Letni płyn do spryskiwaczy to, jak sama nazwa wskazuje, płyn do spryskiwaczy samochodowych przeznaczony do stosowania w okresie letnim. Wymagania stawiane płynom na lato są mniejsze niż ma to miejsce w przypadku płynów zimowych. W ciepłe dni zadaniem płynu jest bowiem przede wszystkim oczyszczanie szyby z kurzu, zacieków czy owadów. Temperatura krystalizacji na ma większego znaczenia. Można więc postawić na produkt ulubionego producenta czy o wybranym zapachu.

Ranking letnich płynów do spryskiwaczy

 1. Letni płyn do spryskiwaczy K2 Nano

  Letni płyn do spryskiwaczy K2 Nano
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości letni płyn do mycia szyb, perfumowany. To produkt bezpieczny dla lakieru samochodowego, tworzyw sztucznych czy gumy. Stosować go można bez obaw w przypadku nowoczesnych reflektorów z poliwęglanu. Skutecznie chroni pióra wycieraczek przed ewentualną utratą elastyczności. Sprawdza się przy różnorodnych dyszach spryskiwaczy. Posiada dodatkowo lejek ułatwiający wlewanie produktu do zbiornika.

 2. Płyn do spryskiwaczy Karcher RM 672 – koncentrat

  Płyn do spryskiwaczy Karcher RM 672 - koncentrat
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo skuteczny w działaniu koncentrat czyszczącego płynu do spryskiwaczy na lato. Zapewnia doskonałą widoczność bez żadnych smug i odblasków. Dodatkowo usuwa ptasie odchody czy resztki owadów. Wydajność produktu jest bardzo wysoka. Z 250 ml koncentratu można uzyskać aż 25 litrów samego środka do spryskiwaczy.

 3. Sonax Xtreme letni koncentrat do spryskiwaczy 1:100

  Sonax Xtreme letni koncentrat do spryskiwaczy 1:100
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle wydajny letni płyn do spryskiwaczy w formie koncentratu. Wyróżnia się wyjątkowo świeżym zapachem, tworzony jest w oparciu o osiągnięcia nanotechnologii. Błyskawicznie usuwa z szyb zabrudzenia i tłuszcz, które ograniczają widoczność na drodze. Skutecznie usuwa także resztki owadów. Dodatkowo wygładza niewielkie nierówności na powierzchni szyby, co ułatwia spłukiwanie wody. Z zaledwie 25 ml produktu otrzymać można aż 2,5l gotowego płynu do spryskiwaczy.

 4. Letni płyn do spryskiwaczy Sonax Xtreme

  Letni płyn do spryskiwaczy Sonax Xtreme
  Sprawdź aktualną cenę

  Od razu gotowy do użycia letni płyn do spryskiwaczy produkowany w oparciu o osiągnięcia nanotechnologii. Wyróżnia się dużą skutecznością działania. Zaledwie po kilku ruchach wycieraczek usuwa z szyb zabrudzenia z owadów, pyłu, silikonów, oleju, resztek organicznych. Nie pozostawia po sobie smug czy zacieków. Produkt ten jest bezpieczny dla lakieru samochodowego, elementów gumowych i wykonanych z tworzywa sztucznego. Nie wpływa na woskowe powłoki ochronne. W skład płynu wchodzi gliceryna uelastyczniająca pióra wycieraczek w czasie ich użytkowania.

 5. Płyn do spryskiwaczy Moje Auto

  Płyn do spryskiwaczy Moje Auto
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy płyn do spryskiwaczy w formie koncentratu. Rozcieńczając produkt w stosunku 100:1 można uzyskać aż 25 litrów gotowego płynu do spryskiwaczy. Preparat skutecznie usuwa owady czy innego typu zanieczyszczenia z szyb samochodów, zapewniając dobrą widoczność na drodze. Płyn ma dobre właściwości zapobiegające osadzaniu się w zbiornikach i przewodach kamienia. Można go dodać do zimowego płynu do spryskiwaczy, aby poprawić właściwości czyszczące produktu.

