Ostrzałka do łańcuchów to urządzenie przydatne w sytuacji, gdy część tnąca jest już wyeksploatowana, ale nie widać na niej jeszcze dużych zniszczeń. W ten sposób można próbować łańcuch przywrócić do sprawności i dalej z niego korzystać. Ostrzałka dociera do każdego, nawet bardzo małego elementu łańcucha. Jej górna część obraca się, ostrząc łańcuch pod danym kątem, na określonej długości oraz głębokości. Na taki zabieg warto zdecydować się wówczas, gdy piła staje się słabsza i zacina się regularnie.

Najlepsza ostrzałka do łańcuchów – ranking

Odpowiedź na pytanie, jaką ostrzałkę do łańcuchów kupić wcale do najłatwiejszych nie należy. Okazuje się bowiem, że wybór tego typu urządzeń na rynku jest całkiem spory. Powstał więc nasz ranking ostrzałek do łańcuchów. Prezentujemy w nim najpopularniejsze sprzęty na rynku, które cieszą się dużym uznaniem ze strony internautów. Już teraz serdecznie zapraszamy do lektury i podjęcia decyzji zakupowej.

 1. Ostrzałka do łańcuchów Dedra DED7087
  Ostrzałka do łańcuchów Dedra DED7087
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy akumulatorowa ostrzałka idealna do ostrzenia łańcuchów tnących w pilarkach łańcuchowych. Sprzęt ten ma ogranicznik głębokości, który skutecznie chroni łańcuch przed zbyt dużym usuwaniem materiału. Urządzenie w zestawie posiada także otwory, które pozwalają na jego przytwierdzenie do podłoża. Ciekawym rozwiązaniem jest także transparentna osłona bezpieczeństwa.

 2. Ostrzałka Einhell GE-CS Li-Solo 4499940
  Ostrzałka Einhell GE-CS Li-Solo 4499940
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczna ostrzałka do łańcuchów renomowanej marki. To kolejny sprzęt należący do wysokiej jakości narzędzi akumulatorowych w systemie Power X-Charge. Pozwala na błyskawiczne naostrzenie standardowego łańcucha pilarki łańcuchowej. Ma ogranicznik głębokości, kątomierz oraz napinacz  łańcucha w zestawie. Do ostrzałki dokupić należy akumulator i ładowarkę.

 3. Ostrzałka do łańcuchów Yato YT-84990
  Ostrzałka do łańcuchów Yato YT-84990
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosta w obsłudze elektryczna ostrzałka do łańcuchów z regulacją podziałki łańcucha. Oferuje regulację kąta ostrzenia w zakresie od 0 do 35 stopni. Posiada ogranicznik głębokości ostrzenia, który skutecznie chroni łańcuch przed zbyt dużym usunięciem materiału. Atutem urządzenia jest także metalowa prowadnica. Moc urządzenia to 85W. Sprzęt doskonale sprawdzi się w rękach profesjonalistów i amatorów.

 4. Ostrzałka do łańcuchów  Faworyt FE 250M
  Ostrzałka do łańcuchów  Faworyt FE 250M
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna ostrzałka elektryczna do łańcuchów. Doskonale sprawdza się w przypadku pilarek elektrycznych i spalinowych. To urządzenie bardzo wydajne, bo wyposażone w silnik o mocy 250W . Zapewnia wysoki komfort pracy – wynika to z możliwości regulacji kąta ostrzenia łańcucha. Sprzęt pozwala przy okazji na regulowanie kąta zagłębienia tarczy. Metalowa podstawa sprawia, że ostrzałkę zamontować można w zasadzie na każdym stole.

 5. Ostrzałka elektryczna NAC SHE250-F
  Ostrzałka elektryczna NAC SHE250-F
  Sprawdź aktualną cenę

  Przeznaczona do łańcuchów ostrzałka elektryczna renomowanej marki. Posiada wydajny silnik o mocy 250W i oferuje maksymalną prędkość obrotową na poziomie 7500 obrotów na minutę. Urządzanie wyposażone jest w przechylane obraz obracane imadło. Umożliwia ono ostrzenie łańcuchów bez konieczności zmiany miejsc zamocowań. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto ogranicznik głębokości szlifu. Urządzenie w całości waży 1,7 kg.

Jaką ostrzałkę do łańcuchów kupić?

Ostrzałki do łańcuchów to bardzo praktyczne narzędzia wykorzystywane do ostrzenia łanowców pilarek i pił różnego rodzaju. Ich popularność z roku na rok rośnie. Na jaki sprzęt warto się w tym przypadku zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie ostrzałki do łańcuchów?

