Wkład kominkowy to podstawowy i kluczowy element kominka. Tworzy zamknięte palenisko, od którego są odprowadzane dym i ciepło. Dodatkowo posiada przeszklone drzwiczki, które pozwalają na podziwianie płomienia ognia. Czasami rezygnuje się z wkładu kominkowego, ale to rozwiązanie nie jest zbyt korzystne i praktyczne. Kominek, który wkładu nie posiada oddaje większość ciepła przez komin. Tylko około 20% ciepła trafia wówczas do pomieszczenia.
Najlepsze wkłady kominkowe – ranking
-
Wkład kominkowy Kratki z płaszczem wodnym Wiktor 12 kW z wężownicą + dolot
Sprawdź aktualną cenę
Wytrzymały wkład kominkowy z korpusem i frontem odpornymi na działanie bardzo wysokich temperatur. To efekt wykorzystania wysokiej klasy stali. Posiada regulację ciągu powietrza i umożliwia ręczną kontrolę nad procesem spalania powietrza. Urządzenie cechuje się doskonałą cz szczelnością, co jest zasługą solidnych spawów wykonanych w osłonie gazu szlachetnego. Wkład posiada także specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem. Producent udziela na niego pięcioletniej gwarancji. -
Kratki Antek 10kW
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy kominek trapezowy odpowiedni do małych i średnich domów. Pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła za sprawą gęsto rozmieszczonych radiatorów i ściankom paleniska wykonanym z grubego żeliwa. Cechuje się wysoką wydajnością pracy, co jest zasługą manualnej regulacji ciągu komina za pomocą wbudowanego szybra. Front wkładu wyposażony jest w ceramikę żaroodporną wytrzymującą temperaturę do 660 stopni Celsjusza. Producent udziela na wkład pięcioletniej gwarancji. -
Wkład kominkowowy Dimplex 26″ ECO LED
Sprawdź aktualną cenę
Przeznaczony do zabudowy elektryczny wkład kominkowy będący ciekawą alternatywą dla biokominków czy kominków gazowych. Można go zabudować w ścianie lub dowolnej obudowie. Oferuje dwustopniową regulację intensywności podświetlania polan i trzystopniową regulację intensywności płomienia. Posiada elektroniczny termostat, wyłącznik czasowy i sterowany jest poprzez pilot zdalnego sterowania. Model wykorzystuje do działania najbardziej nowoczesne technologie. -
Aflamo Elektryczny Wkład Kominkowy Led 40
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesny wkład kominkowy o wysokiej jakości wykonania. Pasuje do wnętrz różnego rodzaju. Do działania wykorzystuje energooszczędną technologię ledową, co nie generuje wysokich opłat za energię elektryczną. Oferuje cztery poziomy jasności płomienia oraz elektroniczny wyświetlacz. W zimne dni uruchomić można dodatkowo funkcję grzania. Urządzenie przeznaczone jest do zabudowy. Sterowane jest pilotem lub poprzez przyciski. -
Wkład kominkowy Dimplex do zabudowy 25″
Sprawdź aktualną cenę
Uniwersalny wkład kominkowy pasujący zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych. Posiada termowentylator, termostaty i wygodny pilot zdalnego sterowania. Tryb płomieni jest w tym przypadku niezależny od trybu grzania. Urządzenie daje we wnętrzu uczucie przytulności. Jest przy tym bardzo proste w obsłudze. Kominki elektryczne zastępują coraz częściej te tradycyjne i gazowe. Są bowiem ekologiczne i stosunkowo niedrogie.
Jaki wkład kominowy kupić?
Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego ma większe znaczenie niż się wielu osobom wydaje. Ten element powinien należycie spełniać swoje funkcje i być bezawaryjny. Czym zatem należy się kierować przy jego zakupie?
- Grubość ścianek – nie powinna być ona mniejsza niż 8 mm. W czasie pracy kominek jest bowiem narażony na działanie bardzo wysokich temperatur. Kominki, które mają cienkie ściany nie są często w stanie zagwarantować bezawaryjnej pracy.
- Ilość radiatorów i ich rozmiar – radiatory, które zlokalizowane są na ściankach i czopuchu w dużej mierze wpływają na wzrost powierzchni grzewczej wkładu, a więc powierzchnię, która oddaje do otoczenia ciepło. Dlatego tak duże znaczenie ma wielkość i ilość radiatorów.
- Szyber – w niektórych kominkach jest on wbudowany, co pozwala na wygodną regulację ciągu kominka. To przekłada się na szybkość spalania, a tym samym na ekonomikę pracy wkładu. Spalanie w kominku, który szybra nie posiada jest mało efektywne oraz zwiększa całościowe koszty jego użytkowania.
- Deflektor – to żeliwna płyta podwieszona w czopuchu wkładu kominkowego, której zadaniem jest przedłużenie drogi spalin. Pozwala na dopalenie się spalin, co podnosi sprawność danego wkładu.
- Funkcje dodatkowe – nowoczesne wkłady kominkowe posiadają coraz więcej udogodnień takich jak niebrudząca się szyba, podwójna szyba, sterowany procesowo dolot czy system odprowadzania popiołu.
- Bezpieczeństwo – warto stawiać na wkłady z oznaczeniem CE, co jest potwierdzeniem, że przeszły surowe testy w zakresie bezpieczeństwa.
- Materiał wykonania – żeliwo ma większą bezwładność cieplną niż stal. Dłużej się nagrzewa, ale i dłużej trzyma ciepło. Żeliwo to materiał wytrzymały i odporny na korozję, ale nie lubi szoku termicznego czy urazów mechanicznych. Wkłady stalowe są bardzo szczelne i szybko przekazują ciepło do otoczenia. Wysokiej klasy stal jest dodatkowo odporna na korozję.
- Moc – sporo zależy od tego czy wkład ma być dodatkowym czy głównym źródłem ciepła. W drugim przypadku warto zdać się na pomoc profesjonalistów.
Czy warto kupić wkład kominowy?
Wkład kominkowy jest podstawowym, kluczowym elementem kominka. To w nim bowiem rozpala się ogień i wytwarzane jest ciepło. Daje pewność, że dom jest ogrzewany w odpowiedni i ekologiczny sposób. Warto bowiem pamiętać, że nawet spaliny wytwarzane na skutek spalania drewna w kominku są mniej zanieczyszczone niż te powstałe w kotle węglowym czy gazowym.
Kominek pełni w domu funkcję jednocześnie dekoracyjną i praktyczną. Wkład kominkowy, który ogrzewa dane wnętrze musi być oczywiście produktem wysokiej jakości o odpowiednich parametrach. Tylko wówczas należycie spełnia swoje zadanie. Kluczem do sukcesu jest zakup wkładu kominkowego o właściwej w danym przypadku mocy nominalnej, a więc mocy uśrednionej w czasie. Co ciekawe, moc maksymalna takiego znaczenie nie ma. Dobry wkład kominkowy przekłada się w dużej mierze na oszczędność spalanego drewna. Po jednym załadunku drewna ciepło powinno być uzyskiwane nawet przez dziesięć godzin. To bardzo wygodne rozwiązanie.