Jaki letni płyn do spryskiwaczy kupić?

Płyn letni od zimowego różni się brakiem dodatku substancji chroniących przed zamarzaniem. To na ogół alkohol metylowy, rzadziej etylowy. Chociaż składnik ten dodawany jest również do płynów letnich, bo poprawia właściwości myjące produktu. Jaki płyn do spryskiwaczy wybrać na lato? Czym się warto w tym przypadku sugerować?

 • Zapach – z założenia płyn do spryskiwaczy powinien mieć raczej neutralny zapach, ale wielu producentów stosuje różnorodne kompozycje zapachowe w celu usunięcia czy zamaskowania woni alkoholu, która  do najprzyjemniejszych nie należy. Jednak użycie zbyt wielu substancji zapachowych negatywnie wpływa na jakość elementów gumowych np. piór wycieraczek. Nie warto więc stawiać na płyny mocno zapachowe.
 • Certyfikacja i atesty – warto wziąć pod uwagę certyfikaty i atesty ,które posiada dany płyn do spryskiwaczy. Przykładem jest Certyfikat Zgodności ITS czy znak bezpieczeństwa B. Takie preparaty są sprawdzone, zbadane przez specjalistów.
 • Skład – dobrej jakości płyn do spryskiwaczy musi mieć odpowiedni skład. Podstawa to alkohol, na ogół etylowy, rzadziej metylowy lub izopropylowy. W przypadku płynów letnich jest to około 5% alkoholu. Składnik ten poprawia właściwości myjące preparatu i obniża napięcie powierzchniowe płynu. Kolejnym istotnym składnikiem jest gliceryna, ewentualnie glikol etylenowy. Zapewnia lepszy poślizg wycieraczkom i je konserwuje. Stosowana powinna jednak być w odpowiednich proporcjach. Dodatkowo w skład letnich płynów do spryskiwaczy wchodzą woda destylowana lub demineralizowana  pozbawiona twardych składników, środki powierzchniowoczynne, środek antypienny, biocyd chroniący przed grzybami i drożdżami, środek do regulacji pH, polimery i barwnik.
 • Temperatura zamarzania – niektóre letnie płynu zamarzają już przy niewielkich przymrozkach. Stosować je więc można od później wiosny do wczesnej jesieni. Dobrej klasy płyny do spryskiwaczy na lato zawierają alkohol i sprawdzają się przy temperaturze do -5 stopni Celsjusza.

Czy warto kupić markowy letni płyn do spryskiwaczy?

Generalnie warto kupować letnie płyny do spryskiwaczy od renomowanych producentów, gdyż w praktyce jest to spora oszczędność. Takie preparaty są bardzo wydajne, a więc nie trzeba co kilkadziesiąt kilometrów uzupełniać zbiornika płynu. Wystarczy delikatnie spryskać szybę i zaledwie kilkoma ruchami wycieraczek można ją naprawdę skutecznie wyczyścić.

Droższe płyny do spryskiwaczy na lato zawierają nie tylko wodę, alkohol czy detergenty, ale i specjalne środki spowalniające odparowywanie alkoholu czy blokowanie dysz. Przy okazji skutecznie usuwają problem błyskawicznego zamarzania płynu na szybie przy niewielkich przymrozkach. Płyny renomowanych marek są testowane w laboratoriach np. pod kątem współpracy z reflektorami. Dlatego też nie trzeba obawiać się ich uszkodzenia.

Dużą popularnością od jakiegoś czasu cieszą się przede wszystkim koncentraty płynów do spryskiwaczy i nic w tym dziwnego. Są one wydajne, skuteczne w działaniu, a jednocześnie bezpieczne dla lakieru samochodowego, wycieraczek i reflektorów.

Popularni producenci letnich płynów do spryskiwaczy

Sklepy warte uwagi