Widły to popularne narzędzie ręczne składające się z trzonka (drewnianego lub metalowego), końcówki z długimi zębami oraz uchwytu. Poszczególne modele mogą się między sobą nieco różnić, ale ich zastosowanie jest podobne. Widły służą do zbierania słomy lub siana, spulchniania gleby czy nakładania obornika. Mają zazwyczaj od dwóch do kilkunastu zębów. Specjalne narzędzia z zębami zakończonymi kulkami zwane są gablami. Są one wykorzystywane do buraków i ziemniaków.

Ranking wideł

Jakie widły kupić? To pytanie najczęściej zadają sobie właściciele ogrodów czy gospodarstw rolnych? Są takie prace, przy których widły sprawdzają się doskonale. Wbrew pozorom wybór w tym zakresie na rynku wcale do najmniejszych nie należy. Dlatego postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking wideł. Uwzględniliśmy w nim narzędzia najwyższej jakości, które cieszą się dużym uznaniem ze strony internautów.

 1. Widły Fiskars Gospodarcze

  Widły Fiskars Gospodarcze
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy widły gospodarcze ze stalowym trzonkiem pokrytym PCV. Są bardzo wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu. Zapewniają wysoki komfort pracy, co jest zastosowaniem ergonomicznej rączki. Odpowiednie wygięcie trzonka gwarantuje zachowanie odpowiedniej postawy w czasie pracy. Zęby są wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej. Widły idealne nadają się do kompostu.

 2. Gerlach Widły Do Kopania Gernk505W

  Gerlach Widły Do Kopania Gernk505W
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalne widły z krótkimi, cienkimi i bardzo ostrymi zębami. Są idealne do napowietrzania trawników oraz przerzucania kompostu lub nawozów różnego rodzaju. To narzędzie wykonane z wysokiej jakości stali borowej odpornej na zniekształcenia i ścieranie. Głowica szpadla jest hartowana, co przekłada się na jej odporność na uszkodzenia mechaniczne. Całość uzupełnia ergonomiczny trzonek i wygodny uchwyt.

 3. Widły Fiskars Solid do Kopania

  Widły Fiskars Solid do Kopania
  Sprawdź aktualną cenę

  Wygodne w użytkowaniu widły do kopania ze stalowym trzonkiem pokrytym PCV. Przedkłada się to na wysoką wytrzymałość narzędzia. Rączka jest wykonana z tworzywa sztucznego. Zapewnia w czasie pracy pewny chwyt. Specjalne wygięcie trzonka wymusza zachowanie prawidłowej postawy ciała. Głowica jest wykonana ze stali hartowanej. Wyróżnia się dużą wytrzymałością mechaniczną. Widły są idealne do kopania oraz przenoszenia odpadów ogrodniczych.

 4. Cellfast Widły 40-020

  Cellfast Widły 40-020
  Sprawdź aktualną cenę

  Widły renomowanej marki służące do przekopywania czy spulchniania gleby. Posiadają ergonomiczny trzonek, który pozwala na zachowanie w czasie pracy prawidłowej postawy ciała. Z kolei kształt uchwytu zapewnia wygodne trzymanie narzędzia. System SAFETOUCH to gwarancja wygody użytkowania. Miękka, antypoślizgowa powierzchnia sprawia, że widły trzymać można bez problemu dwoma rękami. Zęby są wykonane ze stali borowej hartowanej.

 5. Widły Proline do Kopania Metalowe 120Cm

  Widły Proline do Kopania Metalowe 120Cm
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczne widły amerykańskie z metalowym trzonkiem wysokiej jakości. Za pomocą takiego narzędzia można bez większego problemu przerzucać słomę i siano lub grabić liście opadłe z drzew. To widły bardzo twarde, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia natury mechanicznej. Doskonale sprawdzą się z pewnością w przypadku większości gospodarstw domowych.

Jakie widły kupić?

Widły to popularne narzędzie ręczne wykorzystywane w wielu ogrodach czy gospodarstwach rolnych. Jest niezastąpione w przypadku wielu różnych prac. Na jaki model warto się w tym przypadku zdecydować? Czym kierować się przy zakupie wideł?

