Wkład filtrujący do dzbanka występuje zazwyczaj w postaci pojemnika, który wypełniony jest węglem aktywnym, absorbującym wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne, chlor i jego pochodne, a także inne chemiczne związki, które mogą negatywnie wpływać na smak, zapach i korzyści zdrowotne wody pobieranej z kranu. Jeden wkład może być stosowany bez konieczności wymieniania go na nowy prze okres około 1 miesiąca. Czy warto stosować filtry i na jaki się zdecydować? Ranking wkładów filtrujących do dzbanka odpowie na te pytania.

Ranking wkładów filtrujących do dzbanka

 1. Wkład filtrujący do dzbanka Brita Hard Water Expert

  Wkład filtrujący do dzbanka Brita Hard Water Expert
  Sprawdź aktualną cenę

  Ten wkład potrafi skutecznie redukować kamień, metale ciężkie (ołów i miedź) oraz chlor. Jest rekomendowany przez producenta do stosowania w przypadku wody twardej oraz bardzo twardej. Zawiera perełki wymiennika jonowego, zabezpieczające przed gromadzeniem się kamienia w czajnikach czy w ekspresach do kawy. Posiada gęstą siateczkę, która skutecznie wyłapuje zanieczyszczenia pochodzące z rur wodociągowych (np. piasek czy rdzę). Wkład pasuje do wszystkich dzbanków filtrujących typu maxtra. Jego wydajność to 4 tygodnie.

 2. Wkład filtrujący Philips Micro Xclean AWP210/10

  Wkład filtrujący Philips Micro Xclean AWP210/10
  Sprawdź aktualną cenę

  Filtr, który zapewnia czystą, świeżą wodę o doskonałych walorach smakowych. Przefiltrowana przez niego „kranówka” nadaje się zarówno do picia na zimno, jak i po podgrzaniu czy przegotowaniu. Wkład jest w stanie zdecydowanie zmniejszyć ilość chloru, kamienia, metali ciężkich i zanieczyszczeń, takich jak mikroplastik i PFOA. Przedłuża on również żywotność urządzeń kuchennych, zapobiegając osadzaniu się w nich niepożądanego kamienia. Okres przydatności filtra to 1 miesiąc, jest więc on bardzo wydajny.

 3. Dafi Standard Unimax

  Dafi Standard Unimax
  Sprawdź aktualną cenę

  Ten wkład filtrujący jest przeznaczony do polepszania jakości wody kranowej. Dzięki jego zastosowaniu „kranówka” staje się idealna do picia, parzenia oraz gotowania. Można z niej również przygotowywać zdrowe posiłki dla dzieci. Filtr zawiera specjalną mieszankę filtrującą, która składa się z węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej. Dzięki temu wkład redukuje twardość wody, zawartość metali ciężkich czy związków chloru. Pasuje do dzbanków typu unimax. Jego wydajność to 30 dni lub ok. 150-200 l wody (w zależności od jej jakości).

 4. Wkład filtrujący do dzbanka Brita Pure Performance

  Wkład filtrujący do dzbanka Brita Pure Performance
  Sprawdź aktualną cenę

  Produkt, który zapewnia skuteczne zmniejszenie ołowiu, miedzi i chloru oraz jego pochodnych w wodzie płynącej z kranu. Ponadto pozbawia ją herbicydów, pestycydów, a także ewentualnych pozostałości po środkach farmaceutycznych. Filtruje również zanieczyszczenia z rur (np. rdzę czy piasek). Perełki węgla aktywnego wytworzone z łupiny orzecha kokosowego, które znajdują się w filtrze sprawiają, że woda jest bezpieczna do picia i bardziej smaczna. Wydajność wkładu to przefiltrowanie 100 l wody.

 5. Wkład filtrujący Aquaphor B100-25

  Wkład filtrujący Aquaphor B100-25
  Sprawdź aktualną cenę

  Uniwersalny wkład, który pasuje do dzbanków większości popularnych firm. Skutecznie usuwa szkodliwe osady, oczyszcza wodę z chloru, żelaza, ołowiu, rtęci czy miedzi, niweluje nawet muł, rdzę piasek czy szlam. Filtr wyraźnie poprawia smak i zapach „kranówki”. Wkład jest zalecany do wody o średnim poziomie twardości (do 200 mg/l). Cechuje się on wysoką wydajnością – żywotność produktu to przefiltrowanie 200 l wody lub 2 miesiące jego użytkowania.

