Termometr bezrtęciowy to produkt służący do mierzenia temperatury ciała. Na ogół kształtem i formą przypomina tradycyjny termometr rtęciowy popularny przed laty. Jest jednak od niego o wiele bezpieczniejszy. W tym przypadku szkodliwa rtęć została bowiem zastąpiona bezpieczną cieczą metaliczną. Termometry bezrtęciowe są wygodne w użyciu i bardzo dokładne. Wykorzystać je można do zmierzenia temperatury ciała w jamie ustnej, pod pachą, w pachwinie lub w odbycie.

Ranking termometrów bezrtęciowych

 1. Termometr bezrtęciowy Geratherm Classic XL

  Termometr bezrtęciowy Geratherm Classic XL
  Sprawdź aktualną cenę

  Analogowy, bardzo dokładny termometr bezrtęciowy idealny dla osób starszych. Posiada etui dające efekt lupy, co pozwala na bezproblemowe odczytanie wartości temperatury ciała. Produkt wyposażony jest w nietoksyczną substancję pomiarową galinstan. To innowacyjna technologia, która gwarantuje dożywotną dokładność pomiaru. Z tego powodu termometr jest objęty gwarancją przez cały czas użytkowania. To produkt bezpieczny dla środowiska naturalnego.

 2. Termometr Geratherm Classic

  Termometr Geratherm Classic
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości analogowy termometr bezrtęciowy. Wykorzystuje nietoksyczną substancję pomiarową galinstan, która jest przyjazna dla zdrowia ludzi i dla środowiska naturalnego. Technologia ta została opatentowana. Nie zawiera niklu, a więc termometr jest odpowiedni także dla alergików. Zapewnia dokładny pomiar przez cały czas jego użytkowania, objęty jest więc dożywotnią gwarancją. Produkt jest higieniczny i bardzo precyzyjny.

 3. Hydrex Termometr bezrtęciowy klasyczny

  Hydrex Termometr bezrtęciowy klasyczny
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo prosty w obsłudze, klasyczny termometr bezrtęciowy. Jest to wyrób medyczny przeznaczony do pomiaru temperatury ciała. Zastosowana w tym przypadku ciecz pomiarowa termometru nie zawiera rtęci, ale płynny stop galu, cyny, indu oraz cynku. To ciecz nietoksyczna i przyjazna dla środowiska naturalnego. Czas pomiaru temperatury to 8 minut, a dokładność 0,1 stopnia Celsjusza.

 4. Termometr bezrtęciowy Novama White Sigma

  Termometr bezrtęciowy Novama White Sigma
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy bezrtęciowy termometr szklany ze strząsaczem. Produkt zaprojektowany został przez profesjonalistów. Zamiast rtęci zawiera opatentowany płynny metal galinstan składający się z indu, galu, cynku oraz cyny. Jest to substancja bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego, nietoksyczna. Termometr jest bardzo dokładny – mierzy temperaturę pod pachą, doustnie i rektalnie. To produkt analogowy, który zapewnia bardzo dokładne wyniki pomiaru. Sprawdzi się świetnie w każdym gospodarstwie domowym.

 5. Termometr MesMed MM 109 Szklany bezrtęciowy

  Termometr MesMed MM 109 Szklany bezrtęciowy
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny termometr bezrtęciowy, który nie zawiera rtęci. Jest dzięki temu nietoksyczny. Nie zagraża zdrowiu ludzi i środowiska naturalnego, co jest istotne w razie jego przypadkowego uszkodzenia. Produkt nie zawiera baterii, jest więc bardzo tani w eksploatacji. Termometr jest higieniczny i łatwy do utrzymania w czystości. To produkt antyalergiczny, który użytkuje się tak samo jak standardowy termometr rtęciowy. Jest wodoodporny i bardzo dokładny. Wypełnia go stop galu i indu. Całość uzupełnia plastikowe, praktyczne etui. Termometr ma certyfikat CE i zarejestrowany jest jako wyrób medyczny.

