Siekiera to dość proste narzędzie służące do podziału i kształtowania drewna. To najstarsze narzędzie złożone, które zresztą wciąż jest wykorzystywane. Znane jest od kilkunastu tysięcy lat. Oczywiście na przestrzeni wieków zmieniał się materiał wykonania czy zastosowanie siekiery, ale zasada działania jest nadal taka sama. Początkowo tego typu narzędzia wykonywani z rogu i kamienia, potem, brązu, a następnie stali. W niektórych kulturach epoki brązu siekierki były prawdopodobnie środkiem płatniczym.

Ranking siekier

Jaką siekierę kupić? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie niejedna osoba, która mieszka w domu i na co dzień pali w kominku drewnem. Jednak siekiery przydać się mogą także i w innych sytuacjach. Są to naprawdę wciąż bardzo popularne narzędzia. W wyborze odpowiedniego modelu powinien nieco pomóc nasz ranking siekier. Oparliśmy go na produktach cieszących się sporym uznaniem ze strony internautów.

 1. Siekiera Fiskars X25 XL

  Siekiera Fiskars X25 XL
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy siekiera o doskonałym wyważeniu. Posiada specjalny trzonek wykończony elementem wzmacniającym ogólny chwyt narzędzia. Siekiera nie wyślizgnie się dzięki temu z dłoni w czasie pracy. Mocowanie trzonka na głowicy odbywa się za sprawą metody wtryskowej. To zapewnia ostrzu stabilność. Głowica jest poza tym podwójnie hartowana, co pozwala na zachowanie najwyższej jakości stali. Produkt jest lekki, wygodny w użyciu i niezniszczalny.

 2. Gardena Siekiera uniwersalna 1400A

  Gardena Siekiera uniwersalna 1400A
  Sprawdź aktualną cenę

  Uniwersalna siekiera, która doskonale nadaje się do usuwania gałęzi, wyrębu niewielkich drzewek czy rozłupywania drewna. Za sprawą nieprzywierającej powłoki głowica bardzo lekko wchodzi w drewno, bo zmniejszeniu ulega tarcie. Trzonek wykonany jest wzmocnionego poliamidu. Dlatego narzędzie jest tak solidne i wytrzymałe. Na uwagę zasługuje także specjalna nakładka ze stali nierdzewnej. Siekiera ma idealne wyważenie. Wykorzystywać ją można do mocnych i głębokich cięć. Objęta jest dziesięcioletnią gwarancją.

 3. Siekiera Fiskars X21 L

  Siekiera Fiskars X21 L
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna siekiera rozłupująca najnowszej generacji. Specjalnie wyprofilowany trzonek skutecznie chroni przed wypadnięciem narzędzia z rąk w czasie pracy. Głowica utrzymana w srebrnej kolorystyce sprawia, że narzędzie jest także efektowne wizualnie. Wszelkiego rodzaju zadrapania i zarysowania są na nim mniej widoczne. Ostrze w całości jest wykonane z wysokiej klasy stali węglowej. Powłoka PTFE skutecznie zmniejsza tarcie i chroni przed korozją. Całość uzupełnia pomarańczowy ochraniacz.

 4. Cellfast Siekiera Rozłupującą C1600

  Cellfast Siekiera Rozłupującą C1600
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy siekiera rozłupująca idealna do pni średniej wielkości. Sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Posiada ostrze wykonane ze stali hartowanej indukcyjnie. Jest ono bardzo trwałe i zespolone z trzonkiem. Specyficzny kształt głowicy pozwala na rozłupywanie drewna. Trzonek jest wykonany z kompozytu wysokiej jakości wzmocnionego dodatkowo włóknem szklanym. Dlatego w razie uderzenia zapewnia amortyzację. Antypoślizgowa powierzchnia SAFETOUCH zapewnia wygodny chwyt i wysoką wygodę użytkowania.

 5. Siekiera Hecht

  Siekiera Hecht
  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczna siekierka uniwersalna z rękojeścią wykonaną z tworzywa typu Fiberglass. To narzędzie dość lekkie i poręczne. Posiada wysokiej jakości trzonek i specjalnie wyprofilowanie. Dzięki temu doskonale leży w dłoni i sprawdza się podczas różnego rodzaju czynności. Górna część trzonka wyposażona jest w zabudowany metalowy wspornik usztywniający całą konstrukcję. To znacznie zwiększa ogólny komfort pracy. Głowica jest wykonana ze stali wysokiej jakości odpornej na uszkodzenia mechaniczne.

