Są osoby, które uważają, że w dobie smartfonów nawigacja samochodowa to przeżytek. Tymczasem jest to niewielkich rozmiarów urządzenie o wiele bardziej niezawodne niż aplikacja w telefonie. Sprawdza się szczególnie podczas dłuższych wyjazdów np. zagranicznych. Po nawigację powinni sięgnąć również zawodowi kierowcy. Urządzenie to działa w oparciu o system GPS (Global Positioning System), którego działanie bazuje na 31 satelitach krążących wokół orbity ziemskiej i wysyłających sygnał. Pokrywają one w 100% powierzchnię Ziemi.

Ranking nawigacji samochodowych

 1. Nawigacja samochodowa MIO Pilot 15 Europa LTM (442N60300002)
  Nawigacja samochodowa MIO Pilot 15 Europa LTM
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna nawigacja samochodowa z wysokiej jakości mapami 45 krajów europejskich od TaleAtlas by TomTom. Są one dożywotnio aktualizowane za darmo. Urządzenie o przekątnej ekranu 5 cali posiada dotykowy ekran i działa w oparciu o platformę Windows CE. Pozwala na wybór jednej z czterech tras – łatwej, krótkiej, eco i najszybszej. Urządzenie posiada dodatkowe wejścia na kartę microSD.
 2. Garmin DriveSmart 61 LMT-S Europa (010-01681-17)
  Garmin DriveSmart 61 LMT-S Europa
  Sprawdź aktualną cenę
  Intuicyjna i łatwa w obsłudze nawigacja samochodowa GPS z wieloma funkcjami online i 6,95-calowym, dużym wyświetlaczem pojemnościowym. Urządzenie posiada zestaw funkcji telefonicznych, wygodny tryb głośnomówiący i wbudowany moduł WiFi. Udziela aktualnych informacji o ruchu drogowym. Dodatkowo nawigacja zawiera wbudowane, szczegółowe i bezterminowe mapy z obszaru Europy. Mapy obejmują aż 46 krajów europejskich.
 3. Nawigacja Vordon 7 Europa
  Nawigacja Vordon 7 Europa
  Sprawdź aktualną cenę
  Wygodna i łatwa w obsłudze nawigacja samochodowa z intuicyjnym interfejsem. Posiada kolorowy, duży ekran pojemnościowy o przekątnej 5 cali oraz rozdzielczości 800×480 pikseli. Panoramiczny wyświetlacza sprawia, że użytkowanie nawigacji jest wygodne i komfortowe. Za sprawą funkcji podświetlania, ekran jest dobrze widoczny zarówno w dzień, jak i w nocy. Urządzenie posiada wbudowane mapy Europy oraz wejście AV, do którego podłączyć można na przykład kamerę cofania.
 4. GPS MIO Spirit 7700 Europa LTM (442N60200003)
  Nawigacja GPS MIO Spirit 7700 Europa LTM
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna nawigacja samochodowa z dotykowym wyświetlaczem o przekątnej 5 cali. Posiada wbudowane mapy (obejmujące 45 europejskich państw), które są bezterminowo aktualizowane przez TomTom. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w wygodny i prosty w użyciu uchwyt magnetyczny. System IQ Routes pozwala na inteligentne i optymalne wyznaczanie tras, a funkcja LearnMe Pro umożliwia urządzeniu naukę w czasie jazdy. Nawigacja śledzi styl jazdy kierowcy i dostosowuje później do niego trasy.
 5. Nawigacja samochodowa Navitel F150 FULL LIFETIME
  Nawigacja samochodowa Navitel F150 FULL LIFETIME
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości nawigacja samochodowa. Wyróżnia się prostotą obsługi oraz intuicyjnym menu. Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny i bardzo szybki procesor ARM 800 MHz CORTEX A7. Mapy są bezterminowo aktualizowane co najmniej cztery razy w roku. Dzięki funkcji FM Transmitter i Audio Playerowi istnieje w czasie jazdy możliwość słuchania muzyki. Obudowa nawigacji  o przekątnej ekranu 5 cali jest odporna na zarysowania. W skład zestawu wchodzi uchwyt i rysik.