 • Rodzaj – nie wszyscy wiedzą o tym, że wyróżnia się kilka rodzajów wideł. Widły klasyczne mają zaokrąglony trzon i 3-4 zęby. Są idealne do obracania kompostu czy rozrzucania nawozu. Widły amerykańskie mają szerokie i gęsto zlokalizowane zęby. Są przeznaczone do prac z większymi obciążeniami. Widły diabelskie mają prostokątny, sztywny trzon. Są odpowiednie głównie do kopania. Gable to widły szerokie z zębami zakończonymi kulkami. Są przeznaczone do ziemniaków. Pozwalają także na przewietrzanie trawników. Poza tym wyróżnia się jeszcze widełki z krótkim trzonkiem.
 • Trzonek – może być on metalowy lub drewniany. Widły z trzonkiem drewnianym są wygodne w użytkowaniu. Nie ma ryzyka, że wyślizgną się z rąk w czasie pracy. Drewno jest odporne na warunki atmosferyczne różnego typu, ale trzeba uważać, aby się nie złamało. Widły z trzonkiem metalowym są lżejsze, ale nadają się do przenoszenia cięższych elementów. Są odporne na złamania i działanie wilgoci. Poza tym profilowane trzonki metalowe bywają bardziej ergonomiczne niż te drewniane.
 • Zastosowanie – na samym początku warto oczywiście zastanowić się, do czego widły mają być w praktyce wykorzystywane. W niewielkim przydomowym ogrodzie najlepiej sprawdzą się modele z trzema lub czterema zębami. Są one idealne do sadzenia czy przesadzania roślin. Pozwalają również na spulchnianie podłoża. Nieco większe widły gospodarcze z dłuższymi i szerszej zostawionymi zębami, są z kolei przeznaczone do różnego rodzaju prac polowych i ogrodowych. Wykorzystać je można do rozgrzebywania siana, przekopywania ziemi czy napowietrzania podłoża.

Czy warto kupić widły?

Widły to popularne narzędzie rolnicze i ogrodnicze. Wykorzystywane jest podczas wielu rodzajów prac. Wyróżnia się przy tym kilka rodzajów wideł. Każdy tym ma swoje konkretne zastosowanie. Klasyczne widły mają cztery lub osiem zakrzywionych zębów. Są one odpowiednie do przenoszenia gleby czy kompostu. Krzywe zęby pozwalają na zebranie dość dużej ilości ściółki lub kompostu, a potem jej rozłożenie w ogrodzie czy przerzucenie na stosie. Z kolei widły przeznaczone do kopania mają cztery lub cześć zębów. Są one płaskie, pozbawione krzywizn. Wyróżnia się też widły do kopania, które są nieocenione podczas kopania w glebie gliniastej i skalistej. Mocne zęby wideł tego typu są w stanie poradzić sobie nawet z bardzo trudnym podłożem. Takie narzędzie wykorzystać można nie tylko do samego kopania, ale i spulchniania gleby.

Oczywiście do wykonywania ciężkich prac potrzebne są naprawdę mocne, wytrzymałe widły. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku zęby stalowe. Trzonek i uchwyt bywają metalowe lub drewniane. Istnieją też widły wykonane w 100% ze stali. Są one wytrzymałe, ale dla niektórych osób zbyt ciężkie. Trzonki mają dość zróżnicowaną długość. Uchwyty także mogą mieć różne kształty. Największą popularnością cieszą się uchwyty w kształcie litery T i D. Przy wyborze warto kierować się swoimi osobistymi preferencjami oraz budową swojego ciała. Osoby niskie powinny postawić na widły krótsze. Ludzie wyżsi muszą natomiast kupić widły dłuższe, które zmniejszą obciążenie kręgosłupa. W końcu ergonomia w tym przypadku ma ogromne znaczenie, także podczas wykonywania różnego typu prac ogrodowych.

Popularni producenci wideł

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu wideł

Widły to popularne narzędzie ręczne, które okazuje się być nieocenione podczas wielu prac ogrodniczych i rolniczych. Spotkać się z nim można w wielu gospodarstwach domowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak spory jest wybór na rynku w tym zakresie. Wyróżnia się m.in. widły diabelskie, amerykańskie czy klasyczne. W wyborze na pewno nieco pomoże nasz ranking wideł. Stworzyliśmy go na podstawie opinii internautów, uwzględniając produkty renomowanych marek.