Parapetówki to pomysł wywodzący się jeszcze z czasów PRL. Wówczas to podczas odbioru pustego jeszcze mieszkania, na parapetach ustawiało się jedzenie i napoje. Stąd też pochodzi nazwa tego specyficznego święta. Są też osoby, które parapetówkę wiążą z tzw. wiechą, której tradycja sięga wieku XIV. Wówczas to wieszano wianki z kwiatów na szczytach nowych domów i mocno imprezowano. Parapetówka to nie urodziny czy imieniny. W tym przypadku nie kupuje się prezentu osobistego, ale coś praktycznego do mieszkania.

Ranking prezentów na parapetówkę

 1. Kwiaty doniczkowe – idealny prezent na nowe mieszkanie

  Kwiaty doniczkowe – idealny prezent na nowe mieszkanie

  To prezent bardzo uniwersalny, zwłaszcza gdy osoby organizujące parapetówkę nie posiadają zwierząt, które rośliny mogłyby zjeść. Taki upominek z pewnością ożywi i ociepli wnętrze, wprowadzając do niego przytulną atmosferę. Najlepiej postawić na kwiaty, które nie są zbyt trudne w pielęgnacji. Należy też dobrać do nich estetyczne doniczki. Co ciekawe, wiele osób stawia w tym przypadku na ładne storczyki, które jednak w uprawie łatwe wcale nie są.

 2. Zegar – super rzecz, która zadowoli każdego

  Zegar – super rzecz, która zadowoli każdego

  Wprawdzie mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą, ale każdy od czasu do czasu potrzebuje spojrzeć na zegar i sprawdzić aktualną godzinę. Zegar to prezent bardzo praktyczny, ale może mieć różne formy. Może być to duże koło z potężnymi wskazówkami czy wersja bardziej minimalistyczna, nowoczesna. Zegary bywają metalowe, plastikowe czy wykonane z drewna naturalnego. Wybór na rynku naprawdę jest w tym przypadku ogromny.

 3. Zestaw ręczników – praktyczny upominek, który zawsze się przyda

  Zestaw ręczników – praktyczny upominek, który zawsze się przyda

  Ręczniki wcale nie są prezentem mało eleganckim. Wystarczy postawić na estetycznie zapakowany zestaw wysokiej klasy ręczników. Z takiego upominku z pewnością ucieszy się każdy posiadacz nowego domu lub mieszkania. W skład takiego kompletu wchodzi najczęściej kilka ręczników różnej wielkości. Dobrze, aby były one wykonane z przyjemnej w dotyku i chłonnej bawełny. Mogą być gładkie lub posiadać delikatny wzór.

 4. Zestaw do wina – elegancki prezent do nowego mieszkania

  Zestaw do wina – elegancki prezent do nowego mieszkania

  Elegancki zestaw do wina to naprawdę świetny prezent na parapetówkę, zwłaszcza dla miłośników dobrych trunków. To propozycja praktyczna, gdyż taki zestaw przyda się na co dzień i podczas niejednej imprezy. W skład takiego zestawu wchodzą najczęściej specjalny nalewak, próżniowe korki, funkcjonalny korkociąg, schładzacz do wina czy próżniowa pompka do wypompowywania z butelki powietrza. Całość zamknięta jest na ogół w eleganckim futerale.

 5. Zastawa stołowa – wspaniała i oryginalna rzecz

  Zastawa stołowa – wspaniała i oryginalna rzecz

  Nie ma chyba lepszego prezentu na parapetówkę niż stylowa i elegancka zastawa stołowa. Co ciekawe, wcale nie trzeba stawiać na klasyczny serwis wykonany z białej porcelany. Obecnie modne są talerze kolorowe czy wzorzyste. Zakupić można całą zastawę lub jedynie zestaw talerzy czy kubków. Tych drugich nigdy nie ma za wiele. Dobrze jednak, aby były to produkty wysokiej jakości. Wiele osób doceni też prezent w postaci naczyń służących do serwowania potraw – misek, półmisków, pater itd.

Jaki prezent kupić na parapetówkę?

Parapetówka to impreza organizowana z okazji wprowadzenia się do nowego domu lub mieszkania. Nazwa ta wywodzi się od zwyczaju imprezowania w pustych mieszkaniach pozbawionych mebli. Gości stawiali wówczas przekąski czy napoje na parapetach. Parapetówki dzisiaj organizowane są już na ogół w mieszkaniach dobrze wyposażonych. To świetna okazja na sprezentowanie znajomym przydatnych drobiazgów, dekoracji czy innych urządzeń.

Jak wybrać prezent na parapetówkę, aby uszczęśliwić mieszkańców, a jednocześnie ułatwić im codzienne życie lub dopełnić dekoracji ich mieszkania? Warto zadać sobie w tym przypadku kilka pytań. Pierwsza kwestia – czy jest to pierwsza nieruchomość nowych lokatorów? Kiedy ludzie wprowadzają się do swojego pierwszego mieszkania potrzebują na ogół o wiele więcej sprzętów, akcesoriów, mebli niż osoby, które przeprowadzały się już wielokrotnie. Te mają już na ogół wiele rzeczy. Warto też z lokatorami po prostu porozmawiać i zapytać czego potrzebują, a czego majœ w nadmiarze. Trzeci komplet zastawy stołowej czy pościeli to za dużo, ale za to przydać się może np. ręczny blender czy sokowirówka.

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie przez samych organizatorów parapetówki listy upominków, które chcieliby dostać. Wówczas goście mogą wybrać coś z listy i nie mieć problemu z zakupem prezentu. To pomysł dość nowy, ale coraz popularniejszy i nic w tym dziwnego. W końcu tworzone są coraz częściej także listy prezentów weselnych, więc z parapetówkami może być podobnie.

Warto oczywiście wiedzieć na starcie, jaki budżet można przeznaczyć na zakup danego prezentu. Nie ma tutaj żadnych odgórnych założeń ile wypada na ten cel odłożyć. To gość sam decyduje, na ile może sobie pozwolić. Najważniejsza i tak zawsze jest po prostu obecność. Przy zakupie droższego upominku np. sprzętu AGD czy RTV można złożyć się na niego w kilka osób. Prezent składkowy nie obciąży kieszeni żadnego gościa, a przy tym może być naprawdę okazały i trafić w gusta nowych lokatorów.