Suszarki do prania to urządzenia, których popularność z roku na rok stale rośnie. Oszczędzają one czas, gdyż ubrań po wypraniu nie trzeba dzięki nim rozwieszać, ale wystarczy poczekać na ich całkowite wyschnięcie. Stanowią one nowoczesną alternatywę dla klasycznych sznurków i suszarek stojących z metalu. Pozwalają oszczędzić nie tylko czas, ale i miejsce. W efekcie końcowym ubrania nie są wilgotne czy niedosuszone, a przy tym pachną naprawdę ładnie.

Ranking suszarek do prania

 1. Suszarka do prania Samsung QuickDrive DV90N62632W
  suszarka do prania Samsung QuickDrive DV90N62632W
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna suszarka do prania o klasie energetycznej A+++. Dzięki funkcji Smart Control można nią kierować z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Wydajność suszenia zapewnia wydajny filtr 2w1. Urządzenie 3 kg załadunku jest w stanie wysuszyć nawet w ciągi zaledwie 81 minut przy programie Super Szybkim. Wyposażone jest we wskaźnik skroplonej wody informujący o zapełnieniu zbiornika. Na uwagę zasługuje ponadto wytrzymały silnik Digital Inventer.
 2. Suszarka do ubrań Bosch WTW85562PL
  suszarka Bosch WTW85562PL
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalna suszarka do prania wykorzystująca nowoczesną technologię SelfCleaning Condenser. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie czyścić wymiennika ciepła. Technologia AutoDry dba z kolei o delikatne suszenie ubrań. Urządzenie jest bardzo ciche. Wszystko to za sprawą wytłoczeń AntiVibration Design zlokalizowanych na ścianach bocznych suszarki. Nowoczesny wyświetlacz LED pozwala w każdej chwili sprawdzić stan urządzenia i czas do zakończenia danego programu. Suszarkę bez obaw ustawić można na pralce.
 3. Suszarka Electrolux EW8H358SP PerfectCare
  suszarka Electrolux EW8H358SP PerfectCare
  Sprawdź aktualną cenę
  Suszarka do prania z systemem Delicate Care. Sprawia on, że nawet najbardziej delikatne tkaniny są bezpieczne. Funkcja SmartSense mierzy poziom wilgotności każdego załadunku, dostosowując w zależności od niego czas suszenia. Program Outdoor pozwala na zachowanie wodoodporności ubrań i skutecznie ją przywraca. Delay Start umożliwia z kolei ustawienie czasu włączenia się programu. Reverse Action oznacza naprzemienną zmianę kierunków bębna w czasie cyklu suszenia. Dzięki temu włókna nie skręcają się i nie ulegają splątaniu.
 4. Suszarka do ubrań Samsung DV90M6200CW
  Suszarka do ubrań Samsung DV90M6200CW
  Sprawdź aktualną cenę
  Suszarka do prania z klasą energetyczną A+++ i nowoczesnym systemem Smart Check, który sam diagnozuje ewentualne problemy. Umożliwia wysuszenie niewielkich ilości prania w zaledwie 35 minut. Dzięki wskaźnikowi poziomu wody wiadomo, ile wilgoci odparowało już z ubrań i kiedy będą one wysuszone.  Filtr 2w1 skutecznie wyłupuje kurz i włókna, a przy tym nie wymaga zbyt częstego czyszczenia. Za sprawą funkcji Air Wash urządzenie samoistnie eliminuje nieprzyjemne zapachy.
 5. Suszarka do prania Bosch WTN86200PL
  Suszarka do prania Bosch WTN86200PL
  Sprawdź aktualną cenę

  Kondensacyjna suszarka do prania o poziomie hałasu zaledwie 65 dB. Posiada unikalną konstrukcję AntiVibration i system AutoDry, który pilnuje efektów suszenia. Całość uzupełnia intuicyjny wyświetlacz ledowy. Sensitive Drying System dba o to, aby wszystkie ubrania były w czasie procesu suszenia bezpieczne. Nie trzeba się więc martwić nawet o najdelikatniejsze tkaniny. Za sprawą funkcjonalnego oświetlenia można podświetlić bęben suszarki i sprawdzić jego zakamarki. Wbudowany czujnik wilgotności sam dostosowuje do wilgotności ubrań czas suszenia oraz zużycie energii elektrycznej.

