Rowerek dziecięcy to, jak sama nazwa wskazuje, pojazd przystosowany przede wszystkim do użytkowania przez małe dzieci. Pozwala zapoznać malucha z aktywnością fizyczną i zachęcić go skutecznie do zabawy na świeżym powietrzu. W ten sposób dziecko uczy się także z czasem podstawowych przepisów ruchu drogowego. Na samym początku dobrze sprawdza się rowerek z kółkami bocznymi, które zapewniają początkującym rowerzystom bezpieczeństwo.

Ranking rowerków dziecięcych

 1. Rowerek dziecięcy Kross Hexagon Mini 1.0 Sr 20
   Kross Hexagon Mini 1.0 Sr 20 Grafitowy Limonkowy Srebrny Połysk 2021
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej klasy rower dziecięcy, który doskonale nadaje się zarówno do jazdy po mieście, jak i poza nim. Wyposażony jest w 6 przyłożeń i przerzutkę tylną. Dlatego sprawdza się w każdym terenie. Atutem omawianego modelu są 20-calowe koła, które pozwalają na pokonywanie różnych przeszkód. Rower posiada opony Mitas Scylla V75 o szerokości 1,9 cala. To gwarancja doskonałej przyczepności w każdych warunkach. Nowoczesna rama zaprojektowana została z myślą o najmłodszych dzieciach.
 2. Woom 3 Original G
  Woom 3 Original G
  Sprawdź aktualną cenę
  Efektowny wizualnie rower dla dzieci, który przychodzi z pomocą podczas nauki jazdy i doskonalenia zdobytych wcześniej umiejętności. Przeznaczony jest dla maluchów w wieku od 4 do 6 lat. Składa się z wysokiej jakości ramy wykonanej z lekkiego stopu aluminium, która pozwala na łatwe wsiadanie i zsiadanie z roweru. Na uwagę zasługują także lekkie opony o bardzo dużej przyczepności i niskich oporach toczenia. Odblaskowe paski po ich bokach skutecznie poprawiają widoczność dziecka na drodze.
 3. Rowerek Kross Le Grand Gilbert

  Rowerek Kross Le Grand Gilbert
  Sprawdź aktualną cenę

  Estetycznie wykonany rowerek dla dzieci utrzymany w modnej stylistyce retro. Posiada stalową ramę i widelec. Chwyty z kolei wykonane są z wysokiej klasy PVC. To pojazd odporny na uderzenia i upadki, a jednocześnie bezpieczny dla malucha. Wyróżnia się solidnym wykonaniem – jego atutami są w pełni osłonięty napęd, pomniejszona klamka hamulcowa i wygodny chwyt kierownicy. Rower posiada również boczne kółka.

 4. Rowerek dziecięcy Romet Tola

  Rowerek dziecięcy Romet Tola
  Sprawdź aktualną cenę

  Komfortowy rowerek dziecięcy przeznaczony głównie dla dziewczynek w wieku od 4 do 6 lat. Pasuje na dzieci o wzroście od 95 do 122 cm. Wyróżnia się estetycznym designem i konstrukcją wysokiej jakości. Posiada stalową, wytrzymałą ramę, kierownicę oraz widelec. To pojazd odporny na uszkodzenia mechaniczne, który użytkować można przez długi czas. Wyposażony jest w dodatkowe kółka, które w razie potrzeby można oczywiście odczepić. Całość uzupełnia jednobiegowy napęd oraz hamulce szczękowe i torpedo.

 5. Rowerek Enero

  Rowerek dziecięcy Enero
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle kolorowy rowerek dziecięcy idealny do nauki samodzielnej jazdy. Posiada kółka boczne, które sprawiają, że maluch czuje się bezpieczny. Rower dodatkowo ma praktyczny koszyk, do którego włożyć można np. słodycze czy zabawki. W skład wyposażenia wchodzą również błotniki, dzwonek, pełna osłona łańcucha czy uchwyt do prowadzenia pojazdu. Rowerek w całości waży zaledwie około 10 kilogramów.

