Frezarka górnowrzecionowa to elektronarzędzie wykorzystywane do obróbki wiórowej drewna i materiałów drewnopodobnych. Użytkowane jest głównie przez stolarzy i osoby zajmujące się na co dzień wykańczaniem wnętrz. Frezarka górnowrzecionowa posiada wrzeciono umieszczone na górze, nad stołem. Znajduje zastosowanie w przypadku profilowania krawędzi czy wycinania otworów i rowków. Służy do obróbki materiału po jego zewnętrznej stronie.
Ranking frezarek górnowrzecionowych
-
Frezarka Makita RP0900
Prosta w obsłudze frezarka górnowrzecionowa z trzystopniową regulacją głębokości. Posiada łatwą do odczytu skalę głębokości frezowania i łożyska kulkowe odpowiednio zabezpieczone przed kurzem. Dźwignia blokująca jest prosta w obsłudze, a wyłącznik spustowy łatwo dostępny. Frezarkę ustawić można w odwrotnej pozycji w czasie wymiany akcesoriów. W przypadku zastosowania specjalnych końcówek można podłączyć zewnętrzne urządzenie odsysające. Produkt sprzedawany jest w zestawie z kluczem kontrującym, prowadnicą równoległą, króćcem odsysającym czy tuleją zaciskową 6 mm. Jego moc to 900W.
-
Bosch POF 1200 AE 060326A100
Wydajna frezarka górnowrzecionowa z systemem Bosch Electronic. Posiada pokrętło nastawcze i włącznik pozwalające na regulację tempa pracy. To urządzenie proste w obsłudze z blokadą wrzeciona. Wyposażone jest w silnik o mocy 1200W i sprawdza się w przypadku różnych rodzajów drewna. Atutem tego modelu jest dodatkowe przyłącze do odsysania pyłu, które umożliwia bezpyłową pracę w komfortowych warunkach. Transparentna osłona stanowi zabezpieczenie przed wiórami.
-
Frezarka górnowrzecionowa Hitachi M12VE
Wysokiej klasy frezarka górnowrzecionowa o kompaktowej i lekkiej konstrukcji. Posiada trzystopniową regulację rękojeści. Bardzo łagodnie startuje i oferuje elektroniczną kontrolę prędkości pracy. Jej moc to 2000W. W skład zestawu poza samą frezarką wchodzą prowadnica równoległa i prowadnica wzornika, śruba skrzydełkowa, klucz oraz sprężyna blokady.
-
Frezarka górnowrzecionowa Yato 2100W Yt-82380 YT82380
Wytrzymała frezarka górnowrzecionowa dedykowana do frezowania wpustów, kształtowania krawędzi czy tworzenia złączy stolarskich. Cechuje się dużą precyzją działania i posiada wygodny uchwyt, który pozwala na regulowanie obrotów kciukiem. Na uwagę zasługuje prowadnica równoległa wykonana z wysokiej klasy elementów i miedziane, izolowane uzwojenie. Urządzenie dodatkowo ma specjalne przyłącze do odciągania pyłu. Jego moc to aż 2100W.
-
Frezarka Einhell RT-RO 55 4350490
Frezarka górnowrzecionowa wysokiej jakości o mocy 1200W, która doskonale leży w dłoni. Posiada ergonomiczny uchwyt i łatwą w obsłudze dźwignię blokującą. Pozwala na regulowanie głębokości frezu za pomocą specjalnych ograniczników rewolwerowych. Atutem tego modelu jest funkcjonalna ochrona przed wiórami. W skład zestawu wchodzi też zintegrowane odsysanie pyłu poprzez adapter. Ciekawym rozwiązaniem jest uchwyt antypoślizgowy. Urządzenie w całości waży około 4 kilogramów.
Jaką frezarkę górnowrzecionową kupić?
Frezarka górnowrzecionowa to niewątpliwie elektronarzędzie niezbędne np. w codziennej pracy stolarza. Na jaki model warto w szczególności postawić? Czym sugerować się przy zakupie frezarki górnowrzecionowej?
- Moc – to parametr ważny, ale nie najważniejszy. Moc ma znaczenie, gdyż definiuje zakres możliwych do wykonania prac. Limituje również twardość materiałów podatnych na proces obróbki. Dobrym wyborem są frezarki z mocą 2-2,5 kW, ale w sprzedaży dostępne są również urządzenia słabsze. Te mają oczywiście mniejsze możliwości, chociaż cieszą się sporą popularnością na rynku.
- Akcesoria dodatkowe – ogromne znaczenie ma ilość i typ akcesoriów dołączonych do zestawu. Okazuje się bowiem, że w większości przypadków frezarki górnowrzecionowej nie da się prowadzić ręcznie. Trzeba posiłkować się różnego rodzaju szablonami. Im więcej akcesoriów, tym więcej możliwości daje dane urządzenie. To o tyle istotne, że frezarki te nie są urządzeniami standaryzowanymi. Jeśli akcesoriów nie ma w zestawie startowym, potem może być spory problem z ich znalezieniem.
- Długość skoku i prędkość obrotów frezu – te parametry są ze sobą ściśle związane i warto oceniać je razem. Im są większe, tym silniej wpływają na uzyskanie gładkiego, idealnego frezu. Jeśli skok jest mały, a prędkość wysoka, efekty nie są tak dobre jak w przypadku średniego skoku i nieco mniejszej prędkości obrotowej.
- Jakość łożysk – w tej sytuacji nie można się posłużyć niestety żadną mierzalną jednostką. Dlatego też w praktyce warto postawić na frezarkę górnowrzecionową renomowanego producenta. Lepsze wyważenie wirników, dobrej klasy łożyska i wysoka jakość samego narzędzia oznaczają bowiem wysoki komfort pracy i precyzję cięcia.
- Elektroniczna regulacja obrotów i system stabilizacji obrotów silnika – podstawową przyczyną nierównego frezowania są głównie okresowe zmiany prędkości obrotowej i drgania urządzenia. Ich wyeliminowanie oznacza uzyskiwanie o wiele ładniejszych linii dekoracji.
Czy warto kupić frezarkę górnowrzecionową?
Frezarka górnowrzecionowa to niepozorne elektronarzędzie, które jest w stanie zastąpić kilka różnych narzędzi ręcznych. Pozwala na przykład na frezowanie wybranych wzorów stereometrycznych czy nacinanie rowków w drewnie. Przy jej pomocy można wykonać serię takich samych wzorów, gdyż jest ona powtarzalna.
W praktyce frezarki górnowrzecionowe to urządzenia bardzo wszechstronne. Zakres ich pracy w dużej mierze zależy od zastosowanych akcesoriów, które są montowane na uchwycie urządzenia. Przede wszystkim to narzędzie jest wykorzystywane do wykonywania prac, które w wariancie ręcznych są przeprowadzane przy udziale dłuta czy noża. Trzeba przy tym pamiętać, że frezarki górnowrzecionowe są przeznaczone głównie do pracy z drewnem. Nie nadają się raczej do twardych materiałów. Dlatego też na rynku rzadko się spotkać można z frezarkami do metali. Są one wykorzystywane tylko do obrabiania metali miękkich np. stopów aluminium.
Frezarki górnowrzecionowe są niezastąpionym narzędziem do obróbki drewna. Z uwagi na możliwość doboru właściwej końcówki służą w dużej mierze do dekoracyjnego wykańczania tworzyw sztucznych o małej i średniej twardości.