Czytnik kart pamięci to niewielkich rozmiarów urządzenie pozwalające na odczyt lub zapis pamięci typu Flash. Na ogół jest ono zintegrowane z płytą główną komputera, ale może być również podłączone do niego poprzez port USB. Nie potrzebuje już zasilania zewnętrznego. Obecnie czytniki kart pamięci obsługują karty takie jak SD, Mini SD, Micro SD, SDHC, MMC, Micro SDHC, Mini SDHC, Memory Stick, Memory Stick Pro, Pro Duo oraz Micro.

Ranking czytników kart pamięci

 1. Czytnik kart pamięci SanDisk Imagemate USB 3.1 (SDDR-489-G47)
  Czytnik kart pamięci SanDisk Imagemate USB 3.1 (SDDR-489-G47)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości czytnik kart pamięci współpracujący z kartami SD i microSD oraz kartami CompactFlash. Zapewnia przy tym prędkość do 312 MB/s dla kart SD i microSD oraz do 160 MB/s dla kart CompactFlash. Obsługuje interfejs USB 3.1, ale jest również zgodny z interfejsem USB 2.0. Zapewnia także  prostą funkcjonalność plug and play. Jest kompatybilny z systemami Windows 8+ i Mac OSX 10.5+. Udzielana jest na niego dwuletnia gwarancja producenta.
 2. Czytnik Kingston Hi-Speed Media Reader (FCR-HS4)
  Czytnik Kingston Hi-Speed Media Reader (FCR-HS4)
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny czytnik kart pamięci zgodny ze wszystkimi popularnymi typami kart. Odpowiedni dla fotografów i fanów nagrywania filmów wideo. Dzięki niewielkim wymiarom sprawdza się doskonale podczas podróży. Jest łatwy w obsłudze i działa na zasadzie plug and play. Obsługuje szybki interfejs 3.0, ale jest również wstecznie zgody ze standardem USB 2.0. Wyróżnia się efektowną  konstrukcją wykonaną z wytrzymałego metalu. Posiada wbudowany wskaźnik LED i kabel o długości 1 metra. Udzielana jest na niego dwuletnia gwarancja.
 3. Czytnik kart pamięci Lexar Czytnik kart XQD Delkin Adapter 10 Gbps USB 3.1 (111302)
  Czytnik kart pamięci Lexar Czytnik kart XQD Delkin Adapter 10 Gbps USB 3.1 (111302)
  Sprawdź aktualną cenę

  Kompaktowy czytnik kart pamięci odpowiedni dla osób, które dużo podróżują i nie tylko. Wykorzystuje super szybki interfejs USB 3.1, oferując prędkość przesył na poziomie do 10 Gb/s. Do jego obsługi nie są potrzebne żadne dodatkowe sterowniki czy zasilanie zewnętrzne. Urządzenie wystarczy podpiąć do portu USB. Model ten jest wstecznie zgodny z portami USB 3.0 oraz USB 2.0. Wówczas przesyła dane z nieco mniejszą prędkością.
 4. Czytnik SanDisk Extreme PRO SD UHS-II USB-C (SDDR-409-G46)
  Czytnik SanDisk Extreme PRO SD UHS-II USB-C (SDDR-409-G46)
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalny czytnik kart pamięci z prędkością odczytu do 500 Mb/s. Obsługuje złącze USB-C i jest zgodny z kartami ze standardem UHS-II oraz UHS-I. Działa w systemie plug and play. Model ten wyróżnia się dodatkowo eleganckim designem i niewielką, kompaktową formą. Można go mieć zawsze przy sobie np. w podróży. Urządzenie jest wstecznie zgodne i współpracuje ze starszymi kartami SD, które standard UHS nie obsługują. Udzielana jest na nie dwuletnia gwarancja producenta.
 5. Czytnik kart pamięci Kingston (FCR-MLG4)
  Czytnik kart pamięci Kingston Czytnik (FCR-MLG4)
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości wielofunkcyjny czytnik kart pamięci odpowiedni zarówno do użytku prywatnego, jak i profesjonalnego. Wykorzystuje szybki interfejs USB 3.0. Posiada niewielkie wymiary i wytrzymałą, metalową obudowę. Świetnie sprawdza się podczas podróży. Odczytuje karty SD, SDXC, SDHC, UHS-II oraz micro SD/SDHC/SDXC czy UHS-1. Udzielana jest na niego dwuletnia gwarancja producenta.

