Prezerwatywa to popularny mechaniczny środek antykoncepcyjny. Nazywana bywa również kondomem lub potocznie gumką. Jej zadaniem jest zabezpieczenie przed zajściem w ciążę i ochrona przed różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Tradycyjna prezerwatywa zakładana jest na penisa. To produkt na ogół wykonywany z lateksu, chociaż prezerwatywy bywają też produkowane z poliuretanu bądź żywicy syntetycznej. Różnią się między sobą rozmiarami, grubością czy stopniem nawilżenia.

Najlepsze prezerwatywy – ranking

 1. Prezerwatywy Durex Fun Explosion

  Prezerwatywy Durex Fun Explosion
  Sprawdź aktualną cenę

  Prezerwatywy marki Durex to wybór medyczny wysokiej jakości. W skład Fun Explosion wchodzą cztery rodzaje prezerwatyw – Durex Select (prezerwatywy truskawkowe o kształcie easy-on), Durex Fetherlite Ultima (ultracienkie prezerwatywy), Durex Fetherlite Elite (cienkie prezerwatywy z dużą ilością żelu nawilżającego) oraz Durex Pleasuremax (prezerwatywy prążkowane z wypustkami). Prezerwatywy wykonane są z naturalnej gumy lateksowej i mocno nawilżanie. Każda z prezerwatyw wyróżnia się dużą prostotą użytkowania. Ich szerokość nominalna to 52 i 56 mm.

 2. Najcieńsze prezerwatywy Unimil Skyn Elite

  Unimil Skyn Elite Ultracienkie I Nawilżone
  Sprawdź aktualną cenę

  Innowacyjne prezerwatywy premium wykonane z materiału o nazwie poliizopren. Są odpowiednie nie tylko dla osób uczulonych na lateks. Wyróżniają się dużą miękkością, a jednocześnie są bardzo delikatne. Dzięki cienkim ściankom partnerzy czują się w zasadzie niemal jak bez prezerwatywy. Produkt jest dodatkowo odpowiednio nawilżony. Posiada certyfikat BSI – British Standards Institute. Dostępne są m.in. w opakowaniach zawierających 10 sztuk.

 3. Prezerwatywy nielateksowe Durex Real Feel

  Prezerwatywy Durex Real Feel
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne prezerwatywy firmy Durex wykonane z innowacyjnego materiału nielateksowego. Są dobrym wyborem dla osób uczulonych na białko lateksu naturalnego. Dają uczucie skóry na skórze i znacząco zwiększają przyjemność partnerów. Prezerwatywy są miękkie, a jednocześnie bardzo skuteczne. To produkt w standardowym rozmiarze – szerokość nominalna wynosi 56 mm. Pokryty jest silikonowym lubrykantem wysokiej jakości. Prezerwatywy są testowane elektronicznie. Każda seria poddawana jest aż pięciu testom jakości.

 4. Nielateksowe prezerwatywy Unimil Skyn Original

  Unimil Skyn Original Nielateksowe prezerwatywy
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości nielateksowe prezerwatywy cienkie Unimil Skyn Original wykonane z poliizoprenu. To materiał niemal niewyczuwalny, który zwiększa doznania obojga partnerów. Dodatkowo Unimil Skyn Original wzbogacone są w delikatny środek nawilżający. Wyróżniają się dużą miękkością i są bardzo naturalne w dotyku. Ich szerokość nominalna to 53 mm. Prezerwatywy są transparentne i bardzo wytrzymałe. Pod tym względem nie ustępują produktom z lateksu. Poddawane są elektronicznym testom jakości.

 5. Prezerwatywy Durex Extra Safe

  Prezerwatywy Durex Extra Safe
  Sprawdź aktualną cenę
  Durex Extra Safe to produkt dla osób o szczególnych wymaganiach. Są one nieco grubsze od klasycznych i wykonane z naturalnego lateksu. Te doskonałej jakości prezerwatywy wzbogacone zostały o dodatkową ilość lubrykantu, która ułatwia stosunek. Zapewniają maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Neutralny, przyjemny zapach nie przeszkadza w zbliżeniach. Opakowanie zawiera 12 szt.

