Monitor oddechu to urządzenie, którego zadaniem jest wspieranie rodziców w codziennej, żmudnej opiece nad niemowlakiem. Zdaniem specjalistów małe dziecko w swoich pierwszych tygodniach życia przesypia kilkanaście godzin dziennie. Przez 16-18 godzin nad maluchem trudno jest czuwać. Dlatego też stworzono monitor oddechu, który przez cały czas czuwa nad ruchami oddechowymi niemowlaka. Chroni go tym samym przed tzw. śmiercią łóżeczkową czy zadławieniem się.

Ranking monitorów oddechu

 1. BabySense 7 Monitor Oddechu

  BabySense 7 Monitor Oddechu
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny monitor oddechu z certyfikatem wyrobu medycznego. To model bardzo czuły, bezdotykowy. Stale monitoruje mikrorouchy oddechowe poprzez materac, gdy dziecko śpi. Informuje, jeśli oddech niemowlaka ustaje lub staje się płytki i nieregularny. Sekret jego działania tkwi we wrażliwych płytkach sensorycznych. Urządzenie działa na standardowych bateriach alkalicznych AA. Nie ma bezpośredniego kontaktu z dzieckiem.

 2. Monitor Oddechu Nanny Bm-02

  Monitor Oddechu Nanny Bm-02
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy monitor oddechu zatwierdzony przez europejskie instytuty zdrowia. Zaliczany do wyrobów medycznych klasy II b. Umieszczone w łóżku dziecka maty rozpoznają dotyk poprzez przeniesienie klatki piersiowej malucha. Urządzenie w razie wypadku emituje silny sygnał dźwiękowy słyszalny przez ścianę. Monitor włącza się, gdy dziecko oddycha rzadziej niż 8 razy na minutę lub nie oddycha minimum 20 sekund. Bateria wytrzymuje nawet 6 miesięcy działania.

 3. Snuza Hero MD

  Snuza Hero MD
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości monitor oddechu, który mieści się w dłoni. Zaprojektowany jest ergonomicznie – zapiąć można go do pieluszki dziecka. To produkt w 100% mobilny, wyposażony w wibracyjny symulator pobudzania do ruchu. Posiada system ostrzegania o zbyt małej liczbie ruchów oraz system ostrzegania o słabych ruchach. W razie potrzeby uruchamia alarm wizualny i dźwiękowy. To model testowany klinicznie, bezpieczny dla dziecka i niezawodny w działaniu. Nie wywołuje u malucha reakcji alergicznych. Wyposażony jest w nowoczesną kapsułę ochronną.

 4. Monitor Oddechu Baby Control Bc-200, Jedna Jednostka Sterująca

  Monitor Oddechu Baby Control Bc-200, Jedna Jednostka Sterująca
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny monitor oddechu, który stosowany jest w przypadku najmłodszych dzieci. Tutaj ryzyko bezdechu czy nieprawidłowego oddechu jest duże w pierwszym roku życia. Urządzenie jest klinicznie testowane. Spełnia europejskie warunki bezpieczeństwa zdrowotnego. Połączyć można je z bezprzewodową jednostką Wireless lub Bluetooth. Czujnik znajduje się pod materacem – śledzi ruchy oddechowe dziecka.

 5. IBaby Monitor Oddechu

  IBaby Monitor Oddechu
  Sprawdź aktualną cenę

  Innowacyjny monitor oddechu, który przy okazji jest najmniejszym obecnie na świecie jonizatorem. Za sprawą aplikacji mobilnej synchronizuje się z urządzeniem, poddaje analizie jakość powietrza oraz wyświetla odpowiednie wskazówki. Małe dzieci, również niemowlęta potrzebują więcej powietrza niż osoby dorosłe (w przeliczeniu na masę ciała). Czyste powietrze odgrywa w ich przypadku niezwykle istotną rolę. Urządzenie jest więc dodatkowo jonizatorem powietrza i oczyszczaczem powietrza.

Jaki monitor oddechu kupić?

Monitor oddechu to urządzenie, które przychodzi z pomocą młodym rodzicom. Za jego pomocą można kontrolować sen swojego malucha, mając pewność, że w razie problemów z oddychaniem, sytuacja zostanie wykryta błyskawicznie. Jaki zatem monitor oddechu wybrać dla siebie i swojego dziecka? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Rodzaj – wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje monitorów oddechu. Pierwsze wyposażone w płytki sensoryczne są wkładane pod materac. W tym przypadku sygnał przekazywany jest do odbiornika, który analizuje liczbę oddechów na minutę. Powinien się on znajdować niedaleko. Poza tym wyróżnia się monitory oddechu zapinane do ubranka lub pieluchy dziecka. Są to modele droższe i mobilne. Sprawdzają się, gdy dziecko śpi w różnych miejscach. Są to urządzenia bardzo precyzyjne.
 • Bezpieczeństwo – warto postawić na urządzenie posiadające certyfikat wyrobu medycznego. Wówczas można mieć pewność, że dany produkt przeszedł testy kliniczne i jest bezpieczny dla dziecka.
 • Liczba oddechów krytycznych – urządzenie  włącza alarm, gdy liczba oddechów na minutę spada poniżej pewnego poziomu. Wartości te są na ogół zbliżone.
 • Liczba sekund bezdechu potrzebna do uruchomienia urządzenia – w przypadku urządzeń stacjonarnych jest to na ogół 15 sekund. Po tym czasie włącza się krótki alarm, a po kolejnych 5 sekundach alarm długi. Modele przenośne alarm włączają po 20 sekundach, ale można też ustawić inną wartość.
 • Rodzaj alarmu – są to alarmy dźwiękowe i wizualne. Alarmy dźwiękowe bywają krótkie i długie. Wskaźnikami świetlnymi monitor informować może np. o rejestracji ruchów oddechowych, alarmie czy zużyciu baterii.
 • Zasilanie – urządzenia mobilne i przenośne są zasilane najczęściej bateriami AA. Czas pracy na baterii wynosi od 3 do nawet 12 miesięcy. W przypadku niektórych modeli baterię wymienić może jednak tylko autoryzowany serwis.
 • Hałas – jest on podobny w urządzeniach mobilnych i stacjonarnych. Oscyluje w okolicach 85 dB. Dzięki temu sygnał alarmowy usłyszeć można w drugim pokoju.
 • Waga  i wymiary – modele stacjonarne ważą do 1,5 kg. Przenośne są o wiele mniejsze i lżejsze.

Czy warto kupić monitor oddechu?

Monitor oddechu to urządzenie, po które sięga wielu młodych rodziców. Informuje ono bowiem o tym, gdy u dziecka pojawia się bezdech lub jego oddech zwalnia, staje się słaby i nieregularny. Są pewne wskazania do stosowania monitora oddechu, ale praktyka pokazuje, że rodzice zdrowych dzieci, które mają tego typu urządzenia, są o wiele bardziej spokojni.

Monitor oddechu sprawdza się szczególnie w przypadku wcześniaków, noworodków z niską masą urodzeniową, dzieci z wadą serca, noworodków z niską punktacją w skali Apgar czy dzieci, które generalnie mają problem z oddychaniem. Po takie urządzenie warto sięgnąć na pewno wtedy, gdy w rodzinie były przypadki bezdechu.

Monitory oddechu są urządzeniami bardzo prostymi w obsłudze. Informują one o tym, gdzie pojawiają się różnego rodzaju nieprawidłowości w oddechu dziecka. Rodzice mogą więc spać spokojnie i zająć się swoimi codziennymi obowiązkami, gdy maluch śpi.

Popularni producenci monitorów oddechu

Sklepy warte uwagi