Prostownik do akumulatora zwany również niekiedy ładowarką akumulatorów jest urządzeniem, które służy do zmiany napięcia przemiennego na napięcie stałe. Pozwala na ładowanie rozładowanego akumulatora samochodowego. Tym samym przywraca pojazdowi sprawną baterię. Czas ładowania jest przy tym dość zróżnicowany w zależności od posiadanego prostownika. Większość modeli posiada jednak wskaźnik, który informuje o tym, gdy akumulator jest już naładowany.

Ranking prostowników do akumulatorów

 1. Prostownik IDEAL SPRINT 400 START

  Prostownik IDEAL SPRINT 400 START
  Sprawdź najniższą cenę

  Wysokiej klasy prostowników przeznaczony do ładowania 12 i 24 woltowych akumulatorów kwasowych z funkcją rozruchu. Pozwala na rozruch samochodów osobowych z silnikami diesla oraz benzynowymi o pojemności nie większej niż 2000cm3. Urządzenie wyposażone jest w przewody wyjściowe oraz zaciski biegunowe. Zasilane jest jednofazowo. Posiada zabezpieczenie przeciwko przeciążeniu czy zwarciu biegunów.

 2. Prostownik do akumulatora CTEK MXS 5.0

  Prostownik do akumulatora CTEK MXS 5.0
  Sprawdź najniższą cenę

  Objęty 5-letnią gwarancją producenta prostownik do akumulatorów samochodowych i motocyklowych. Doskonale sprawdza się nawet w przypadku modeli o naprawdę wysokich wymogach. Oferuje sporo funkcjonalności m.in. diagnozę informującą czy akumulator może utrzymać ładunek czy tryb optymalnego ładowania w warunkach niskiej temperatury. To automatyczna ośmioetapowa ładowarka o klasie IP65.

 3. Yato Prostownik Elektroniczny 6/12V 8A 5-200Ah (Yt-8301)

  Yato Prostownik Elektroniczny 6/12V 8A 5-200Ah (Yt-8301)

  Sprawdź najniższą cenę
  Nowoczesny prostownik przeznaczony do akumulatorów 6 i 12 V samochodach osobowych i dostawczych, motocyklach, traktorach oraz łodziach motorowych. Podtrzymuje odpowiednie napięcie w akumulatorach, które pracują w trybie spoczynkowym. Nadaje się do akumulatorów GEL, WET czy AGM. Prostownik ten posiada mikroprocesor, który działa w technologii wysokich częstotliwości.

 4. Bosch Prostownik C3 Ładowarka Akumulatorowa Automatyczna 6/12V ( 018999903M)

  Bosch Prostownik C3 Ładowarka Akumulatorowa Automatyczna 6/12V ( 018999903M)
  Sprawdź najniższą cenę

  Profesjonalny prostownik samochodowy, który nie sprawia problemów w obsłudze i oferuje kilka różnych programów ładowania. Sprawdza się w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych różnego rodzaju, także akumulatorów AGM, wapniowo-wapniowych, elektrolitowych czy żelowych. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby uruchomić urządzenie.

 5. Prostownik DEDRA DEP010 6V/12V

  Prostownik DEDRA DEP010 6V/12V
  Sprawdź najniższą cenę

  Wydajny prostownik do ładowania akumulatorów 6 i 12 V w traktorach, motocyklach, łodziach motorowych oraz samochodach dostawczych i osobowych. Posiada prostą, kompaktową obudowę i moc na poziomie 90W. Sprawdza się świetnie w przypadku akumulatorów o pojemności od 12 do 100 Ah. Posiada dodatkowo funkcjonalny wskaźnik natężenia prądu.