 6. Prezerwatywy klasyczne Durex Classic

  Prezerwatywy Durex Classic
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczne prezerwatywy Durex o kształcie easy-on. Bardzo uniwersalne, są idealnym rozwiązaniem dla większości osób. Posiadają zakończenie w formie zbiorniczka. Wykonane z naturalnej gumy lateksowej o standardowej grubości. Nawilżone są specjalnym środkiem Sensitol, który nie zawiera środka plemnikobójczego. Szerokość nominalna to 56 mm. Prezerwatywy posiadają neutralny zapach i są bezproblemowe w użyciu.

Jakie prezerwatywy kupić?

Prezerwatywy to mimo upływu czasu wciąż najpopularniejsza metoda antykoncepcji. Jednocześnie chronią one przed chorobami wenerycznymi. Nie każdy jednak wie, że prezerwatywy bywają różne. Jak wybrać najlepsze prezerwatywy dla siebie i swojego partnera lub partnerki? Czym kierować się przy ich zakupie?

 • Rozmiar penisa – gdy prezerwatywa jest za ciasna, w czasie stosunku może pęknąć. Z kolei za duża może zsunąć się z penisa. Rozmiary prezerwatyw podawane są  w milimetrach. Dostępne są prezerwatywy w różnych rozmiarach, przeważnie od 49 do 56 mm. To szerokość (średnica) prezerwatywy. Przed pierwszym zakupem warto zmierzyć członka w czasie erekcji, chociaż kształt penisa nie pozwala na wykonanie bardzo dokładnych pomiarów. Najpopularniejsze są prezerwatywy 52-53 mm. Prezerwatywy kupować też można, biorąc pod uwagę obwód członka we wzwodzie. W przypadku obwodu 15 cm są to prezerwatywy XL, a dla obwodu poniżej 14 cm prezerwatywy standardowe.
 • Kształt prącia – producenci coraz częściej zwracają uwagę na kształt penisa. Większość panów ma penisa, który najszerszy jest w okolicy żołędzi. Rzadziej zdarzają się członki najszersze wokół trzonu lub wokół podstawy. Różnice anatomiczne znajdują odzwierciedlenie także przy produkcji prezerwatyw. Dostępne są produkty np. z szerszym czubkiem czy zwężanym członem.
 • Alergie – przed zakupem warto sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na lateks. Wprawdzie dotyczy to niewielu mężczyzn, ale zdarzają się wyjątki. Wówczas postawić trzeba na prezerwatywy nielateksowe.
 • Grubość – wśród najlepszych marek prezerwatyw można znaleźć cienkie kondomy oraz produkty o nieco grubszych ściankach. Ultra cienkie prezerwatywy pozwalają zazwyczaj na osiągnięcie wrażenia seksu bez prezerwatywy. Są one przeznaczone dla osób, którym obecność kondoma przeszkadza w odczuwaniu przyjemności, ale jednocześnie chcą uprawiać bezpieczny seks. W przypadku grubszych prezerwatyw producenci zapewniają natomiast o ich niezawodności. Wybór idealnej prezerwatywy zależy więc od intensywności zbliżenia czy indywidualnych preferencji.
 • Funkcje dodatkowe – urozmaiceniem są prezerwatywy smakowe lub zapachowe. To dobre rozwiązanie np. w przypadku uprawiania seksu oralnego. Panowie, którzy chcą w czasie seksu stymulować pochwę partnerki i zintensyfikować jej doznania, mogą zdecydować się na zakup prezerwatyw z wypustkami lub prążkami. Co ciekawe, na rynku dostępne są również kondomy „grające” w czasie odczuwania przez kochanków organizmu. Wśród dostępnych na rynku prezerwatyw znajdą się nie tylko transparentne, ale i kolorowe.
 • Płeć – nie każdy wie, że istnieją także prezerwatywy dla kobiet. Są to tzw. femidomy wykonane z poliuretanu. Posiadają one dwa pierścienie. Pierwszy chroni srom i okolice męskich narządów płciowych, a drugi znajduje się w pochwie.

Dlaczego warto używać prezerwatyw?

Prezerwatywy cieszą się ogromną popularnością jako środek antykoncepcyjny. To jedna z najstarszych metod chroniących przed zajściem w niepożądaną ciążę. Przy prawidłowym stosowaniu ich skuteczność jest stosunkowo wysoka. Wskaźnik Pearla (określający liczbę ciąż na 100 przypadków) wynosi tutaj 3.

