Okulary ochronne to specjalne okulary, które chronią oczy przed urazami mechanicznymi, cieczami, promieniowaniem ultrafioletowym czy innymi zagrożeniami, z którymi spotkać się można podczas wykonywania pracy zawodowej lub hobby. Brak odpowiednich okularów ochronnych bądź ich nieodpowiedni dobór do pracy w trudnych warunkach może się niestety skończyć uszkodzeniem oczu. Z tego powodu należy wiedzieć, w jakich warunkach praca będzie wykonywana.

Ranking okularów ochronnych

 1. Okulary ochronne Uvex Ultra Lekkie Pheos 9192.215

  Okulary ochronne Uvex Ultra Lekkie Pheos 9192.215
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy okulary ochronne z szybką wykonaną z poliwęglanu. Posiadają specjalną powłokę niezaparowującą supravision excellence i reprezentują 1. klasę optyczną. Zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym i wyposażone są w specjalny filtr przeciwsłoneczny. Jednocześnie wyróżniają się nowoczesnym i modnym designem. Spełniają wymagania normy EN166. Oferują szerokie pole widzenia.

 2. Okulary Proline Hd Prolinehd Ochronne Żółte Z Filtrem Uv F1 46039

  Okulary Proline Hd Prolinehd Ochronne Żółte Z Filtrem Uv F1 46039
  Sprawdź aktualną cenę

  Żółte okulary ochronne z filtrem UV F1. Zaprojektowane zostały z myślą o ochronie oczu przed cząsteczkami, które poruszają się z dużą prędkością. Produkt spełnia wymagania dyrektywy PPE 89/686/EWG oraz są zgodne z normą EN 166:2001. Okulary chronią oczy przed opiłkami metali, odpryskami drewna czy muru. Nie należy ich jednak używać w czasie spawania. Okulary mają uniwersalny rozmiar z możliwością regulacji zauszników.

 3. YATO Okulary ochronne szare typ B517 YT-73641

  YATO Okulary ochronne szare typ B517 YT-73641
  Sprawdź aktualną cenę

  Przeciwodpryskowe okulary ochronne reprezentujące 1 klasę optyczną. Posiadają przyciemniane szybki chroniące przed olśnieniem słonecznym. Filtr przeciwsłoneczny 2C-3 spełnia wymagania dotyczące rozpoznawania barw świateł sygnalizacyjnych. Szybki wykonane są z poliwęglanu, a oprawki z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Okulary wytrzymują uderzenia cząsteczkami i spełniają wymagania norm EN172 oraz EN166. Utrzymane są w ciekawej, szarej kolorystyce.

 4. Okulary ochronne Lahti Pro szare L1500300

  Okulary ochronne Lahti Pro szare L1500300
  Sprawdź aktualną cenę

  Wygodne okulary ochronne w kolorze szarym. Posiadają elastyczne zauszniki z tworzywa TPR i miękki nosek, który zmniejsza ryzyko podrażnień. Otwory znajdujące się na końcach zauszników pozwalają na zamocowanie sznurka lub zawieszki. Soczewki w kolorze szarym posiadają filtr przeciwolśnieniowy. Okulary wyróżniają się lekką i wytrzymałą konstrukcją. Są przeznaczone do ochrony oczu przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 5. Okulary Delta Plus Ochronne z Poliwęglanu Przydymione UV400 Brava2 Smoke BRAV2FU

  Okulary Delta Plus Ochronne z Poliwęglanu Przydymione UV400 Brava2 Smoke BRAV2FU
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowne wizualnie jednoczęściowe okulary ochronne z poliwęglanu. Są elastyczne, wygięte i płaskie. Posiadają nosek z poliwęglanu. Wykorzystywać je można łącznie z nausznikami przeciwhałasowymi oraz hełmami budowlanymi. Skutecznie ochraniają skronie i wyposażone są w filtr UV 400. Okulary spełniają normy EN16, EN170:2002 oraz ANSI Z87.1-2015. Ciekawie prezentuje się delikatnie przydymiona kolorystyka okularów.

