Wkład kominkowy to podstawowy i kluczowy element kominka. Tworzy zamknięte palenisko, od którego są odprowadzane dym i ciepło. Dodatkowo posiada przeszklone drzwiczki, które pozwalają na podziwianie płomienia ognia. Czasami rezygnuje się z wkładu kominkowego, ale to rozwiązanie nie jest zbyt korzystne i praktyczne. Kominek, który wkładu nie posiada oddaje większość ciepła przez komin. Tylko około 20% ciepła trafia wówczas do pomieszczenia.

Najlepsze wkłady kominkowe – ranking

 1. Wkład kominkowy Kratki z płaszczem wodnym Wiktor 12 kW z wężownicą + dolot

  Wkład kominkowy Kratki z płaszczem wodnym Wiktor 12 kW z wężownicą + dolot

  Sprawdź aktualną cenę
  Wytrzymały wkład kominkowy z korpusem i frontem odpornymi na działanie bardzo wysokich temperatur. To efekt wykorzystania wysokiej klasy stali. Posiada regulację ciągu powietrza i umożliwia ręczną kontrolę nad procesem spalania powietrza. Urządzenie cechuje się doskonałą cz szczelnością, co jest zasługą solidnych spawów wykonanych w osłonie gazu szlachetnego. Wkład posiada także specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem. Producent udziela na niego pięcioletniej gwarancji.

 2. Kratki Antek 10kW

  Kratki Antek 10kW

  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej klasy kominek trapezowy odpowiedni do małych i średnich domów. Pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła za sprawą gęsto rozmieszczonych radiatorów i ściankom paleniska wykonanym z grubego żeliwa. Cechuje się wysoką wydajnością pracy, co jest zasługą manualnej regulacji ciągu komina za pomocą wbudowanego szybra. Front wkładu wyposażony jest w ceramikę żaroodporną wytrzymującą temperaturę do 660 stopni Celsjusza. Producent udziela na wkład pięcioletniej gwarancji.

 3. Wkład kominkowowy Dimplex 26″ ECO LED

  Wkład kominkowowy Dimplex 26

  Sprawdź aktualną cenę
  Przeznaczony do zabudowy elektryczny wkład kominkowy będący ciekawą alternatywą dla biokominków czy kominków gazowych. Można go zabudować w ścianie lub dowolnej obudowie. Oferuje dwustopniową regulację intensywności podświetlania polan i trzystopniową regulację intensywności płomienia. Posiada elektroniczny termostat, wyłącznik czasowy i sterowany jest poprzez pilot zdalnego sterowania. Model wykorzystuje do działania najbardziej nowoczesne technologie.

 4. Aflamo Elektryczny Wkład Kominkowy Led 40

  Aflamo Elektryczny Wkład Kominkowy Led 40

  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny wkład kominkowy o wysokiej jakości wykonania. Pasuje do wnętrz różnego rodzaju. Do działania wykorzystuje energooszczędną technologię ledową, co nie generuje wysokich opłat za energię elektryczną. Oferuje cztery poziomy jasności płomienia oraz elektroniczny wyświetlacz. W zimne dni uruchomić można dodatkowo funkcję grzania. Urządzenie przeznaczone jest do zabudowy. Sterowane jest pilotem lub poprzez przyciski.

 5. Wkład kominkowy Dimplex do zabudowy 25″

  Wkład kominkowy Dimplex do zabudowy 25

  Sprawdź aktualną cenę
  Uniwersalny wkład kominkowy pasujący zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych. Posiada termowentylator, termostaty i wygodny pilot zdalnego sterowania. Tryb płomieni jest w tym przypadku niezależny od trybu grzania. Urządzenie daje we wnętrzu uczucie przytulności. Jest przy tym bardzo proste w obsłudze. Kominki elektryczne zastępują coraz częściej te tradycyjne i gazowe. Są bowiem ekologiczne i stosunkowo niedrogie.

Jaki wkład kominowy kupić?

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego ma większe znaczenie niż się wielu osobom wydaje. Ten element powinien należycie spełniać swoje funkcje i być bezawaryjny. Czym zatem należy się kierować przy jego zakupie?

 • Grubość ścianek – nie powinna być ona mniejsza niż 8 mm. W czasie pracy kominek jest bowiem narażony na działanie bardzo wysokich temperatur. Kominki, które mają cienkie ściany nie są często w stanie zagwarantować bezawaryjnej pracy.
 • Ilość radiatorów i ich rozmiar – radiatory, które  zlokalizowane są na ściankach i czopuchu w dużej mierze wpływają na wzrost powierzchni grzewczej wkładu, a więc powierzchnię, która oddaje do otoczenia ciepło. Dlatego tak duże znaczenie ma wielkość i ilość radiatorów.
 • Szyber – w niektórych kominkach jest on wbudowany, co pozwala na wygodną regulację ciągu kominka. To przekłada się na szybkość spalania, a tym samym na ekonomikę pracy wkładu. Spalanie w kominku, który szybra nie posiada jest mało efektywne oraz zwiększa całościowe koszty jego użytkowania.
 • Deflektor – to żeliwna płyta podwieszona w czopuchu wkładu kominkowego, której zadaniem jest przedłużenie drogi spalin. Pozwala na dopalenie się spalin, co podnosi sprawność danego wkładu.
 • Funkcje dodatkowe – nowoczesne wkłady kominkowe posiadają coraz więcej udogodnień takich jak niebrudząca się szyba, podwójna szyba, sterowany procesowo dolot czy system odprowadzania popiołu.
 • Bezpieczeństwo – warto stawiać na wkłady z oznaczeniem CE, co jest potwierdzeniem, że przeszły surowe testy w zakresie bezpieczeństwa.
 • Materiał wykonania – żeliwo ma większą bezwładność cieplną niż stal. Dłużej się nagrzewa, ale i dłużej trzyma ciepło. Żeliwo to materiał wytrzymały i odporny na korozję, ale nie lubi szoku termicznego czy urazów mechanicznych. Wkłady stalowe są bardzo szczelne i szybko przekazują ciepło do otoczenia. Wysokiej klasy stal jest dodatkowo odporna na korozję.
 • Moc – sporo zależy od tego czy wkład ma być dodatkowym czy głównym źródłem ciepła. W drugim przypadku warto zdać się na pomoc profesjonalistów.

Czy warto kupić wkład kominowy?

Wkład kominkowy jest podstawowym, kluczowym elementem kominka. To w nim bowiem rozpala się ogień i wytwarzane jest ciepło. Daje pewność, że dom jest ogrzewany w odpowiedni i ekologiczny sposób. Warto bowiem pamiętać, że nawet spaliny wytwarzane na skutek spalania drewna w kominku są mniej zanieczyszczone niż te powstałe w kotle węglowym czy gazowym.

Kominek pełni w domu funkcję jednocześnie dekoracyjną i praktyczną. Wkład kominkowy, który ogrzewa dane wnętrze musi być oczywiście produktem wysokiej jakości o odpowiednich parametrach. Tylko wówczas należycie spełnia swoje zadanie. Kluczem do sukcesu jest zakup wkładu kominkowego o właściwej w danym przypadku mocy nominalnej, a więc mocy uśrednionej w czasie. Co ciekawe, moc maksymalna takiego znaczenie nie ma. Dobry wkład kominkowy przekłada się w dużej mierze na oszczędność spalanego drewna. Po jednym załadunku drewna ciepło powinno być uzyskiwane nawet przez dziesięć godzin. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Popularni producenci wkładów kominkowych