Zasilacz awaryjny UPS zwany także zasilaczem bezprzewodowym ma za  zadanie utrzymać zasilanie urządzeń elektrycznych w razie nieprawidłowości bądź zaniku zasilania sieciowego. Tego typu sprzęt przydaje się w sytuacjach, które mają związek z przerwami w dostawie prądu. Często nagły brak zasilania oznacza utratę danych i uszkodzenie komputera. Wtedy taki zasilacz awaryjny jest naprawdę na wagę złota. To wbrew pozorom sprzęt prosty w obsłudze, który dodatkowo wcale nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Najlepszy zasilacz awaryjny UPS – ranking

Jaki zasilacz awaryjny UPS kupić? Te pytanie pada całkiem często – przede wszystkim z ust osób, które na co dzień pracują przy komputerze stacjonarnym. Dla nich nagłe odcięcie prądu może oznaczać utratę cennych danych. Postanowiliśmy więc przygotować kompleksowy ranking zasilaczy awaryjnych UPS, aby nieco ułatwić podjęcie decyzji zakupowej. Zachęcamy serdecznie do lektury.

  1. Zasilacz awaryjny UPS PowerWalker On-Line 2000VA AT (VFI2000ATFR)
    Zasilacz awaryjny UPS PowerWalker On-Line 2000VA AT (VFI2000ATFR)

    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy zasilacz awaryjny UPS z technologią podwójnej konwersji. Pozwala na zabezpieczenie sprzętu o znaczeniu krytycznym. Mimo wszystko jest to urządzenie dość łatwe w obsłudze i wyróżniające się kompaktową formą. Zawiera gniazda wyjściowe dla wtyczek typu FR. Dodatkowo zastosować można akumulatory zewnętrzne i karty komunikacyjne, aby jeszcze bardziej poprawić funkcjonalność zasilacza.

  2. Zasilacz UPS CyberPower UPS CP1300EPFCLCD
    Zasilacz UPS CyberPower UPS CP1300EPFCLCD

    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny zasilacz UPS wykorzystujący technologię GreenPower UPS. Dzięki temu zwiększa wydajność operacyjną oraz minimalizuje zużycie energii. Pod tym względem wygrywa z innymi, podobnymi systemami. Urządzenie wykorzystuje automatyczną regulację napięcia. Sprzęt wyróżnia się ciekawym designem. Wykonany jest w dużej mierze z wysokiej klasy tworzywa. Nie sprawia większych problemów w obsłudze.

  3. Zasilacz awaryjny UPS PowerWalker VI 2200 STL FR 1320W (VI2200STLFR)
    Zasilacz awaryjny UPS PowerWalker VI 2200 STL FR 1320W (VI2200STLFR)

    Sprawdź aktualną cenę

    Estetycznie wykonany zasilacz awaryjny niewielkich rozmiarów. Z dużą skutecznością chroni urządzenia końcowe przed awariami zasilania czy zakłóceniami napięcia. Przedni panel ma wielofunkcyjny przycisk, co ułatwia obsługę urządzenia. Sprzęt włączać można bezpośrednio z baterii. Komunikacja odbywa się przy udziale portu USB. Zasilacz pozwala na monitorowanie statusu w systemach Linux, Windows czy Mac OS bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.

  4. Zasilacz awaryjny VOLT Polska UPS Micro 1500 1500VA/900W
    Zasilacz awaryjny VOLT Polska UPS Micro 1500 1500VA/900W

    Sprawdź aktualną cenę

    Praktyczny zasilacz awaryjny zaprojektowany z myślą o zasilaniu komputerów. Posiada zaawansowany moduł AVR. To model o niewielkiej wadze i kompaktowej formie. Sprawdza się doskonale nawet w niewielkich pomieszczeniach. Skutecznie chroni sprzęt przed dużymi skokami napięcia. Zasilacz można uruchomić jedynie z wbudowanego akumulatora – bez podłączania do sieci.

  5. Zasilacz awaryjny UPS Green Cell UPS Power Proof 800VA 480W (UPS02)
    Zasilacz awaryjny UPS Green Cell UPS Power Proof 800VA 480W (UPS02)

    Sprawdź aktualną cenę

    Bezproblemowy w obsłudze zasilacz awaryjny UPS gwarantujący długi czas podtrzymania. Wykorzystuje do działania nowoczesne oprogramowanie. Doskonale sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. To sprzęt o efektownym designie, który pasować będzie do wielu aranżacji. Funkcjonalny wyświetlacz LCD sprawia, że jest intuicyjny w obsłudze. Cieszy się na rynku sporą popularnością.

