Monitor LED to następca klasycznego monitora LCD. Eksperci uznają urządzenia tego rodzaju za bardziej nowoczesne. Do podświetlania matrycy wykorzystują one diody ledowe, co jest rozwiązaniem wygodnym i energooszczędnym zarazem. Monitory LED są smukłe i eleganckie pod względem designu. Nie zajmują zbyt wiele miejsca na biurku. Przy okazji doskonale odwzorowują kolory, przede wszystkim czerń. Dlatego też coraz częściej zastępują klasyczne monitory LCD.

Ranking monitorów LED 24″

 1. Monitor LG 24″ 24MP59G-P
  Monitor LG 24" 24MP59G-P
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny 24-calowy monitor gamingowy z zaawansowaną matrycą IPS. Zapewnia obraz w rozdzielczości Full HD z żywymi, naturalnymi kolorami. Dzięki technologii FreeSync eliminuje zjawisko zacinania się obrazu. Dynamic Action Sync sprawia, że ewentualnie opóźnienia nie przekraczają 1 ms. Monitor oferuje ponadto oddzielną regulację odcienia oraz nasycenia kolorów RGB CMY. Opcja Black Stabilizer zapewnia widoczność nawet przy bardzo ciemnych lokacjach.
 2. Monitor Samsung 24″ CF39 (LC24F390FHUXEN)
  Monitor Samsung 24" CF39 (LC24F390FHUXEN)
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej klasy monitor LED z zakrzywionym ekranem i rozdzielczością Full HD. Przekłada się to na bardzo szerokie pole widzenia. Technologia Flicker Free eliminuje nieprzyjemne dla oczu migotanie ekranu, a funkcja Eye Saver oszczędza wzrok poprzez redukcję emisji niebieskiego światła. Na uwagę zasługuje ponadto matryca Vertical Alignement o wysokim kontraście, który przekłada się na idealną biel oraz głęboką czerń. Dla fanów gier komputerowych gratką jest Tryb Gier, który uwydatnia szczegóły produkcji różnego rodzaju.
 3. Monitor Dell 23,8″ P2419H (210APWU)
  Monitor Dell 23,8" P2419H (210APWU)
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny 24-calowy monitor LED z niezwykle cienką ramką. Doskonale nadaje się do pracy na kilku ekranach jednocześnie. Funkcja Easy Arrange w oprogramowaniu Dell Display Manager pozwala przy tym na skonfigurowanie wielu szablonów pracy. Innowacyjna technologia IPS przekłada się na głębię osiąganych kolorów i to niezależnie od miejsca siedzenia. Konstrukcja monitora pozwala dodatkowo na sprawne zarządzanie kablami.
 4. Monitor AOC 23,8″ 24G2U5/BK
  Monitor AOC 23,8" 24G2U5/BK
  Sprawdź aktualną cenę

  Monitor odpowiedni dla graczy z błyskawicznym czasem reakcji matrycy i niezwykle płynnym obrazem. Wszystko to za sprawą nowoczesnej technologii AMD Free-Sync. Doskonale sprawdza się na stanowiskach, gdzie znajduje się kilka monitorów jednocześnie. Posiada wąską krawędź i konstrukcję bezramkową. Czas reakcji piksela w tym przypadku wynosi zaledwie 1ms. To świetna informacja przede wszystkim dla fanów gier komputerowych różnego rodzaju.
 5. Monitor iiyama 24″ X2474HS-B2
  Monitor iiyama 24" X2474HS-B2
  Sprawdź aktualną cenę

  24-calowy monitor LED odpowiedni do domu i biura. Wyróżnia się nowoczesnym designem oraz stonowaną, ciemną kolorystyką. Posiada wytrzymałą i stabilną konstrukcję, sporych rozmiarów ekran i rozdzielczość Full HD. Na uwagę zasługuje stabilna podstawa oraz nowoczesne technologie w  dużej mierze redukujące zmęczenie oczu, a więc low Blue Light i Flicker Free. Monitor cechuje się wysokim kontrastem, czasem reakcji na poziomie 4 ms oraz matrycą LED VA. Obsługuje uniwersalne złącza DisplayPort, HDMI oraz D-Sub. Jest odporny na zarysowania.

