Okulary VR (z ang. Virtual Reality) zwane również goglami VR za sprawą nowoczesnej technologii wyświetlają przed oczami bardzo realny obraz trójwymiarowy. Dodatkowo reagują one na ruch ciała noszącej jej osoby i dają autentyczne wrażenia np. z gry video. W przypadku okularów VR wyświetlanie obrazu 3D jest możliwe dzięki dwóm ekranom, z których każdy wyświetla obraz nieco inaczej. Patrząc na oba wyświetlacze jednocześnie, otrzymywany jest właśnie obraz trójwymiarowy.

Ranking okularów VR

 1. Okulary VR Gogle Samsung Gear VR 2
  Gogle Samsung Gear VR 2
  Sprawdź aktualną cenę

  Okulary wirtualnej rzeczywistości, które doskonale współpracują ze smartfonami Samsung Galaxy. Zapewniają szerokie pole widzenia oraz wyraźny obraz. Efekt odbicia i przenikania światła jest ograniczony do minimum. Sprawdzają się zarówno przy grach, jak i filmach 3D. Sprzęt dodatkowo wyposażony jest w touchpad, który pozwala na dość  precyzyjne sterowanie. Gogle posiadają również czujniki zbliżeniowe, które ostrzegają przed ewentualnymi przeszkodami znajdującymi się w pomieszczeniu.
 2. Okulary wirtualnej rzeczywistości Garett VR4
  Okulary wirtualnej rzeczywistości Garett VR4
  Sprawdź aktualną cenę

  Gogle VR do smartfonów ze zintegrowanym zestawem słuchawkowym Hi-Fi o dobrym brzmieniu. Podłączenie słuchawek odbywa się przy tym  dzięki kablowi znajdującemu się w miejscu montażu telefonu. Okulary dedykowane są do urządzeń mobilnych o przekątnej 4-6,5 cala. Są kompatybilne zarówno z Windowsem czy iOS, jak i z Androidem. Oferują ponadto szeroki kąt widzenia wynoszący 120 stopni. Posiadają wentylację i specjalne, regulowane paski, co sprawia, że ich użytkowanie jest wygodne i komfortowe.
 3. Modecom Blaze Zestaw Do VR
  Okulary VR Modecom Blaze Zestaw Do VR
  Sprawdź aktualną cenę

  Model przeznaczony do smartfonów z żyroskopem i ekranem o przekątnej od 4,5 do 5,7 cala. W każdej soczewce można ustawić ostrość – wszystko działa w tym przypadku na zasadzie klasycznej lornetki. Regulowany jest również rozstaw soczewek, co wpływa na komfort użytkowania okularów VR. Sprzęt działa poprawnie z aplikacją Google Cardboard. Dobrze działa w połączeniu z różnego rodzaju grami i materiałami 3D.

Jakie okulary VR kupić?

Tak naprawdę do prawidłowego działania okularów wirtualnej rzeczywistości potrzebne jest użycie kilku elementów. Pierwszy to urządzenie, które generuje obraz. W przypadku prostszych modeli jest to smartfon, komputer lub konsola. Drugim istotnym elementem jest ekran podzielony na dwie części. Obraz z niego trafia za pośrednictwem optycznych soczewek do oczu. Ostatni element to czujniki np. żyroskopy czy akcelerometry dostępne w niektórych smartfonach czy wbudowane w nowoczesne gogle VR. Czym zatem należy się kierować wybierając okulary wirtualnej rzeczywistości?

 • Materiał i jakość wykonania
  Oczywiście na ogół wyższa cena wiąże się też z wyższą jakością. W przypadku sporadycznego lub jedynie hobbystycznego korzystania z gogli VR można pozwolić sobie na zakup modelu tańszego. Najtańsze są gogle wykonane z kartonu. Do częstego użytkowania przeznaczone są okulary wykonane z wysokiej jakości materiałów, wyposażone w wygodną regulację. Na ogół do ich produkcji wykorzystuje się tworzywo sztuczne.
 • Kompatybilność
  Do wyboru są m.in. okulary VR działające ze smartfonem, konsolą czy komputerem PC. Wirtualne gogle VR wcale nie muszą być dedykowane do danego modelu smartfona, ale muszą być z nim kompatybilne. Można to sprawdzić w specyfikacji technicznej urządzenia.
 • Akcesoria dodatkowe
  Okulary VR przeznaczone do smartfona często posiadają akcesoria dodatkowo postaci pokrowca czy kontrolera. Podobnie jest w przypadku gogli współdziałających z komputerem stacjonarnym. Na uwagę w tym przypadku zasługują przede wszystkim elementy sterowania goglami. Klasyczne modele posiadają przyciski, touchpad i wskaźnik, którym porusza się poprzez ruch głową. W nowoczesnych goglach stosowane są specjalne mechanizmu regulacyjne czy czujniki zbliżania i przyspieszania. Wygodnym rozwiązaniem są wspomniane bezprzewodowe kontrolery, które stosowane są głównie przy grach video. Okulary VR wykorzystują ponadto gamepady, karty pamięci czy słuchawki Bluetooth.
 • Szerokie pole widzenia
  Aby uzyskać zadowalający efekt powinno ono wynosić co najmniej 100 stopni.

Najpopularniejsze zestawy VR według użytkowników Ceneo

Czy warto kupić okulary VR?

Gogle VR są tak naprawdę nowością jeśli mowa o elektronice. Jednak ten nowy rodzaj rozrywki zdobył już sporą popularność i technologia ta cały czas się rozwija. Okulary wirtualnej rzeczywistości pozwalają przede wszystkim na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Gogle współdziałać mogą ze smartfonami, konsolami do gier czy komputerami PC, dając rozrywkę na wysokim poziomie. Są tym samym idealnym pomysłem dla wszystkich gadżetomaniaków i nie tylko.

Technologia VR staje się coraz bardziej dostępna. Maleją więc i ceny gadżetów działających w oparciu o nią, również wspomnianych okularów VR. Pozwalają one na granie w gry, oglądanie filmów i obrazów czy odbywanie wirtualnych spacerów w 360 stopniach. Nadają obrazowy głębi i trójwymiarowości, a więc wirtualna rzeczywistość wydaje być o wiele bardziej realistyczna niż standardowy obraz oglądany na ekranie telewizora czy komputera. Gogle VR wykorzystywane są jednak nie tylko do rozrywki, ale i np. podczas różnego rodzaju symulatorów.

Popularni producenci okularów VR

Sklepy z okularami VR warte uwagi

Jeśli nasz ranking okularów VR nie pomógł Ci w podjęciu decyzji zakupowej, napisz do nas! Postaramy się pomóc 🙂