Dyktafon to nie dużych rozmiarów urządzenie, dzięki któremu możliwa jest rejestracja dźwięku. Dyktafony są bardzo popularnymi urządzeniami, które mogą się przydać w naprawdę różnych sytuacjach. Mogą służyć nie tylko jako wygodny i osobisty notatnik głosowy, ale także mogą być wykorzystane do rejestrowania przemówień, trudnych wykładów, podczas spotkań biznesowych i podczas lekcji języka obcego. Dyktafon jest także bardzo pomocny dziennikarzom w trakcie przeprowadzanego wywiadu, a także w rozmaitych zastosowaniach naukowych. Nagrania można bez problemu spisać lub przegrać do komputera, aby je zarchiwizować.

Ranking dyktafonów

W poniższym rankingu zostały uwzględnione dyktafony, które są najpopularniejsze i najbardziej zaawansowane. Mamy nadzieję, że z pomocą naszego zestawienia wybierzesz dyktafon, który spełni Twoje oczekiwania w 100%.

 1. Dyktafon Zoom H4N Pro
  Dyktafon Zoom H4N Pro
  Sprawdź aktualną cenę
  Dyktafon Zoom H4N Pro to zaawansowany, przenośny i cyfrowy rejestrator dźwięku, który został wyposażony w czytelny wyświetlacz LCD i wbudowany głośnik do odsłuchu. Urządzenie gwarantuje możliwość nagrywania 4 ścieżek jednocześnie, korzystając z wbudowanych mikrofonów oraz dwóch wejść zewnętrznych. W dyktafonie Zoom H4N Pro, dzięki kombinacji czterościeżkowego nagrywania w połączeniu z nowymi sterowanymi cyfrowo wysokiej jakości przedwzmacniaczami mikrofonowymi, mamy możliwość rejestracji z wysoką precyzją i światową jakością. Opisywany model dyktafonu dysponuje możliwością zapisu danych na kartach SD do 2GB lub na kartach wysokiej pojemności SDHC do 32GB, co w efekcie umożliwia na nagrywanie do 15 godzin materiału. Swoją uwagę warto także zwrócić na gumową i ergonomiczną obudowę, która sprawia, że dyktafon można zabrać se sobą dosłownie wszędzie.
 2. Olympus LS-100
  Olympus LS-100 dyktafon
  Sprawdź aktualną cenę

