Płyn do prania to nic innego jak chemiczny środek do prania tkanin. Zawiera anionowe oraz niejonowe środki powierzchniowo czynne, wodę, aromaty i barwniki. Podobnie jak proszki do prania, również i płyny dedykowane mogą być do prania różnego rodzaju tkanin. Na ogół sprzedawane są one w większych, plastikowych butelkach. Płyny do prania są szczególnie polecane dla trybów prania krótkiego w pralkach automatycznych. W takiej sytuacji są one bardziej efektywne niż proszki do prania, które potrzebują więcej czasu, aby się rozpuścić.

Ranking płynów do prania

 1. LOVELA Kolor mleczko do prania
  LOVELA Kolor mleczko do prania
  Sprawdź najniższą cenę
  Mleczko do prania, które uzyskało pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Nadaje się do prania dziecięcych ubrań i pieluszek. Wykorzystać je jednak można także do prania ubrań osób dorosłych. Sprawdza się u osób z alergią, atopowym zapaleniem skóry czy skórą wrażliwą. Produkt ten jest w 100% bezpieczny dla delikatnej skóry dziecka. Nadaje się do prania w pralce automatycznej.
 2. Biały Jeleń Hipoalergiczny Płyn Do Prania

  Sprawdź najniższą cenę
  Przebadany dermatologicznie hipoalergiczny płyn do prania tkanin białych i kolorowych. Doskonale radzi sobie zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.  Nadaje się  do prania ręcznego i prania w pralkach automatycznych. Przeznaczony jest w szczególności dla osób z alergiami i problemami skórnymi. Dzięki składnikom aktywnym radzi sobie z plamami na ubraniach lnianych, bawełnianych i syntetycznych. Jest łagodny dla skóry i tkanin. Nie zawiera alergenów i sztucznych barwników.
 3. Henkel Płyn Do Prania Tkanin Persil
  Henkel Płyn Do Prania Tkanin Persil
  Sprawdź najniższą cenę

  Skoncentrowany płyn do prania z formułą Persil 360 Complete Clean. Zawiera ona więcej mocy w kropki i jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Produkt nadaje się do prania większości tkanin, poza wełną i jedwabiem. Wykorzystać go można zarówno do prania ręcznego, jak i prania w pralce automatycznej. Za sprawą skoncentrowanej formy jedno opakowanie pozwala na wykonanie nawet kilkudziesięciu prań.
 4. Perwoll Renew Advanced
  Perwoll Renew Advanced
  Sprawdź najniższą cenę

  Wysokiej jakości płyn do prania tkanin kolorowych. Pielęgnuje i dba o kolory w aż trzech wymiarach. Wygładza włókna, przywracając kolorom ich pierwotną intensywność. Ogranicza zmiany kolorów w czasie prania. Zapewnia także odpowiednie odbijanie światła. Efekt doskonale widoczny jest przede wszystkim na ubraniach bawełnianych i tych z dodatkiem bawełny. Nadaje się do prania ręcznego i prania w pralce automatycznej w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.
 5. Woolite Płyn Prania Tkanin z Keratyną
  Woolite Płyn Prania Tkanin z Keratyną
  Sprawdź najniższą cenę
  Płyn do prania, który skutecznie usuwa różnego rodzaju plamy, zapewniając tkaninom pełną ochronę. Zawiera keratynę, pomaga chronić kolory przed blaknięciem, a ubrania przed zafarbowaniem. Dzięki temu dłużej prezentują się one jak nowe. Keratyna wchodząca w skład produktu nadaje tkaninom blask i je wygładza. To składnik wykorzystywany powszechnie np. w fryzjerstwie. Płyn ten użytkować można nawet w zimnej wodzie. Także i wtedy zachowuje swoje wyjątkowe właściwości.

Sprawdź również:

Rankingów płynów do płukania

Jaki płyn do prania kupić?

Płyny do prania cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią one ciekawa alternatywę dla doskonale znanych proszków do prania. Wybór w tym zakresie na rynku jest jednak ogromny. Jak zatem znaleźć odpowiedni produkt? Czym należy się w tym przypadku kierować?

 • Skład – istotnym składnikiem płynów do prania są substancje powierzchniowo czynne usuwające z tkanin brud.Ponadto zawierają one enzymy rozkładające trudne plamy czy wypełniacze aktywne wspomagające działanie związków powierzchniowo czynnych. Są to m.in. substancje zmiękczające wodę. Dodatkowo w płynach do prania tkanin kolorowych znaleźć można związki, które zapobiegają przenoszeniu się substancji barwnikowych między tkaninami. To ochrona przed farbowaniem ubrań. W skład płynów wchodzą też celuloza przeciwdziałająca mechaceniu się ubrań czy wybielacze chemiczne. Popularne płyny zawierają ponadto różnego rodzaju kompozycje zapachowe, które zapewniają praniu świeżość przez długi czas. W przypadku dzieci czy osób szczególnie wrażliwych takie substancje wywoływać mogą alergie i podrażnienia. Dlatego też na rynku dostępne są także produkty ekologiczne i hipoalergiczne, które  nie zawierają sztucznych barwników czy konserwantów. Posiadają one naturalny zapach, rzadziej wzbogacone są naturalnymi olejkami eterycznymi.
 • Wydajność – gęste żele do prania są jeszcze bardziej wydajne niż standardowe płyny do prania. Na ogół producent informuje na opakowaniu na ile prań dana ilość produkty wystarcza. Generalnie płyny cechują się dużą wydajnością.
 • Rodzaj – wyróżnia się przede wszystkim płyny do prania tkanin białych i kolorowych. Czasami spotkać się można z produktami przeznaczonymi specjalnie do ubrań czarnych. Dzięki nim czarne ubrania dłużej utrzymują intensywną kolorystykę i prezentują się jak nowe. Poza tym w sklepach znaleźć można płyny do prania przeznaczone do konkretnych rodzajów materiałów np. wełny.

Czy warto kupić hipoalergiczny płyn do prania?

Płyny do prania cieszą się coraz większą popularnością. Pod tym względem zaczynają wyprzedzać tradycyjne proszki do prania i nic  w tym dziwnego. Są to produkty bardzo wydajne o gęstej formule. Dzięki temu stosunkowo niewielka  butelka preparatu wystarcza naprawdę na wiele prań. Żele do prania są odmianą płynów do prania. Doskonale rozpuszczają się w wodzie i nie pozostawiają po sobie śladów, w przeciwieństwie do proszków, które nie zawsze rozpuszczają się w 100%. Przy okazji płyny i żele zmiękczają tkaniny, które potem łatwiej się prasuje.

Szczególnie warte polecenia są płyny hipoalergiczne, które świetnie sprawdzają w przypadku osób z alergią, atopowym zapaleniem skóry czy po prostu ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Po płyny hipoalergiczne należy sięgać także wówczas, gdy w domu są małe dzieci. Ich skóra jest niezwykle wrażliwa i standardowe płyny pełne składników chemicznych różnego rodzaju, mogłyby jej szkodzić. Na szczęście na rynku znaleźć można hipoalergiczne produkty do prania, które często dedykowane są właśnie niemowlętom i dzieciom. Posiadają one atest Instytutu Zdrowia Matki i Dziecka.

Popularni producenci płynów do prania

Sklepy warte uwagi