Router WiFi  jest urządzeniem, które zapewnia bezprzewodowe i przewodowe połączeniem z internetem innym urządzeniom elektroniki domowej – telewizorom, komputerom stacjonarnym, laptopom, smartfonom czy nowoczesnemu sprzętowi AGD. Jego zadaniem jest przekazywanie pakietów pomiędzy różnego rodzaju sieciami komputerowymi. Do routera WiFi podłącza się łącze dostępowe do internetu, a także urządzenia sieci lokalnej. Łączą się one z routerem przewodowo i bezprzewodowo, uzyskując tym samym dostęp do internetu.

Ranking routerów WiFi

 1. Router WiFi ASUS RT-AC58U
  router wifi ASUS RT-AC58U
  Sprawdź najniższą cenę

  Dwupasmowy router WiFi z czterema wydajnymi antenami, które zapewniają bardzo daleki zasięg nadawania sygnału. Dzięki szybkości standardu 802.ac urządzenie pozwala na komfortowe strumieniowe oglądania filmów nawet w jakości 4K. Posiada port USB 3.0. do którego podłączyć można dysk twardy lub drukarkę. Sprawdza się podczas współdzielenia sieci 3G i 4G. Za sprawą Asus AiCloud można dzielić i przesyłać pliki z komputera domowego do innych urządzeń znajdujących się w sieci.
 2. TP-Link Archer C7
  router TP-Link Archer C7
  Sprawdź najniższą cenę

  Wysokiej jakości router WiFi, który obsługuje połączenia bezprzewodowe w standardzie 802.11 ac. Urządzenie zapewnia dwie transmisje danych jednocześnie – w pasmach o częstotliwości 2.4 oraz 5 GHz. Wyposażone jest w aż sześć anten – trzy anteny zewnętrzne, odłączane oraz trzy anteny wewnętrzne. Do dyspozycji użytkownika są dwa wielofunkcyjne porty USB 2.0 oraz pięć gigabitowych portów Ethernet.
 3. Router TP-Link TL-MR6400
  Router TP-Link TL-MR6400
  Sprawdź najniższą cenę

  Router WiFi pozwalający na wykorzystanie możliwości jakie daje sieć 4G LTE. Umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 300 Mb/s. Dzięki temu można grać online, pobierać pliki o dużej wielkości czy prowadzić transmisje strumieniowe video w jakości HD. Za sprawą zintegrowanego modemu i slotowi na kartę SIM uruchomienie urządzenia jest bardzo proste.
 4. Huawei E5573 LTE
  Huawei E5573 LTE
  Sprawdź najniższą cenę
  Bardzo łatwy w obsłudze router WiFi, który za sprawą aplikacji Huawei Hi Link może być bezprzewodowo (za pomocą smartfonu lub tabletu) zarządzany. Online można sprawdzić stan jego baterii, siłę sygnału czy prędkość transmisji danych. Urządzenie wyposażone jest w diody ledowe, które pozwalają na szybkie sprawdzenie kluczowych jego parametrów. Router zapewnia dostęp do sieci WiFi do 10 urządzeniom jednocześnie. Za pomocą złącza USB można go podłączyć bezpośrednio do komputera.
 5. TP-Link TL-WR841N
  router wifi TP-Link TL-WR841N
  Sprawdź najniższą cenę
  Nowoczesny router działający zgodnie ze standardem N, który umożliwia tworzenie bezprzewodowych i przewodowych połączeń sieciowych. Sprawdza się nie tylko w domach, ale i niewielkich biurach. Urządzenie działa zgodnie ze standardem IEEE 802.11n i zapewnia prędkość połączenia bezprzewodowego do 300M. Technologia CCA zapewnia automatyczny wybór najlepszego kanału pracy. Router WiFi pozwala przy tym na tworzenie połączeń bezpiecznych za sprawą filtrowania adresów MAC, kontroli rozgłaszania SSID czy szyfrowania

Jaki router WiFi kupić?