Kondomy mogą być z powodzeniem używane przez osoby, dla których z różnych powodów niewskazane jest stosowanie innych środków zapobiegających ciąży, np. tabletek antykoncepcyjnych, wkładek czy zastrzyków hormonalnych. Nie ingerują w gospodarkę hormonalną organizmu. Nie mają też wpływu na późniejszą płodność.

Prezerwatywy mają również inną, bardzo ważną zaletę. Starannie i prawidłowo zakładane chronią przed wirusami i chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak:

 • kiła,
 • rzeżączka,
 • chlamydioza,
 • wirus HIV,
 • wirusowe zapalenie wątroby (WZW),
 • wirus brodawczaka ludzkiego (HPV),
 • grzybica.

Jak widać, prezerwatywy nie bez powodu są popularne. Warto przemyśleć ich stosowanie dla swojego zdrowia i komfortu podczas kontaktów seksualnych. Są niedrogie, a korzyści wynikające z ich używania mogą okazać się nieocenione.

Jak wybrać prezerwatywy i gdzie je kupić?

Do wyboru są produkty zróżnicowane pod względem jakości wykonania, rozmiaru itd. W poszukiwaniu idealnej prezerwatywy rankingi są bardzo pomocne. Oczywiście zawsze trzeba też pamiętać o wyborze produktu odpowiedniego dla siebie np. pod kątem rozmiaru czy kształtu. Obecność lateksu w produkcie jest istotna dla osób z alergiami oraz w przypadku chęci używania różnych olejków, które mogą go rozpuścić. Warto wtedy znaleźć prezerwatywy, których skład zapobiegnie nieprzyjemnym sytuacjom. Poza tymi podstawowymi wytycznymi producenci kuszą rozmaitymi opcjami dodatkowymi, takimi jak zapachy, smaki, kolory, wypustki i prążkowania, a wszystko to dla osiągnięcia najprzyjemniejszych doznań i przełamania rutyny.

Obecnie z zakupem prezerwatyw nie ma większego problemu. Dostępne są nie tylko w aptekach, ale też w drogeriach, marketach czy osiedlowych sklepikach i kioskach. Warto jednak kupować je wyłącznie w sprawdzonych sklepach. Nieodpowiednio przechowywane i narażone np. na przegrzanie mogą okazać się awaryjne. Dla osiągnięcia maksimum przyjemności ze zbliżenia ważny jest spokój i pewność, które mogą zapewnić właśnie odpowiednio przemyślane i dobrane akcesoria.

Marka a skuteczność prezerwatyw. Czy warto wybrać prezerwatywy znanej firmy?

Przy zakupie prezerwatyw warto stawiać na renomowanych producentów. W tym przypadku najważniejsza jest bowiem skuteczność działania – ochrona przed niechcianą ciążą i chorobami wenerycznymi. Lepiej unikać produktów słabo znanych marek, np. produkowanych dla dyskontów czy wysyłanych z Azji. Prezerwatywy znanych marek są nieustannie poddawane rozmaitym testom elektronicznym, a ich najlepsi producenci szczycą się wieloletnim doświadczeniem. Każda partia najlepszych prezerwatyw jest analizowana i sprawdzana. W ten sposób ryzyko, że prezerwatywa pęknie lub będzie nieszczelna, jest naprawdę minimalne. 

Najlepsze prezerwatywy znanych marek zapewniają maksimum komfortu i poczucie bezpieczeństwa. Wśród najczęściej wybieranych środków antykoncepcyjnych kondomy nadal znajdują się na wysokiej pozycji. Prawidłowe stosowanie prezerwatyw nie tylko chroni przed zajściem w ciążę, ale odgrywa też niebagatelną rolę w zabezpieczeniu przed wieloma chorobami wenerycznymi. Warto dobrać prezerwatywy tak, by zminimalizować ryzyko ich pęknięcia lub zsunięcia się. Ranking prezerwatyw z pewnością może pomóc w wyborze najlepszych produktów z tej kategorii i uprzyjemnić jeszcze bardziej intymne chwile.

Popularni producenci prezerwatyw

 • Durex
 • Unimil