Wentylator kolumnowy to nowoczesny wentylator, który świetnie sprawdza się w wielu wnętrzach. Oferuje więcej funkcjonalności niż klasyczny wentylator stojący, a pod względem designu na pierwszy rzut oka przypomina głośnik kolumnowy. Wentylatory tego typu posiadają niewielkie skrzydełka, które zlokalizowane są jedno pod drugim. Przymocowane są one do obracającego się walca. Są to urządzenia wysokie i wąskie, a więc zajmują mniej miejsca niż wiatraki stojące.

Ranking wentylatorów kolumnowych

 1. Wentylator kolumnowy Honeywell HYF290E4

  Wentylator kolumnowy Honeywell HYF290E4
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny wentylator kolumnowy w kolorze czarnym, który świetnie sprawdzi się w niejednym domu czy biurze. Posiada funkcję automatycznego przyciemniania wyświetlacza i programator czasowy. Atutem tego modelu jest cichy tryb nocny, który nie utrudnia spania w upalne noce. Oferuje możliwość oscylacji i chłodzenia szerokiego obszaru. Ciekawym rozwiązaniem jest pilot zdalnego sterowania, który przechowywać można w specjalnej kieszonce wentylatora.

 2. Wentylator Sencor SFN 5040BL

  Wentylator Sencor SFN 5040BL
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle cienki i elegancki wentylator kolumnowy sterowany pilotem. Posiada aż siedem ustawień pracy i doskonale sprawdza się nawet w najbardziej upalne dni. To urządzenie, które pracuje bardzo cicho (maksymalny poziom hałasu 50 50 dB). Wyposażone jest w funkcję automatycznej oscylacji. Ma zegar w funkcją minutnika. Nowoczesny wentylator tego typu sprawdzi się z pewnością w niejednym biurze czy gospodarstwie domowym. Zwraca na siebie uwagę efektownym designem.

 3. Activejet Selected WKS-120CPJ

  Activejet Selected WKS-120CPJ
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny wentylator kolumnowy z silnikiem o mocy 60W. Wyróżnia się stylowym designem. Zasięg jego działania to aż 5,5m. To urządzenie bardzo proste w obsłudze. Sterować nim można także zdalnie. Dodatkowym atutem tego modelu jest timer, który pozwala ustawić czas rozpoczęcia chłodzenia aż do 12 godzin do przodu. Instrukcja obsługi wentylatora ma formę praktycznych ikon. Opisane są one aż w 14 językach, także polskim. Dla osób borykających się z alergiami przeznaczona jest funkcja jonizacji powietrza.

 4. Wentylator kolumnowy Blaupunkt AFT801

  Wentylator kolumnowy Blaupunkt AFT801
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny wizualnie wentylator kolumnowy z funkcją oscylacji, która pozwala urządzeniu na automatyczne ruchy w bok. Dzięki temu powietrze chłodne jest w równomierny sposób rozprowadzane po danym pomieszczeniu. Wentylator jest elegancki i wydajny. Sprawdzi się świetnie zarówno w domu, jak i w biurze. Przy maksymalnej prędkości zapewnia bardzo mocny strumień powietrza. Posiada funkcję regulacji powietrza. Utrzymany jest w czarnej kolorystyce.

 5. Wentylator Honeywell HYF1101E4

  Wentylator Honeywell HYF1101E4
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w obsłudze wentylator kolumnowy, który z dużą skutecznością schładza powietrze w pomieszczeniach różnego rodzaju. To urządzenie ciche i bezawaryjne, które wykorzystać można w domu lub biurze. Za sprawą możliwości obrotu o 55 stopni, strumień powietrza jest w równomierny sposób rozprowadzany po wnętrzu. Atutem tego modelu jest dotykowy panel z wyświetlaczem ledowym. Timer pozwala na ustawienie czasu działania wentylatora – 1, 2, 4 lub 8 godzin.

Jaki wentylator kolumnowy kupić?

Wentylatory kolumnowe są niezastąpione upalnym latem, gdy temperatura jest bardzo wysoka i człowiek szuka ochłody. Jakie urządzenie wybrać do swojego domu lub biura? Czym należy kierować się przy zakupie wentylatora  kolumnowego?

 • Moc – co ciekawe, wentylatory kolumnowe mają stosunkowo niewielką moc. Jest to od 15 do 150W.
 • Wydajność – to parametr bardzo istotny, gdyż od niego zależy skuteczność chłodzenia. Wydajność podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się wentylatory o wydajności 500-900 m3/h. W większych wnętrzach musi być to wydajność powyżej 1200 m3/h.
 • Głośność pracy – wentylatory generalnie nie są zbyt ciche, co może niektórym osobom przeszkadzać. Są jednak modele, które pracują z  głośnością poniżej 50 dB.
 • Ustawienia  obsługi – większość wentylatorów kolumnowych posiada pilot, timer i wyświetlacz. Wyświetlacz LED lub LCD wskazuje ustawioną temperaturę i tryb działania. Pilotem sterować można urządzeniem nawet z odległości kilku metrów. Timer z kolei pozwala na uruchomienie wentylatora w określonym momencie.
 • Regulacja prędkości – posiada ją w zasadzie każdy wentylator kolumnowy. W większości przypadków jest to skala trzypoziomowa.
 • Regulacja oscylacji – to funkcja obracania się wentylatora. Maksymalnie jest to 180 stopni, co sprawia, że chłodne powietrze roznosi się równomiernie w różnych kierunkach.
 • Funkcje dodatkowe – nowoczesne wentylatory kolumnowe oferują coraz więcej funkcji dodatkowych. Są to np. tryb ekologiczny, tryb nocny (wiążący się z niską głośnością sprzętu), tryb naturalny (imitacja naturalnego wiatru), aromaterapia czy jonizacja (idealne rozwiązanie dla alergików).
 • Jakość wykonania – obudowy wentylatorów kolumnowych są najczęściej plastikowe. Podstawa powinna być jednak stabilna, co zapobiega ewentualnemu przesuwaniu się urządzenia.
 • Design – wentylatory kolumnowe są naprawdę bardzo ciekawe pod względem designu. Pasują do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych.

Czy warto kupić wentylator kolumnowy?

Wentylator kolumnowy jest urządzeniem, które przypomina kolumnę. W jego wnętrzu znajdują się skrzydełka zlokalizowane jedno nad drugim. Wiatrak obraca się, bo ustawiony jest na ruchomej platformie. Najlepiej sprawdzają się modele z funkcją oscylacji, która dodatkowo wspomaga cyrkulację chłodnego powietrza.

Efekt działania wentylatora kolumnowego jest podobny jak w przypadku standardowego wentylatora stojącego. Urządzenie to ma ochładzać za pomocą intensywnego strumienia wydmuchiwanego powietrza. Jednak to wentylatory kolumnowe są bardziej funkcjonalne i nowocześniejsze. Są dobrym wyborem do mniejszych pomieszczeń, bo zajmują naprawdę niewiele miejsca.

Dodatkowo wentylatory kolumnowe w sprzedaży dostępne są w wielu różnych wariantach kolorystycznych do wyboru. Często mają różnorodne, ciekawe kształty. Są wybierane do wnętrz nowoczesnych i designerskich. To urządzenia proste w obsłudze – wiele z nich sterowanych jest nawet zdalnie za pomocą pilota. Ciekawie prezentują się modele z funkcją jonizacji powietrza, które są nieocenione w przypadku alergików i astmatyków.

Popularni producenci wentylatorów kolumnowych

Sklepy warte uwagi