Kosiarka elektryczna to urządzenie do koszenia trawy, które zasilane jest energią elektryczną. Wymaga więc dostępu do gniazdka. Kosiarki elektryczne są urządzeniami cichymi i dość tanimi w eksploatacji. W przeciwieństwie do modeli spalinowych nie wytwarzają one szkodliwych dla środowiska naturalnego spalin. Są też łatwiejsze w użytkowaniu, bo bardziej zwrotne, co wynika z ich mniejszej wagi i wymiarów. Kosiarki elektryczne świetnie sprawdzają się przede wszystkim w przypadku mniejszych ogródków.

Ranking kosiarek elektrycznych

 1. Kosiarka elektryczna Makita ELM4621

  Makita ELM4621
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy kosiarka samobieżna z wysoką prędkością obrotową. Przeznaczona jest do ogrodów o wielkości do 1000 metrów kwadratowych. Pozwala na komfortowe koszenie nawet w pobliżu ścian. Przechowywana może być z kolei w pozycji pionowej, nie zajmuje tym samym zbyt wiele cennego miejsca. Korpus kosiarki wykonany jest ze stali. Kosz posiada wskaźnik zapełnienia.

 2. Kosiarka Stiga Combi 36 E (294340068/S15)

  Stiga Combi 36 E (294340068/S15)
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna kosiarka elektryczna o wadze zaledwie 12 kg. To model kompaktowy, lekki i praktyczny zarazem. Posiada silnik o mocy 1400W i regulację wysokości koszenia. Poprzez dźwignię z uchwytem można wybrać jedną z pięciu różnych pozycji (25-75 mm). Kosz wyposażony jest w okienko i uchwyt, który ułatwia jego opróżnianie. Kosiarka działa także w trybie mulczowania.

 3. Kosiarka elektryczna Makita ELM4120

  Makita ELM4120
  Sprawdź aktualną cenę

  Niewielkich rozmiarów kosiarka elektryczna przeznaczona do koszenia mniejszych powierzchni. Oferuje trzy funkcje pracy – zbieranie liści, cięcie trawy z koszem i cięcie trawy bez kosza. Wyróżnia się wysoką mocą silnika i znaczną prędkością obrotową. Posiada lampkę, która sygnalizuje podłączenie do zasilania. Może kosić naprawdę blisko ścian. Przechowywać można ją w pionie.

 4. Kosiarka NAC LE18-46-SI-G

  NAC LE18-46-SI-G
  Sprawdź aktualną cenę

  Kosiarka elektryczna z wytrzymałym silnikiem indukcyjnym o mocy 1800W. Jest niezawodna, wytrzymała i zaskakująco cicha. Posiada stalową obudowę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Kosiarkę uzupełnia siatkowy kosz o pojemności 45 litrów. Na uwagę zasługuje także regulowana rączka zapewniająca komfort pracy.

 5. Bosch Arm 32 0600885B03

  Bosch Arm 32 0600885B03
  Sprawdź aktualną cenę

  Innowacyjna kosiarka elektryczna do trawy o niewielkiej wadze. Dzięki temu jest łatwa w przechowywaniu i manewrowaniu. Posiada wydajny silnik Powerdrive o mocy 1200W. Zapewnia on pracę bez większego wysiłku nawet przy wysokiej trawie. Urządzenie jest wydajne w działaniu. Dzięki nowoczesnym grzebieniom skutecznie kosi trawę przy rabatach i murach. Posiada zbiornik o pojemności rzędu 31 litrów.

 6. Kosiarka elektryczna Hecht 1000

  Hecht 1000
  Sprawdź aktualną cenę

  Kosiarka elektryczna z silnikiem komutatorowym typu turbo o mocy na poziomie 1000W. Jej szerokość robocza to 32 cm. Urządzenie wyposażone jest w kosz wykonany z tworzywa sztucznego (pojemność 35 litrów). Oferuje wygodną, trzystopniową osiową regulację wysokości koszenia 25-55 mm. Uzyskuje prędkość obrotową do 3450 obrotów na minutę. Kosiarkę z powodzeniem wykorzystać można do trawników, których powierzchnia nie jest większa niż 400 metrów kwadratowych.