 6. Prostownik do akumulatora Einhell CC-BC 4 M 6/12V (1002221)

  Prostownik do akumulatora Einhell CC-BC 4 M 6/12V (1002221)
  Sprawdź najniższą cenę

  Funkcjonalny prostownik samochodowy przeznaczony do nowoczesnych pojazdów. Posiada sporo zabezpieczeń i funkcjonalności. Na uwagę zasługuje m.in. inteligentne sterowanie mikroprocesorem. Urządzenie działa szybko i bezawaryjnie. Sprawiaj, że akumulator jest żywotny i naprawdę wydajny. Prostownik dodatkowo jest bardzo prosty w obsłudze. Wyposażony jest w szczegółowy wyświetlacz sporej wielkości. Automatycznie reguluje napięcie ładowania dla pojazdów 6 i 12 V.

Jaki samochodowy prostownik do akumulatora kupić?

Każdy kierowca może znaleźć się kiedyś w sytuacji, gdy prostownik akumulatorowy okaże się niezbędny. Czasem wystarczy zostawić w aucie włączone światła czy radio, aby pojazd następnego dnia nie chciał naprawić. Jak więc wybrać prostownik do akumulatorów odpowiedni do swoich potrzeb? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

 • Rodzaj – pod względem budowy, prostowniki dzielą się na trzy podstawowe grupy. Modele standardowe są najprostsze. Działają dzięki transformatorowi i są dość tanie. Prostowniki mikroprocesorowe to urządzenia bardziej rozbudowane. Są one w stanie naładować akumulator bez jego odłączania od samochodu i automatycznie się wyłączają. Dodatkowo posiadają specjalne zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Ponadto wyróżnia się prostowniki trakcyjne przeznaczone do ładowania dużych akumulatorów np. samochodów elektrycznych. Czasami wyróżnia się jeszcze prostowniki impulsowe, które nie posiadają transformatora. Są one kompaktowe i lekkie, a także bardzo skuteczne.
 • Prąd ładowania – prąd szczytowy (maksymalny) nie ma tutaj większego znaczenia. Liczy się prąd skuteczny, którego wartość powinna wynosić 1/10 pojemności akumulatora. To od niego zależy efektywność ładowania.
 • Napięcie wyjściowe – powinno ono być równe napięciu w akumulatorze. Wartość podawana jest tutaj w woltach. W samochodach osobowych napięcie wynosi na ogół 12 V.
 • Funkcje i wyposażenie dodatkowe – nowoczesne prostowniki samochodowe mają w tym zakresie coraz więcej do zaoferowania. Nowsze modele posiadają ekran LCD wyświetlający podstawowe informacje takie jak poziom naładowania akumulatora czy prąd ładowania. Wentylator chłodzi prostownik i pozwala korzystać z maksymalnego prądu ładowania, co znacznie skraca czas ładowania. Ciekawym rozwiązaniem jest także soft start prądu ładowania, który skutecznie chroni urządzenie przed uszkodzeniem. Funkcja BOOST z kolei pozwala na szybkie doładowanie akumulatora, aby auto uruchomiło się.

Czy warto kupić prostownik do akumulatora?

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które powinno się przydać każdemu właścicielowi samochodu osobowego czy innego pojazdu. W końcu każde auto, a w szczególności akumulator może w końcu odmówić posłuszeństwa i to w najmniej oczekiwanym momencie. Czasem wina stoi po stronie kierowcy, który zapomni wyłączyć radio czy światło w swoim samochodzie.

Akumulator jest niezwykle istotnym elementem samochodu. Nie zawsze jednak ładuje się właściwie. Tak dzieje się np. w przypadku awarii alternatora lub regulatora napięcia. Powodem bywa nawet stosunkowo niewielkie zwarcie w instalacji elektrycznej. Sprawność akumulatora  obniżają znacznie także niskie temperatury. Trzeba i warto być na to przygotowanym. Rozwiązaniem jest zakup właśnie prostownika samochodowego dobrej jakości.

Kluczem do sukcesu w tej sytuacji jest wybór urządzenia dopasowanego do rodzaju posiadanego w samochodzie akumulatora. Tego typu urządzenie wcale nie musi być bardzo drogie, aby należycie spełniało swoją rolę. Warto mieć je jednak na wyposażeniu swojego garażu.

Popularni producenci prostowników do akumulatorów

Sklepy warte uwagi