Zakup prezentu na roczek dziecka wielu osobom sprawić może spory problem. Co kupić można maluszkowi, aby skutecznie wspierać jego rozwój? Co wypada kupić, a co dziecko może już mieć? Co przyda się zawsze i w każdej ilości? Czym niemowlak się rzeczywiście zainteresuje na dłużej niż kilka minut? Ile powinien taki prezent właściwe kosztować – kilkanaście, kilkadziesiąt, a może kilkaset złotych? Jednej odpowiedzi na to pytanie niestety nie ma.

Ranking prezentów na roczek dziecka

 1. Zabawka multimedialna – nietuzinkowy upominek dla bobasa

  Zabawka multimedialna – nietuzinkowy upominek dla bobasa

  Różnego rodzaju zabawki multimedialne to świetny upominek nawet dla rocznego dziecka. Podczas zakupu trzeba jednak sprawdzić czy dana zabawka rzeczywiście została wykonana z myślą o niemowlakach i jest dla nich odpowiednia. W praktyce każda zabawka powinna posiadać specjalne oznaczenie, które określa wiek malucha, dla którego jest w pełni bezpieczna. Oczywiście o tym, czy okaże się ciekawa zadecyduje sam solenizant. Na szczęście w sklepach wybór jest bardzo szeroki, a więc każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego.

 2. Drewniane puzzle – super prezent dla rozwijającego się malucha

  Drewniane puzzle – super prezent dla rozwijającego się malucha

  Dla rocznego maluszka świetnym prezentem są z pewnością drewniane puzzle. Zresztą w ogóle warto stawiać na zabawki wykonane z naturalnego drewna. Są one bezpieczne dla dziecka, a przy tym rozwijają się kreatywność i ogólną motorykę. Sprawiają, że maluszek nabywa wyobraźnię przestrzenną. Puzzle drewniane pobudzają w praktyce niemal wszystkie zmysły dziecka. Są to produkty ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia i bardzo wytrzymałe, co również ma niebagatelne znaczenie.

 3. Pchacz / jeździk – podarunek, który pomoże w nauce chodzenia

  Pchacz / jeździk – podarunek, który pomoże w nauce chodzenia

  Różnego rodzaju jeździki i pchacze to zawsze świetny prezent na roczek dziecka, zwłaszcza w przypadku dziadków czy rodziców chrzestnych, którzy na ogół kupują nieco droższe i bardziej okazałe prezenty. Wybór w tym zakresie na rynku jest zresztą spory. Jeździk może mieć np. formę autka, z czego ucieszy się niejeden mały chłopczyk. Wiele modeli posiada różnorodne funkcje dodatkowe, wydaje dźwięki czy świeci.

 4. Basen z kulkami – frajda dla każdego dziecka

  Basen z kulkami – frajda dla każdego dziecka

  Sporych rozmiarów basenik wypełniony piłeczkami to świetny pomysł na prezent dla małego dziecka. Maluchy taką zabawę wręcz uwielbiają. Warto oczywiście postawić na produkt wysokiej jakości o miękkich ściankach, który nie będzie trudny do utrzymania w czystości. W wielu przypadkach pokrowiec na basen można łatwo zdjąć i wyprać go pralce. W basenie mieści się na ogół około 200 piłeczek, ale zawsze można dokupić kolejne.

 5. Mata piankowa – coś do bezpiecznej zabawy i nauki

  Mata piankowa – coś do bezpiecznej zabawy i nauki

  Dość duża mata piankowa edukacyjna to świetny pomysł na prezent dla rocznego dziecka. Pełnić ona może z powodzeniem funkcję dywanika do zabawy. Świetnie amortyzuje upadki malucha i nie jest na ogół zbyt trudna do utrzymania w czystości. Do wyboru są modele różnej wielkości, utrzymane w różnorodnej kolorystyce. Czasem maty bywają dwustronne, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Często produkowane są z bezpiecznej pianki EVA.

Jaki prezent kupić na roczek dla dziecka?

Pierwszy rok życia dziecka mija naprawdę błyskawicznie. Maluch zmienia się i rośnie. Co mu kupić z tej okazji w prezencie i czym się kierować podczas zakupów?

Wiele osób jest zdania, że dziecku nie jest potrzebna wcale ogromna ilość zabawek. Rzeczywiście zamiast kupować wiele niskiej jakości produktów, lepiej zainwestować w jeden, a rzeczywiście wyjątkowy. Najlepiej sprawdzają się zabawki, które rozwijają dziecko i wykorzystywane mogą być przez dłuższy czas. Można też pokusić się o zakup czego specjalnego, co będzie pamiątką na całe życie. Obecnie popularne stają się m.in. zabawki ręcznie robione. Do łask na dobre wróciły również zabawki drewniane. Są one bezpieczne dla dziecka, ekologiczne i estetycznie wykonane.

Rodzice na ogół nie przepadają za zabawkami bardzo głośnymi, które naprawdę mogą uprzykrzyć życie. Zresztą generalnie warto decyzję zakupową przedyskutować z mamą lub tatą dziecka. Można wprost zapytać – co kupić w  prezencie dla roczniaka? Czasem odpowiedzi mogą być naprawdę zaskakujące. Nie każdy rodzic będzie chciał kolejną zabawkę dla dziecka, zamiast tego może zaproponować zakup pchacza lub jeździka. To pojazd, który przyda się, gdy maluch będzie uczył się chodzić.

Wybór produktów dla dzieci w  sklepach jest ogromny. Jest jednak kilka sprawdzonych pomysłów na roczek dziecka, które sprawdzają się niemal zawsze. Na topie są na przykład nowoczesne zabawki interaktywne, za którymi większość dzieci wręcz przepada. Jednak, jak wspomniano już wcześniej, bardzo popularne są także zabawki wykonane z naturalnego drewna. To podarunek klasyczny i ponadczasowy, który posłużyć może nawet  kilku pokoleniom.

Dzieci przepadają ponadto za różnorodnymi matami piankowymi, edukacyjnymi, których wybór na rynku jest bardzo szeroki. Od kilku dobrych lat zapanowała też moda na baseny dla dzieci wypełnione wieloma kulkami. Maluchy uwielbiają się w nich bawić. Zawsze jednak należy sprawdzić, czy dany produkt jest dostosowany do rocznego dziecka. Prezent nie może być bowiem dla niego niebezpieczny.