Jaką siekierę kupić?

Siekiera to podstawowe narzędzie ogrodnicze. Spotkać się z nim można w wielu gospodarstwach domowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wybór w tym zakresie na rynku nie jest mały. Na jaki model warto postawić i czym należy się w tym przypadku kierować?

 • Rodzaj i zastosowanie – toporki i karczowniki to siekiery niewielkie, które ważą mniej niż jeden kilogram. Mają krótki trzonek, dlatego sprawdzają się raczej przy drobniejszych pracach. Siekiery tarnowskie wyposażone są w ostrze ustawione pod niewielkim kątem. Znajdują zastosowanie głównie w leśnictwie. Ważą do 2,5 kg. Siekiery do rozłupywania ważyć mogą ponad 4 kg. Ich trzonek jest na ogół długi, dlatego są w stanie rozpłupać także bardzo twarde drewno. Siekiery ciesielskie zwane merlinami mają proste, niedługie trzonki. Zamiast obucha znajduje się natomiast młot. Są one idealne także do ciosania pni. Poza tym warto wspomnieć o siekierach obosiecznych – kanadyjskich. Mają one podwójne ostrze. Są bardzo skuteczne w działaniu, ale ciężkie i drogie. Na końcu wyróżnia się siekiery uniwersalne. Jak sama nazwa wskazuje, nadają się one do wielu różnych prac, ale raczej z kategorii tych mniej ciężkich.
 • Jakość wykonania – im narzędzie jest cięższe, tym lepiej jest wykonane. Od zastosowanych materiałów zależy wydajność i bezpieczeństwo pracy.
 • Uchwyt – warto wybierać siekiery z wyprofilowanym uchwytem, który można pewnie chwycić w dłoni bez obaw, że przypadkowo się z niej wyślizgnie. Powłoki antywstrząsowe nie są natomiast  konieczne. Nie dają one zbyt dużego efektu.
 • Jakość ostrza – twarda stal jest bardzo prosta do naostrzenia, ale jednocześnie dość łatwo się tępi. Trudno jest jednoznacznie wskazać, jakie siekiery pod tym kątem są najbardziej warte uwagi.

Czy warto kupić siekierę?

Siekiera to narzędzie naprawdę bardzo przydatne. Wykorzystać je można nie tylko w ogrodzie i na działce, ale i podczas różnego rodzaju prac remontowych, porządkowych oraz gospodarczych. Siekiera musi być z założenia wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Powinna być jednocześnie odporna na wilgoć czy silne promieniowanie słoneczne. Wykorzystać ją można do rąbania drewna opałowego, usuwania drzew i krzewów czy karczowania ogrodu. Niejedna siekiera przyda się z pewnością także podczas rozłupywania pieńków lub większych klocków drewnianych. W końcu nie zawsze wykorzystać można piłę elektryczną lub spalinową.

Jakie cechy powinna mieć dobra siekiera? Podstawa to dobrze zaprojektowany klin, który ułatwi posługiwanie się tym narzędziem. Warto postawić na produkt o odpowiednim ciężarze i kształcie, który ułatwi pracę.  Siekierę należy też dopasować do prac, które mają być nią wykonywane. Okazuje się bowiem, że wybór na rynku w tym zakresie do najmniejszych nie należy. Największą popularnością cieszą się chyba siekiery uniwersalne i rozłupujące. Te drugie są idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających np. kominek opalany drewnem.

Popularni producenci siekier

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu siekier

Siekiera to niepozorne narzędzie wykorzystywane w wielu gospodarstwach domowych, a dokładniej na działkach czy w ogrodach. Ma ono naprawdę długą historię, gdyż pierwsze siekiery tworzono już kilkanaście tysięcy lat temu. Oczywiście na przestrzeni wieków technologia poszła mocno do przodu. W wyborze odpowiedniego produktu na pewno pomoże przygotowany przez nas ranking siekier. Ujęliśmy w nim narzędzia renomowanych marek, które cieszą się dużym uznaniem wśród internautów. Są to siekiery wysokiej jakości – wytrzymałe, funkcjonalne i niezawodne.