Jaki rowerek dziecięcy kupić?

Chyba każde dziecko prędzej czy później chce nauczyć się jeździć na rowerze. Warto zainwestować wówczas w odpowiedni rowerek dziecięcy, który w tym pomoże. Na jaki model należy postawić? Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

 • Rozmiar kół – generalnie przyjmuje się, że dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat odpowiednie są rowery na kołach 16 cali.  Najpopularniejszy podział to 12, 16 i 20 cali, chociaż spotkać się też można z jednośladami dla dzieci z kołami o średnicy 14 czy 18 cali. Warto w tym przypadku wziąć pod uwagę nie tylko wiek, ale i wzrost dziecka.
 • Materiał wykonania – na ogół wykorzystywane są tutaj stal i aluminium. Niektóre, najmniejsze rowery są również produkowane z kompozytów czy tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszą się rowery aluminiowe, gdyż jest to materiał wytrzymały i bardzo lekki jednocześnie.
 • Geometria ramy – to ważne szczególnie wtedy, gdy maluch dopiero uczy się jazdy na rowerze. Jeśli jest ona prowadzona nisko, ułatwia to dziecku wsiadanie i zasiadanie z roweru. Ma to znaczenie przy pojazdach z dwoma kołami.
 • Rodzaj hamulców – hamulec na kierownicy to rozwiązanie znane z rowerów dla osób dorosłych. Wciśnięcie klamki przekłada się na zaciśnięcie szczęk na piaście i powoduje unieruchomienie koła. W rowerach dziecięcych stosuje się na ogół V-Brake o dużej sile hamowania przy minimalnym wysiłku. Takie klocki z czasem jednak ulegają stopniowemu zużyciu, dlatego trzeba je regularnie konserwować. Hamulec torpedo zwany też hamulcem pedałowym uruchamiany jest z kolei na skutek przekręcenia pedałów do tyłu. Często jest uzupełniany przez hamulec przedni. Torpedo dobrze sprawdza się podczas jazdy na płaskim terenie. Gdy dziecko opanuje jazdę wówczas lepiej stosować hamulec na kierownicy.
 • Ilość kół – dodatkowe tylne koła dają dziecku stabilność. Przyzwyczajają go do jazdy na rowerze. Pomagają w zachowaniu równowagi i są dobre dla maluchów, które wcześniej doświadczenia z rowerami nie miały. W wielu przypadkach dodatkowe kółka można potem odczepić. Popularne są też rowery z kijkiem, który znacznie przyspiesza naukę jazdy na dwóch kołach.

Czy warto kupić solidny rowerek dla dziecka?

Jazda na rowerze to dla dzieci nie tylko aktywność fizyczna, ale i nie lada atrakcja. Nauka jazdy na rowerze dla wielu maluchów łatwa nie jest, ale przynosi sporo radości i daje dużą satysfakcję. Wielu rodziców nie wie, kiedy kupić swojemu dziecku pierwszy rower. Na szczęście oferta na rynku jest w tym zakresie coraz większa i dzisiaj nie ma problemu z zakupem pojazdu odpowiedniego nawet dla bardzo małych dzieci. Jak najbardziej warto w tym przypadku postawić na solidny rowerek od renomowanego producenta.

Najważniejsze jest zawsze oczywiście bezpieczeństwo dzieci. Dobrej klasy rower jest zawsze wykonany z wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i wyposażony w sprawne, niezawodne hamulce. Dla najmłodszych przeznaczone są przede wszystkim rowerki wyposażone w kółka dodatkowe lub posiadające specjalny kij do pchania. W ten sposób rodzic ma nieustanną kontrolę nad swoim dzieckiem i czuwa nad jego bezpieczeństwem.

Popularni producenci rowerków dziecięcych

Sklepy warte uwagi