Kocioł gazowy służy do ogrzewania budynku oraz wody przeznaczonej do mycia czy kąpieli, a więc tzw. ciepłej wody użytkowej. W kotłach gazowych jednofunkcyjnych nie ma wymiennika ciepła służących do podgrzewania wody użytkowej. Podłącza się do nich natomiast podgrzewacz pojemnościowy, a więc zasobnik na wodę z osobnym wymiennikiem ciepła. Z kolei kotły gazowe dwufunkcyjne podgrzewają wodę w  sposób przepływowy. Proces podgrzewania zaczyna się w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą.

Ranking kotłów gazowych

  1. Kocioł gazowy Vaillant Vc 146/5-5 Ecotec Plus (10011711)

    Kocioł gazowy Vaillant Vc 146/5-5 Ecotec Plus (10011711)
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny kocioł grzewczy kondensacyjny wykorzystywany w instalacjach grzejnikowych, instalacjach ogrzewania podłogowego czy instalacjach z zasobnikami c.w.u. Zużywa niewiele energii elektrycznej i cechuje się zoptymalizowanym zużyciem gazu, za co odpowiada system ELGA. Produkt jest bezpieczny w użytkowaniu za sprawą System Comfort Backup. Waży około 33,5 kg. Wyróżnia się też nowoczesnym designem.

  2. Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493

    Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy kocioł grzewczy z intuicyjnym panelem sterowania. Posiada siedem przycisków i spory wyświetlacz. Współpracuje bezproblemowo z wieloma regulatorami i modułami z serii Cx. Produkt wyróżnia się wysoką mocą dla podgrzewania wody użytkowej. Jest wydajny i estetycznie wykonany. Wymiennik ciepła jest nierdzewny, aluminiowo-krzemowy. Za sprawą niskiej emisji tlenków węgla kocioł jest przyjazny dla środowiska naturalnego.

  3. Kocioł gazowy Vaillant VCW 226/7-2 0010019987

    Kocioł gazowy Vaillant VCW 226/7-2 0010019987
    Sprawdź aktualną cenę

    Łatwy w montażu kocioł kondensacyjny wyróżniający się wysoką jakością wykonania. Produkowany jest zgodnie z założeniami Dyrektywy ErP. Sprawdza się w nowych budynkach, ale wykorzystywany może być także w obiektach starszych zamiast kotłów starego typu. Posiada intuicyjny panel sterowania i efektywną pompę. Sam kocioł jest dość niewielki.

  4. Termet EcoCondens Gold Plus 25 (WKJ4621000000)

    Termet EcoCondens Gold Plus 25 (WKJ4621000000)
    Sprawdź aktualną cenę

    Niezawodny kocioł kondensacyjny, który zdobył uznanie ekspertów. Proces spalania zachodzi w nim sprawnie, co jest skutkiem wykorzystania wysokiej temperatury mieszanki. Za sprawą wewnętrznego mieszania, kocioł pracuje bardzo ekonomicznie i jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Nie sprawia problemów w zakresie montażu. To produkt o klasie energetycznej A, który współpracuje z kolektorami słonecznymi.

  5. Kocioł gazowy Junkers Cerapur Midi Zwb 24-1 RE (7736900719)

    Kocioł gazowy Junkers Cerapur Midi Zwb 24-1 RE (7736900719)
    Sprawdź aktualną cenę

    Prosty w obsłudze kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania i płynną modulacją mocy. Posiada panel sterowania Cotronic III oraz nowoczesny zapłon elektroniczny. Pracuje niezależnie od powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Wymiennik ciepła c.w.u. jest przy tym odporny na złą jakość wody np. na jej zakamienienie. Produkt wyróżnia się wysoką wydajnością cieplną.

  6. Termet Ecocondens Silver 25kW Dwufunkcyjny (WKD4351000000)

    Termet Ecocondens Silver 25kW Dwufunkcyjny (WKD4351000000)
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości kocioł kondensacyjny wykorzystujący efekt kondensacji do celów grzewczych. Jest to model prosty w obsłudze, co jest zasługą intuicyjnego panelu sterowania. Kocioł wyróżnia się estetycznym designem i kompaktowymi wymiarami. Pasuje do różnorodnych aranżacji. Nadaje się do ogrzewania również i małych powierzchni. Posiada klasę energetyczną A.

Szukasz pieca napędzanego innym paliwem? Sprawdź również:

Jaki piec gazowy kupić?

Ogrzewanie gazowe jest bardzo popularne, gdyż uważa się je za rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne zarazem. W tym przypadku nie ma emisji szkodliwych dla środowiska substancji, a kotły gazowe są łatwe w obsłudze. Jaki piec gazowy wybrać jednak dla siebie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Sposób montażu – wyróżnia się kotły wiszące i stojące. Te drugie są nieco droższe i bardziej awaryjne, ale za to zajmują mniej miejsca. Kotły stojące są niezwykle wytrzymałe, bo wyposażone w żeliwne wymienniki ciepła.
  • Budowa komory spalania – są komory otwarte, które pobierają tlen z otoczenia oraz komory zamknięte pobierające tlen z zewnątrz. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie. Kotły z zamkniętą komorą spalania są bezpieczniejsze i łatwiejsze w montażu. Otwarte komory spalania wykorzystywane są coraz rzadziej.
  • Sposób działania – wyróżnia się kotły gazowe tradycyjne, pulsacyjne, kondensacyjne oraz z możliwością pracy w kaskadzie. Kotły tradycyjne i kondensacyjne wyglądają tak samo. Różni je jedynie sprawność i zużycie paliwa. Kotły kondensacyjne są droższe, ale za to zużywają mniej paliwa. Spaliny będące produktem ubocznym spalania wracają bowiem z instalacji i ogrzewają wodę w wymienniku. Kotły te mają zamkniętą komorę spalania. Jeszcze bardziej zaawansowane są kotły pulsacyjne. Zamiast standardowego palnika posiadają one komorę spalania, do której trafia mieszanka gazowo-powietrzna. Są kotły, które można ze sobą łączyć, tworząc kaskady.
  • Funkcjonalność – wyróżnia się kotły jednofunkcyjne (do ogrzewania domu) oraz dwufunkcyjne (do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej).
  • Sposób sterowania – są kotły z automatyką i bez niej. Automatyka to przy tym urządzenia umożliwiające sterowanie pracą kotła. Są to narzędzia obsługi bezpośredniej i zdalnej.
  • Moc – kocioł jest wydajny, gdy ma odpowiednią moc grzewczą. Jej zawyżenie czy zaniżenie generuje spore straty i skraca żywotność instalacji.

Sprawdź również:

Ranking kotłów na pellet

Czy warto kupić kocioł gazowy?

Ogrzewanie gazowe cieszy się dużą popularnością i nic w tym dziwnego. Stosowanie kotłów gazowych wysokiej jakości ma całkiem sporo zalet. Szczególnie godne polecenia są kotły gazowe kondensacyjne, które zużywają o wiele mniej paliwa niż standardowe kotły.

Kotły gazowe kondensacyjne przede wszystkim cechują się wysoką sprawnością cieplną. Wykorzystują bowiem dodatkowe ciepło, które zawarte jest w spalinach. Skonstruowane są w taki sposób, że straty ciepła są ograniczone do minimum. Te jest odbierane spalinom, a następnie oddawane do celów grzewczych. Co ciekawe, kotły gazowe tego typu działają bardzo efektywnie, gdy temperatura systemu ogrzewania jest niska. Są więc idealnym rozwiązaniem, gdy w budynku znajduje się już ogrzewanie niskotemperaturowe płaszczyznowe np. ogrzewanie podłogowe. Wszystko to prowadzi do znacznego obniżenia rachunków za gaz. Ponadto kotły gazowe kondensacyjne dobrze współpracują ze standardowymi grzejnikami.

Popularni producenci kotłów gazowych

Sklepy warte uwagi