Jaką nawigację kupić do auta?

Wielu kierowców nie wyobraża sobie podróżowania bez dobrze działającej i niezawodnej nawigacji samochodowej. Dzięki niej można bowiem wyznaczyć najkrótszą i najbardziej optymalną trasę do wybranego celu czy znaleźć wybrane punktu usługowe. Czym zatem należy kierować się podczas zakupu tego rodzaju urządzenia?

 • Ekran – kluczowe znaczenie w tym przypadku mają trzy właściwości wyświetlacza. Pierwsza to przekątna. W praktyce, im większy ekran, tym większy obszar wyświetlania mapy. Dla samochodów osobowych optymalne są nawigacje o przekątnej ekranu 5 cali. Większe modele sprawdzają się w autach ciężarowych. Istotne znaczenie ma ponadto maksymalna jasność i rozdzielczość ekranu. Modele o wyższej rozdzielczości, gwarantują oczywiście większą dokładność prezentowanych na ekranie treści.
 • Mapy –  to jeden z ważniejszych elementów nawigacji samochodowych GPS. Mapy mało dokładne i rzadko aktualizowane sprawiają, że podróż przestaje być płynna i przyjemna. Podczas zakupu urządzenia, dobrze jest zastanowić się nad tym, gdzie nawigacja będzie wykorzystywana – tylko w Polsce, a może i za granicą? Warto też sprawdzić jak często mapy są aktualizowane i czy jest to dodatkowo płatne.
 • Interfejs – obsługa urządzenia powinna być prosta i nie sprawiać większych problemów.
 • System operacyjny – obecnie producenci nawigacji samochodowych stawiają na system Windows CE 5.0 lub 6.0. W momencie, gdy jest on odblokowany, do urządzenia można wgrywać swoje mapy.
 • Jakość uchwytów – nawigacje montowane są na ogół na przedniej szybie samochodu. Uchwyt powinien być więc solidny i wykonany z materiałów wysokiej jakości. Nawigacja nie może wypaść nawet w czasie dynamicznej jazdy. Na rynku można też spotkać modele montowane na desce rozdzielczej.
 • Sposób ładowania – obecnie większość nawigacji posiada wbudowany akumulator, który chroni je przed wadliwym działaniem zewnętrznego zasilania. Pozwala również na wyznaczenie trasy poza samochodem. Nawigację na ogół podpiąć można do zapalniczki samochodowej.

Czy warto kupić nawigację samochodową?

Mimo rozwoju technologicznego i coraz większej popularności smartfonów i tabletów, nawigacja samochodowa wciąż jest urządzeniem, które warto posiadać. Zainwestować w nie powinni przede wszystkim zawodowi kierowcy oraz te osoby, które dużo podróżują samochodem, w tym poza granice kraju. Nowoczesne nawigacje posiadają wbudowane mapy wielu krajów Europy, które są regularnie aktualizowane.

Wprawdzie korzystać można z nawigacji w telefonie, ale dedykowane do tego urządzenia są o wiele sprawniejsze. Ponadto nie posiadają wielu funkcji dodatkowych i nie rozpraszają kierowcy w czasie jazdy. Ekran nawigacji samochodowych jest na tyle duży, że wyświetlane na nim mapy są dobrze widoczne i przejrzyste. GPS w nawigacjach jest też o wiele bardziej dokładny niż w smartfonach. W tym przypadku ustawienie odpowiedniej trasy czy ustalenie lokalizacji trwa o wiele krócej niż w przypadku telefonu. Ponadto nawigacje samochodowe nie gubią z założenia połączenia z satelitą. Pozostają więc do dyspozycji kierowcy przez cały czas.

Popularni producenci nawigacji samochodowych

Sklepy z nawigacjami samochodowymi warte uwagi