Jaką suszarkę do prania kupić?

Suszarki do prania wprawdzie nie są tak popularne jak pralki, ale zainteresowanie nimi z roku na rok jest coraz większe. Jaki model warto w tym przypadku wybrać? Na jakie parametry trzeba zwrócić szczególną uwagę?

 • Głębokość – to parametr istotny przede wszystkim w niewielkich łazienkach. Większość suszarek ma głębokość 60 cm. Najpłytsze liczą zaledwie 46-47 cm. Głębokość kluczowa jest również wówczas, gdy suszarka ma docelowo stanąć na pralce.
 • Rodzaj – do wyboru są urządzenie wywiewowe i kondensacyjne. W przypadku tych drugich w czasie suszenia gromadzi się para wodna, która jest potem skraplana i odprowadzana do zbiornika w formie wody. Ten trzeba regularnie opróżniać. W urządzeniach wywiewowych zwanych również ewakuacyjnymi para wodna nie jest gromadzona, ale wydmuchiwana z suszarki, która musi być podłączona do instalacji wentylacyjnej.
 • Ładowność –  załadunek suszarki na ogół jest mniejszy niż pojemność bębna pralki. Określa się go w kilogramach. Oznacza maksymalną wagę mokrych ubrań przeznaczonych do suszenia. W tym przypadku spore znaczenie ma liczba osób mieszkających w domu i częstotliwość prania. Dla par i osób mieszkających samotnie przeznaczone są modele o ładowności do 7 kg. Dla rodzin z dziećmi lepszym rozwiązaniem są suszarki z bębnami 9-kilogramowymi.
 • Funkcje i wyposażenie dodatkowe – w przypadku suszenia w suszarce butów przydatny może być specjalny kosz. Podczas prania wieczorem czy w nocy sprawdzi się też model z dodatkowym podświetleniem bębna.
 • Pojemność zbiornika na wodę – to parametr istotny oczywiście w przypadku suszarek kondensacyjnych. Im pojemność jest mniejsza, tym zbiornik trzeba częściej opróżniać. Większość modeli ma zbiorniki o pojemności 4-5 litrów.
 • Programy suszenia – wszystkie urządzenia posiadają programy do suszenia wełny, bawełny oraz tkanin delikatnych. Czasem jednak przydatne mogą okazać się programy mniej standardowe np. do suszenia koców i kołder, jeansów czy odzieży sportowej.

Czy warto kupić suszarkę do ubrań?

Suszarki do ubrań są urządzeniami, które znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków. Z tego powodu ich popularność cały czas rośnie. Są nieocenione przede wszystkim w chłodniejsze dni, gdy prania nie można wywiesić na zewnątrz. Dzięki nim mokre ubrania są szybko odwirowywane i skutecznie osuszane bez konieczności rozwieszania na sznurkach czy metalowych, tradycyjnych suszarkach.

Elektryczne suszarki do prania są przede wszystkim bardzo praktyczne. Nie trzeba się za ich sprawą martwić już mokrym praniem i jego rozwieszaniem. Cały proces suszenia trwa o wiele krócej, a przy tym jest mniej problematyczny i czasochłonny. Pranie po wyjęciu z suszarki ładnie pachnie i jest świeże. Dodatkowo wbrew pozorom suszarki wcale nie zajmują zbyt wiele miejsca. Wiele modeli bez obaw ustawić można np. na pralce czy powiesić na ścianie.

Popularni producenci suszarek do prania

Sklepy z suszarkami do ubrań warte uwagi