Jaki czytnik kart pamięci kupić?

Czytnik kart pamięci to wbrew pozorom urządzenie bardzo przydatne, zwłaszcza wówczas, gdy komputer czy laptop własnego czytnika nie posiada. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Czym warto się w tym przypadku kierować?

 • Rodzaj – do wyboru są urządzenia zewnętrzne i wewnętrzne. Modele wewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są w  środku urządzenia. Trzeba więc sprawdzić ich kompatybilność. Niektóre czytniki kart pamięci są montowane w kieszeni  3,5 cala. Obsługują one wiele rodzajów kart. Urządzenia zewnętrzne podpinane są z kolei przez port USB. Są to czytniki all-in-one lub modele dedykowane. Pierwsze obsługują wiele różnych kart pamięci. Drugie działają tylko z określonym typem kart pamięci. Są one tańsze, ale z oczywistych względów mniej uniwersalne. To rozwiązanie dla  osób, które na co dzień korzystają z ograniczonej liczy kart pamięci.
 • Prędkość odczytu – parametr ten uzależniony jest od dwóch czynników – rodzaju karty pamięci i rodzaju złącza. Do wyboru jest port USB 2.0., który pozwala na osiągnięcie transferu rzędu 30-40 MB/s oraz port USB 3.0, który osiąga prędkość do 300 MB/s. Wyróżnia się także porty FireWire 400 oraz 800 o prędkości na poziomie 50 i 100 MB/s. Poza tym czasem spotkać się można na rynku z czytnikami wyposażonymi w więcej niż jeden port USB. Dzięki temu urządzenie podłączyć można w tym samym czasie do dwóch różnych urządzeń np. drukarki i komputera.
 • Interfejs –  poza  wymienionymi powyżej portami USB i FireWire, urządzenia tego rodzaju podłączane są do urządzeń także za pomocą złącza płyty głównej, port USB typu C, portu micro USB czy Lightning. Rzadko spotykane są modele, które obsługują łączność WiFi.
 • Obsługiwane karty pamięci – czytniki kart pamięci obsługują różnego rodzaju karty pamięci. Do wyboru są modele uniwersalne i te, które działają tylko z określonym rodzajem kart pamięci. Te pierwsze są droższe, ale o wiele wygodniejsze w zastosowaniu.

Czy warto kupić czytnik kart Flash?

Za sprawą czytnika kart pamięci Flash można szybko przesyłać dane z różnego rodzaju kart pamięci. Zgrywanie zdjęć czy filmów za pomocą standardowego kabla USB jest bowiem czasochłonne, a przy okazji sprzyja rozładowywaniu się urządzeń. Stąd też popularność tego rodzaju urządzeń nie maleje.

Czytniki kart Flash są oczywiście konieczne przede wszystkim wówczas, gdy posiadane urządzenie np. komputer nie posiada wbudowanego czytnika kart. To niestety zdarza się często, jednak czytniki same w sobie są urządzeniami niewielkich rozmiarów, bardzo prostymi w obsłudze. Dzięki temu można je mieć zawsze przy sobie np. w podróży. Działają one na zasadzie plug and play. Tym samym wystarczy je podłączyć poprzez port USB do docelowego urządzenia i gotowe. Nie potrzebują żadnych dodatkowych sterowników bądź oprogramowania.

Czytniki kart pamięci w większości przypadków są urządzeniami uniwersalnymi, które współpracują z wieloma rodzajami kart pamięci, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Modele obsługujące interfejs USB 3.0. lub USB 3.1 pozwalają na bardzo szybkie przesyłanie różnego rodzaju danych.

Popularni producenci czytników kart

Sklepy z czytnikami kart pamięci warte uwagi