Nawóz do trawy to specjalny środek chemiczny, którego zadaniem jest poprawienie kondycji i wyglądu trawnika. Nawożenie trawy jest konieczne, aby ta prezentowała się odpowiednio. Eksperci zalecają trawę traktować nawozem nawet trzy razy w ciągu roku. Pierwsze nawożenie powinno odbywać się na wiosnę, po pierwszym koszeniu trawnika, drugie w połowie czerwca, a trzecie dwa miesiące później. Nawozu nie należy stosować po pierwszej połowie sierpnia.
Ranking nawozów do trawy
-
Nawóz do trawy Florovit Nawóz Do Trawników Z Mchem (duża Zawartość Żelaza) 25kg
Wysokiej klasy nawóz do trawników, który pobudza trawę do intensywnego krzewienia, zapewniając jej odpowiednie wybarwienie. Dodatkowo poprawia zawartość darni i chroni przed porastaniem chwastami oraz mchem. Zawiera sporo żelaza i azotu. Produkt ma formę granulatu, który stosować należy po skoszeniu trawnika, a potem dość obficie podlać. Nie należy nawozić trawy w dni wietrzne oraz słoneczne.
-
Nawóz Bio Gardena Nawóz Do Trawników Specjalistyczny Eko 25 Kg
Nawóz specjalistyczny do trawników wyprodukowany z surowców dozwolonych do upraw ekologicznych. Ma formę czarnego mikropelletu. Wystarczy stosować go raz na sezon, bo długo się uwalnia. Sprawia, że trawa rośnie lepiej, trawnik jest gęsty i dobrze ukorzeniony. Trawa staje się również odporniejsza na suszę. Zawartość jednego opakowania pozwala nawieźć do 250 metrów kwadratowych trawnika.
-
Florovit Nawóz Do Trawników Szybki Efekt 25Kg
Nowoczesny nawóz do trawników, który wiosną błyskawicznie pobudza trawę do wzrostu i ją skutecznie zagęszcza. Przeznaczony jest do każdego typu trawników, także tych nowo założonych i intensywnie użytkowanych. To preparat bardzo wydajny i wygodny w stosowaniu, gdyż nie wymaga mieszania z glebą. Zawiera sporo azotu, dlatego sprawia, że trawa jest intensywnie zielona i mocno rozkrzewiona. Dodatek fosforu sprzyja ukorzenieniu trawnika i zwiększa jego odporność na suszę. Żelazo ogranicza rozrost mchu.
-
Nawóz do trawy Fosfan Nawóz Fructus Trawnik 25kg
Wieloskładnikowy nawóz wysokiej jakości w formie granulatu. Cechuje się niewielką zawartością chlorków. Przeznaczony jest do nawożenia trawników różnego rodzaju. Stosować należy go najlepiej na wiosnę. Ostatnie nawożenie nie powinno mieć miejsca później niż w sierpniu, aby nie spowodować zbyt dużego wzrostu trawy na jesień. Opakowanie zawiera 25 kilogramów nawozu.
-
Nawóz Substral 100-dni Regenerator do traw 5,0kg
Skuteczny nawóz o podwójnej funkcji stosowania. W marcu i kwietniu pełni rolę nawozu startowego, który wymusza szybki wzrost trawy. Późną wiosną z kolei (maj, czerwiec) służy jako regenerator, który zagęszcza trawnik. Preparat stosować można w okresie od marca do października z wyjątkiem okresów dużej suszy. Warto przy tym sięgnąć po siewnik. Jedno opakowanie o wadze 5 kilogramów starcza nawet na 250 metrów kwadratowych powierzchni. Nawóz uwalnia się na skutek wilgoci i ciepła.
Jaki nawóz do trawnika kupić?
Regularne nawożenie trawnika jest niezwykle istotne. Bez tego trawa nie jest dobrze rozkrzewiona i nie ma intensywnej kolorystyki. Jaki nawóz do trawy zatem warto wybrać? Czym sugerować się przy jego zakupie?
- Rodzaj – zdecydowanie najpopularniejsze są nawozy wiosenne. Są to preparaty pełne składników mineralnych. Zawierają dużo azotu, który sprzyja wzrostowi bujnej trawy. Aplikuje się je od przełomu marca i kwietnia. Niektóre działają przez cały sezon wzrostu, inne wymagają ponownego użycia. Produkty stosowane jesienią zawierają więcej potasu i chronią trawę przed różnego rodzaju chorobami. Nie zawierają azotu, gdyż on w tym okresie potrzebny nie jest. Zresztą nie służy darni. Czasami konieczne bywa też stosowanie nawozów specjalistycznych np. do walki z chwastami czy mchem. Przy okazji pobudzają one trawnik do rozwoju.
- Czas działania – każdy nawóz ma swoje wady i zalety. Produkty długo działające aplikowane są raz lub dwa w ciągu roku. To wygodne rozwiązanie. Spowolnione działania nawozu wynika z kondensacji składników odżywczych, które dodatkowo pokryte są specjalną powłoką półprzepuszczalną. Uwalnianie składników mineralnych zależy od wilgotności gleby czy temperatury otoczenia. Nawozy krótko działające wchłaniają się z kolei szybko. Stosuje się je w sezonie kilka razy, od wiosny aż do polowy lata. Na ogół zawierają sporo azotu pobudzającego rośliny do wzrostu.
- Forma – nawozy do trawnika mogą mieć formę granulatu bądź płynu. Tymi pierwszymi najczęściej trzeba posypać powierzchnię trawnika, a potem podlać obficie wodą. Aplikacja powinna być powtarzana regularnie. Granulki sprawdzają się wówczas, gdy trawa jest sucha. W przeciwnym wypadku może dojść do jej spalenia. Nawozy w postaci płynów działają na ogół szybciej niż produkty sypkie. Dodatkowo wnikają bezpośrednio w liście rośliny. Dobrze się wchłaniają i wyróżniają się intensywnym działaniem. Na bazie granulatu niekiedy tworzy się też koncentraty. Nimi podlewa się trawnik. Trzeba jednak uważać, aby przypadkowo go nie spalić.
Czy warto kupić nawóz do trawy?
Wiele osób uważa, że odpowiednia pielęgnacja trawnika to jedynie jego regularne koszenie i podlewanie. Tymczasem nie mniej istotne jest systematyczne nawożenie trawnika. Trawa, która nie otrzymuje podstawowych substancji odżywczych, niestety rośnie kiepsko. Dodatkowo jest podatna na różnego rodzaju choroby i mogą atakować ją szkodniki. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości nawóz do trawy.
Młode trawniki zasadzone na wiosnę nawozi się po raz pierwszy po około dwóch miesiącach. Należy tutaj sięgnąć po preparat wieloskładnikowy. W sierpniu stosuje się już ewentualnie nawozy jesienne, które sprawiają, że trawnik dobrze zimuje i na wiosnę jest odpowiednio wzmocniony. Trawnika założonego jesienią się nie nawozi. Należy to zrobić dopiero na wiosnę.
Wiosną trawie należy dostarczyć fosfor i potas, które pozwalają systemom korzeniowym na regenerację. Duże znaczenie ma też azot, który odpowiada za wzrost trawy i jej intensywnie zielony kolor. Nawozy wieloskładnikowe stosować można do sierpnia. Działają one doglebowo bądź dolistnie. Nawóz jesienny nie zawiera już tyle azotu, ale za to więcej fosforu i potasu.