Pralka ładowana od góry to doskonała alternatywa dla standardowych pralek automatycznych z frontowymi drzwiami w przypadku niewielkich łazienek. Jest to urządzenie wąskie, które zmieści się nawet na bardzo małej przestrzeni. Wymiary takiej pralki wynoszą najczęściej około 60x40x90 cm. Sekret urządzeń ładowanych od góry tkwi w praktyce w odpowiednim łożeniu bębna. W czasie prania jest on w całości zamknięty, nie widać więc jego obrotów. Do wkładania i wyjmowania ubrań służą dodatkowe drzwiczki bębna, które znajdują się pod klapą pralki.

Ranking pralek ładowanych od góry

 1. Pralka ładowana od góry ELECTROLUX EW8T3372P
  Pralka ładowana od góry ELECTROLUX EW8T3372P
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna pralka ładowana od góry, idealna do niewielkich łazienek. Posiada system ważenia ładunku (SensiCare), do którego w automatyczny sposób dostosowuje cykl prania. Za sprawą programu, który zapewnia odpowiednie rozprowadzanie płynu zmiękczającego, ubrania na długo pozostają świeże i pachnące. System SteamCare odpowiada za brak zagnieceń na ubraniach i pozwala na ich szybkie odświeżanie. System UltraWash pozwala na zrobienie prania w godzinę.
 2. Pralka Whirlpool TDLR 60110
  Pralka Whirlpool TDLR 60110
  Sprawdź aktualną cenę
  Pralka ładowana od góry o maksymalnej pojemności na poziomie 6 kg. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy piorą rzadko lub solo. Prędkość obrotowa urządzenia sięga 1000 obrotów na minutę. Doskonałe rezultaty prania zapewnia nowoczesna technologia 6. zmysł. Funkcja Fresh Care utrzymuje świeżość tkanin do 6 godzin po zakończeniu prania. Opcja Wave Motion sprawia, że środek piorący jest dobrze rozprowadzany po całej zawartości bębna.
 3. INDESIT BTWA51051PL pralka ładowana od góry
  INDESIT BTWA51051PL pralka ładowana od góry
  Sprawdź aktualną cenę

  Przeznaczona do codziennego prania pralka ładowania od góry. Sprawdza się zarówno w przypadku tkanin bawełnianych, jak i włókien syntetycznych. Dodatkowo zajmuje jej to tylko 45 minut. Odpowiada za to program Bawełna 40. Nieco dłużej, bo 59 minut trwa pranie tkanin syntetycznych (Syntetyczne 40). Opcja Extra Wash pozwala na pozbycie się nawet najbardziej uporczywych plam i zabrudzeń np. z kawy czy czekolady. Innowacyjny program Water Balance Plus skutecznie obniża zużycie wody, energii i czasu.
 4. Pralka Candy CST 360L
  Pralka Candy CST 360L
  Sprawdź aktualną cenę

  Pralka ładowana od góry o maksymalnej ładowności 6 kg. Za sprawą klasy energetycznej A+++ zużywa bardzo niewiele energii, co przekłada się na konkretne oszczędności finansowe.  Dzięki innowacyjnej technologii Smart Touch urządzeniem sterować można za pomocą tabletu bądź smartfonu. Przy okazji użytkownik ma dostęp do statystyk czy inteligentnego monitoringu stanu pralki. Funkcja KG Detector automatycznie dobiera zużycie energii i wody do ilości ubrań w bębnie.
 5. Pralka ładowana od góry Whirlpool AWE60110
  Pralka ładowana od góry Whirlpool AWE60110
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna pralka ładowana od góry o pojemności maksymalnej 6 kg. Jej maksymalna prędkość obrotowa to 1000 obrotów na minutę. Urządzenie posiada program super szybki, który pozwala na odświeżenie ubrań w zaledwie 15 minut. Za sprawą opcji opóźnionego startu pralkę uruchomić można dopiero po jakimś czasie np. w nocy, gdy cena za zużycie energii elektrycznej jest niższa. Za sprawą wysokiej klasy energetycznej A+ pralka marki Whirlpool nie zużywa zbyt dużo prądu i wody.

