Licznik rowerowy to zdecydowanie jedno z popularniejszych akcesoriów rowerowych. Montowane jest na kole roweru. Pomaga w szacowaniu pokonywanych odległości, średniej prędkości jazdy czy dystansu, który pozostał do wyznaczonego celu. Bardziej rozbudowane modele wyposażone są również w funkcje pulsometru, altimetru, licznika spalanych kalorii czy termometru. Są to konstrukcje elektroniczne pobudzane impulsami wywołanymi na skutek przemieszczenia się obok czujnika elektromagnetycznego impulsów.

Ranking liczników rowerowych

 1. Licznik rowerowy Garmin Edge Explore (0100202910)
  Licznik rowerowy Garmin Edge Explore (0100202910)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wyposażony w ekran dotykowy i funkcje online licznik rowerowy GPS. Jest to model łatwy w obsłudze nawet w rękawiczkach czy przy deszczowej pogodzie. Posiada domyślną mapę Garmin Cycle Map z nawigacją i funkcją wyznacza tras zgodnie z popularnością Trendline. Wbudowany odbiornik GPS śledzi prędkość, dystans, wysokość i cel. Jest to urządzenie kompatybilne z urządzeniami Varia tego samego producenta.
 2. Licznik Wahoo Fitness Elemnt Bolt
  Licznik Wahoo Fitness Elemnt Bolt
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne urządzenie zwiększające wydajność jazdy rowerem. Posiada nowoczesną konstrukcję i jest prosty w konfiguracji za sprawą bezpłatnej aplikacji obsługującej system dual-band. Wyposażony jest w monitor tętna TICKR, czujnik prędkości obrotowej i czujnik rytmu obrotów RPM. Łączą się one z urządzeniem, co pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych danych na temat efektywności jazdy.
 3. Licznik rowerowy Polar M460
  Licznik rowerowy Polar M460
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy licznik rowerowy z nadajnikiem tętna H7. Posiada pamięć wewnętrzną 64 MB i złącze mini USB. Jest kompatybilny z systemami MAC OD X w wersji minimum 10.6 i Windows XP, 7, 8 oraz 11. Można go zsynchronizować z aplikacją Polar Flor poprzez Bluetooth Smart. Posiada funkcje barometru, lampki LED, licznika kalorii, pomiaru dystansu, pomiaru pulsy czy pomiaru prędkości.
 4. Licznik Sigma Sport Pure GPS
  Licznik Sigma Sport Pure GPS
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny licznik rowerowy z systemem GPS. Posiada czytelny, sporych rozmiarów wyświetlacz i obsługiwany jest przez trzy przyciski. Nie sprawia większego problemu przy montażu. Na uwagę zasługują opcja podświetlenia wyświetlacza, wodoodporna obudowa, automatyczny start i stop oraz wskaźnik rozładowania baterii. Urządzenie zasilane jest wbudowanym akumulatorem ładowanym poprzez kabel microUSB.
 5. Licznik rowerowy Kross Krc 211Uw
  Licznik rowerowy Kross Krc 211Uw
  Sprawdź aktualną cenę

  Bezprzewodowy licznik rowerowy ładowany przez USB. Wyposażony jest w 11 różnych funkcji, które przydają się na co dzień oraz w czasie zawodów rowerowych. Model ten posiada wbudowane podświetlenie, termometr, funkcję auto on/off czy zegar. Mierzy całkowity dystans jazdy, prędkość poruszania się – średnią i aktualną, prędkość maksymalną itd.
 6. Licznik Sigma Bc 16.16
  Licznik Sigma Bc 16.16
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalny licznik rowerowy z funkcją ETA przeliczającą przewidywany czas przybycia oraz pozostałą odległość. Wyposażony jest w licznik pokazujący ile paliwa, potrzeba na przebycie tej samej trasy samochodem. To urządzenie proste w obsłudze, wodoodporne i łatwe w montażu. Model posiada aż 16 różnych funkcji i czytelny wyświetlacz. Pozwala na komunikację NFC z telefonami za  pomocą aplikacji SIGMA Link. Wyróżnia się eleganckim, nowoczesnym designem.