Jaki monitor LED kupić?

Monitory LED powoli wypierają z rynku innego typu monitory. Oferują bowiem coraz lepszą oprawę wizualną, co ma spore znaczenie m.in. dla wszystkich fanów gier komputerowych. Dodatkowo ich cena nie jest już tak wysoka jak jeszcze kilka lat temu. Czym zatem sugerować się przy wyborze monitora LED  o przekątnej ekranu 24 cale?

 • Matryca – to najważniejszy element każdego monitora, od którego zależy jakość wyświetlanego obrazu. W najtańszych modelach wykorzystywane są matryce TN, które cechują się kiepskim kątem wyświetlania i słabą czernią. Lepszym rozwiązaniem są matryce TFT. Obecnie coraz częściej stawia się na matryce IPS i VA. Są one idealne zarówno dla graczy, jak i pozostałych użytkowników komputerów.
 • Rozdzielczość – to nic innego jak ilość pikseli w pionie i poziomie. Wysokiej jakości wyświetlacze Full HD posiadają rozdzielczość 1920×1080 pikseli. Obecnie coraz częściej uznaje się je za standard. Wysoka rozdzielczość oznacza bowiem większą liczbę elementów na ekranie i precyzyjniejsze odwzorowanie detali. Wiąże się to jednak jednocześnie z większymi wymaganiami systemowymi.
 • Częstotliwość odświeżania – minimalna częstotliwość odświeżania to w  tym przypadku 60 Hz. Wówczas  można mieć pewność, że wzrok nie będzie się zbyt mocno męczył. W praktyce, im wyższa wartość, tym oczywiście lepiej.
 • Czas reakcji matrycy – to współczynnik liczony w milisekundach określający czas, jaki potrzebuje pojedynczy piksel na zapalenie się i wygaśnięcie. Parametr ten ma spore znaczenie w przypadku gier video. Dobrze jest wynosi 4 ms lub mniej.
 • Kąt widzenia – współczynnik ten określa czy na dany monitor można patrzeć tylko z przodu czy również z boku. Im więcej, tym w praktyce lepiej. Szerszy kąt widzenia oznacza, że obraz widzi się doskonale niezależnie od kąta patrzenia. Standardem jest dzisiaj178 stopni.
 • Złącza – to cyfrowe złącze DVI i analogowe złącze D-Sub. Czasami spotkać się można także ze złączami HDMI. Im więcej ich jest,tym lepiej, zwłaszcza gdy monitor ma mieć szersze zastosowanie. Nowoczesne modele posiadają niekiedy również złącze USB 3.0.

Czy warto kupić monitor LED?

Obecnie monitory LED cieszą się coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego. Są to bowiem urządzenia lekkie i smukłe, które nie zajmują zbyt wiele miejsca na biurku. To doskonała wiadomość także dla tych osób, które na co dzień pracują przy kilku monitorach jednocześnie. Dodatkowo monitory tego rodzaju są energooszczędne i bardzo wydajne.

Monitory ledowe cechują się doskonałym odwzorowaniem kolorów, także czerni. Są polecane grafikom komputerowym oraz fanom gier video. Oferują bowiem bardzo krótki czas reakcji matrycy, który często nie przekracza 1 ms. Standardem są zresztą dzisiaj modele o rozdzielczości Full HD. Warto przy tym postawić na monitor z jak największą ilością różnego rodzaju złączy. Dzięki temu podłączyć go można do różnych urządzeń w zależności od aktualnych potrzeb.

Obecnie monitory LED powoli wypierają z rynku monitory LCD, które coraz częściej uważa się za nieco przestarzałe.

Popularni producenci monitorów LED

Sklepy z monitorami LED warte uwagi