  6. Zasilacz CyberPower UT850EG
    Zasilacz CyberPower UT850EG

    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości awaryjny zasilacz UPS o nowoczesnym designie. Technologia GreenPower UPSy CyberPower sprawia, że sprzęt nie zużywa zbyt dużej ilości prądu. Jednocześnie zapewnia podłączonym urządzeniom bezpieczeństwo. Oferuje prędkość transmisji danych na niespotykanym dotąd poziomie. Diody LED pozwalają na uzyskanie szybkich informacji na temat np. pracy akumulatora.

Jaki zasilacz awaryjny UPS kupić?

Zasilacze awaryjne UPS to urządzenia, które cieszą się na rynku całkiem sporą popularnością. Są cenione np. w przypadku osób pracujących na co dzień przy komputerze. Na jaki sprzęt warto się w tym przypadku zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie zasilacza UPS?

  • Technologia wykonania – wyróżnić tutaj można zasilacze przetwarzające napięcie przez cały czas (zasilacze UPS online) i przetwarzające napięcie dopiero po zaniku napięcia sieciowego (zasilacze UPS offline, line-interactive). Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.
  • Moc – to parametr w tym przypadku kluczowy. Jego niedoszacowanie sprawi, że zasilacz będzie przeciążony. Do prawidłowego doboru mocy trzeba uwzględnić moc nominalną oraz moc maksymalną obciążenia. Co ciekawe, UPS to sprzęt, w którym producent dopuszcza pewne przeciążenia.
  • Napięcie – w zasadzie tutaj sprowadza się to do rozwiązań jednofazowych lub trójfazowych. Najpopularniejsze jednostki to rozwiązania 1faza/1faza i 3 fazy/3 fazy. Rzadziej spotyka się modele mieszane np. 3 fazy/1faza.
  • Czas podtrzymania – ten czynnik ma dużej znaczenie. Od tego zależy, na jak długo zasilacz awaryjny podtrzyma zasilanie w przypadku zaniku napięcia sieciowego. Od tego parametru zależy także cena urządzenia i baterii. Czasem bateria jest droższa niż sam zasilacz.
  • Miejsce pracy – zasilacze UPS, a zwłaszcza urządzenia online mają pewne ograniczenia w tym zakresie. Pracują w temperaturze do 40 stopni Celsjusza, ale warto do takich warunków nie doprowadzać. Akumulatory nie radzą sobie z tak wysoką temperaturą. Wtedy tracą swoją żywotność i nie osiągają najlepszych parametrów. Czasem dobrym rozwiązaniem jest więc montaż klimatyzacji. Kolejnym aspektem jest zapylenie pomieszczenia. Nowoczesne zasilacze UPS mają niekiedy radiatory i wentylatory chłodzące układy półprzewodnikowe. Sam zasilacz awaryjny ma klasę ochrony IP20. Taki sprzęt nie sprawdza się na halach produkcyjnych. Unikać należy także pomieszczeń wilgotnych.

Czy warto kupić zasilacz awaryjny UPS?

Nagła przerwa w dostawie prądu może oznaczać utratę cennych danych. Często jest powodem uszkodzenia sprzętu elektronicznego na skutek nagłego skoku napięcia elektrycznego. Przed tym uchronić może wysokiej klasy zasilacz awaryjny UPS.

Zasilacz UPS to urządzenie, które składa się z klasycznego zasilacza sieciowego z wieloma bezpiecznikami i filtrami antyprzepięciowymi oraz wydajnego akumulatora. Jego pojemność może być dość mocno zróżnicowana. Każdy sprzęt tego typu sprawia, że w razie utraty prądu, urządzenia do niego podłączone nie zostają nagle wyłączane. Można wtedy na spokojnie zapisać dane i w bezpieczny sposób wyłączyć komputer. Niektóre modele pozwalają nawet na kontynuowanie pracy i to przez kilka godzin.

W nowoczesnych zasilaczach awaryjnych montowane są naprawdę zaawansowane układy zabezpieczeń. Dzięki temu do odbiorników końcowych trafia czysta sinusoida – nie ma ryzyka uszkodzenia urządzeń podłączonych do UPS.

Popularni producenci zasilaczy awaryjnych UPS

Podsumowanie rankingu zasilaczy awaryjnych UPS

Zasilacz awaryjny UPS to sprzęt, który musi się znaleźć np. w każdej serwerowni. To urządzenie, po które coraz częściej sięgają osoby pracujące na co dzień przed komputerem. Zasilacz awaryjny chroni przed nagłymi przerwami w dostawie energii elektrycznej, a więc i przed utratą niezapisanych danych. W wyborze odpowiedniego sprzętu na pewno pomoże nasz ranking zasilaczy awaryjnych UPS.