Jaki licznik rowerowy kupić?

Licznik rowerowy to w zasadzie obowiązkowe akcesorium każdego  fana kolarstwa. Wbrew pozorom wybór w tym zakresie na rynku jest całkiem spory. Jak zatem wybrać odpowiedni dla siebie model? Czym się sugerować?

 • Rodzaj – wyróżnia się liczniki przewodowe i bezprzewodowe. Zasada ich działania jest taka sama. Różnica polega jedynie na sposobie komunikowania się licznika z czujnikiem. Modele przewodowe potrzebują do tego kabla. Są one stosunkowo niedrogie i mało zawodne. Jednak kabel może plątać się z linką hamulca. Liczniki bezprzewodowe wykorzystują z kolei fale radiowe. To oznacza ryzyko pojawienia się zakłóceń, w przypadku silnych fal elektromagnetycznych. Tutaj do wyboru są modele z analogową i cyfrową transmisją danych.
 • Rozmiary – liczniki rowerowe przypominają duże zegarki elektroniczne noszone na ręce.
 • Waga – z pozoru nie ma ona znaczenia. Rzeczywiście w czasie jazdy na rowerze nie jest to zbyt istotne, ale już przy noszeniu licznika w kieszeni, po jego odpięciu, może już być.
 • Zasilanie –  klasyczne liczniki rowerowe są zasilane bateriami guzikowymi, takimi jak w zegarkach. Rzadziej stosowane są panele solarne zasilane bateriami oraz energią słoneczną. Kiedy jest słonecznie działają one dzięki słońcu, w pochmurne dni za sprawą baterii.
 • Funkcje – najtańsze urządzenia mają dość ograniczony zakres funkcji, który powinien być jednak wystarczający w przypadku  mało wymagających użytkowników. Są to zegar, trasa cząstkowa, pomiar prędkości, przebieg całkowity, scan, stoper,maksymalna prędkość i średnia prędkość. W bardziej rozbudowanych modelach stosowane są też funkcje dodatkowe  np. termometr, automatyczny start/stop, stan baterii, backup danych, odliczanie trasy itd. Najnowsze urządzenia posiadają dodatkowo często pulsometr i licznik kalorii.
 • Akcesoria dodatkowe – w opakowaniu znaleźć można samym licznikiem, uchwytem i zestawem czujników również m.in. pasek na rękę, opaskę na klatkę  piersiową, nadajnik kadencji czy dodatkowy nadajnik prędkości.

Czy warto kupić licznik rowerowy?

Wielu pasjonatów kolarstwa, także rekreacyjnego, nie wyobraża sobie jazdy na rowerze bez odpowiedniego licznika. To urządzenia niepozorne, niewielkich rozmiarów,które mierzą szereg parametrów. Najprostsze modele monitorują przejechany dystans czy prędkość jazdy. Bardziej zaawansowane są w stanie zmierzyć puls, spalone kalorie czy wykonać backup danych. Dzięki temu można na bieżąco sprawdzać swoje osiągnięcia.

Liczniki rowerowe są urządzeniami prostymi w obsłudze, które nie sprawiają wielu problemów w czasie montażu. Do wyboru są w tym przypadku klasyczne modele przewodowe oraz nowoczesne urządzenia bezprzewodowe. Te drugie są nieco droższe, ale za to bardzo wygodne w użytkowaniu. Zasilane są akumulatorami, bateriami, które od czasu do czasu należy wymienić na nowe.

Licznik rowerowy to akcesorium dla każdego kolarza, zarówno profesjonalnego, jak i tego, który jeździ na rowerze raczej rekreacyjnie. Urządzenia tego rodzaju nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością.

Popularni producenci liczników rowerowych

Sklepy z licznikami rowerowymi warte uwagi