Świetlówka liniowa to lampa fluorescencyjna zaliczana do lamp wyładowczych. W tym przypadku promieniowanie nadfioletowe wytwarzane jest poprzez wyładowanie elektryczne w oparach metalu o niskim ciśnieniu, a potem dochodzi do wytworzenia źródła światła widzianego z udziałem luminoforu. Wykorzystanie mieszaniny zróżnicowanych komponentów promieniowania przekłada się na daną temperaturę barwą lampy. Zazwyczaj świetlówki nie wydzielają dużej ilości ciepła i są bardzo trwałe. Ich żywotność wynosić może nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin.

Najlepsza świetlówka liniowa – ranking

Jaką świetlówkę liniową kupić? Pytanie to do najłatwiejszych nie należy, bo trzeba w tym przypadku zwrócić uwagę na szereg różnych parametrów. Laikom sprawić to może nie lada kłopot. Postanowiliśmy więc przygotować ranking świetlówek liniowych, aby nieco ułatwić podjęcie decyzji zakupowej. Wzięliśmy w tym przypadku pod uwagę opinie internautów na ten temat. Zapraszamy do lektury.

 1. Świetlówka liniowa Samsung Led Vt6072Nr 10W T8 G13 3000K 850Lm 60Cm A
  Świetlówka liniowa Samsung Led Vt6072Nr 10W T8 G13 3000K 850Lm 60Cm A 3 Lata Gwarancji (6392)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy świetlówka liniowa renomowanej marki – producent udziela na nią 3 lata gwarancji. W zestawie znajduje się dodatkowo bezpiecznik w kształcie startera pozwalający na modernizację oprawy. Produkt jest przyjazny dla środowiska naturalnego, bo nie zawiera rtęci oraz ołowiu. Nie daje denerwującego efektu migotania. Cechuje się długą żywotnością.

 2. Świetlówka Philips Master TL-D Super 80 36W/840 8711500632012
  Świetlówka Philips Master TL-D Super 80 36W/840 8711500632012
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna świetlówka liniowa wyróżniająca się dużą energooszczędnością. To produkt wyjątkowy na tle konkurencji, bo daje mocne światło i zapewnia świetne odwzorowanie barw. Przez cały okres użytkowania zapewnia wysoką skuteczność. Pozwala na stworzenie we wnętrzu określonego nastroju. Bezproblemowo współpracuje ze sprzętem elektronicznym i konwencjonalnym. Trwałość produktu to 20 tysięcy godzin.

 3. Świetlówka liniowa T8 18W/76 NATURA OSRAM
  Świetlówka liniowa T8 18W/76 NATURA OSRAM
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wydajna świetlówka liniowa, która idealnie nadaje się np. do prezentowania żywności. Dzięki niej produkty spożywcze prezentują się zawsze świeżo i wyjątkowo apetycznie. Świetlówkę wykorzystać więc można np. w piekarni czy masarni. To model bardzo popularny w szeroko rozumiane branży spożywczej. Cechuje się żywotnością na poziomie 20 tysięcy godzin.

 4. Świetlówka LED Osram 20W 865 6500K Zimna 1500Mm (4058075818033)
  Świetlówka LED Osram 20W 865 6500K Zimna 1500Mm (4058075818033)
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna świetlówka liniowa o mocy 20W, która jest w stanie zastąpić klasyczne świetlówki T8 w oprawach o długości 150 cm. Daje zimne światło o strumieniu 2300 lumenów. To produkt wykonany ze szkła wysokiej jakości i zasilany prosto z sieci. Zapewnia wysoką moc zaraz po włączeniu. Wyróżnia się dużą trwałością. Pod tym względem niemal dwa razy przewyższa klasyczne świetlówki.

 5. Świetlówka liniowa Kanlux T5-8W 4000K/65 chłodny biały
  Świetlówka liniowa Kanlux T5-8W 4000K/65 chłodny biały
  Sprawdź aktualną cenę

  Wyjątkowa świetlówka liniowa renomowanej marki o mocy 8W. Emituje strumień świetlny na poziomie 688 lumenów. Reprezentuje klasę efektywności energetycznej A+. Trwałość tej świetlówki liniowej określana jest na około 5 tysięcy godzin. Jej temperatura barwowa to 4000K, co oznacza barwę chłodną, białą. Produkt ma szerokie zastosowanie w zakładach przemysłowych i nie tylko. Cieszy się sporą popularnością.

Jaką świetlówkę liniową kupić?

