosuwowym są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, ale mniej komfortowe w czasie użytkowania.
 • Napęd – od obecności napędu zależy w dużej mierze komfort pracy. Urządzenia z napędem są łatwiejsze w obsłudze, gdyż nie trzeba ich pchać. W przypadku terenów nierównych dobrym wyborem są kosiarki z napędem na koła tylne.  Modele bez napędu są tańsze i lżejsze, ale polecane są w przypadku powierzchni niewielkich i raczej równych.
 • Kosz – dzięki koszowi można przy okazji koszenia od razu zebrać ścięte odpady. Kosze posiadają dość zróżnicowane pojemności, które warto dobrać odpowiednio do wielkości swojego trawnika. Wygodnym rozwiązaniem są modele ze wskaźnikiem napełnienia. Użytkownik zyskuje tu większą kontrolę nad zaplanowanym czasem pracy.
 • Funkcje dodatkowe – coraz częściej nowoczesne kosiarki spalinowe posiadają różnego rodzaju funkcje dodatkowe. Jedną z popularniejszych jest rozdrabnianie skoszonych roślin i ich rozrzucanie po trawniku. To w praktyce świetny sposób na użyźnienie gleby. Przy okazji nie trzeba się wówczas martwić kwestią wyrzucania odpadów. Czasami kosiarki napowietrzają glebę za pomocą aeratora czy są w stanie odkurzać spadające na jesień liście.

Kosiarka spalinowa do trawy – prosta w obsłudze i wydajna

Spalinowe kosiarki do trawy są urządzeniami żywotnymi i bardzo wytrzymałymi. Wbrew pozorom nie są także zbyt skomplikowane w obsłudze. Nowoczesne modele wyposażone są coraz częściej także w szereg funkcji dodatkowych. Jedną z ciekawszych jest rozdrabnianie skoszonej trawy i jej rozrzucanie po trawniku. To świetny sposób na użyźnienie gleby. W rankingu najlepszych kosiarek spalinowych funkcja ta jest obecna bardzo często. Niektóre urządzenia mają również funkcję zbierania liści, co może być przydatne w okresie jesiennym. Praca kosiarki nie musi się zatem kończyć na wiosenno-letnim sezonie. Może ona służyć również dodatkowym celom porządkowym.

Czy warto kupić kosiarkę spalinową z napędem?

Modele posiadające napęd bardzo łatwo się prowadzą nawet po trudnym terenie. Szczególnie polecane są profesjonalne kosiarki spalinowe posiadające napęd na tylne koła. Tym samym obsługiwać je mogą z powodzeniem także osoby słabsze fizycznie czy starsze. Spalinowe kosiarki z napędem znacząco usprawnią także pracę na dużych powierzchniach, nie powodując szybkiego zmęczenia użytkownika. Poszukując odpowiedniej kosiarki spalinowej, warto zatem zwrócić uwagę na napęd oraz wielkość kół, szczególnie tylnych. Zazwyczaj im są one większe, tym wygodniej prowadzi się kosiarkę po nierównościach.

Kosiarki spalinowe są zdecydowanie bardziej wydolne i mocniejsze niż innego rodzaju kosiarki ogrodowe. Pozwalają na skutecznie koszenie nawet wysokich roślin. Ponadto doskonale radzą sobie z różnego rodzaju przeszkodami – kępami roślinności, połamanymi gałęziami czy resztkami krzewów. Są to urządzenia przy okazji bardzo mobilne, które zabrać ze sobą można w zasadzie wszędzie. Nie wymagają one podłączenia do gniazdka elektrycznego. Są więc w 100% niezależne od sieci, a przez to bardzo wygodne w użytkowaniu. Wybór kosiarki spalinowej wydaje się zatem niemal oczywisty. W szczegółowym wyborze modelu tego urządzenia pomocny będzie natomiast nasz ranking kosiarek spalinowych.

Popularni producenci kosiarek spalinowych

 • Honda
 • Makita
 • Oleo-Mac
 • Stiga
 • Nac