Jaką kosiarkę elektryczną kupić?

Kosiarki elektryczne cieszą się cały czas dużą popularnością. Są kompaktowe, lekkie, wygodne w użytkowaniu, ciche i stosunkowo tanie w eksploatacji. Na jaki model warto jednak postawić a swoim ogródku? Co wziąć pod uwagę przy zakupie kosiarki elektrycznej?

 • Moc – im jest ona większa, tym szybciej i sprawniej pracuje kosiarka. Tutaj warto postawić na model o większej mocy.
 • Szerokość robocza – inaczej szerokość koszenia. Zwykle jest to od 32 do 45  cm. Im jest ona większa, tym szybciej można skosić dany trawnik. Jednak są ogrody mniejsze, gdzie jest sporo rabat czy kostki brukowej i wtedy lepszym wyborem jest kosiarka o mniejszej szerokości roboczej. Praca trwa wówczas dłużej, ale jest dokładniejsza. Na ogół szerokość powiązana jest z mocą urządzenia.
 • Regulacja wysokości koszenia – większość kosiarek elektrycznych posiada kilkustopniową regulację wysokości. To istotne, gdy trawnik jest młody lub przed zimą, gdy trawę kosi się nieco wyżej. Lepsze modele mają regulację centralną – wysokość można wówczas ustawić za pomocą tylko jednej dźwigni.
 • Napęd samojezdny – to opcja przydatna przy większych trawnikach. Ułatwia pracę, gdyż urządzenia nie trzeba pchać. Z drugiej strony kosiarki z takim napędem są cięższe, co nieco utrudnia ich manewrowanie. Taki model nie sprawdzi się w przypadku trawników z wieloma zakamarkami i zakrętami.
 • Kierownica – kosiarka elektryczna powinna być urządzeniem wygodnym w użytkowaniu. Kierownica musi być dopasowana do wzrostu użytkownika, a poza tym stabilna i wytrzymała. Niektóre modele posiadają składaną kierownicę, co jest nieocenione przy transporcie kosiarki.
 • Kosz – zdecydowana większość kosiarek ma kosz na ściętą trawę. Wówczas nie trzeba jej dodatkowo grabić. Znaczenie ma pojemność kosza, którą warto dopasować do swoich potrzeb.
 • Koła – w praktyce najlepszym rozwiązaniem są koła osadzone na łożyskach metalowych. Taką kosiarką można dość łatwo manewrować. Lekkość jazdy zależy także od wielkości kół. Im są one większe, tym lepiej.

Czy warto kupić kosiarkę elektryczną?

Kosiarki elektryczne mimo upływu lat cały czas cieszą się dużą popularnością. Są świetnym wyborem w przypadku ogrodów małych i tych średniej wielkości. Są to urządzenia lekkie i  przyjazne dla środowiska. Pracują o wiele ciszej niż modele spalinowe i nie wymagają aż tak szczegółowej konserwacji po zakończeniu całego sezonu. Atutem kosiarek elektrycznych jest także ich stosunkowo niewysoka cena. Pod tym względem znacznie przewyższają kosiarki spalinowe.

Kosiarki elektryczne są urządzeniami na ogół lekkimi i niewielkimi rozmiarowo. Pozwalają na cięcie trawy w małych ogródkach czy miejscach pełnych zakrętów i zakamarków. Wiele modele doskonale radzi sobie z koszeniem trawy przy murach. Do działania kosiarki elektryczne potrzebują jedynie źródła zasilania. Nie są zbyt skomplikowane w obsłudze i łatwo się prowadzą. Oferują kilka wysokości koszenia do wyboru. Na ogół w skład zestawu poza samym urządzeniem wchodzi kosz, do którego trafia skoszona trawa. Tym samym trawnika nie trzeba dodatkowo na koniec grabić.

Popularni producenci kosiarek

Sklepy warte uwagi