Świetlówki liniowe to nazwa, która wielu osobom niewiele mówi. Tymczasem jest to rodzaj oświetlenia naprawdę szerokim zastosowaniu. Zatem na jaką świetlówkę liniową się zdecydować i co trzeba wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

 • Moc – świetlówki liniowe dostępne na rynku mocno się od siebie różnią w tym zakresie. Moc produktu dobrać należy odpowiednio do pomieszczenia, w którym będzie wykorzystywany. Jeśli światło nie musi być mocne, a celem jest ograniczenie poboru prądu, można wybrać model o mocy 10-20W. W biurach i firmach stosuje się jednak świetlówki silniejsze – do 80W.
 • Strumień świetlny – to kolejny istotny parametr techniczny dotyczący świetlówek liniowych. Od niego zależy to, jak silne światło jest generowane przez produkt. Również i tutaj duże znaczenie ma zastosowanie świetlówki liniowej. Standardowe modele mają strumień o mocy do 1000 lumenów. Jednak w przypadku przestrzeni przemysłowych wartość ta musi być już znacznie wyższa.
 • Żywotność – tutaj znaczenie mają dwa parametry. Pierwszy mówi o ilości godzin, przez które świetlówka liniowa działa bez przerwy. Zazwyczaj jest to 5-6 tysięcy godzin. Drugi parametr dotyczy natomiast ilości cykli wyłączania i włączania, po których dojść może do zużycia zastosowanego mechanizmu zapłonowego.
 • Barwa światła – do wyboru są zarówno świetlówki liniowe ciepłe, jak i zimne. Zakupić można też modele o uniwersalnej temperaturze światła, która zawiera się wtedy w przedziale od 4000 do 5000K. Świetlówki liniowe ciepłe mają temperaturę barwową 2700-3200K, a zimne powyżej 6000K. Przekrój jest więc całkiem spory.
 • Trzonek – element ten jest istotny z uwagi na możliwość podłączenia świetlówki liniowej do danej oprawy. W sklepach znaleźć można przede wszystkim modele z trzonkami G5, G13, G10Q, FA6, 2G11, 2GX13 czy W4.3.
 • Oddawanie barw – parametr ten mówi, w jaki sposób oddawane są barwy oświetlonych przez świetlówkę przedmiotów. Im  współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są bardziej zbliżone do rzeczywistych. Współczynnik oddawania barw wynosić może od 0 do 100 Ra.
 • Długość – to parametr bardzo istotny w przypadku świetlówek liniowych. Dostosować należy go do opraw i pomieszczeń, w których znajdować się będą świetlówki. Na rynku znaleźć można modele o długości od 15 do 180 cm.

Czy warto kupić świetlówkę liniową?

Świetlówki liniowe to naprawdę funkcjonalne i efektowne źródło światła. Nie bez znaczenia jest fakt, że w ostatnich latach stosowane w tym przypadku technologie zostały unowocześnione. Świetlówki liniowe to lampy fluorescencyjne z grupy lamp wyładowczych. Wykorzystywane są na co dzień w przypadku oświetlenia przemysłowego i biurowego. Spotkać się z nimi można w wielu szkołach, urzędach, placówkach służby zdrowia, sklepach, zakładach usługowych itd.

Do wyboru są w tym przypadku tradycyjne świetlówki liniowe o świetlówki liniowe wykorzystujące technologię LED. Na przestrzeni ostatnich lat wyeliminowane zostały tutaj tak niepożądane zjawiska jak tętnienie światła, migotanie świetlówek podczas włączania czy ich buczenie.  Nowoczesne świetlówki liniowe szybko się uruchamiają i od razu oferują światło o pełnej mocy. Nie są trudne w utrzymaniu. Wytwarzają naprawdę niewiele ciepła i są bardzo trwałe. Do wyboru są modele o zróżnicowanych temperaturach barwowych. Ich popularność wcale więc nie maleje.

Popularni producenci świetlówek liniowych

Podsumowanie rankingu świetlówek liniowych

Świetlówki liniowe nadal cieszą się sporą popularnością. Wykorzystywane są w wielu zakładach przemysłowych, biurach, firmach itd. Czasami spotkać się z nimi można nawet w domach prywatnych. Wbrew pozorom jest to całkiem szeroka kategoria produktów. Dlatego postanowiliśmy stworzyć ranking świetlówek liniowych, aby nieco ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem przygotowanym na podstawie opinii internautów na ten temat.