Czujnik gazu to niewielkich rozmiarów urządzenie ostrzegawcze. Uruchamia alarm po wykryciu 15% stężenia szkodliwej substancji w powietrzu. W ten sposób można uchronić domowników przez utratą życia czy zdrowia, odpowiednio szybko reagując na zagrożenie. Czujnik gazu przeznaczony jest do gazów palnych – metanu, propanu, butanu itd. Są to często gazy bezbarwne i niemal niewyczuwalne, a przy dostępnie tlenu stanowią duże ryzyko wybuchu. Dlatego warto od razu zainwestować w odpowiedni czujnik gazu.

Najlepszy czujnik gazu – ranking

Jaki czujnik gazu kupić? To pytanie muszą sobie zadać osoby, które np. ogrzewają swoje domy czy mieszkania gazem. Od tego niewielkiego sprzętu zależy bowiem bezpieczeństwo domowników. Postanowiliśmy więc przygotować kompleksowy ranking czujników gazu, aby nieco ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej. Zachęcamy do lektury i dokonywania zakupów – także w sklepach internetowych.

 1. Czujnik gazu Zamel CGZ-02
   Zamel Czujnik gazu CGZ-02

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości czujnik, który skutecznie wykrywa ulatnianie się  gazu ziemnego oraz mieszanki propan-butan. W razie wykrycia zagrożenia urządzenie uruchamia alarm dźwiękowy i optyczny, pozwalając na szybko reakcję. Atutem urządzenia jest zaawansowany czujnik półprzewodnikowy i elektroniczny układ autodiagnostyczny, który sygnalizuje ewentualne urządzenie czujnika.

 2. Czujnik Gazów Wybuchowych Kidde Mtg-3000H
  Czujnik Gazów Wybuchowych Kidde Mtg-3000H

  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczny czujnik gazów wybuchowych. Pozwala na wykrycie gazu ziemnego czy propanu-butanu. To jeden z nielicznych czujników na rynku, który spełnia wymagania normy PN-EN50194-1:2009 i normy PN-EN50194-2:2006, co potwierdza stosowny certyfikat. Czujnik zamontować można nie tylko w domu, ale i samochodzie czy na łodzi. W razie wykrycia zagrożenia urządzenie włącza odpowiednią sygnalizację alarmową.

 3. Czujnik Gazu Ziemnego Orno 230V Ac Biały Or-Dc-614
  Czujnik Gazu Ziemnego Orno 230V Ac Biały Or-Dc-614

  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny czujnik gazu ziemnego przeznaczony do użytku wewnątrz pomieszczeń. Pozwala na wykrywanie gazów palnych, które wydostają się z ewentualnych nieszczelności. Sprzęt wykorzystuje czujnik półprzewodnikowy o wysokim wskaźniku wykrywalności. Specjalny przycisk TEST pozwala na sprawdzenie skuteczności jego działania. Średnia żywotność czujnika to 5 lat.

 4. Zamel Czujnik Gazu CGZ-01
  Zamel Czujnik Gazu CGZ-01

  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny czujnik gazu ziemnego oraz mieszaniny propan-butan. Służy do ich ciągłego monitorowania w powietrzu. W razie wykrycia zagrożenia urządzenie uruchamia alarm dźwiękowy i optyczny, pozwalając na szybką reakcję. Sekretem urządzenia jest wysokiej jakości czujnik półprzewodnikowy wraz z elektronicznym układem autodiagnotycznym. Sprzęt przeznaczony jest do montażu natynkowego.

 5. Czujka Gazu Ziemnego Satel Dg-1 Me
  Czujka Gazu Ziemnego Satel Dg-1 Me

  Sprawdź aktualną cenę

  Godny polecenia czujnik gazu ziemnego, na który producent udziela aż dwóch laty gwarancji. To urządzenie służące do nieustannej kontroli pomieszczeń narażonych na wystąpienie gazu ziemnego. Sprzęt posiada wyjścia przekaźnikowe typu NC – może w ten sposób współpracować z niemal dowolnym systemem sygnalizacji alarmowej. Sam także wyposażony jest we własną sygnalizację.

 6. Sygnalizator gazu Eura-Tech EL HOME 230V/50Hz GD-02A4
  Sygnalizator gazu Eura-Tech EL HOME 230V/50Hz GD-02A4

  Sprawdź aktualną cenę

  Bezproblemowy w montażu czujnik gazu służący do nieustannego monitorowania obecności w powietrzu gazów wybuchowych. Urządzenie informuje o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia tych gazów w danym pomieszczeniu. Posiada zaawansowany czujnik półprzewodnikowy i elektroniczny układ sterujący. Po wykryciu zagrożenia emituje sygnał dźwiękowy oraz świetlny.