Jaką małą pralkę ładowaną od góry kupić?

Pralki ładowane od góry świetnie sprawdzają się w niewielkich łazienkach, gdzie standardowa pralka z frontowymi drzwiami się po prostu nie zmieści. Są lekkie, funkcjonalne i wbrew pozorom pojemne. Czym jednak należy sugerować się podczas ich zakupu?

 • Maksymalna waga wsadu – wbrew powszechnemu przekonaniu pralki ładowane od góry potrafią być naprawdę pojemne. Mieszczą nawet 6-8 kg ubrań. Modele o mniejszej pojemności są odpowiednie dla singli czy osób, które piorą rzadko.
 • Maksymalna prędkość wirowania – od tego parametru zależy szybkość wysychania prania. Im wirowanie jest szybsze (mocniejsze), tym szybciej po wyjęciu z pralki wysychają ubrania. Wiele modele pralek ładowanych od góry oferuje prędkość wirowania na poziomie 1000 obrotów na minutę. Na rynku są jednak i modele mocniejsze (do 1200 obrotów na minutę).
 • Hałas – to parametr istotny przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach. Im więcej decybeli, tym urządzenie pracuje głośniej i jest bardziej problematyczne dla domowników. Co ciekawe, pralki ładowane od góry są na ogół nieco głośniejsze niż pralki standardowe z drzwiami frontowymi. Emitują hałas rzędu 50-55 dB w czasie prania  i 60-74 dB w czasie wirowania.
 • Programy i funkcje – warto sprawdzić ilość i rodzaj programów. Najbardziej ekonomiczne są programy „eko” i „szybkie”. W czasie ich trwania urządzenie zużywa bowiem najmniej energii i wody.  Dobrze, gdy pralka posiada także różnego rodzaju funkcje dodatkowe np. opóźniony start. Dla rodziców znaczenie ma ponadto blokada rodzicielska chroniąca urządzenie przed przypadkowym włączeniem przez małe dzieci.
 • Klasa energetyczna – im lepsza jest klasa energetyczna, a więc im więcej + znajduje się po literce A, tym pralka ma niższe parametry zużycia wody i energii elektrycznej. Obecnie oficjalna skala klas kończy się na A+++, ale producenci oferują już modele znacznie lepsze  pod tym względem.

Czy warto kupić pralkę ładowaną od góry?

Pralka ładowana od góry to doskonała alternatywa dla standardowych pralek automatycznych z drzwiami frontowymi. Wcale nie są to urządzenia gorsze jakościowo czy posiadające mniejszą pojemność. Jest wręcz przeciwnie, cechują się one takimi samymi parametrami jak pralki ładowane od przodu. Jednocześnie są bardzo smukłe i  nie zajmują zbyt wiele miejsca. Sprawdzają się więc nawet w niewielkich łazienkach czy pomieszczeniach gospodarczych różnego rodzaju.

Obsługa pralek ładowanych od góry jest bardzo łatwa. Podczas uruchamiania urządzenia nie trzeba się schylać, co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób, które piorą często. Wygodne jest także umiejscowienie samego dozownika na detergenty. Nie ma też ryzyka, że pralka przypadkowo otworzy się.

Nowoczesne pralki ładowane od góry są urządzeniami pojemnymi  i funkcjonalnymi. Mieszą nawet 6-8 kg wsadu i wirują z prędkością rzędu 1000-1200 obrotów na minutę. Dzięki funkcjom dodatkowym można je skutecznie zabezpieczyć przed małymi dziećmi czy skorzystać z funkcji tzw. opóźnionego startu prania.

Popularni producenci pralek ładowanych od góry

Sklepy z pralkami warte uwagi