  Drugie miejsce naszego rankingu należy do dyktafonu Olympus LS-100. Dlaczego warto kupić akurat ten model? Ponieważ oferuje on poziom jakości dźwięku oraz wszechstronność zapisu, jakie mogą zaimponować nawet najbardziej wymagającym klientom. Dyktafon zdecydowanie wyróżnia się solidną konstrukcją, która gwarantuje nam swoją niezawodność. Rejestrator dźwięku został wyposażony w szereg różnorodnych i zaawansowanych funkcji, w tym także w złącze XLR, potrzebne dla indywidualnego ustawiania poziomów nagrywania kanałów L/R oraz zasilaniem phantom, dzięki któremu możemy uzyskać przy każdym nagraniu profesjonalne rezultatów. Dyktafon Olympus LS-100 udostępnia muzykom i rozgłośniom radiowym, wygodne i wielościeżkowe nagrywanie ze studyjną jakością. Gwarantuje on najwyższą jakość nagrań dźwiękowych, które są zapisywane w nieskompresowanej postaci 96kHz/24bity w linearnym formacie PCM .
 3. Dyktafon cyfrowy Zoom H2n
  Dyktafon cyfrowy Zoom H2n
  Sprawdź aktualną cenę
  Ten kompaktowy rejestrator zaskoczy swoimi możliwościami nie jedną osobą . Dyktafon Zoom H2n charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, wyjątkową konstrukcją na którą składa się aż 5 mikrofonów, zapisem danych na kartach SD lub SDHC o pojemności nie przekraczającej 32 GB, a także wsparciem dla wielu innych formatów zapisu. Dyktafon ten posiada także wbudowany głośnik, który pozwoli na odtworzenie nagrania oraz złącze USB, dzięki któremu będziemy mogli w szybki sposób przesłać dane pomiędzy rejestratorem a komputerem, bez konieczności posiadania czytnika kart SD. Za dostarczanie energii, odpowiedzialne są tutaj dwie baterie typu AA lub akumulatory. Wystarczą one na 20 godzin nieprzerwanej pracy dyktafonu.
 4. Sony ICD-PX240
  Sony ICD-PX240
  Sprawdź aktualną cenę
  Dyktafon Sony ICD-PX240 to urządzenie cyfrowe z funkcją nagrywania i odtwarzania w formacie MP3. Dyktafon wyposażony jest w głośnik 300mW i pamięć 4GB. Do charakterystycznych cech tego modelu, możemy zaliczyć możliwość podłączenia go do komputera, wbudowany mikrofon monofoniczny, format zapisu MP3, a także typ baterii lub akumulatora 2xR03. Warto tutaj wspomnieć o długim czasie pracy urządzenia, ponieważ źródło umożliwia nagrywanie przez około 32 godziny.
 5. Dyktafon Olympus WS-852 4GB
  Dyktafon Olympus WS-852 4GB
  Sprawdź aktualną cenę
  Ostatnie miejsce naszego rankingu należy do cyfrowego dyktafonu Olympus WS-852 4GB. Urządzenie te zostało wyposażone w system mikrofonów stereo: Stereo Mic True. Są one gwarancją wysokiej jakości urządzenia oraz nagrań o bardzo niskim poziomie szumów. Mikrofony te zostały rozmieszczone pod kątem 90°, co w efekcie daje możliwość rejestrowania mowy kilku osób znajdujących się w danym pomieszczeniu. Dyktafon posiada inteligentny tryb automatyczny, który gwarantuje nam poziom nagrywania, automatycznie dostosowywany do optymalnego poziomu, w zależności od sytuacji w jakiej nagrywamy. Opisywany model dyktafonu zasilany jest bateriami WS-852. Warto tutaj także wiedzieć o tym, że dyktafon posiada 4GB pamięci wbudowanej dla około 1070 godzin nagrywania.

Jaki dyktafon kupić?

Na runku dostępnych jest sporo rozwiązań, które umożliwiają dyskretną rejestrację dźwięku. Przydatne w codziennych sytuacjach i problemach, dyktafony coraz częściej są kupowane przez szerszą grupę osób. Na chwilę obecną, rynek całkowicie zdominowały dyktafony cyfrowe. Ich wielką zaletą jest miniaturyzacja, niezawodność oraz łatwe zarządzanie i gromadzenie zarejestrowanych nagrań. Dyktafon jest urządzeniem pozwalającym na zapis bardzo dużej ilości informacji. Dzięki energooszczędnej technologii, mamy zagwarantowany długi czas pracy na bateriach lub akumulatorach.

Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu konkretnego modelu dyktafonu?