Zakup routera WiFi coraz częściej jest koniecznością, bo z bezprzewodowej sieci internetowej w każdym domu czy mieszkaniu korzysta coraz więcej urządzeń różnego rodzaju. To dzięki temu sprzętowi z internetem łączą się smartfony, tablety czy komputery stacjonarne. Zapewnia on również stabilny zasięg w różnych punktach budynku. Czym należy kierować się podczas zakupu routera WiFi?

 • Typ łącza – na starcie należy określić typ łącza wykorzystywany w mieszkaniu bądź domu. Możliwości podłączenia są trzy. Pierwszy to standardowa skrętka z końcówką RJ-45, zdecydowanie najpopularniejsza. Linia telefoniczna RJ-11 wykorzystywana jest już bardzo rzadko. Wówczas router musi posiadać dodatkowo modem ADSL2+. Inną kategorią jest modem internetu mobilnego. Wówczas należy zakupić urządzenie z portem USB lub obsługujące karty SIM. Są routery, które obsługują wszystkie typy łącza.
 • Obsługa dwóch częstotliwości (tzw. Dual Band) – routery obsługujące standard IEEE 802.11n, które działają w trybie 2,4 i 5 GHz dają lepszy zasięg oraz większą przepustowość łącza.
 • Przepustowość WiFi – im większa jest prędkość przesyłu, tym oczywiście lepiej.
 • Anteny – służą one do przesyłania sygnału do innych urządzeń. To od nich zależy zasięg routera. Urządzenia obecnie posiadać mogą zarówno jedną, jak i kilka anten, które dają lepszy sygnał i eliminują martwe strefy.
 • Funkcje dodatkowe – nowoczesne urządzenia obsługują wirtualną sieć prywatną VPN oraz pozwalają na kontrolowanie ruchu sieci.
 • Port USB – dzięki niemu do routera można podłączyć drukarkę obsługiwaną przez wszystkie urządzenia znajdujące się w sieci. Ponadto wiele routerów umożliwia podłączenie dysku twardego.
 • Oprogramowanie – routery posiadają oprogramowanie od producenta, ale w przypadku niektórych z nich można zainstalować inny system w celu poprawy bezpieczeństwa użytkowników sieci.
 • Obsługa kart SIM – to element istotny dla posiadaczy internetu mobilnego. To rozwiązanie wygodniejsze niż port USB, bo nie wymaga użycia dodatkowego modemu. Warto jednak przy okazji sprawdzić czy dany router obsługuje określony standard transmisji danych, a więc 3G, 4G bądź LTE.

Czy warto kupić router do internetu?

Router WiFi to urządzenie, które służy niejako do rozdzielania dostępu do internetu na różnego rodzaju urządzenia (laptopy, smartfony, komputery, tablety, telewizory) bez konieczności używania dodatkowych kabli internetowych. Dzięki temu temu podłączenie sprzętu do sieci jest o wiele łatwiejsze i wygodniejsze. Dzisiaj już bardzo rzadko korzysta się z komputera, który do routera podłączony jest kablem. Stawia się na połączenie WiFi. Do tego oczywiście potrzebny jest odpowiedni router.

Nowoczesne routery WiFi zapewniają użytkownikom sieci również i większe bezpieczeństwo. Szyfrowania WPA czy WPA2 i wbudowany firewall to dzisiaj minimum, które oferują urządzenia tego rodzaju. Droższe modele posiadają złącza USB. Dzięki temu podłączyć można do nich dysk czy drukarkę i udostępnić ją wszystkim użytkownikom danej sieci (tzw. drukarka sieciowa). Wybranymi routerami WiFi dzisiaj sterować można nawet mobilnie, co również ma swoje zalety np. gdy w domu przebywają dzieci i chce im się ograniczyć dostęp do internetu.

Popularni producenci routerów

Sklepy z routerami warte uwagi