Piła stołowa elektryczna to narzędzie umożliwiające wygodne  efektywne przecinanie różnorodnych materiałów budowlanych. Wykorzystywane jest podczas prac remontowych i instalatorskich. Piły stołowe służą np. do przecinania desek, paneli podłogowych czy płytek ceramicznych. Standardowe modele pozwalają na cięcie pod kątem prostym, a więc prostopadłym do kierunku ostrza. Są jednak na rynku rozwiązania nowocześniejsze z regulacją kąta cięcia. Łączą one w sobie zalety pił stołowych i ukośnic.

Najlepsza piła stołowa elektryczna – ranking

Pytanie jaką piłę stołową elektryczną kupić pada zazwyczaj w kontekście prac remontowych, budowlanych czy wykończeniowych. Okazuje się bowiem, że jest to urządzenie naprawdę wszechstronne i praktyczne. Służy do cięcia różnego typu materiałów. Tak powstał nasz ranking pił stołowych elektrycznych. Przy jego tworzeniu kierowaliśmy się opiniami internautów na ten temat. Zapraszamy do lektury.

 1. Piła stołowa Makita MLT100

  Piła stołowa Makita MLT100
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości pilarka stołowa z mocą znamionową 1500W. Maksymalna prędkość obrotowa na biegu jałowym to 4300 obrotów na minutę. Średnica tarczy to natomiast 260 mm. Urządzenie wyposażone jest w system łagodnego rozruchu i elektryczny hamulec bezpieczeństwa. Dodatkowo podłączyć można specjalne urządzenie odsysające. W skład zestawu podstawowego wchodzi tarcza tnąca. Na stole znajduje się dokładna podziałka.

 2. Piła elektryczna DeWALT DWE7492

  Piła elektryczna DeWALT DWE7492
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna piła elektryczna z silnikiem o mocy 2000W. Waży ponad 26 kimogramów, ale za sprawą zoptymalizowanej budowy można ją dość łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Stalowa obudowa rurowa skuteczne chroni sprzęt przed uderzeniami czy upadkami. Do odsysania pyłu służy transparentna osłona. Na uwagę zasługuje także specjalny system prowadnic ze zderzakiem, który służy do wyznaczania szerokości danego materiału.

 3. Piła stołowa elektryczna Bosch GTS 254 Professional 0601B45000

  Piła stołowa elektryczna Bosch GTS 254 Professional 0601B45000
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo prosta w obsłudze stołowa piła elektryczna renomowanego producenta. Pozwala na wydajne i dokładne cięcie. Oferuje działanie nie tylko pod kątem prostym, ale i pod innymi kątami. Urządzenie jest wyposażone w silnik o mocy 1800W z wysokim momentem obrotowym i dużą odpornością na przeciążenia. Solidny stalowy stół przekłada się na stabilność w czasie pracy. Przedłużka stołu z  rolką przesuwną umożliwia zwiększenie zakresu cięcia.

 4. Piła stołowa Scheppach HS100S

  Piła stołowa Scheppach HS100S
  Sprawdź aktualną cenę

  Standardowa piła stołowa, która powinna znaleźć się w każdym warsztacie. Posiada tarczę wykonaną z hartowanej stali z węglikami. Dlatego doskonale tnie drewno twarde i miękkie. Prowadnica boczna pozwala na przycinanie desek na określoną szerokość. Dodatkowo stół roboczy wyposażony jest w linijkę kątową. Ciekawym dodatkiem jest poza tym adapter do odsysania trocin. Całość uzupełnia stabilny stojak i pokrętło regulacji wysokości stołu roboczego.

 5. Piła Einhell Tc-Ts 200 4340415

  Piła Einhell Tc-Ts 200 4340415
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajna przecinarka do drewna o dość kompaktowej formie. Doskonale nadaje się do cięcia wielu różnych materiałów. Posiada prowadnicę i silnik indukcyjny. Stopki wykonane są z tworzywa sztucznego. Za ich sprawą urządzenie jest stabilnie osadzone na podłożu. Sprzęt zintegrowany został z nawijarką do kabli, która znajduje się w obudowie. Ostre tarczy wykonane jest  z węglików spiekanych i zapewnia precyzyjne, dokładne cięcie. Do piły dołączony jest specjalny popychacz.

