Maski antysmogowe to skuteczna metoda ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza. W Polsce problem zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi i nie tylko jest coraz większy. Najgorzej jest w takich miastach jak Kraków czy Zakopane. Każdego roku normy zanieczyszczeń powietrza są tam przekraczane wiele razy, przede wszystkim zimą. Maski antysmogowe można jednak stosować przez cały rok jako ochronę przed kurzem, bakteriami, alergenami, dymem tytoniowym czy różnego rodzaju, nieprzyjemnymi zapachami.

Ranking masek antysmogowych

 1. Maska antysmogowa Respro Cinqro Black
  Maska antysmogowa Respro Cinqro Black
  Sprawdź aktualną cenę

  Maska antysmogowa idealna dla amatorów sportów uprawianych na wolnym powietrzu. Posiada dwa zawory Powa™ Elite, które zapewniają szybki przepływ powietrza przy zwiększonej częstotliwości oddechu. Produkt posiada dwa filtry, w tym jeden zapasowy. Pierwszy to filtr Hepa-Type filtrujący wdychane cząstki stałe. Drugi jest filtrem kombinacyjnym DACC i Hepa-Type, który przy okazji filtruje obecne w spalinach związki chemiczne. Filtry te są wymienne.
 2. Elevation Training Mask 2.0 Original
  Elevation Training Mask 2.0 Original
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna maska antysmogowa, która poprawia kondycję i wydolność organizmu poprzez tworzenie oporu płucnego czy wzmocnienie przepony. Pozwala na regulację ilości wdychanego powietrza. Jest więc polecana sportowcom różnych dyscyplin np. biegania, triathlonu, kolarstwa czy MMA. W praktyce skraca czas treningu z 60 do jedynie 20 minut. Produkt można czyścić ręcznie. W skład zestawu poza maską wchodzi 6 zatyczek oporowych, 3 membrany, neoprenowy rękaw oraz instrukcja obsługi.
 3. Maska CityMask antysmogowa na gumkę z węglem aktywnym
  Maska CityMask antysmogowa na gumkę z węglem aktywnym
  Sprawdź aktualną cenę
  Antysmogowa na gumkę z węglem aktywnym – maska pozwalająca na skuteczne zabezpieczenie układu oddechowego przed wdychaniem szkodliwych pyłów i smogu. Wyróżnia się anatomicznym kształtem i miłym w dotyku materiałem. Swoją skuteczność zawdzięcza specjalnej warstwie z węglem aktywnym. Warstwa włókniny osłonowej zapewnia jej dodatkowo dużą żywotność. Maska posiada nowoczesną konstrukcję półmaski. Wyposażona jest w dwa zawory wydechowe, które zapewniają chłodniejsze powietrze pod czaszą. Podnoszą w ten sposób komfort użytkowania produktu. Zawór wydechowy ułatwia natomiast wydychanie powietrza.

Jaką maskę antysmogową kupić?

Wybór odpowiedniej maski antysmogowej ma ogromne znaczenie. Trzeba zastanowić się nad tym, dla kogo maska będzie przeznaczona i przez kogo wykorzystywana. Warto dopasować ją dobrze do swojej twarzy. Niestety maska nieszczelna to maska nieskuteczna. Na co należy w szczególności zwrócić uwagę podczas kupna maski antysmogowej?

 • Rodzaj filtrów – filtry węglowe F1 filtrują 99,9% pyłów o wielkości 0,1 mikrometra i większych. Skutecznie chronią przed alergenami i smogiem, a więc pyłami PM2,5 i PM10. Stanowią ochronę przed wirusami chorób zakaźnych. Wymienia się je co około 50 godzin. Filtry klasy HEPA F2 wykonane są ze szkła spiekanego. Zapewniają 97% skuteczności wyłapywania pyłów PM10 i PM2,5. Stanowią dobre rozwiązanie dla sportowców, bo przepuszczają więcej powietrza niż filtry węglowe. Filtry wymienne F3 stanowią połączenie filtrów HEPA i węglowego. Chronią nie tylko przed smogiem, ale i wirusami. Nadają się do biegania czy jazdy na rowerze. Skutecznie zatrzymują tlenki siarki i azotu.
 • Rodzaj certyfikatów – norma europejska dzieli maski antysmogowe na trzy klasy w zależności od stopnia ochrony. FFP3 zatrzymują 99% lotnych cząsteczek, FFP2 są skuteczne w minimum 94%, a FFP1 w 80%. Inny system oznaczeń funkcjonuje w USA. Tam maski antysmogowe oznaczane są literą N. N100 zatrzymują od 99,97% lotnych cząstek, N99 99% lotnych cząstek,  N95 od 95% lotnych cząstek. Literą P są natomiast oznaczane maski przeciwpyłowe.
 • Rodzaj maski – maski dla dorosłych różnią się od masek dla dzieci przede wszystkim rozmiarem. Ponadto wyróżnia się specjalne maski sportowe o wysokim przepływie powietrza, które nadają się do biegania czy jazdy na rowerze. Spotkać się można także z maskami antysmogowymi jednorazowymi, które jak sama nazwa wskazuje są maskami jednorazowego użytku, ale w praktyce starczają do 7 dni. Wyrzuca się je, gdy po zewnętrznej stronie zmienią kolor na szary.

Czy warto kupić maskę antysmogową?

Maski antysmogowe są polecane przede wszystkim tym osobom, które na co dzień żyją w miastach i są narażone na szkodliwe dla zdrowia pyły PM2,5 oraz PM10. Dzięki nim mogą w dużej mierze ograniczyć wdychanie szkodliwego powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy smog bywa szczególnie dokuczliwy. Jest to niezwykle ważne przede wszystkim w przypadku dzieci, których organizmu rozwijają się i są mocno narażone na różnego rodzaju choroby.

Smogu, a więc zawieszonych w powietrzu niewielkich rozmiarów cząsteczek mineralnych i organicznych o średnicy do zaledwie kilkunastu mikronów nie można zatrzymać w tradycyjny sposób np.  przez chusteczki higieniczne czy klasyczne maseczki budowlane. Materiały tego typu mają bowiem zbyt luźne pory i nie są w stanie zatrzymać pyłów. Tylko profesjonalne maski antysmogowe stanowią skuteczną ochronę w walce z groźnymi zanieczyszczeniami powietrza. W tym przypadku należy też pamiętać o regularnej wymianie filtrów w maskach.

Popularni producenci masek antysmogowych

Sklepy warte uwagi