Jakie okulary ochronne kupić?

Podczas wykonywania wielu rodzajów prac dobrej jakości okulary ochronne to podstawa. W ten sposób można przed uszkodzeniami ochronić delikatny narząd wzroku. Po jakie okulary ochronne warto sięgnąć i czym kierować się przy ich wyborze?

 • Przeznaczenie – warto zastanowić się przed czym w praktyce takie okulary ochronne mają chronić. Od tego zależy wybór odpowiednich szkieł. Większość okularów chroni oczy przed zagrożeniami mechanicznymi. Jednak już nie każdy model radzi sobie ze zmiennymi temperaturami, parą wodną, płomieniami ognia czy roztopionym metalem. Podobnie jest w przypadku zagrożeń chemicznych. Ponadto często oczy trzeba chronić przed różnego rodzaju promieniowaniem.
 • Waga – od niej zależy komfort noszenia okularów. Jeśli praca wymaga ciągłego noszenia okularów, nie mogą być one zbyt ciężkie. Okazuje się bowiem, że wówczas pracownicy często okularów ochronnych nie noszą, co może skończyć się tragicznie. Jednak modele zbyt lekkie mogą być wykonane z materiałów kiepskiej jakości i być awaryjne.
 • Soczewki – najpopularniejsze są soczewki bezbarwne. Są one dobrym rozwiązaniem, gdy praca wykonywana jest na zewnątrz i potrzebne jest światło słoneczne. Często spotkać się też można z soczewkami przeciwsłonecznymi. Mają one przyciemniane szkło z filtrem i promienie słoneczne nie podrażniają w ten sposób oczu. Ponadto niekiedy wykorzystywane są soczewki z gogli spawalniczych, które chronią oczy przed podczerwienią i światłem widzialnym.
 • Komfort użytkowania – to podstawa. Sporo zależy od wspomnianej już wcześniej wagi okularów ochronnych. Dobrze gdy można regulować długość opaski, tak aby pasowała ona do głowy. Nie każdy model na rynku to jednak posiada. Ponadto okulary ochronne, które takiej opaski nie posiadają mogą zsuwać się z uszu. Dlatego tak ważne są odpowiednie zaczepki. W czasie wykonywania pracy nie można sobie pozwolić na ciągłe poprawianie okularów. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane jest obramowanie gogli. Jeśli jest bardzo twardy, może podrażniać skórę i obniżać komfort noszenia okularów.

Czy warto kupić okulary ochronne?

Wiele czynności i to nie tylko w miejscu pracy wymaga zgodnie z przepisami BHP noszenia odpowiednich okularów ochronnych. Na placach budowy, w przemyśle ciężkim czy warsztatach jest bowiem wiele pyłków i odpadów, które są groźne dla oczu. Niebezpieczne są także lasery i różnego rodzaju promieniowanie. Niestety uszkodzonej gałki ocznej nie da się wyleczyć. Z tego powodu wysokiej jakości okulary ochronne to podstawa.

Google ochronne są podstawowym narzędziem chroniącym w czasie pracy oczy i narząd wzroku. Zabezpieczają one przed różnego rodzaju czynnikami chemicznymi, mechanicznymi, biologicznymi czy termicznymi. Ich noszenie pozwala uniknąć wypadków, o które w domu czy w pracy nie jest trudno. Oczy są zresztą narządem bardzo wrażliwym i łatwo można je zranić, uszkodzić. Z tego powodu w czasie wiercenia, piłowania, rąbania drewna itd. należy mieć zawsze na oczach odpowiednie okulary ochronne. W tym przypadku oszczędzać nie warto i należy zakupić sprzęt wysokiej jakości, który użytkować można przez długie lata.

Popularni producenci okularów ochronnych

Sklepy warte uwagi