 • format nagrywania i ustawienia jakości dźwięku – zakup dyktafonu nie powinien się obyć bez sprawdzenia tych parametrów. Większa część dyktafonów oferuje zapis w formacie MP3 lub WMA. Są one powszechnie użytkowane ze względu na możliwość oszczędzenia pamięci bez utraty jakości dźwięku przy kompresji. Urządzenie nagrywające w formacie PCM, czyli WAVE przyda się do bardziej zaawansowanych zastosowań. Ten format daje jakość dźwięku, która jest wyższa niż ta zastosowana na płytach CD. Znaczącym aspektem jest tutaj możliwość zmiany formatu zapisu a także stopnia kompresji, w zależności od tego, czy kupujący chciałby uzyskać lepszy dźwięk czy dłuższy czas nagrań, które zmieszczą się w pamięci dyktafonu.
 • pojemność i rodzaj pamięci – im większa pojemność pamięci tym lepiej, zwłaszcza w przypadku dyktafonów oferujących zapis w jakości PCM. Dyktafony korzystają z pamięci typu flash. Ma ona postać wbudowanej kości lub wymiennych kart pamięci. Najczęściej mamy do czynienia z dyktafonami z wbudowaną pamięcią o pojemności od 1 do 4GB. Uwagę warto zwracać na możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą wymiennych kart.
 • rodzaj i czułość mikrofonu – mikrofon dobrej jakości jest w stanie wychwycić dźwięki rozmowy, która została przeprowadzona na normalnym poziomie w odległości nawet 10-12 metrów. Większość dyktafonów ma wbudowany mikrofon monofoniczny. Niektóre dyktafony wyposażone są w mikrofony stereofoniczne, dzięki którym dźwięk jest bardziej rzeczywisty i lepiej odwzorowany.
 • rodzaj zasilania i czas pracy – te parametry należą do jednych z ważniejszych dla urządzenia jakim jest dyktafon. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór wydajnych i energooszczędnych urządzeń, dzięki którym można liczyć na czas pracy dyktafonu od kilkunastu do kilkuset godzin. Wybór dyktafonu opiera się na możliwie najdłuższym czasie pracy, który zagwarantuje nam jeden zestaw baterii czy jedno ładowanie akumulatora.
 • budowa i wymiary – większość osób decydująca się na zakup dyktafonu, poszukuje takiego modelu, który będzie maksymalnie zminiaturyzowany, bez utraty jakichkolwiek znaczących parametrów jakości dźwięku czy czasu pracy na dyktafonie. Uwaga zwracana jest przede wszystkim na niewielkie wymiary urządzenia i na dyskrecję użytkowania.

Dodatkowe funkcje dyktafonów:

 • wyświetlacz – dyktafony, które są bardziej zaawansowane, wyposażone są w ekran LCD lub OLED. Taki wyświetlacz umożliwia o wiele łatwiejszą konfigurację parametrów, a także proste zarządzanie i przeglądanie zarejestrowanie nagrań.
 • wbudowany zegar i kalendarz – dyktafon zaopatrzony w zegar i kalendarz ma możliwość konfigurowania harmonogramu nagrywania.
 • aktywacja nagrywania dźwiękiem – ta funkcja jest bardzo przydatna, ponieważ nie tylko pozwala oszczędzić pamięć dyktafonu, ale także ułatwia późniejsze odsłuchiwanie zarejestrowanych nagrań.
 • funkcja pamięci masowej – dzięki tej funkcji, dyktafon można wykorzystać do transportowania innych plików.
 • możliwość podłączenia słuchawek – nagrania będzie można odtwarzać w sposób bezpośredni z dyktafonu.

Najpopularniejsze dyktafony według użytkowników Ceneo

Czy warto kupić dyktafon?

W dzisiejszych czasach, niemal każdy z nas posiada dyktafon w smartfonie. Czy więc kupno dedykowanego modelu jest dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak. Niektóre zawody wymagają nagrywania dźwięku w bardzo wysokiej jakości. Mimo, iż telefony posiadają funkcję dyktafonu, to niejednokrotnie zawodzą one na polu jakości.

Dyktafon jest nie tylko bardziej poręcznym urządzeniem, ale także o wiele wygodniejszym w obsłudze. Wyposażone w specjalne mikrofony, gwarantują nam wyższą jakość dźwięku. Jeśli więc nasza praca wymaga nagrywania rozmów, zdarza nam się rejestrować dźwięki z otoczenia, nagrywać wykłady, przemowy lub przeprowadzać wykłady, to dyktafon jest zdecydowanie urządzeniem, które ułatwi nam te działania. Dyktafon jako odrębne urządzenie posiada znacznie lepsze parametry, niż te wbudowane w telefonie. Co więcej, mamy pewność, że żadne funkcje lub powiadomienia nie zakłócą naszego procesu nagrywania. Zakup dyktafonu będzie naprawdę praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli nam rejestrować dźwięki w najwyższej jakości.

Popularni producenci dyktafonów

Sklepy warte uwagi

Jeśli nasz ranking dyktafonów nie pomógł Tobie w 100% – napisz do nas! Pomożemy dobrać odpowiedni sprzęt.