Jaką elektryczną piłę stołową kupić?

Piła stołowa elektryczna to urządzenie bardzo funkcjonalne i wykorzystywane podczas wielu prac budowlanych czy remontowych. Na jaki sprzęt warto się w tym przypadku zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie stołowej piły elektrycznej?

 • Moc – tutaj spore znaczenie ma to, do czego piła ma być wykorzystywana. Moc musi być na tyle wysoka, aby urządzenie sprostało zadaniu. Do cięcia cienkich elementów przeznaczone są już piły o mocy 100-800W. Jednak dla zawodowców lepszym rozwiązaniem są modele o mocy od 1000 do 3000W.
 • Napięcie zasilania – jeśli sprzęt ma być wykorzystywany w przydomowym garażu wystarczy zasilanie prądem jednofazowym o napięciu 230 V. Jest ono stosowane w większości domów. Jednak dla osób, które piłę będą wykorzystywać profesjonalnie lepszym wyborem jest sprzęt zasilany prądem trójfazowym o napięciu 400 V.
 • Prędkość obrotowa – wskaźnik ten odpowiedzialny jest za wydajność i skuteczność piły. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia oferującego prędkość obrotową na poziomie 4000-5000 obrotów na minutę. To przełoży się na wysoką wydajność pracy.
 • Wyposażenie – to także bardzo istotny element. Im większa ilość akcesoriów wchodzi w skład zestawu podstawowego, tym piła jest bardziej uniwersalna. Podstawa to specjalny mechanizm zabezpieczający, który zapewnia bezpieczną pracę operatorowi maszyny.
 • Waga – to ważne w sytuacji, gdy piła nie będzie zamontowana w jednym miejscu na stałe, ale przenoszona z miejsca na miejsce. Wówczas warto postawić na stosunkowo lekki model. Oczywiście sporo zależy tutaj od wyposażenia. Sprzęty lżejsze są niestety często jednocześnie mniej funkcjonalne.
 • Rodzaj – najtańsze na rynku są piły stołowe uniwersalne. To sprzęty wielofunkcyjne i dość niewielkie rozmiarowo. Piły stołowe precyzyjne są przeznaczone już dla profesjonalistów. Cechują się sporą wytrzymałością i wydajnością. Piły stołowe z heblarką służą nie tylko do cięcia, ale i heblowania. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają do dyspozycji dużego warsztatu. Piły stołowe na siłę są wykorzystywane w warsztatach stolarskich. Wyróżniają się dużą wydajnością, ale są droższe w eksploatacji, bo wymagają zasilania prądem trójfazowym. Piły stołowe formatowane są idealne do obróbki większych materiałów.

Czy warto kupić stołową piłę elektryczną?

Stołowe piły elektryczne to narzędzia bardzo użyteczne. Wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, jak i przez amatorów. Ich użytkowane znacznie przyspiesza obróbkę drewna i czyni pracę bardziej precyzyjną. Dlatego urządzenia tego typu cieszą się na rynku sporą popularnością.

Klasyczna piła stołowa zbudowana jest z kilku podstawowych elementów. Najważniejsze są blat roboczy i okrągła tarcza z zębami. Obraca się ona z określoną prędkością i przecina różne materiały. Ustawiona jest do blatu pod kątem ostrym i często posiada odpowiednią osłonę. Zazwyczaj piły stołowe wyposażone są także w prowadnice służące do przesuwania drewna. Bardzo ważnym elementem jest także sam silnik.

Standardowe elektryczne piły stołowe obrabiają drewno i surowce drewnopodobne. Jednak modele o dużej mocy i wyposażone w specjalne tarcze radzą sobie także z tworzywami sztucznymi, ceramiką czy betonem.

Popularni producenci stołowych pił elektrycznych

 • Makita
 • Bosch
 • Dewalt

Podsumowanie rankingu pił stołowych elektrycznych

Piły stołowe elektryczne to kolejne istotne narzędzia, które wykorzystywane są podczas wykonywania wielu prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Zasilane są z gniazdka elektrycznego i nie powinny sprawiać większych problemów w obsłudze. Wcale nie muszą być też potężne rozmiarowo. W wyborze odpowiedniego sprzętu na pewno pomoże nasz kompleksowy ranking pił stołowych elektrycznych. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.