Tornister szkolny to jeden z najważniejszych elementów na wyposażeniu ucznia. To w nim do szkoły noszone są książki, zeszyty czy inne akcesoria takie jak piórniki czy kapcie na zmianę. Dla młodszych dzieci przeznaczone są modele mniejsze i bardziej kolorowe, a dla starszych większe, utrzymane w bardziej stonowanych barwach. Tornistry szkolne na ogół są dość pojemne. Wyposażone są w różnego rodzaju przegródki i kieszonki ułatwiające segregację produktów.

Artykuły szkolne - porównaj ceny

Ranking tornistrów szkolnych

 1. Herlitz Tornister Ultralight Space

  Herlitz Tornister Ultralight Space

  Przeznaczony głównie dla chłopców tornister szkolny o pojemności 15 litrów. Wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Nie zawiera szkodliwych barwników azowych, barwników alergizujących czy kadmu. To tornister ważący zaledwie 800 gram z jedną, dużą komorą główną. Przednia kieszeń zapinana jest na zamek. Dodatkowo produkt posiada dwie kieszenie boczne czy wygodny uchwyt do jego noszenia.

 2. Step By Step Touch Tornister Szkolny Black Widow (129287)

  Step By Step Touch Tornister Szkolny Black Widow (129287)

  Tornister szkolny o klasycznej formie. Posiada efektowny motyw 3D na przedniej klapie i paski odblaskowe. Nowoczesny system Anatomic Air sprawia, że tył tornistra jest ergonomicznie uformowany. Wykonany jest dodatkowo z materiałów przepuszczających powietrze. Podwójna regulacja szelek sprawia, że tornister można dopasować odpowiednio do potrzeb dziecka. Produkt posiada jedną komorę główną i pięć mniejszych kieszeni.

 3. Astra Tornister Szkolny Fc-170 Fcb (285102)

  Astra Tornister Szkolny Fc-170 Fcb (285102)

  Wysokiej jakości tornister szkolny z logo znanej drużyny piłkarskiej FC Barcelona. Tym samym przeznaczony jest przede wszystkim dla chłopców. Posiada dużą komorę główną z przegródkami, dwie siatkowe kieszenie boczne oraz komorę przednią razem z organizerem. Plecy są gąbkowane, dopasować je można do wzrostu dziecka. Produkt posiada regulowane szelki oraz usztywniany korpus. Na uwagę zasługują ponadto niewielkie elementy odblaskowe.

 4. Derform Tornister Dla Dzieci Rude Kotki Ergonomiczny Cleo & Frank

  Derform Tornister Dla Dzieci Rude Kotki Ergonomiczny Cleo & Frank

  Efektowny wizualnie tornister szkolny o wysokiej funkcjonalności i niewielkiej wadze. Jego pokrywa zamykana jest na zamek, a w środku znajduje się mała etykieta przeznaczona na dane adresowe właściciela. Szelki są wyściełane, a tył ergonomiczny. Tornister posiada trzy kieszenie zewnętrzne oraz wodoodporne dno. Całość uzupełniają specjalne taśmy odblaskowe.

 5. St. Majewski tornister Bambino Lama 205705

  St. Majewski tornister Bambino Lama 205705

  Szkolny tornister kasetonowy wykonany z materiałów wysokiej jakości. Jest ergonomiczny, usztywniony i dobrze wyprofilowany. W komorze głównej posiada wewnętrzne przekładki. Ciekawym rozwiązaniem są też kieszenie zewnętrzne. Pod klapą znajduje się miejsce na dane adresowe właściciela tornistra. Produkt posiada szerokie, regulowane szelki oraz usztywniany spód. Ma też sporo elementów odblaskowych.

 6. Hama Tornister Szkolny Unicorn (129060)

  Hama Tornister Szkolny Unicorn (129060)

  Tornister szkolny dla małych dzieci. Posiada specjalnie wyprofilowane plecy, które u dzieci wymuszają utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Całość utrzymana jest w intensywnej kolorystyce, która podoba się maluchom. Za sprawą regulacji, szelki i pas piersiowy można dopasować odpowiednio do potrzeb użytkowania. Plecy i szelki są dodatkowo wyścielone miękkim, oddychającym materiałem.

Jaki tornister szkolny kupić dla dziecka?

Każde dziecko prędzej czy później musi w końcu iść do szkoły. Trzeba je na tę okazję odpowiednio wyposażyć. Jednym z najważniejszych elementów jest oczywiście  tornister szkolny. Jak jednak wybrać model odpowiedni dla swojego dziecka? Na co zwrócić uwagę?

 • Waga  – to parametr kluczowy. Warto stawiać na modele lżejsze, gdyż same książki i przybory szkolne są już dość ciężkie. WHO informuje, że  dopuszczalna waga tornistra szkolnego nie powinna przekraczać 10% masy dziecka.
 • Rozmiar – duże znaczenie ma także rozmiar i kształt tornistra szkolnego. Trzeba je dopasować do wzrostu dziecka i jego sylwetki. W praktyce spód tornistra nie powinien znajdować się docelowo niżej niż dolna część pleców malucha. Wówczas bowiem przeciąża go do tyłu. W części górnej tornister powinien kończyć się na wysokości ramion.
 • Plecy i szelki – szelki muszą być lekkie, szerokie. Dobrze, gdy jest możliwość ich regulowania w celu dopasowania do potrzeb dziecka. docelowo szelki powinny być ustawione równolegle do siebie. Plecy tornistra muszą być z kolei sztywne. Atutem są w tym przypadku dodatkowe pasy biodrowe.
 • Materiał wykonania – obecnie zdecydowana większość tornistrów szkolnych produkowana jest z poliestru. Warto postawić na model wodoodporny, który można łatwo utrzymać w czystości. W praktyce większość miękkich elementów tornistrów pokryta jest siatką, co pozwala na prawidłową cyrkulację powietrza.
 • Pojemność –  tornister musi być pojemny i funkcjonalny zarazem. Większość modeli posiada  dużą komorę główną na książki i zeszyty oraz mniejsze kieszenie na inne elementy.
 • Bezpieczeństwo – to dla każdego rodzica powinien być aspekt najważniejszy. Dobry tornister szkolny posiadać musi elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność dziecka na drodze, a tym samym poprawiają jego bezpieczeństwo.

Czy warto kupić tornister szkolny?

Tornister szkolny to wręcz zakup obowiązkowy, kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole. To w końcu w tornistrze nosi na zajęcia książki, zeszyty czy inne akcesoria. Trzeba jedynie zadbać o to, aby był on dopasowany do wieku, wzrostu i potrzeb dziecka.

W zakup tornistra warto zaangażować zresztą samego malucha. Większość dzieci jest podekscytowana wyborem  wyprawki szkolnej i chętnie udaje się na zakupy. Dzieci przepadają w zdecydowanej większości przypadków za produktami kolorowymi, ozdobionymi postaciami z ulubionych bajek itd. Ta zasada obowiązuje także w przypadku tornistrów szkolnych.

Chłopcy sięgają po modele z logo ulubionego klubu piłkarskiego, a dziewczynki po te z motywami bajkowymi. Jednak dobry tornister szkolny musi być nie tylko atrakcyjny wizualnie dla dzieci, ale i pojemny oraz wygodny. Tutaj należy zadbać o jego odpowiednią wagę i wymiary. Maluch nie może bowiem przemęczać swojego kręgosłupa, gdyż to w późniejszym wieku może się skończyć dla niego naprawdę źle.

Popularni producenci tornistrów szkolnych

Sklepy warte uwagi