Termometr bezrtęciowy to produkt służący do mierzenia temperatury ciała. Na ogół kształtem i formą przypomina tradycyjny termometr rtęciowy popularny przed laty. Jest jednak od niego o wiele bezpieczniejszy. W tym przypadku szkodliwa rtęć została bowiem zastąpiona bezpieczną cieczą metaliczną. Termometry bezrtęciowe są wygodne w użyciu i bardzo dokładne. Wykorzystać je można do zmierzenia temperatury ciała w jamie ustnej, pod pachą, w pachwinie lub w odbycie.
Ranking termometrów bezrtęciowych
-
Termometr bezrtęciowy Geratherm Classic XL
Analogowy, bardzo dokładny termometr bezrtęciowy idealny dla osób starszych. Posiada etui dające efekt lupy, co pozwala na bezproblemowe odczytanie wartości temperatury ciała. Produkt wyposażony jest w nietoksyczną substancję pomiarową galinstan. To innowacyjna technologia, która gwarantuje dożywotną dokładność pomiaru. Z tego powodu termometr jest objęty gwarancją przez cały czas użytkowania. To produkt bezpieczny dla środowiska naturalnego.
-
Wysokiej jakości analogowy termometr bezrtęciowy. Wykorzystuje nietoksyczną substancję pomiarową galinstan, która jest przyjazna dla zdrowia ludzi i dla środowiska naturalnego. Technologia ta została opatentowana. Nie zawiera niklu, a więc termometr jest odpowiedni także dla alergików. Zapewnia dokładny pomiar przez cały czas jego użytkowania, objęty jest więc dożywotnią gwarancją. Produkt jest higieniczny i bardzo precyzyjny.
-
Hydrex Termometr bezrtęciowy klasyczny
Bardzo prosty w obsłudze, klasyczny termometr bezrtęciowy. Jest to wyrób medyczny przeznaczony do pomiaru temperatury ciała. Zastosowana w tym przypadku ciecz pomiarowa termometru nie zawiera rtęci, ale płynny stop galu, cyny, indu oraz cynku. To ciecz nietoksyczna i przyjazna dla środowiska naturalnego. Czas pomiaru temperatury to 8 minut, a dokładność 0,1 stopnia Celsjusza.
-
Termometr bezrtęciowy Novama White Sigma
Wysokiej klasy bezrtęciowy termometr szklany ze strząsaczem. Produkt zaprojektowany został przez profesjonalistów. Zamiast rtęci zawiera opatentowany płynny metal galinstan składający się z indu, galu, cynku oraz cyny. Jest to substancja bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego, nietoksyczna. Termometr jest bardzo dokładny – mierzy temperaturę pod pachą, doustnie i rektalnie. To produkt analogowy, który zapewnia bardzo dokładne wyniki pomiaru. Sprawdzi się świetnie w każdym gospodarstwie domowym.
-
Termometr MesMed MM 109 Szklany bezrtęciowy
Nowoczesny termometr bezrtęciowy, który nie zawiera rtęci. Jest dzięki temu nietoksyczny. Nie zagraża zdrowiu ludzi i środowiska naturalnego, co jest istotne w razie jego przypadkowego uszkodzenia. Produkt nie zawiera baterii, jest więc bardzo tani w eksploatacji. Termometr jest higieniczny i łatwy do utrzymania w czystości. To produkt antyalergiczny, który użytkuje się tak samo jak standardowy termometr rtęciowy. Jest wodoodporny i bardzo dokładny. Wypełnia go stop galu i indu. Całość uzupełnia plastikowe, praktyczne etui. Termometr ma certyfikat CE i zarejestrowany jest jako wyrób medyczny.
Jaki termometr bezrtęciowy kupić?
Termometr niewątpliwie powinien znaleźć się w każdym domu. Pozwala na zmierzenie temperatury ciała w przypadku podejrzenia choroby. Dzisiaj nie korzysta się już z niebezpiecznych termometrów rtęciowych, ale z termometrów bezrtęciowych. Jak zakupić model odpowiedni do swoich potrzeb i czym należy się w tym przypadku kierować?
- Wypełnienie – dzisiaj w termometrach nie używa się już toksycznej rtęci. Zamiast temu w wielu termometrach umieszczany jest gal. Nie jest on szkodliwy dla ludzi czy środowiska naturalnego. Gal nie wymaga też specjalnej utylizacji.
- Precyzja pomiaru – termometr powinien być przede wszystkim dokładny. Jest to bardzo ważne np. przy mierzeniu temperatury ciała małych dzieci. Zazwyczaj maksymalna granica błędu to 0,1 stopnia Celsjusza.
- Zakres pomiaru – termometr używany do mierzenia temperatury ciała powinien dokładnie pokazywać temperaturę w zakresie od około 35 do 42 stopni Celsjusza.
- Czas pomiaru – oczywiście im jest on krótszy, tym lepiej dla użytkownika. Szczególnie niecierpliwe są małe dzieci. Najczęściej informacja o czasie pomiaru znajduje się na opakowaniu termometru.
- Opakowanie – niektóre termometry bezrtęciowe są sprzedawane w praktycznym etui. To dobre rozwiązanie w domach, w których mieszkają małe dzieci. Dodatkowo opakowanie skutecznie chroni termometr np. przed stłuczeniem. Z drugiej strony produkty sprzedawane w plastikowych etui są na ogół nieco droższe od innych.
- Rodzaj – wyróżnia się kilka rodzajów termometrów, w zależności od miejsca pomiaru. Termometry tradycyjne (analogowe) umieszczane są pod pachą, w jamie ustnej lub w odbycie. Wymagają dezynfekcji po każdym użyciu. Termometry douszne mierzą temperaturę w uchu. Są dokładne i dają szybki wynik. Jednak za każdym razem trzeba wymienić jednorazową osłonkę. Dodatkowo wyróżnić można jeszcze termometry bezdotykowe, które mierzą temperaturę na czole lub skroni. Są szybkie w użyciu i nie potrzebują dezynfekcji.
Czy warto kupić termometr bezrtęciowy?
Jeszcze dobrych kilka lat temu królowały termometry rtęciowe. Wiele osób miało je w swoich domach do mierzenia temperatury ciała. Jednak dzisiaj się ich już nie sprzedaje, co wynika z toksycznych właściwości samej rtęci. Oczywiście samo stosowanie termometru nie było zagrożeniem, ale gorzej już było w przypadku jego zbicia. W razie połknięcia np. przez dziecko kulki rtęci mogło dość do tragedii.
Dzisiaj w aptekach spotkać się można przede wszystkim z termometrami bezrtęciowymi. Nie zawierają one szkodliwej rtęci, ale inne płynne metale np. galinstan. Są tym samym o wiele bezpieczniejsze w użyciu. Są dobrym wyborem także do domów, w których mieszkają małe dzieci. Dodatkowo w razie rozbicia taki termometr można wyrzucić do kosza na śmieci (do szkła). Nie wymaga on specjalnej utylizacji, jak miało to miejsce w przypadku termometrów rtęciowych.
W każdym domu powinien się tak naprawdę znaleźć co najmniej jeden termometr bezrtęciowy, nawet najprostszy. W ten sposób w razie podejrzenia choroby można szybko zmierzyć temperaturę ciała.