Jaki termometr bezrtęciowy kupić?

Termometr niewątpliwie powinien znaleźć się w każdym domu. Pozwala na zmierzenie temperatury ciała w przypadku podejrzenia choroby. Dzisiaj nie korzysta się już z niebezpiecznych termometrów rtęciowych, ale z termometrów bezrtęciowych. Jak zakupić model odpowiedni do swoich potrzeb i czym należy się w tym przypadku kierować?

 • Wypełnienie – dzisiaj w termometrach nie używa się już toksycznej rtęci. Zamiast temu w wielu termometrach umieszczany jest gal. Nie jest on szkodliwy dla ludzi czy środowiska naturalnego. Gal nie wymaga też specjalnej utylizacji.
 • Precyzja pomiaru – termometr powinien być przede wszystkim dokładny. Jest to bardzo ważne np. przy mierzeniu temperatury ciała małych dzieci. Zazwyczaj maksymalna granica błędu to 0,1 stopnia Celsjusza.
 • Zakres pomiaru – termometr używany do mierzenia temperatury ciała powinien dokładnie pokazywać temperaturę w zakresie od około 35 do 42 stopni Celsjusza.
 • Czas pomiaru – oczywiście im jest on krótszy, tym lepiej dla użytkownika. Szczególnie niecierpliwe są małe dzieci. Najczęściej informacja o czasie pomiaru znajduje się na opakowaniu termometru.
 • Opakowanie – niektóre termometry bezrtęciowe są sprzedawane w praktycznym etui. To dobre rozwiązanie w domach, w których mieszkają małe dzieci. Dodatkowo opakowanie skutecznie chroni termometr np. przed stłuczeniem. Z drugiej strony produkty sprzedawane w plastikowych etui są na ogół nieco droższe od innych.
 • Rodzaj – wyróżnia się kilka rodzajów termometrów, w zależności od miejsca pomiaru. Termometry tradycyjne (analogowe) umieszczane są pod pachą, w jamie ustnej lub w odbycie. Wymagają dezynfekcji po każdym użyciu. Termometry douszne mierzą temperaturę w uchu. Są dokładne i dają szybki wynik. Jednak za każdym razem trzeba wymienić jednorazową osłonkę. Dodatkowo wyróżnić można jeszcze termometry bezdotykowe, które  mierzą temperaturę na czole lub skroni. Są szybkie w użyciu i nie potrzebują dezynfekcji.

Czy warto kupić termometr bezrtęciowy?

Jeszcze dobrych kilka lat temu królowały termometry rtęciowe. Wiele osób miało je w swoich domach do mierzenia temperatury ciała. Jednak dzisiaj się ich już nie sprzedaje, co wynika z toksycznych właściwości samej rtęci. Oczywiście samo stosowanie termometru nie było zagrożeniem, ale gorzej już było w  przypadku jego zbicia. W razie połknięcia np. przez dziecko kulki rtęci mogło dość do tragedii.

Dzisiaj w aptekach spotkać się można przede wszystkim z termometrami bezrtęciowymi. Nie zawierają one szkodliwej rtęci, ale inne płynne metale np. galinstan. Są tym samym o wiele bezpieczniejsze w użyciu. Są dobrym wyborem także do domów, w których mieszkają małe dzieci. Dodatkowo w razie rozbicia taki termometr można wyrzucić do kosza na śmieci (do szkła). Nie wymaga on specjalnej utylizacji, jak miało to miejsce w przypadku termometrów rtęciowych.

W każdym  domu powinien się tak naprawdę znaleźć co najmniej jeden termometr bezrtęciowy, nawet najprostszy. W ten sposób w razie podejrzenia choroby można szybko zmierzyć temperaturę ciała.

Popularni producenci termometrów bezrtęciowych

Sklepy warte uwagi