Jaki czujnik gazu kupić?

Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zainwestować w dobrej jakości czujnik gazu. To może uratować życie i zdrowie. Na jakie urządzenie warto się zdecydować? Co powinno mieć kluczowe znaczenie podczas wyboru czujnika gazu?

 • Zasilanie – do wyboru są czujniki zasilane bateryjnie, sieciowo i łączące w sobie te dwa rozwiązania. Oczywiście nie ma rozwiązań bez wad. Czujniki zasilane sieciowo nie wymagają wymiany bakterii, a więc są wygodne w użytkowaniu. Jednak problem pojawia się w przypadku braku prądu. Tutaj lepiej wypadają czujniki na baterie, ale te wymagają regularnej wymiany. Jednak na ogół wyposażone są w system, który sygnalizuje niski poziom naładowania baterii. Najlepsze są urządzenia, które oferują zasilanie sieciowo i beteryjne jednocześnie.
 • Atest – na terenie UE obowiązują pewne normy określające wytyczne dla czujników gazu. Urządzenia, które spełniają określone wymogi, mają odpowiednie certyfikaty. Detektory z atestem działają wtedy, gdy jest to konieczne. Dla czujników gazu obowiązuje norma PN-EN 50194. Czy oznacza to, że czujnik bez takiego certyfikatu jest do wyrzucenia? Nie musi być to prawda. Dany sprzęt po prostu nie został wtedy poddany pewnym testom. Nie można jednak mieć pewności, że w razie potrzeby zadziała. Dlatego należy stawiać na produktu renomowanych marek.
 • Głośność alarmu – najlepsze na rynku czujniki gazu skutecznie informują o pojawieniu się zagrożenia. Dlatego muszą emitować w razie potrzeby dość głośny sygnał dźwiękowy. To bardzo ważne w przypadku osób starszych, które niekiedy mają już pewne problemy ze słuchem. Na szczęście zdecydowana większość czujników gazu emituje naprawdę głośne dźwięki – powyżej 80 decybeli. Dlatego każdy powinien je bez problemu usłyszeć. Dodatkowo niektóre modele emitują też sygnały wizualne.

Czy warto kupić czujnik gazu?

Czujnik gazu, podobnie jak czujnik czasu, jest urządzeniem nieocenionym podczas wykrywania w powietrzu szkodliwych substancji. Błyskawicznie informuje o niebezpieczeństwie i pozwala na podjęcie szybkiej reakcji. Wykrywa to, czego oko nie widzi, a noc nie jest w stanie wyczuć.

Czujnik gazu reaguje głównie na substancje, które ulatniają się z rozszczelnionej instalacji gazowej. Gaz na ogół wzbogacony jest w pewne substancje zapachowe, ale i tak jego wyczucie bywa trudne. W końcu nie zawsze przebywa się dokładnie w tym pomieszczeniu, w którym jest problem. Rozszczelniona instalacja oznacza oczywiście duże ryzyko wybuchu. Gaz po zmieszaniu z powietrzem potrzebuje niewielkiej iskry, aby się zapalić. Czujnik gazu ma za zadanie monitorować powietrze i w razie problemów błyskawicznie informować o niebezpieczeństwie.

Nie należy lekceważyć zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozszczelniona instalacja i ulatniający się gaz. To może się skończyć utratą zdrowia lub życia. Warto więc wcześniej zainwestować w wysokiej jakości czujnik gazu. Szczególnie godne polecenia są urządzenia posiadające odpowiednie certyfikaty. Nie są to sprzęty trudne w montażu i skomplikowane w obsłudze, a mogą uratować życie. Zazwyczaj jeden czujnik wystarcza na kilka lat.

Popularni producenci czujników gazu

Podsumowanie rankingu czujników gazu

Czujniki gazu to urządzenia, które powinny się znaleźć w niejednym gospodarstwie domowym. Mowa tutaj o mieszkaniach i domach ogrzewanych gazem itd. To niepozorne urządzenie wykrywa gaz w powietrzu i szybko ostrzega o zagrożeniu. Wcale nie jest zresztą drogie. Jednak mimo to wciąż wiele osób zapomina o zakupie czujników gazu. Postanowiliśmy przygotować zestawienie produktów, na które najczęściej stawiają internauci. Tak powstał nasz kompleksowy ranking czujników gazu. Zapraszamy do lektury.