 • Zasilanie – do wyboru są urządzenia zasilane sieciowo bądź akumulatorowo. Te pierwsze są na ogół mniej wygodne w użytkowaniu, ale nie jest to norma. Warto więc poszukać sprzętu z długim przewodem, który nie będzie ograniczać ruchu. Dużą popularnością cieszą się właśnie ostrzałki elektryczne, ale należy pamiętać także o tych zasilanych akumulatorem. Trzeba je regularnie ładować, ale za to są bardziej mobilne.
 • Moc i prędkość obrotowa – to bardzo ważny parametr. Przyjmuje się, że im moc jest większa, tym lepiej, bo przekłada się to na bardziej wydajną pracę. Zazwyczaj oscyluje ona w granicach 50-300W. Innym istotnym parametrem jest prędkość obrotowa, która waha się na ogół od 4500 do 7500 obrotów na minutę. Im jest większa, tym łatwiej z łańcuchem radzi sobie ostrzałka.
 • Wymiary tarczy – tarcza szlifierska jest konieczna do naostrzenia łańcucha. Zazwyczaj wchodzi w skład zestawu podstawowego. Warto sprawdzić jej wymiary, aby zakupić sprzęt na zmianę.
 • Kąt ostrzenia – zazwyczaj jest możliwość jego regulacji poprzez obracanie imadła w prawo lub w lewo. Zakres działania bywa jednak różny. Na ogół jest to maksymalnie 35 lub 45 stopni. Im dalej można wychylić imadło, tym dokładniej można naostrzyć łańcuch.
 • Przeznaczenie – ostrzałka musi mieć pewne parametry i być dostosowana do ostrzenia danego rodzaju łańcucha. Na szczęście większość urządzeń dostępnych na rynku nadaje się zarówno do ostrzenia pilarek spalinowych, jak i elektrycznych.
 • Bezpieczeństwo i komfort użytkowania – warto sprawdzić zabezpieczania, które oferuje dana ostrzałka. Dobry sprzęt musi być zabezpieczony przed przegrzaniem i posiadać specjalne otwory montażowe w korpusie. Wówczas można go zamocować do stołu montażowego. Dzięki temu urządzenie nie przesuwa się w czasie pracy. Przydatny jest poza tym ogranicznik głębokości.
 • Wyposażenie dodatkowe –  niektóre ostrzałki do łańcuchów mają pewne wyposażenie dodatkowe. Oświetlenie LED pozwala na zachowanie precyzji działania. Dostępne są także sprzęty z wymiennymi nasadkami w zestawie.

Czy warto kupić ostrzałkę do łańcuchów?

Ostrzałka do łańcuchów to dość niepozorne urządzenie, które służy do ostrzenia luźnych oraz stępionych łańcuchów stosowanych w przypadku pilarek i pił spalinowych oraz elektrycznych. Systematyczne ostrzenie łańcucha sprawia, że urządzenie można użytkować bezproblemowo przez długi czas.  Nie trzeba od razu kupować nowej piły, co oczywiście generuje spore wydatki. Tańszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej ostrzałki do łańcuchów.

Dzisiaj w sklepach wybór ostrzałek do łańcuchów jest naprawdę spory. Poszczególne modele różnią się między sobą sposobem zasilania, wielkością, mocą, akcesoriami dodatkowymi, zabezpieczeniami czy możliwością regulacji napięcia łańcucha. Do wyboru są zarówno proste w obsłudze ostrzałki ręczne, jak i urządzenia bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Podczas podejmowania decyzji zakupowej trzeba wziąć pod uwagę swoje osobiste preferencje i oczekiwania w tym zakresie. Jedno jest pewne – ostrzałkę do łańcuchów warto kupić.

Popularni producenci ostrzałek do łańcuchów

Podsumowanie rankingu ostrzałek do łańcuchów

Ostrzałki do łańcuchów to urządzenia, które wielu osobom nie są znane, a szkoda. Są przeznaczone do ostrzenia łańcuchów pił i pilarek różnego rodzaju. Nie sprawiają większych problemów w obsłudze i są naprawdę przydatne. W końcu lepiej jest mieć pod ręką ostrzałkę i regularnie ostrzyć łańcuch niż kupować za każdym razem nowe urządzenie. Postanowiliśmy więc stworzyć kompleksowy ranking ostrzałek do łańcuchów, aby nieco pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej.