Mikrofon komputerowy to niewielkich rozmiarów urządzenie, które potrzebne jest do prowadzenia rozmów z innymi osobami. Przydaje się w czasie nagrywania filmów czy streamowania i prowadzenia vlogów. Pierwszy raz słowo mikrofon pojawiło się już pod koniec XVII wieku. Oznaczało wówczas instrument powiększający głośność dźwięku. Pierwszy mikrofon skonstruował w roku 1827 Charles Wheatstone, ale to dopiero w latach 70. XIX wieku za sprawą Graya i Bella pojawiły się modele podobne do współczesnych.
Ranking mikrofonów komputerowych
-
Wysokiej jakości zestaw dla graczy i youtuberów. Doskonale nadaje się do streamowania. Cechuje się świetnym odwzorowywaniem wokalu i instrumentów. Podłączyć go można do każdego komputera. Produkt ten wyróżnia się wyjątkową prostotą. Nie sprawia problemów w konfiguracji i obsłudze. W skład zestawu wchodzi m.in. statyw, popfiltr czy kosz antywibracyjny. Mikrofon wystarczy wpiąć do USB i gotowe.
-
Mikrofon komputerowy Zalman ZM-MIC1
Nowoczesny mikrofon o funkcjonalnej konstrukcji ze specjalną zapinką. Dzięki temu można przypiąć go do przewodu słuchawkowego i ustawić blisko ust. Nie przeszkadza przy tym w pracy czy grze. Produkt ten wyróżnia się wysoką jakością wykonania i dużą czułością. Model ten wyróżnia się dobrze ustawionym systemem szumów i zakłóceń. Dzięki temu do mikrofonu dochodzą tylko dźwięki wydawane przez użytkownika.
-
SPC Gear SM900 Streaming Microphone USB (SPG026)
Działający w trybie Plug&Play mikrofon komputerowy. Nie wymaga instalowania żadnych sterowników czy dodatkowego oprogramowania. Jest kompatybilny z różnego rodzaju aplikacjami i platformami. W skład zestawu wchodzi kilka elementów. Podstawą jest regulowane ramię z uchwytem antywstrząsowym oraz filtrem POP. Dzięki tym elementom minimalizowane jest ryzyko zakłóceń. Dodatkowo przewód USB jest poprowadzony w środku ramienia. Dlatego całość prezentuje się estetycznie i jest komfortowa w użytkowaniu.
-
Mikrofon komputerowy Trust Starzz All-round (21671)
Niezwykle wydajny mikrofon z zapewniającą stabilność trójnożną podstawką oraz funkcjonalnym przyciskiem wyciszenia. Poręczna konstrukcja sprawia, że produkt może być używany jako mikrofon ręczny lub stojący. Posiada pozłacaną wtyczkę, co przekłada się na lepszą jakość głosu. Dodatkowym atutem urządzenia jest długi, 250 cm kabel. Na mikrofon udzielana jest długa, dwuletnia gwarancja producenta.
-
Funkcjonalny mikrofon komputerowy z odłączanym statywem. Posiada przewód o długości 180 cm i wtyczkę minijack. W skład wyposażenia dodatkowego wchodzi statyw. Mikrofon przypomina profesjonalne urządzenie wokalne. Sprawdza się zarówno podczas imprez, jak i oficjalnych spotkać. Jest to produkt niezwykle praktyczny. Duża zasługa w tym dołączanego statywu. Mikrofon można trzymać w ręce lub ustawić właśnie na statywie. Urządzenie posiada funkcję redukcji szumów i wyłącznik zlokalizowany w obudowie. Prezentuje się bardzo estetycznie.
Jaki mikrofon komputerowy kupić?
Mikrofon komputerowy to urządzenie, które cieszy się coraz większą popularnością. Wykorzystywane jest zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Jak wybrać odpowiedni dla siebie mikrofon do komputera? Na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie?
- Rodzaj – wyróżnia się mikrofony dynamiczne i pojemnościowe. Te pierwsze wyróżniają się prostszą konstrukcją. Są także tańsze. To na ogół mikrofony bezprzewodowe, które nie wymagają zasilania zewnętrznego. Mikrofony pojemnościowe z kolei są urządzeniami lekkimi, które wiernie odwzorowują nagrywane dźwięki. Z tego powodu często sięgają po nie profesjonaliści. Poza tym wyróżnia się generalnie mikrofony przewodowe i bezprzewodowe.
- Charakterystyka kierunkowa – wyróżnia się trzy grupy mikrofonów, w zależności od tego jak zbierają one dźwięk. Mikrofony jednokierunkowe odbierają fale akustyczne z danego kierunku. Inne dźwięki są w zasadzie niesłyszalne. Mikrofony dwukierunkowe zbierają dźwięk z obszaru w formie ósemki, a mikrofony dookólne z każdego kierunku.
- Czułość – parametr ten określany jest w miniwoltach na paskal. Urządzenia dynamiczne cechują się niższą czułością – 1-3 mV/Pa niż modele pojemnościowe – 5050 mV/Pa. Im wyższa czułość, tym lepiej, zwłaszcza w studiu nagraniowym.
- Szum własny – im jest on niższy, tym więcej cichych dźwięków rejestruje mikrofon.
- Wielkość membrany – wyróżnia się trzy rodzaje mikrofonów komputerowych z uwagi na wielkość membrany. Urządzenia wielkomembranowe mają średnicę membrany większą niż19 mm. Są to mikrofony o dużej czułości i niskim poziomie szumów własnych. Ich wadą jest wąskie pasmo przenoszenia i duże zniekształcenia. Mikrofony małomembranowe (membrana o średnicy do 15,9 mm) lepiej zbierają wysokie tony. Nie zniekształcają poza tym tak mocno dźwięków. Mają jednak dość wysoki poziom szumów własnych. Trzecia grupa to mikrofony średniomembranowe.
- Złącza – w mikrofonach komputerowych spotkać się można z kilkoma rodzajami złączy. To za ich pomocą mikrofon podłącza się do urządzeń zewnętrznych. Są to np. złącze XLR, jack i USB.
Czy warto kupić mikrofon do PC?
Mikrofon komputerowy, który podłącza się do komputera stacjonarnego jest urządzeniem, po które sięga coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, gdyż wykorzystać można je do wielu celów. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba nagrania bądź przesłania dźwięku.
Mikrofony wykorzystywane są w czasie rozmów i wideokonferencji przeprowadzanych za pomocą różnego rodzaju aplikacji. Służą do gier komputerowych. Pozwalają bowiem na zachowanie kontaktu z innymi graczami, co jest niezwykle istotne w przypadku popularnych ostatnio rozgrywek sieciowych. Przychodzą ponadto z pomocą w czasie tworzenia notatek głosowych. Umożliwiają nagrywanie śpiewu czy gry na instrumentach. Osoby, które poza dobrej jakości mikrofonem komputerowym, posiadają dobrze wytłumione pomieszczenie i wydajną kartę dźwiękową, mogą tym samym we własnym domu lub mieszkaniu stworzyć swego rodzaju studio nagraniowe.
Po mikrofony komputerowe nie bez powodu sięgają więc chętnie zarówno profesjonaliści, jak i zupełni amatorzy.