Jaki wkład filtrujący do dzbanka kupić?

Jeśli zdecydowałeś się już na zakup dzbanka filtrującego, pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić, jest wybór odpowiedniego wkładu filtrującego. Oferta jest dość szeroka, więc normalnym jest, że z dokonaniem zakupu można mieć nie lada kłopot. Na co warto więc zwrócić uwagę, wybierając wkład?

 • Kształt wkładu filtrującego – na rynku są dostępne filtry typu classic (standardowe, które mają kształt cylindra, odpowiednie do wszystkich dzbanków typu classic) oraz filtry typu maxtra (inaczej zwane unimax, które są krótkie, ale szerokie).
 • Rodzaj filtra – wybierać możemy pomiędzy kilkoma, które zostały wzbogacone o dodatkowe właściwości. Są to: filtry z magnezem (wzbogacone o jony magnezowe, szczególnie polecane dla osób aktywnych fizycznie, osobom żyjącym w stresie, czy takim, które mają niedobory tego pierwiastka w organizmie), filtry podnoszące pH wody (nadają wodzie ujemny poziom oksydacyjno-redukcyjny, który podobno odpowiedzialny jest za powstawanie stanów zapalnych), filtry do twardej wody (specjalistyczne filtry, które mają zdolność zmiękczania „kranówki”, poprzez wychwytywanie i zatrzymywanie nadmiaru jonów, a woda z takich filtrów nadaje się do używania w żelazkach, nawilżaczach powietrza czy czajnikach – nie powoduje bowiem osadzania się kamienia).
 • Wydajność – ważne jest również to, jak często będzie trzeba wymieniać wkład filtrujący oraz to, ile litrów wody jest w stanie oczyścić. Większość wkładów należy wymienić raz na trzy czy cztery tygodnie, a filtrują przez ten czas około 200 litrów wody. Jednak żywotność filtra będzie również zależała od twardości wody, jaka płynie w naszych rurach, jak również codzienne na nią zapotrzebowanie.
 • Dostępność na rynku – zazwyczaj większość filtrów jest dostępnych w sklepach internetowych, jednak jeśli chcemy zaopatrywać się w nie również stacjonarnie, warto zwrócić uwagę, czy bez problemu znajdziemy je na sklepowych półkach.
 • Wielkość wkładu filtrującego – warto zastanowić się, jak często pije się wodę oraz uwzględnić zapotrzebowanie na nią wszystkich członków rodziny. Jeśli pijemy bardzo dużo lub mamy sporą rodzinę, wtedy warto zaopatrzyć się w większy filtr, co umożliwi dużo szybsze uzyskanie czystej wody.

Czy warto kupić wkład filtrujący do dzbanka?

Posiadanie dzbanka filtrującego to bardzo duże udogodnienie. Picie wody bezpośrednio z kranu nie zawsze może wyjść na zdrowie, nie każdemu również smakuje taka czysta „kranówka”. Noszenie ze sklepu ciężkich butelek wody mineralnej również nie jest niczym przyjemnym, a przechowywanie płynu w plastiku niekoniecznie dobrze wpływa na jakość oraz smak. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest tutaj dzbanek z wkładem filtrującym.

Zakup dzbanka, a co za tym idzie, wkładu filtrującego do wody, z pewnością pozwoli również zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Kiedy przestaniemy zaopatrywać się w wodę z plastikowych butelek, damy także nieco odetchnąć środowisku naturalnemu – jednym słowem, będziemy bardziej eko.

Nasz ranking wkładów filtrujących do dzbanka pomoże wybrać taki, który będzie spełniał wszystkie wymogi, odpowiednio oczyszczał „kranówkę” ze szkodliwych metali ciężkich, zmniejszał jej twardość oraz poprawiał walory smakowe, zapach oraz kolor wody. Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić wkład do dzbanka jest więc jednoznaczna i jak najbardziej oczywista.

Popularni producenci wkładów filtrujących do dzbanka

Sklepy warte uwagi